• امروز چهارشنبه ، ۲۳ آبان ۱۳۹۷
  • ٦ ربيع الأول ۱٤٤۰
  • Wed 14 Nov 2018
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بار دیگر بر حمایت اروپا از توافق هسته‌ای با ایران حمایت کرد. «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز چهارشنبه در جریان سخنانی در گروه بحران در بروکسل بر حمایت اتحادیه اروپا از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) تاکید کرد. موگرینی گفت که اروپا نقش آفرین صلح در سطح جهان است و اینکار را به وسیله ایجاد قدرت از راه تعامل، گفت‌وگو، همکاری و ایجاد انگیزه صورت می‌دهد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین گفت: «اروپا توافق هسته‌ای با ایران را حفظ می‌کند و این کار را به دلیل منافع و مسایل بازرگانی صورت نمی‌دهد بلکه به دلایل امنیتی اینکار را انجام می‌دهد.» موگرینی گفت که اولویت‌های اتحادیه اروپا در زمینه جلوگیری از بحران در مواردی متمرکز هستند که توانایی ایجاد تغییر وجود دارد. اروپا می‌تواند در زمینه...


رئیس جمهور با تقدیر از ملت بزرگ ایران که هوشیاری‌ خود را به خوبی در 13 آبان و روزهای بعد از 13 آبان به جهانیان نشان دادند، تصریح کرد: 13 آبان روز کلید زدن استحکام نظام بود و امروز نظام ما از هر زمان دیگر مستحکم تر است و اینکه مردم ما به متجاوزین و سلطه‌طلبان خارجی با صدای رسا، جواب منفی می‌دهند، جای فخر و افتخار است. حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: کاخ‌نشینان کاخ سفید با تحریم‌ها، فشارها و شرایطی که در سیستم تبلیغاتی برای ناامید کردن مردم بوجود آورده بودند، براساس افکار واهی خود براین تصور بودند روز 13 آبان روزی است که پایان نظام جمهوری اسلامی ایران را کلید می‌زنند. روحانی خاطرنشان کرد: ممکن است مردم از مسئولین گله‌ای داشته باشند، اشکالی ندارد؛ با صدای رسا، گله‌ و نقدشان را باید بگویند؛ باید همدیگر...


‌شهر تهران در دامنه جنوبی کوه البرز مرکزی و بر روی نهشته‌های آبرفتی دوران چهارم بناشده است. قسمت جنوبی آن کم‌وبیش در کناره شمال باختری کویر مرکزی ایران قرارگرفته است. اختلاف ارتفاع ناگهانی و شدید میان شهر تهران (با متوسط ارتفاع حدود۱۳۰۰متر) و استقرار نزدیک‌ترین قله کوه به آن در یک‌فاصله کمتر از ۱۰کیلومتر(قله توچال با ارتفاع حدود۳۹۳۰متر) از خصوصیات توپوگرافی این شهر است.علاوه بر وجود راندگی(فعال) شمال تهران و چند گسل جوان و جنبان دیگر در شمال و جنوب شهر، رسوبات آبرفتی دشت تهران و شهر ری دارای شکستگی‌های کوچک فراوانی است که ممکن است به هنگام جنبیدن گسل‌های بزرگ و زمین‌لرزه زا دچار لغزش، جنبش و جابه‌جایی شوند. به گزارش ایسنا، شامگاه یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ در نزدیکی ازگله، استان کرمانشاه در نزدیکی مرز ایران و عراق در ۳۲ کیلومتری جنوب غربی شهر...


وزیر سابق رفاه با بیان اینکه این پنج سال زود گذشت گفت: خوشحالم که با جهانگیری آمدم و با جهانگیری هم می‌روم. او سنگ زیرین است و دوران تلخی می‌گذراند و با سختی کار می‌کند و سرمایه اجتماعی‌اش را به میدان آورده است. در اوضاع پر از شایعه، تهمت ، افترا، زدن و له کردن و هول دادن آنها که بمانند و بایستند، بسیار ارزشمند است. علی ربیعی در مراسم تودیعش از وزارت رفاه ادامه داد: یکی پرسید آقای خاتمی چه کرده که او را دوست داری؟ گفتم به خاطر کارهایی که نکرده او را دوست دارم. گاهی اوقات فقدان برخی آدم ها اندازه گیری نمی‌شود. شهیدان بهشتی و مطهری رفتند و قابل اندازه گیری نبودند. وزیر سابق رفاه با بیان اینکه اگر امروز باز صحنه انتخابات سال ۹۲ باشد باز به روحانی رای می‌دهم، گفت: بخشی از این دولت بودم و اشکالات زیاد در کارمان بود و هست، گاهی اوقات تصمیمات...


یک روزنامه انگلیسی در گزارشی مفصل ضمن پرداختن به پیشینه گروهک تروریستی منافقین، نوشت که این گروهک به ابزاری در دست آمریکا علیه ایران تبدیل شده و سعودی‌ها احتمالا منبع تامین مالی این گروهک هستند. روزنامه انگلیسی «گاردین» در گزارشی اقدامات گروهک تروریستی منافقین که در رسانه‌های جهانی با نام اختصاری MEK به آنها اشاره می‌شود را مورد بررسی قرار داد. سعودی‌ها، منبع احتمالی تامین مالی منافقین در این گزارش به قلم «آورن مرات» آمده است که اعضای این گروهک (پیش از انقلاب اسلامی) برای وقوع انقلاب در ایران تلاش می‌کردند و بعد برای صدام می‌جنگیدند. آمریکا و انگلیس هم زمانی آنها را محکوم می‌کردند اما در شرایط کنونی، این گروه، گزینه مناسبی برای سیاست‌های افراط‌گرایانه دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در کاخ سفید است. «جان بولتون» مشاور امنیت ملی...


پنج‌شنبه ، ۲۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت: ۱۰:۵۴
یک کارگردان: سینما به دست نامحرمان افتاده است
حمید نعمت‌الله گفت: می‌دانستم فیلم «شعله‌ور» پرفروش نخواهد بود، شوکه و عصبانی نیستم. هوشنگ گلمکانی مطرح کرد: ابتذال در سینما واکنش ابتذال در سیاست و جامعه است.
عصر امروز 21شهریورماه همزمان با روز ملی سینما نشستی تحت عنوان «ابتذال در سینمای ایران» با حضور حمیدنعمت‌الله، هوشنگ گل‌مکانی، حممید نعمت‌الله، غلام‌عباس فاضلی، نوید پورمحمدرضا برگزار شد.

در ابتدای این جلسه نوید پورمحمدرضا گفت: با اشاره به مقاله ای تحت نوان شناخت سرگرمی در سینما با صحبت درباره مرز بین سرگرمی و ابتذال بحث را آغاز کرد.

در ادامه هوشنگ گلمکانی مطرح کرد: وقتی اثری قرار است برود به سمتی که تماشاکر بیشتری را جذب کند و راضی کند، بیشتر در معرض مبتذل شدن قرار دارد.

ابتذال در طول زمان معانی مختلف پیدا کرده است، مثلا بعد انقلاب به فلم هایی که صحنه های برهنگی و عریان داشتند مبتذل می‌گفتند.

اما تعریف مبتذل بستگی دارد به آنکه چه کسی به قضیه می نگرد، چیزی شاید از نگاه فردی مبتذل باشد از نگه فرد دیگری نه.

به نظر می‌رسسد در طول سال های اخیر مبتذل در فرم صورت می گیرد نه در موضوع. مثلا اثری شاید موضوی ارزشمند داشته باشد ولی در پرداخت و نگاه مبتذل به نظر برسد.

بنابراین مبتذل کاملا وابسته است به کسی که به آن قضیه نگاه می‌کند.

سپس حمید نمت‌الله عنوان کرد: همواره شناخت خط کشی بین ابتذال و هنر مسئله سختی بوده است. کسی که در سینما ابتذال را پذیرا است و کسی که آن را عرضه می‌کند.

من فکر می‌کنم مبتذل چیزی است که از فرط استفاده کهنه و فاقد معنی شده باشد و سطحی باشد.

نمونه بارزی که از آن مثال می‌زنند فیلم های پورن است، اما اگر در همین پورنو ما کاراکتر ببینیم، روابط تعریف شده ببینیم، موقعیت و قصه ببینیم آیا بازهم مبتذل نامیده می شود؟! یکی دیگر از نشانه‌های ابتذال خنگ و کودن بودن باشد.

یادم است در کودکی وقتی معلمم مشقی می گفت و نمی‌نوشتم، لحظه آخر با کلمات بزرگ و فاصله‌دار می‌نوشتم و بعد بینش را با مداد قرمز علامت می گذاشتم تا خودم و معلمم را گول بزنم که مشقم را تزئین کردم، احساس می کنم الان هم بسیاری از فیلمسازان و همکارانمان فکر می کنم دارند همین کار را می‌کنند.

به نظر می رسد کلی کارشان را با هروسیله ای که دارند تزئین می‌کنند تا گول بزنند تماشاگر را، یعنی در واقع نمی‌خواهند جنس ارزان بسازند، جز جنس ارزان ساختن چیزی بلد نیستند.

هوشنگ گلمکانی: به‌نظرم فهم و تعریف مبتذل بسیار بسته به زمان، مکان و جغرافیا خودش دارد. حتی در تئاتر هم این مسئله دیده می شود، نمونه بیشتر آن در خنداندن و خنده گرفتن از تماشاگر لمس می‌شود، شاید چون خنده واضح‌ترین و راحت‌ترین واکنشی است که می توان از تماشاگر گرفت.

غلام‌عباس فاضلی چنین گفت: ابتذال دو سطح ظاهری و باطنی دارد، سطح ظاهری آن مثل پوشش، موسیقی، کلمات و... زیاد خطرناک نیست، خطر عمیق تر در بخش باطنی یک اثر است، که معمولاً کمتر هم متوجه آن می شوند.

حمید نعمت‌الله: میل به خوشی گاهی عامل این نوع کارها شود. مثل وقتی که انسان گرسنه باشد ابتدا باید به او قند و شیرینی جات برسانیم که سراپا بماند.

به نظر می سد ابتذال تولید کردن خیلی بر می گردد به نیت آنها، مثلا فردی فیلم مبتذل می سازد بخاطر فقط پول و سود بیشتر، ولی شاید یک نفر هم ادعا کند که بخاطر کمبود شادی در جامعه می خواهد بخشی از آن خلاء را پر کند. قصدم دفاع از هیچ‌کدام نیست فقط دارم به هردوگونه ان فکر می کنم.

گلمکانی: از حرف های آقای نعمت‌الله احساس می‌کنم مقصودشان این است که کسانیکه این نوع فیلم‌ها را تولید می کنند بصورت تعمدی و آگاه اثر مبتذل می‌سازند، ولی معتقدم در خیلی از موارد آن فرد دانش و توانش بیشتر از آن نیست و در همان حد بلد است، از طرفی هم به نظرم خیلی اوقات ابتذال متکی به سرگرمی است.

نوید پور محمدرضا: از سال 80 تا الان پرفروش‌ترین فیلم‌های سینما به استثنا دوسه مورد، کمدی بودند، پس به نظرم بیشتر در مورد این نوع از سینما صحبت کنیم. سینمایی که تمام تلاشش را می‌کند که فقط بخنداند. در هر زمانی هم به مناسبت جامعه آن روز و شرایط به چیزی دست می‌آویزد، روزی با مسائل سیاسی شوخی می کند، روزی هم با مسائل اروتیک و شوخی‌های جنسی.

خیلی اوقات هم کارشان به تحقیر و تمسخر انسان‌ها می‌رسد، مثلا اگر یک آدمی چاق بود تو اجازه داری هرنوع شوخی ای با آن مرتکب شوی. که به نظرم گناه بزر و نابخشودنی‌ای است، دلیلش واضح است، فیلمساز یک قاعده برای خودش دارد، بخنداند، فقط بخنداند به هر قیمتی که شده است.

غلام عباس فاضلی: در دهه شصت پرفروش‌ترین کتاب‌ها ترجمه‌های ذبیح‌الله منصوری بود، اما الان مردم همین کشور تمام وقت شان سرشان در گوشی‌های موبایلشان است و به مبتذل‌ترین چیزها می‌خندد. چه اتفاقی افتاده است؟! چرا؟! به این نتیجه می‌رسیم که ذائقه و سلیقه مخاطب است که فیلمساز را وادار می کند چه بسازد.

از نوع کتاب‌ها، تئاتر‌ها، موسیقی ها، ترانه‌ها و... که پرفروش هستند می توان تشخیص داد جامعه چه می‌خواهد.

حمید نعمت‌الله: نه فیلم کمدی نه مثلا شوخی های جنسی به ذات خود مبتذل نیستند، فیلمسازان بزرگی هم از این کارها کرده‌اند ولی خوب ساخته‌اند و دائم دستاوردهای جدید داشته اند. وودی آلن هم از این کارها استفاده می‌کند، اما فاخر.

صنف ما مسئولیت سنگینی دارد با دیگر صنوفی که نگاه تجاری دارند، فرق می‌کند، همواره بحث این نیست که مردم چه می خواهند ما همان را بسازیم. چون مردم فلان فیلم را دوست دارند فقط همان گونه ساخته شود، جنبه دیگری هم دارد. اینکه فیلمسازان و مسئولین چه فیلم‌هایی به مردم نشان دادند و ذائقه آنها را چگونه تربیت کرده اند.

از طرف دیگر گله‌مندم از جشن ها و جشنواره‌هایی که به هر بهانه‌ یا دلیلی به صاحبان، بازیگران و عوامل این فیلم جایزه می‌دهند و آغوش باز می کنند.

حمید نعمت‌الله: ابتذال فقط به کمدی و این نوع کارها محصور نمی‌شود، در هر حالت و شکلی ممکن است اتفاق بیفتد. وقتی کاری برای صلاح جامعه ساخته نشود و دنبال هرنوع کار، شوخی یا حرکت دست خورده و کلیشه و تکراری برود به نظر من مبتذل است.

معتقدم افرادی که سلیقه شان پرورش پیدا کرده است و تربیت شده، حتی برای خوش گذرانی و رها شدن هم دنبال هرنوع فیلمی نمی رود.

در دوره غیر طبیعی‌ای هستیم، اصلا طبیعی نیستیم! همه چیز تغییر کرده است.

این وضعیت فروش فیلم‌هایی که شاهدش هستیم طبیعی نیست.

بعنوان مثال در مورد فیلم «شعله ور» که فیلم غیرکمدی ای است، هرگز توقع نداشتم خوب بفروشد و الان هم در شوک نیستم و احساس عصبانیت ندارم، چون می‌دانستم و پیش بینی کرده بودم.

در این صنعت سینما آدم‌های زیادی کار می کنند که شایسته این حرفه نیستند و آدم‌های شایسته جایشان خالی است، عرصه سینما و فیلمسازی دست آدم های نامحرم افتاده و کسانی مال این کسب نیستند. سینما آدم های جاه طلب و خلاق خودش را می‌خواهد.

هوشنگ گلمکانی در پایان گفت: ابتذال یک پدیده سیاسی است، در اجتماع ملموس است. وابتذال در سینما واکنش آن اس

ابتذال موجود در جامعه، سینما، تئاتر موسیقی و فضای مجازی، واکنش مردم است به فضای سیاسی و وضعیت موجودشان. ابتذال کاملا جنبه سیاسی دارد.

مثلا «هزارپا» اگر در چندسال پیش یا در شرایط ملایم تری اکران میشد ابدا به این میزان از فروش که الان دارد نمی‌رسید.
کلمات کلیدی: چندثانیه -کارگردان-سینما-محرومان 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP