• امروز چهارشنبه ، ۲۱ آذر ۱۳۹۷
  • ٥ ربيع الثاني ۱٤٤۰
  • Wed 12 Dec 2018
رئیس هیات روابط پارلمان اروپا با ایران گفت: اتحادیه اروپا در حال حاضر با هدف مقابله با تحریم‌های آمریکا در نظر دارد سازوکار ویژه مالی برای ارتباط با ایران را هرچه زودتر نهایی کند. تاریا کرونبرگ رئیس هیات روابط پارلمان اروپا با ایران و وزیر پیشین کار فنلاند که به ایران سفر کرده، بعدازظهر امروز با غلامحسین شافعی دیدار کرد. فرصت‌های پیش روی همکاری ایران و فنلاند در دوران تحریم‌ها، همکاری شرکت‌های کوچک و متوسط ایران و اروپا، برجام و سازوکار ویژه مالی اروپا ( SPV) ازجمله مهم‌ترین موضوعاتی بود که در این نشست بررسی شد. رئیس پارلمان بخش خصوصی ضمن اشاره به رویکرد فنلاندی‌ها در قبال توافق هسته‌ای قدرت‌های بزرگ با ایران و پس از آن برجام گفت: فنلاند در خصوص برجام موضع‌گیری اصولی را در پیش گرفته و ایران از مقام‌های این کشور به خاطر این حمایت تشکر می‌کند. شافعی...


وزیر امور خارجه گفت: بنده به‌عنوان وزیر امور خارجه می‌توانم بگویم که موشک هیچ‌گاه موضوع مورد مذاکره ایران با طرف‌های خود نبوده است. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه درباره تست اخیر موشکی گفت: بنده به‌عنوان وزیر امور خارجه می‌توانم اعلام کنم که موضوع موشک هیچ‌گاه مورد مذاکره نبوده و در قطعنامه ۲۲۳۱ هم درباره ممنوعیت آن برای جمهوری اسلامی ایران چیزی مورد تأیید و تصویب قرار نگرفته است. وی افزود: اساساً دکترین دفاعی ما مبتنی بر بازدارندگی و تدافعی است، نه تهاجمی و این مسئله را جمهوری اسلامی ایران در طول تاریخ خود ثابت کرده است. به گزارش تسنیم، سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز در یک مصاحبه، ضمن تأیید انجام تست موشکی، تأکید کرده است: ما تست‌های موشکی‌مان را انجام می‌دهیم و این کار اخیر هم تست مهمی بود. اولین...


سرمربی سابق تیم ملی وزنه برداری ایران کارهای فنی در فدراسیون وزنه برداری را ازمدیریت این فدراسیون سخت تر دانست. کوروش باقری با اشاره به طرح جدید فدراسیون وزنه برداری مبنی بر کنار گذاشتن سرمربیان تیم های ملی وزنه برداری نوجوانان وجوانان ایران و بهره گرفتن از مربیان ادواری در این دو تیم و نظارت بر عملکرد این مربیان توسط دبیر فدراسیون اظهارداشت: امیدوارم که این طرح مسوولان فدراسیون وزنه برداری جواب بدهد که بعید می دانم . وی افزود: دوستان در فدراسیون وزنه برداری باید مشخص کنندکه چه کسی طراح برنامه های تمرینی دعوت شدگان به اردو و نظارت بر اجرای آن و از همه مهمتر چه کسی پاسخگوی شکست و یا پیروزی این تیم هاست. مطمئنا مربیان ادواری که درکادرهای فنی تیمهای ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان قرار می گیرند طراح تمرینات دعوت شدگان به اردو نخواهند...


سرمربی تیم ملی اسامی 35 بازیکن اولیه را جهت آماده باش برای اردوی نهایی تیم ملی و جام ملتهای آسیا اعلام کرد. لازم به توضیح است لیست پیوست، اسامی بازیکنان در لیست آماده باش بوده و اسامی بازیکنان نهایی برای مسابقات جام ملتهای آسیا روز شنبه 24 آذر اعلام خواهد شد. بر این اساس پس از اعلام اسامی نهایی بازیکنان در روز شنبه و حضور آنها در اردوی تیم ملی، کاروان ایران برای حضور در مسابقات جام ملتهای آسیا و اردوی قطر، دوشنبه آینده 26 آذر ماه تهران را به مقصد قطر ترک خواهد کرد. اسامی بازیکنان به این شرح است: دروازه بان ها: 1- علیرضا بیرانوند – پرسپولیس تهران 2- امیرعابدزاده – ماریتیمو پرتغال 3- محمدرشید مظاهری – ذوب آهن اصفهان 4- سید حسین حسینی – استقلال تهران 5- پیام نیازمند – سپاهان اصفهان مدافعان: 6- رامین رضائیان – الشحانیه قطر 7-...


نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که در جامعه ما میلیاردها تومان گم می شود، گفت: با اصلاح داده های کشور جامعه اصلاح می شود؛ مدیریت بدون داده و نظارت بی معنا است . مسعود پزشکیان، روز دوشنبه در پانزدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت در دانشگاه تربیت مدرس اظهار کرد: در جامعه هیچ کس مسئولیت پذیر و پاسخ گو نیست؛ در حالی که مسئولیت پذیری، اجرای درست مسئولیت و پاسخگویی از ارکان مهم مدیریت در هر ساختاری است. وی افزود: انتظار از دانشگاه صرفا تربیت نیروی انسانی نیست و روند تغییر و مدیریت باید از دانشگاه شروع شود. وزیر اسبق بهداشت با بیان این که اختیارات دانشگاه نباید محدود نشود، ادامه داد: دانشگاه باید بتواند خود را مدیریت کند و قوانین هیات امنا همچون قوانین مجلس باشد. مدیران ارشد این اختیارات را محدود کرده اند. وی گفت: آموزش های دانشگاهی صرفا...


دوشنبه ، ۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۱۴:۱۷
لبخند تلخ کنکور به داوطلبان مرفه جامعه
لبخند تلخ کنکور به داوطلبان مرفه جامعهکمتر از یک دهه از آوازه حذف کنکور برای ورود به دانشگاه‌های مختلف خصوصا سراسری میگذرد که در این میان اقدامات متعددی از سوی مسئولان حوزه دانشگاهی برای تسهیل این امر اعلام و یا انجام شده است. اما جنجال برانگیزترین آن اثر ۳۰ درصدی معدل است.
، چند روز پیش فاطمه سعیدی عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی پیرامون تاثیر ۳۰ درصدی معدل در کنکور در مصاحبه‌ای اعلام کرد: اگر ۳۰ درصد تاثیر معدل در کنکور برای تمام دانش‌آموزان در نظر گرفته شود هم افرادی که از امکانات مطلوب برخوردار هستند وهم آن دسته از افرادی که از شرایط مناسب برخوردار نیستند در بحث عدالت آموزشی به چالش کشیده می شوند.

به گفته این عضو مجلس شورای اسلامی: رقابت‌های انفرادی در مدارس اگر تیمی شوند مطلوب است، زیرا ما به فرزندان خود کار تیمی را آموزش نمی‌دهیم و کار انفرادی نیز بر روح و روان فرزندان و خانوده‌های آنان تاثیر منفی دارد. به همین دلیل در صورتی که آموزش و پرورش بتواند رقابت‌ها را به رقابت تیمی تبدیل کند گام بزرگی در انجام کار‌های گروهی برداشته است. ضمن آنکه مجلس شورای اسلامی نیز حمایت کننده این امر خواهد بود.

ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور نیز دراین باره گفته است: شورای سنجش و پذیرش گوش به فرمان مجلس و قانون است و این تصمیم نیز در راستای قانون گرفته شده است.

به گفته وی: قانون سال ۸۶ که بحث حذف کنکور را مطرح کرده بود، در سال ۹۲ توسط مجلس لغو شد، بنابراین حذف کنکور به تدریج در داخل موضوع افزایش تأثیر سوابق تحصیلی پنهان ماند، چرا که به شرط جایگزین شدن سوابق تحصیلی قرار بود کنکور حذف شود، بنابراین سوابق تحصیلی به این میزان وجود دارد و می‌خواهد جایگزین شود، باید تأثیر داده شود و تأثیر هم قطعی باشد. به علاوه؛ سال ۹۲ که قانون سنجش و پذیرش دانشجو تصویب شد، تأثیر سوابق تحصیلی برای سال ۹۳ و ۹۴ قطعی بود، این قانون در سال ۹۵ توسط مجلس اصلاح شد و تأثیر سوابق تحصیلی برای بقیه سال‌ها به نظر شورای سنجش و پذیرش دانشجو ارجاع شد.

این داستان از آنجا شروع شد که بعد از انتشار خبر تاثیر قطعی ۳۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور سال آینده، واکنش‌ها و پیگیری‌های متعددی از سوی دانش آموزان در اعتراض به قانون تصویب شده صورت گرفت که حاکی از گله و شکایت آن‌ها به ناعادلانه بودن چنین تصمیمی از سوی سازمان سنجش، وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم بود.

گویا این داوطلبان معترض خواهان اصلاح مصوبه شورای سنجش پذیرش دانشجو هستند، چرا که با اجرایی شدن مصوبه شانس قبولی آن‌ها در کنکور کاهش چشمگیری خواهد داشت و مجبور خواهند شد حداقل یک سال دیگر نیز پشت کنکور بمانند.

این در حالی است که جبار کوچکی نژاد نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی؛ در واکنش به اعتراض دانش‌آموزان به تاثیر قطعی۳۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور گفته است: می‌دهیم این مساله را دنبال کنیم و مذاکره می‌کنیم تا دوباره این مصوبه مورد بازبینی قرار گیرد.

محمد قمی عضو دیگر کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس شورای اسلامی و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند، نیز به تازگی اعلام کرده است: در وهله اول باید گفت که این قانون هنوز نهایی نشده است. از طرفی در دهه ۸۰ ما با ازدیاد داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها مواجه شدیم در صورتی که دانشگاه‌ها ظرفیت پذیرش این حجم بالای متقاضیان را نداشتند پس مجبور به برگزاری آزمون سراسری کنکور در آن شرایط بودیم.

طبق اظهارات قمی: برگزاری کنکور نیز به این دلیل است که در برخی از رشته‌ها ما با حجم عظیمی از متقاضیان و داوطلبان مواجه هستیم همانند رشته‌های پزشکی، مهندسی، مهندسی پزشکی و برخی از رشته‌های خاص که متاسفانه دانشگاه‌های مرتبط با این رشته‌ها از ظرفیت کمتری برخوردار هستند به همین دلیل است که کنکور در این رشته‌ها انس گرفته است.

در این میان برخی از داوطلبان که در شرایط مالی نسبتا مناسبی قرار دارند فرصت را غنیمت شمرده و دست به کار تغییر نمره معدل خود از راه‌های مختلف می‌شوند. برخی دیگر هم که شرایط متوسط و تا حدودی روبه پایین مالی را دارند راه حلی جز امتحان مجدد و پرداخت هزینه هرچند کم برای هر درس را ندارند که همین میزان هزینه نیز اضافی تلقی می‌شود.

با تفاسیر بالا، احساس می‌شود که تصمیم جدید مسئولان و متولیان آموزش عالی، شرایط را برای اقشار پردرآمد و صاحب امکانات آموزشی برتر مطلوب‌تر و برای قشر ضعیف جامعه سخت‌تر خواهند کرد. چرا که می‌دانیم عدالت آموزشی در شرایط کنونی چندان قابل قبول نیست و طبیعتاً دانش آموزان اقشار پردرآمد در چنین فضایی می‌توانند از طرق مختلف معدل خود را افزایش دهند.

گفتنی است، صفحه اینستاگرام منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز در پی واکنش داوطلبان واعتراض آن‌ها به تاثیر ۳۰ درصدی معدل در کنکورمورد هجوم کاربران معترض قرار گرفته است.
کلمات کلیدی: چندثانیه-لبخند۰کنکور 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP