• امروز پنج‌شنبه ، ۲ اسفند ۱۳۹۷
  • ۱٦ جمادى الثانية ۱٤٤۰
  • Thu 21 Feb 2019
همزمان، ایالات متحده به صورت سیستماتیک تجاوزهای دائمی و شرم آور اسرائیل بر ضد فلسطینی ها را موجه جلوه داده و بر نقض جدی حاکمیت لبنان و سوریه سرپوش گذاشته است. و همه به بهانه ' مهار ایران ' انجام شده است. ظریف درباره جنگ ایران و اسرائیل: نمی‌توان چنین احتمالی را رد کردظریف درمصاحبه با روزنامه آلمانی «زوددویچه سایتونگ»، حملات اسرائیل به سوریه را «ماجراجویی» خواند و اظهار داشت: اسرائیل دست به ماجراجویی می زند و ماجراجویی همیشه خطرناک است. ظریف در پاسخ به این پرسش که آیا وی مناقشه نظامی فزاینده ای بین ایران و رژیم صهیونیستی را شاهد است، گفت که من چنین چیزی نمی بینم اما ما نمی توانیم چنین احتمالی را رد کنیم. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ماجراجویی های رژیم صهیونیستی را خطرناک خواند و افزود که این رژیم حریم هوایی لبنان و سوریه...


داورزنی معاون وزیر ورزش: سفر خادم به استان‌ها براساس وظیفه قانونی است/ فرجی هنوز مجوز نگرفته داورزنی: هیچ هیاتی را برای انتخابات کشتی تحت فشار قرار ندادیم/ وریا را احضار نکردیم معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان گفت: سفر امیررضا خادم به استان‌ها براساس وظیفه قانونی‌اش بوده است. محمدرضا داورزنی در مورد جلسه امیر رضا خادم با هیات‌های کشتی و اینکه آیا این کار مدیریت از سوی وزارت ورز است یا خیر اظهار داشت: این موضوع ارتباطی به وزارت ورزش ندارد. خادم معاون پارلمانی وزارت ورزش است و وظیفه دارد به استان‌ها سفر کند. مسئولیت استان‌های کشور با خادم است. ما هنوز زمان ثبت نام برای انتخابات کشتی را اعلام نکردیم و زمانی که اعلام شود او می‌تواند از ظرفیت‌های خودش استفاده کند. اگر ثبت نام کند، از سمت خود استعفا می‌دهد. البته هنوز مشخص نیست که چه کسانی...


دستور رئیس جمهور برای تخصیص ۱,۰۰۰ میلیارد تومان به سهامداران پدیده شاندیز کذب محض استروابط عمومی دفتر رئیس جمهوری با صدور اطلاعیه‌ای اظهارات نصرالله پژمانفر نماینده مردم محترم مشهد را تکذیب کرده و هرگونه دستور رئیس جمهوری مبنی بر تخصیص ۱,۰۰۰ میلیارد تومان به سهامداران و مالباختگان شاندیز را تکذیب کرد. در این اطلاعیه آمده است: همانگونه که دکتر واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری در حاشیه دولت بیان کردند، دکتر روحانی هیچ دستوری مبنی بر تخصیص اعتبار یا وجهی به سهامداران یا مال‌باختگان پدیده شاندیز صادر نکرده‌اند. متأسفانه مشخص نیست آقای پژمان‌فر با روش‌های نخ نما و بازی با کلمات چه قصد و نیتی را دنبال می‌کنند چرا که دکتر واعظی در حاشیه دولت، ادعای ایشان مبنی بر دستور رئیس جمهوری مبنی بر اختصاص هزار میلیارد تومان به سهامداران پدیده شاندیز را تکذیب کردند...


رئیس کل بانک مرکزی دلیل ناآرامی بازار ارز در روزهای گذشته را مصوبه آزادی ورود ده‌ها قلم کالا از طریق مرزنشینان و ملوانان در شرایط تحریم دانست و گفت: تقاضا در هرات و سلیمانیه افزایش یافت. عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: طی سه روز گذشته بازار ارز شاهد نوسانات همراه با رشد نرخ ارز بود؛ در حالی که از اوایل هفته، با مجوز صادره به آن بخش از صادرکنندگانی که در خصوص نحوه بازگرداندن ارز خود به چرخه اقتصادی عملکرد خوبی داشته اند، قاعدتا بایستی شاهد عرضه بیشتر ارز و کاهش نرخ آن می بودیم. چرا این گونه شد؟ یک دلیل برمی گردد به مصوبه آزادی ورود دهها قلم کالا از طریق مرزنشینان و ملوانان. در شرایط تحریم و محدودیت های ارزی، این دسته از تصمیمات، واردات اجناس غیر ضرور در موقعیت زمانی تحریم را افزایش داده و قطعا موجب...


عدم برخورد جدی و شفاف با پرونده حقوق‌های نجومی باعث شده است تا با فروکش کردن ماجرا، اغلب آنان بجای توبیخ، بصورت چراغ خاموش در سایر پست‌های مدیریتی بالا بکارگیری شوند. روزنامه کیهان، نوشت اخبار رسیده حاکی است یکی از این مدیران نجومی‌بگیر که فیش حقوقی 80 و چند میلیونی وی منتشر شده بود، قرار است به زودی مدیرعاملی یکی از شرکت‌های بیمه را برعهده بگیرد. «ح.ر» که یکی از معاونان سابق بیمه مرکزی است، در حالی قرار است عهده‌دار این سمت شود که رئیس‌وقت بیمه مرکزی به دلیل افشای دریافتی‌های نجومی خود و معاونانش، استعفا داده بود و معاونان نجومی بگیر نیز در دوره مدیریت جدید، از پست خود کنار گذاشته شدند. پس از استعفای محمدابراهیم امین، عبدالناصر همتی (رئیس‌فعلی بانک مرکزی) جایگزین وی شد. چند روز پس از انتصاب، همتی در نشست خبری خود بیان کرد: این پول‌ها به...


چهارشنبه ، ۲۷ تیر ۱۳۹۷ ساعت: ۱۲:۵۷
تسویه حساب صنعتی شریفی‌ها با استاد ممتازشان
تسویه حساب صنعتی شریفی‌ها با استاد ممتازشانسیزدهم تیرماه سال جاری، هیأت امنای دانشگاه صنعتی شریف در اقدامی جنجال برانگیز و به صورت کاملاً ناگهانی حکم بازنشستگی و قطع همکاری این دانشگاه با یکی از اساتید ممتاز و برجسته دانشگاه شان را صادر کردند؛ حکمی که به رغم تفسیر قانونی که از آن می‌شود، حکایتی تلخ از یک تسویه حساب غیرمنصفانه را برای جامعه دانشگاهی کشور تداعی می‌کند.

هیأت امنای دانشگاه صنعتی شریف در حکمی که از آن سخن به میان است، دکتر مهدی گلشنی استاد تمام و چهره ماندگار این دانشگاه را به استناد قانون بازنشستگی اعضای هیأت علمی بازنشسته اعلام و حکم قطع همکاری دانشگاه را به وی ابلاغ کردند؛ تصمیم قابل تأملی که در هفته‌های اخیر به شدت انتقاد جامعه دانشگاهی کشور به ویژه در این دانشگاه مطرح کشور به دنبال داشته است.

مسئولان دانشگاه در پاسخ به همه انتقاد‌هایی که در این باره مطرح شد با تمسک به قانون بازنشستگی اعضای هیأت علمی تأکید کردند که سن قانونی برای بازنشست شدن استاد تمام ۷۰ سال است که دانشگاه با توجه به افتخارات و جایگاه علمی دکتر گلشنی این قانون را تا سن ۸۰ سالگی وی تمدید کرده است، اما از این به بعد شرایط برای این اقدام فراهم نیست.

این گفته مسئولان دانشگاه در حالی است که بر اساس قوانین موجود و همانطور که تا کنون آن‌ها چیزی حدود ۱۰ سال بر طول دوره تدریس و همکاری دکتر گلشنی با دانشگاه افزودند، این امکان وجود داشت که آن‌ها دوباره چنین تصمیمی در مورد وی اتخاذ کنند؛ موضوعی کاملاً بدیهی و متداول که در بسیاری از دانشگاه های مطرح کشور وجود دارد و بعضاً مشاهده می کنیم برخی اساتید تا پایان عمر در دانشکده و دانشگاه حضور دارند و به فعالیت پژوهشی می پردازند.

مرحوم دکتر سید جعفر شهیدی، استاد بزرگ ادبیات کشور که تا پایان عمر در سن 89 سالگی در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران حضور فعال علمی داشت و یا استاد بزرگ دیگر دانشکده ادبیات دانشگاه تهران یعنی دکتر شفیعی کدکنی که علی رغم رسیدن به سن 79 سالگی هنوز به تدریس در این دانشگاه اشتغال دارد و کلاس هایش درسش همیشه مملو از علاقمندان به علم است را باید در این راستا تعریف کرد.

در همین راستا منتقدان تصمیم اخیر هیأت امنای دانشگاه شریف چند دلیل عمده را برای رد توضیحات دانشگاه در مورد چرایی قطع همکاری با دکتر گلشنی مطرح می‌کنند.

آن‌ها با استناد به تغییر و اصلاحات آیین نامه بازنشستگی اساتید ممتاز که اخیراً مسئولان دانشگاه تهران خود را موظف به اجرای آن کرده اند، تأکید دارند که دانشگاه باید موضوعاتی نظیر تدریس و گرنت پژوهشی خود را برای اساتید ممتاز مادامی که آنها علاقمند به تدریس باشند و توانایی این مهم را داشته باشد، در اختیارشان قرار دهد.

منتقدان با اشاره به روحیه سرزنده دکتر گلشنی، حضور تمام وقت و پرانرژی وی در دانشگاه و نیز استقبال بیش از حد دانشجویان و سایر اساتید از حضور او در دانشگاه مدافع این ادعا هستند که این استاد ممتاز علی رغم رسیدن به سن ۸۰ سالگی چه بسا فعال‌تر از اساتید جوان در دانشگاه حضور دارد و فعالیت علمی می‌کند.

آن‌ها همچنین با اشاره به نامه و سخنان صریح چندماه پیش این استاد ممتاز که در نقد کیفیت آموزش و پژوهش در دانشگاه صنعتی شریف و نوع برخورد مدیران دانشگاه با علم انجام داد، تأکید می‌کنند اگر دکتر گلشنی همچون بسیاری از اساتید دیگر به حاشیه‌های خسارت بار مدیریتی دانشگاه بی توجه بود، هر گز چنین تصمیمی در مورد او گرفته نمی‌شد.

اینجا با فرض آشنایی خوانندگان با چهره و سابقه درخشان علمی دکتر گلشنی به جزئیات رزومه علمی وی اشاره نشد، اما ذکر این نکته مهم است که اساتید ماندگاری، چون وی اساساً جسم و روحشان به واسطه ده‌ها سال فعالیت پژوهشی پر افتخار در عرصه علم با دانش و دانشگاه عجین شده است و این تصور که با بازنشست کردن آن‌ها اجازه آرامش در بقیه عمر برای آن‌ها فراهم خواهد شد، از اساس غلط است.

به بیان بهتر مسئولان و اعضای هیأت امنای دانشگاه شریف اگرچه به ظاهر در حق این استاد ممتاز لطف کرده و تلاش کرده اند شرایط را برای ایجاد آرامش آن استاد در باقی مانده عمرش فراهم کنند، اما در حقیقت آرامش و آسایش حقیقی را از وی سلب کرده اند.

*اساتید و دانشجویانی که مستنداتی در رابطه با برخورد بد و یا غیرقانونی مسئولان دانشگاهی با خودشان در اختیار دارند، می توانند با ارسال مستندات به آدرس اینترنتی «social@tabnak.ir» پیگیری مسئله را به «تابناک»، بسپارند.
کلمات کلیدی: چندثانیه - تسویه - حساب صنعتی 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP