• امروز چهارشنبه ، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
  • ٤ ذو الحجة ۱٤۳٩
  • Wed 15 Aug 2018
معاون اول رییس جمهوری گفت: به تصدیق غالب نخبگان کشور در مقطع کنونی با توجه به سیاست های خصمانه و توأم با بی احترامی دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران مذاکره با این کشور پذیرفتنی نیست. اسحاق جهانگیری شامگاه سه شنبه در جلسه هم اندیشی با روسای 13 دانشگاه برتر کشور و برخی از اساتید دانشگاه با اشاره به جنگ تبلیغی و روانی آمریکا و رسانه های وابسته آنان علیه ملت ایران اظهار داشت: دشمنان تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا با یک جنگ روانی و رسانه ای، افکار عمومی در ایران را با تشویش، نگرانی و ناامیدی نسبت به آینده کشور و نظام مواجه سازند. وی افزود: دشمنان سرمایه اجتماعی کشور را نشانه گرفته اند که همه دلسوزان کشور باید با وحدت و همدلی نگذارند سرمایه اجتماعی کشور دچار فرسایش شود. معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: امروز مردم و به ویژه نسل جوان نسبت...


۴ لکسوسی که در کشورهای ایتالیا، سوئد و روسیه اعلام سرقت شده و پس از ترخیص از گمرکات وارد ایران شده بودند، شناسایی شدند. پلیس آگاهی تهران موفق شد 4 دستگاه خودرو لکسوس را که پس از اعلام سرقت در 3 کشور اروپایی وارد ایران شده بودند را شناسایی و توقیف کند. بر اساس این گزارش این 4 خودرو لکسوس که در کشورهای سوئد، روسیه و ایتالیا اعلام سرقت شده بودند، پس از ترخیص از گمرکات کشور و در هنگام شماره‌گذاری شناسایی شد و در تحقیقات تکمیلی دو متهم این پرونده که اقدام به ترخیص خودرو از گمرک کرده بودند دستگیر شدند. در بررسی‌های پلیسی و زمانی که کارشناسان شماره‌گذاری پلیس متوجه دستکاری شماره شاسی خودروها شدند، موضوع را به پلیس آگاهی گزارش داده و در تحقیقات تکمیلی و پس از مشخص شده شماره اصلی شاسی خودروها، ماموران پلیس آگاهی پایتخت با استعلام از پلیس بین‌الملل...


جواد نوروزبیگی در خصوص دستمزد بازیگران گران قیمت سینمای ایران گفت: راستش مبلغ میلیاردی شنیده‌ام اما چند میلیارد تومان نه. روزگذشته کانون کارگردانان بیانیه‌ای منتشر کرد و در آن به ورود پول‌های مشکوک به سینما اشاره و همچنین از دستمزدهای بالای برخی از بازیگران انتقاد کرده بود. این بیانیه قابل توجه واکنش‌های مختلفی به همراه داشت. کانون کارگردانان به دنبال افزایش بی‌سابقه دستمزد بازیگران و ورود منابع مالی مشکوک به سینما بیانیه‌ای منتشر کرد که در بخش‌هایی از آن آمده است: در شرایط کنونی اقتصادی کشور و در حالی که بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی و هنری مؤثر و موجه و به‌خصوص آثار سینمایی به دلیل مشکلات مالی تعطیل می‌شوند یا به سرانجام مطلوب نمی‌رسند، اهالی زحمتکش سینمای ایران ناظر ورود پول‌های کلانی از منابع نامشخص و بعضاً دارای شبهه به حیطه پاک اقتصاد...


رئیس جمهور که به منظور شرکت در پنجمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر به قزاقستان سفر کرده است، عصر یکشنبه پس از شرکت و سخنرانی در این اجلاس، شهر آکتائو را به مقصد تهران ترک کرد. ، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی که صبح امروز (یکشنبه) وارد شهر آکتائو شده بود علاوه بر حضور و سخنرانی در اجلاس خزر، در مراسم امضاء اسناد همکاری شرکت کرده و کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را همراه روسای کشورهای ساحلی خزر امضاء کرد. همچنین در جریان این سفر با نور سلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و الهام علی‌یف رئیس جمهور آذربایجان دیدار کرده و در آن راه‌های گسترش روابط کشورمان را در عرصه‌های دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.


وزیر امورخارجه با ارسال نامه‌ای رسمی به همتایان روسی، قزاقستانی، آذربایجانی و ترکمنستانی خود، اعلامیه تفسیری جمهوری اسلامی ایران در مورد این کنوانسیون را ارائه داد. همزمان با امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر توسط سران 5 کشور ساحلی این دریا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با ارسال نامه‌ای رسمی به همتایان روسی، قزاقستانی، آذربایجانی و ترکمنستانی خود، اعلامیه تفسیری جمهوری اسلامی ایران در مورد این کنوانسیون را ارائه داد. کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر بعدازظهر یکشنبه و در پنجمین اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر در شهر آکتائو قزاقستان؛ توسط سران جمهوری اسلامی ایران، روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان در شهر ساحلی آکتائو قزاقستان به امضای نمایندگان این کشورها رسید. در بخشی از نامه ظریف و به عنوان مفاد اعلامیه تفسیری جمهوری اسلامی...


دوشنبه ، ۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۱۴:۲۰
دوربین‌هایتان را دست کم بر بالین مشایخی غلاف کنید!

دوربین‌هایتان را دست کم بر بالین مشایخی غلاف کنید!پس از کسالت مجدد جمشید مشایخی و بستری شدنِ این هنرمند پیشکسوت کشورمان در بیمارستان، شماری از چهره‌ها از جمله محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور ایران، به دیدار او رفتند و این بار نیز دوربین‌ها دست به کار شدند و عکس‌هایی از این دیدارها منتشر شدند؛ اتفاقی که با وجود نقدهای مکرر نسبت به اشتباه بودنِ چنین رفتاری همچنان در حال تکرار است و بیش از آنکه برای عیادت‌کنندگان افزایش مقبولیت در پی داشته باشد، ملامت افکارعمومی را به دنبال دارد.

جمشید مشایخی هنرمند برجسته سینما و تئاتر ایران که با کهولت سن و عوارض ناشی از آن مواجه است، مجدداً در بیمارستان بستری شده و قاعده مرسوم این است که هنرمندان و دیگر چهره‌ها از جمله برخی مسئولین به ملاقاتش بروند و برای عبور این هنرمند از این دوران سخت با او همدلی کنند. مشکل از آنجا آغاز می‌شود که تصاویری از این حضورها در فضای عمومی منتشر می‌شود و در بسیاری از اوقات منتشرکنندگان این تصاویر یا خود این چهره‌ها و یا عوامل‌شان هستند.

به نمایش درآمدن چهره نحیف عباس کیارستمی در حالی که وزیر بهداشت و درمان پزشکی در حال دست دادن با پزشک متخلف در این پرونده بود، دردآورترین و ماجرای عکس عباس جدیدی در کنار بستر منصور پورحیدری که تاکید کرد قرار نبوده منتشر شود، شوخ‌طبعانه‌ترین این موارد است. در تازه‌ترین نمونه بر بالین جمشید مشایخی تصاویر محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور و شماری از هنرمندان ثبت و در فضای مجازی منتشر شده است؛ تصاویری که انتشارش با نقدهایی در فضای مجازی همراه شده است.

روند ثبت تصویر با بیماران و حتی پیکر جانباختگان تازگی ندارد اما در سال‌های اخیر حساسیت نسبت به این موضوع افزایش یافته است. در چنین موقعیت‌‌های بیمار یا خانواده او معمولاً ترجیح می‌دهند از مواجهه جدی با عیادت‌کنندگان پرهیز کنند و مراعات‌شان را در حین ثبت تصویر می‌کنند. حتی این ثبت تصویر نیز به زعم برخی ناظران فاقد ایراد است اما اینکه یک چهره در آن وضعیت نامطلوب به تصویر کشیده شود، امری اخلاقی و قابل پذیرش نیست و قطعاً نمی‌توان با هیچ استدلالی از آن دفاع متقنی داشت.

شاید بیان اینکه چهره‌هایی که در این زمینه دست به چنین اقداماتی می‌زنند و اکنون در ماجرای جمشید مشایخی برجسته شده‌اند، با هدف افزایش مقبولیت عمومی دست به چنین کاری می‌زنند، نیت‌خوانی باشد؛ اما بدون تردید افکارعمومی آنهایی که در این قاب‌ها کنار مشاهیر بیمار نقش بسته‌اند را ملامت می‌کند و در واقع چنین حرکت‌هایی اثر عکس دارد. تصور می‌شد پس از تخریب شدید عباس جدید در ماجرای مرحوم پورحیدری، چنین اتفاقاتی توسط دیگر چهره‌ها تکرار نشود اما ظاهراً بخشی از چهره‌ها به ناپسند بودنِ آن پی نبرده‌اند.

ای کاش چهره‌ها با درک تبعات منفی که این رفتارشان بر خود و فضای افکارعمومی می‌گذارد، دوربین‌هایشان را دست کم بر بالین چهره‌هایی چون جمشید مشایخی غلاف کنند و حتی اگر همراهی‌شان با چنین هنرمندانی را ثبت کردند، آن را برای خاطرات شخصی‌شان نگه دارند و به شکل عمومی منتشر نکنند. بدون شک این رفتارها از سوی هنرمند در بستر نیز به عنوان نمایش تلقی می‌شود و نباید به بیمار خرده گرفت که به نیت پاک عیادت‌کنندگان شک کند.

هرچند عده‌ای این رفتارها را صرفاً بدسلیقگی قلمداد کرده‌اند اما با کمی تامل می‌توان درک کرد که موضوع فراتر از این است و اکنون درباره ترویج یک رفتار صحبت می‌کنیم که طبیعتاً مخاطبان این هنرمندان نیز به آن روی می‌آورند. اشخاصی که حین تشییع پیکر ناصر ملک مطیعی، زیر تابوت او رفته و سلفی می‌گرفتند، الگویشان امثال همین چهره‌ها هستند که تصاویرشان را به یک بیمار منتشر می‌کنند. بنابراین آنچه درباره مشایخی رخ داده را نباید صرفاً به او محدود کرد و می‌بایست نگران تکثیر این الگو بود و به همین دلیل آن را متوقف کرد.
کلمات کلیدی: چندثانیه-دوربین-بالین-مشایخی 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP