• امروز دوشنبه ، ۶ خرداد ۱۳۹۸
  • ٢٢ رمضان ۱٤٤۰
  • Mon 27 May 2019
معاون سیاسی وزیر خارجه در مسقط هرگونه گفتگوی مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا را رد کرد و نسبت به سیاستهای مخرب آمریکا و برخی متحدان آن کشور در منطقه هشدار داد. ، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در اولین مقصد سفر دوره ایش به منطقه امروز (یکشنبه) با «یوسف بن علوی» وزیر مسئول در امور خارجه عمان دیدار کرد. در این دیدار آخرین وضعیت منطقه و تحولات آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت. عراقچی در این ملاقات ضمن تاکید بر اهمیت صلح و امنیت در منطقه مهم خلیج فارس، نسبت به سیاستهای مخرب آمریکا و برخی متحدان آن کشور در منطقه هشدار داد. وی با رد هر گونه گفتگوی مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا گفت: جمهوری اسلامی ایران برای برقراری روابطی متوازن و سازنده با تمامی کشورهای منطقه خلیج فارس بر اساس احترام و منافع متقابل آمادگی دارد. معاون سیاسی وزارت...


خسرو کفیلی - هجمه همه جانبه علیه محمدحسین برخواه سرمربی تیم ملی وزنه برداری ایران در پی معرفی اسامی ۱۸ وزنه بردار دعوت شده به اردوی آمادگی تیم ملی برای شرکت در رقابتهای جهانی تایلند افزایش یافت. برخواه که نزدیک به یک سال و نیم است که هدایت تیم ملی وزنه برداری ایران را بر عهده گرفته است ، تاکنون با چنین هجمه ای از سوی برخی از وزنه بردارانی که خود را شایسته حضور در این اردو و افراد حامی این وزنه برداران قرار نگرفته بود. سرمربی تیم ملی وزنه برداری ایران که از زمانی که هدایت این تیم را برعهده گرفت کارنامه نسبتا موفقی را به همراه این تیم در رقابتهای وزنه برداری بازی های آسیایی جاکارتا ، پیکارهای جهانی ترکمنستان و مسابقات آسیایی چین را داشته است اکنون مورد هجمه و حملات علنی و پنهان برخی از منتقدان خود قرار گرفته است . هجمه ای که دلیلش...


رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس گفت: اگر دوستان ما در فراکسیون امید در جریان انتخابات هیأت رئیسه مجلس تعامل داشتند، می‌توانست این اتفاقات در جریان انتخابات رخ ندهد. کاظم جلالی در حاشیه نشست علنی امروز (یکشنبه ۵ اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران، با اشاره به عدم انتخاب مجدد علی مطهری به عنوان نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی، گفت: درخصوص آقای مطهری نیز فکر می‌کنم به جای اینکه به دیگران اتهام زنی شود، باید از تصمیم خود دوستان سوال شود که در همه حوزه‌ها به صورت مستقل لیست انتخاباتی ارائه داده اند. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: این موضوع نمی‌شود که بخواهیم در همه حوزه‌ها کاندیدا داشته باشیم و بقیه فراکسیون‌ها موظف باشند که به کاندیدا‌های ما رأی بدهند. از این رو رأی به کاندیدا‌ها...


تابناک اقتصادیبازار ارز در دومین روز هفته با کاهش قیمت دلار و یورو در صرافی‌های بانکی به عنوان بازارساز ارزی مواجه شد. این در حالی است که امروز به دلیل تعطیلی بازار‌های جهانی شاهد ثبات نرخ رسمی ۴۷ ارز در بانک مرکزی بودیم. در معاملات امروز (یکشنبه پنجم خردادماه ۹۸) بر اساس اطلاعات سامانه سنا بانک مرکزی که نشان دهنده میانگین وزنی نرخ خرید و فروش ارزبر مبنای معاملات ثبت شده در سامانه نظارت ارز توسط بانک‌ها و صرافی‌های مجاز کل کشور است، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ ۱۳۷۵۰ تومان در صرافی‌های مجاز و بانکی خریداری شده و به قیمت ۱۳۸۵۰ تومان به متقاضی دریافت دلار آمریکا فروخته شده است. این رقم نسبت به روز شنبه، ۱۲۰ تومان کاهش داشته است. همچنین هر اسکناس یورو در بازار امروز به نرخ ۱۵۶۵۰ تومان خریداری شده و با کاهش ۱۰۰ تومانی نسبت به روز قبل، به قیمت...


احمد جعفری چمازکتی - به عنوان پیش درامد تاکید می کنم، منظورم از دولت در این نوشتار، دولت های گذشته و حال نیست، بلکه مراد لباسی است که باید بر قامت «رسانه رسمی کشور» پوشانده شود تا بتواند از این رهگذر، از کیان ملی در جغرافیای سرزمینی و ورای آن دفاع کند. در دنیای امروز، حاکمیت های سیاسی برای اقناع داخلی و راهبردهای دیپلماتیک خود، رسانه هایی را در اختیار دارند که در کشور عزیزمان، «خبرگزاری جمهوری اسلامی » این مهم را عهده دار است. این رسانه هشتاد و ساله در سه دهه اخیر، فراز و فرودهای فراوانی را تجربه کرده است . اینکه دولت ها ، رسانه رسمی کشور را به عنوان روابط عمومی خود بخواهند ، امری پسندیده نیست . اگر چه تبیین اهداف دولت های پس از انقلاب، تبیین بخشی از اهداف نظام است اما همه آن نیست. اگر قوای سه گانه را به عنوان بالهای جمهوریت نظام بپذیریم...


یکشنبه ، ۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۱۵:۱۱
راهکار جذاب اما نگران کننده دانشگاه‌ها برای صرفه‌جویی

صرفه جویی در هزینه های دانشگاه، اگرچه اقدامی مثبت به نظر می‌رسد که نتیجه اش می‌تواند تزریق منابع مالی ناشی از آن در دیگر بخش ها و رفع برخی کمبودها باشد، اما به جهاتی نگران کننده هم به نظر می‌رسد؛ درست مثل اقدامی که اخیرا در دانشگاه بهشتی در دستور کار قرار گرفته و معلوم نیست آیا از عواقب منفی آن پیشگیری به عمل آمده یا خیر.
چندی پیش حسن صدوق، رئیس دانشگاه شهید بهشتی از صرفه جویی ۲ میلیارد تومانی این دانشگاه با ساماندهی اساتید حق التدریسی خبرداد و گفت: یکی از مهمترین برنامه‌های دانشگاه شهید بهشتی سامان‌دهی حق التدریسان این دانشگاه است تا با اجرای این برنامه هزینه حق التدریسی‌ها کاهش یابد و بتوانیم از حضور اساتید استفاده بهینه داشته باشیم.

او همچنین یادآور شد: در حال حاضر اجرای برنامه ساماندهی حق التدریسی‌های دانشگاه آغاز شده و تاکنون بیش از ۲۰۰۰ ساعت ساماندهی صورت گرفته و براساس آن معادل دو میلیارد تومان در دانشگاه صرفه‌جویی هزینه‌ای صورت گرفته است.

حال با توجه به صرفه جویی ۲۰ میلیارد ریالی (۲ میلیارد تومانی) که اجرای طرح ساماندهی اساتید حق التدریسی برای دانشگاه شهید بهشتی به همراه داشته است سایر دانشگاه‌های کشور هم می‌توانند این طرح را اجرایی کنند.
نگاهی به تازه‌ترین آمار منتشرشده از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نشان می‌دهد که ۲ هزار و ۵۶۹ دانشگاه در کشور وجود دارد که اگر در هر کدام از این دانشگاه ها، طرح ساماندهی اساتید حق التدریسی اجرایی شود می‌توان شاهد صرفه جویی قابل ملاحظه‌ای در نظام آموزشی کشور باشیم.

البته نمی‌توان انتظار داشت که در برخی مراکز علمی کاربردی یا فنی حرفه‌ای که تعداد دانشجویان به ۵۰۰ دانشجو هم نمی‌رسد، با اجرای طرح ساماندهی اساتید حق التدریسی شاهد صرفه جویی ۲ میلیارد تومانی باشیم، اما می‌توان پیش بینی کرد که درصورت فراگیرشدن این طرح در مراکز آموزشی تحت نظارت وزارت علوم، هزینه‌های دانشگاه‌ها کاهش چشمگیری داشته باشد.

با صرفه جویی در هزینه‌های دانشگاه‌ها با توجه به ساماندهی اساتید حق التدریسی، منابع مالی به دست آمده از اجرای این طرح می‌تواند درسایر بخش‌ها از جمله بهبود خدمات آزمایشی، ورزشی و ... مورد استفاده قرار گیرد. البته ناگفته نماند که پیش از اجرای طرح ساماندهی اساتید حق التدریسی در دانشگاه شهید بهشتی، سال گذشته معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی از اجرای طرح تعاون استانی در این دانشگاه خبر داد، طرحی که براساس آن قرار است که تعداد اعضای هیأت علمی حق التدریس در دانشگاه آزاد کاهش یابد.

با توجه به اینکه ۳۲ تا ۳۸ هزار عضو هیات علمی حق‌التدریس با دانشگاه آزاد اسلامی همکاری داشته و دارند، انتظار می‌رود که با اجرای طرح تعاون و همچنین افت تعداد دانشجویان این دانشگاه، حدود ۲۵ درصد تعداد اعضای هیات علمی حق‌التدریس دانشگاه کاهش یابد.

در این میان اگرچه ساماندهی یا کاهش اساتید حق التدریسی دانشگاه‌ها (سراسری، آزاد، علمی کاربردی و ...) می‌تواند به صرفه جویی در منابع مالی دانشگاه‌ها منجر شود، اما این موضوع هم نباید نادیده گرفته شود که هم اکنون تعداد استاد به دانشجو در دانشگاه‌های ایران، رقم قابل قبولی نیست و درحالی که این نسبت باید یک به ۱۲ تا یک به ۱۸ باشد در دانشگاه‌های ایران این نسبت ۱ به ۶۹ است و اگر ساماندهی اساتید حق التدریسی دانشگاه‌ها به قیمت وخیم ترشدن نسبت تعداد استاد به دانشجو تمام شود نمی‌توان از اجرای این طرح استقبال کرد اگرچه نمی‌توان از صرفه جویی ریالی حاصل از این طرح چشم پوشی کرد، اما با توجه به تاثیرات منفی اجرای این طرح در بخش آموزش نمی‌توان آن را تایید کرد.

در این میان و با وجود اثر مثبت و اثر منفی اجرای طرح ساماندهی اساتید حق التدریس نباید حقوق این قشر از جامعه دانشگاهی را هم نادیده گرفت، اساتید حق التدریسی دانشگاه‌های کشور بار‌ها نسبت به وضعیت نامناسب شغلی خود ابراز نارضایتی کرده اند، سال گذشته بود که جمعی از مدرسان حق‌التدریس دانشگاه‌های ایران در نامه‌ای سرگشاده به مدیر کل امور دانشجویان نوشتند که به دلیل نبود فرصت شغلی مناسب و به دلیل مشکلات معیشتی ناچار به انتخاب این شغلی شده اند.

در نامه آن‌ها آمده بود که ملزومات اولیه یک شغل از جمله حقوق مناسب٬ امنیت شغلی٬ مزایا و حتی پوشش بیمه تأمین اجتماعی را دارا نیستند و با وجود آنکه سال‌هاست در جامعه آکادمیک کشور مشغول به فعالیت هستند و همگی از قشر تحصیل کرده جامعه و دارای مدارک کارشناسی ارشد و دکتری و عموما از فارغ التحصیلان دانشگاه‌های داخل کشور هستند، اما از کمترین حقوق شغلی برخوردارند.

در واقع اجرای طرح ساماندهی اساتید حق التدریسی اگرچه می‌تواند به صرفه جویی میلیاردی در دانشگاه‌های کشور و افزایش منابع مالی بخش‌های آزمایشگاهی، ورزشی و ... منجر شود، اما عملیاتی شدن این طرح می‌تواند آفت‌هایی هم داشته باشد یکی اینکه می‌تواند به کاهش کیفیت آموزشی دانشگاه‌ها منجر شود و دیگر اینکه حق و حقوق این قشر ضعیف جامعه دانشگاهی را با خطرات بیشتری مواجه کند.

اینجاست که به ضرورت پیش برد این طرح با برنامه مدون و مشخص خواهیم رسید. ضرورتی برای دوری جستن و کاهش تبعات منفی آن که اگر ندید گرفته شود، ممکن است اجرای این طرح با کاهش کیفیت آموزش و تضعیف بیشتر جایگاه اساتید حق التدریس همراه شود که در آن صورت باید عطایش را به لقایش بخشید.
کلمات کلیدی: چندثانیه-راهکاری-نگرانکننده-دانشگاهها 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP