• امروز سه‌شنبه ، ۲۷ آذر ۱۳۹۷
  • ۱۱ ربيع الثاني ۱٤٤۰
  • Tue 18 Dec 2018
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، بخشی از سخنان اخیرش در مجمع دوحه در پاسخ به شروط ۱۲ گانه همتای آمریکایی خود برای حمهوری اسلامی را منتشر کرد. ظریف روز دوشنبه در پیامی توئیتری نوشت: «پاسخ من به توهمات رسوای 12 گانه وزیر امور خارجه آمریکا از جمله "دخالت" ایران در امور منطقه خودش در مجمع دوحه.» در ویدئویی که در ادمه پیام ظریف آمده و بخشی از سخنان وی در مجمع دوحه است، مجری برنامه نظر وزیر خارجه ایران را درباره ادعاهای مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا جویا می شود. مجری به ادعاهای 12گانه پامپئو درباره ایران، درخواست وی برای تغییر و اصلاحات برجام و همچنین آزمایش موشکی ایران سوال می پرسد، و به محض به بحث ادعایی "مداخلات ایران در منطقه" اشاره می کند، ظریف صحبت او را قطع کرده و می پرسد: «دخالت چه کسی؟ آمریکا دخالت می کند. چرا که ما در منطقه...


جلسه رسیدگی به پرونده اتهامی ۵ صراف متخلف در شعبه سوم دادگاه ویژه جرایم اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌مقام برگزار شد. جلسه رسیدگی به پرونده اتهامی صرافان متخلف، فرشاد جوانیان و شرکت تضامنی جوانیان و شرکا، محمدرضا افضلی و شرکت تضامنی محمدرضا افضلی و شرکا، محمدرضا رضایی و شرکت تضامنی محمدرضا رضایی و شرکا و میلاد رشیدی برچ‌لویی و سید مصطفی جنانی و شرکت تضامنی میلاد رشیدی و شرکا در شعبه سوم دادگاه ویژه جرایم اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌مقام برگزار شد. قاضی مسعودی مقام ضمن تشریح ماده ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آیین دادرسی گفت: جلسه رسیدگی به پرونده اتهامی این ۵ نفر به اتهام خرید و فروش غیرقانونی ارز به ارزش تقریبی ۸۹ میلیون و ۶۹۴ هزار و ۴۵۵ دلار تشکیل و رسمی است. نماینده دادستان با کسب اجازه از محضر قاضی در جایگاه حاضر شد و گفت: در این پرونده آقایان...


کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان ۲۱ بازیکن را به اردوی آماده‌سازی این تیم دعوت کرد که در بین آنها نام هشت بازیکن از دو تیم استقلال و پرسپولیس دیده می‌شود. کارلوس کی‌روش اسامی 21 بازیکن را در مرحله اول اعلام اسامی برای اردوی آماده‌سازی در قطر اعلام کرد. اردوی آماده‌سازی در قسمت اول از تاریخ 17 تا 24 دسامبر در دوحه قطر برگزار می‌شود و پس از اتمام این مرحله، اسامی بازیکنان شاغل در خارج از کشور اعلام و در نهایت در تاریخ 26 دسامبر (5 دی ماه) لیست نهایی برای مسابقات جام ملت‌های آسیا اعلام خواهد شد. اسامی بازیکنان به این شرح است: دروازه‌بان‌ها: 1- علیرضا بیرانوند - پرسپولیس 2- سید حسین حسینی - استقلال 3- پیام نیازمند - سپاهان اصفهان مدافعان: 4- رامین رضاییان - الشحانیه قطر 5- وریا غفوری - استقلال 6- پژمان منتظری - استقلال 7-...


مربی تیم ملی وزنه برداری ایران ازرکوردگیری ازدعوت شدگان به اردوی آمادگی تیم ملی در پایان این مرحله ازاردو خبر داد. اکبرخورشیدی فر با بیان این مطلب گفت: این مرحله از اردوی آمادگی تیم ملی وزنه برداری ایران که با حضور شماری از وزنه برداران جوان درسالن وزنه برداری مجموعه ورزشی آزادی تهران دایر شده بود امروز به پایان می رسد وکادر فنی تیم ملی پیش از ترک اردو توسط وزنه برداران از حاضران دراردو رکوردگیری به عمل خواهد آورد تامیزان آمادگی وزنه برداران مشخص شود. وی هدف از تشکیل این مرحله ازاردو را محک شماری از وزنه برداران جوان عنوان کرد وافزود :محمدحسین برخواه سرمربی تیم ملی پیش از آنکه مرحله نخست اردوی آمادگی تیم ملی وزنه برداری ایران برای شرکت در رقابتهای آسیایی چین را دردی ماه سال جاری دایر کند این فرصت را برای وزنه بردارانی همچون محمد...


­هیأت دولت درجلسه عصریکشنبه به ریاست رئیس جمهور، با واگذاری شرکت های فرهنگی – ورزشی استقلال و پرسپولیس موافقت کرد. در این جلسه همچنین اعضای هیات دولت به منظور تسریع در صدور اسناد تفکیکی در جهت بهبود تولیدات کشاورزی، تسهیل شرایط تأمین سرمایه و رفع موانع اداری برای بهبود فضای کسب و کار، با اصلاح مصوبه مربوط به حد نصاب فنی و اقتصادی اراضی موضوع فعالیت های کشاورزی موافقت کردند. بر این اساس، صدور اسناد تفکیکی اجرای طرح های کشاورزی اعم از گلخانه، دامداری، مرغداری، پرورش ماهی و سایر تولیدات کشاورزی و کارگاه ها و واحدهای صنایع تبدیلی، تکمیلی و غذایی کشاورزی که تاکنون قبل از بهره برداری از طرح متوقف شده بود، با تأیید وزارت جهاد کشاورزی و پس از اجرای حداقل 30 درصد طرح مجاز شد. آیین نامه اجرایی نظام صنفی کارهای کشاورزی و منابع طبیعی اصلاح...


یکشنبه ، ۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۱۵:۱۱
راهکار جذاب اما نگران کننده دانشگاه‌ها برای صرفه‌جویی

صرفه جویی در هزینه های دانشگاه، اگرچه اقدامی مثبت به نظر می‌رسد که نتیجه اش می‌تواند تزریق منابع مالی ناشی از آن در دیگر بخش ها و رفع برخی کمبودها باشد، اما به جهاتی نگران کننده هم به نظر می‌رسد؛ درست مثل اقدامی که اخیرا در دانشگاه بهشتی در دستور کار قرار گرفته و معلوم نیست آیا از عواقب منفی آن پیشگیری به عمل آمده یا خیر.
چندی پیش حسن صدوق، رئیس دانشگاه شهید بهشتی از صرفه جویی ۲ میلیارد تومانی این دانشگاه با ساماندهی اساتید حق التدریسی خبرداد و گفت: یکی از مهمترین برنامه‌های دانشگاه شهید بهشتی سامان‌دهی حق التدریسان این دانشگاه است تا با اجرای این برنامه هزینه حق التدریسی‌ها کاهش یابد و بتوانیم از حضور اساتید استفاده بهینه داشته باشیم.

او همچنین یادآور شد: در حال حاضر اجرای برنامه ساماندهی حق التدریسی‌های دانشگاه آغاز شده و تاکنون بیش از ۲۰۰۰ ساعت ساماندهی صورت گرفته و براساس آن معادل دو میلیارد تومان در دانشگاه صرفه‌جویی هزینه‌ای صورت گرفته است.

حال با توجه به صرفه جویی ۲۰ میلیارد ریالی (۲ میلیارد تومانی) که اجرای طرح ساماندهی اساتید حق التدریسی برای دانشگاه شهید بهشتی به همراه داشته است سایر دانشگاه‌های کشور هم می‌توانند این طرح را اجرایی کنند.
نگاهی به تازه‌ترین آمار منتشرشده از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نشان می‌دهد که ۲ هزار و ۵۶۹ دانشگاه در کشور وجود دارد که اگر در هر کدام از این دانشگاه ها، طرح ساماندهی اساتید حق التدریسی اجرایی شود می‌توان شاهد صرفه جویی قابل ملاحظه‌ای در نظام آموزشی کشور باشیم.

البته نمی‌توان انتظار داشت که در برخی مراکز علمی کاربردی یا فنی حرفه‌ای که تعداد دانشجویان به ۵۰۰ دانشجو هم نمی‌رسد، با اجرای طرح ساماندهی اساتید حق التدریسی شاهد صرفه جویی ۲ میلیارد تومانی باشیم، اما می‌توان پیش بینی کرد که درصورت فراگیرشدن این طرح در مراکز آموزشی تحت نظارت وزارت علوم، هزینه‌های دانشگاه‌ها کاهش چشمگیری داشته باشد.

با صرفه جویی در هزینه‌های دانشگاه‌ها با توجه به ساماندهی اساتید حق التدریسی، منابع مالی به دست آمده از اجرای این طرح می‌تواند درسایر بخش‌ها از جمله بهبود خدمات آزمایشی، ورزشی و ... مورد استفاده قرار گیرد. البته ناگفته نماند که پیش از اجرای طرح ساماندهی اساتید حق التدریسی در دانشگاه شهید بهشتی، سال گذشته معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی از اجرای طرح تعاون استانی در این دانشگاه خبر داد، طرحی که براساس آن قرار است که تعداد اعضای هیأت علمی حق التدریس در دانشگاه آزاد کاهش یابد.

با توجه به اینکه ۳۲ تا ۳۸ هزار عضو هیات علمی حق‌التدریس با دانشگاه آزاد اسلامی همکاری داشته و دارند، انتظار می‌رود که با اجرای طرح تعاون و همچنین افت تعداد دانشجویان این دانشگاه، حدود ۲۵ درصد تعداد اعضای هیات علمی حق‌التدریس دانشگاه کاهش یابد.

در این میان اگرچه ساماندهی یا کاهش اساتید حق التدریسی دانشگاه‌ها (سراسری، آزاد، علمی کاربردی و ...) می‌تواند به صرفه جویی در منابع مالی دانشگاه‌ها منجر شود، اما این موضوع هم نباید نادیده گرفته شود که هم اکنون تعداد استاد به دانشجو در دانشگاه‌های ایران، رقم قابل قبولی نیست و درحالی که این نسبت باید یک به ۱۲ تا یک به ۱۸ باشد در دانشگاه‌های ایران این نسبت ۱ به ۶۹ است و اگر ساماندهی اساتید حق التدریسی دانشگاه‌ها به قیمت وخیم ترشدن نسبت تعداد استاد به دانشجو تمام شود نمی‌توان از اجرای این طرح استقبال کرد اگرچه نمی‌توان از صرفه جویی ریالی حاصل از این طرح چشم پوشی کرد، اما با توجه به تاثیرات منفی اجرای این طرح در بخش آموزش نمی‌توان آن را تایید کرد.

در این میان و با وجود اثر مثبت و اثر منفی اجرای طرح ساماندهی اساتید حق التدریس نباید حقوق این قشر از جامعه دانشگاهی را هم نادیده گرفت، اساتید حق التدریسی دانشگاه‌های کشور بار‌ها نسبت به وضعیت نامناسب شغلی خود ابراز نارضایتی کرده اند، سال گذشته بود که جمعی از مدرسان حق‌التدریس دانشگاه‌های ایران در نامه‌ای سرگشاده به مدیر کل امور دانشجویان نوشتند که به دلیل نبود فرصت شغلی مناسب و به دلیل مشکلات معیشتی ناچار به انتخاب این شغلی شده اند.

در نامه آن‌ها آمده بود که ملزومات اولیه یک شغل از جمله حقوق مناسب٬ امنیت شغلی٬ مزایا و حتی پوشش بیمه تأمین اجتماعی را دارا نیستند و با وجود آنکه سال‌هاست در جامعه آکادمیک کشور مشغول به فعالیت هستند و همگی از قشر تحصیل کرده جامعه و دارای مدارک کارشناسی ارشد و دکتری و عموما از فارغ التحصیلان دانشگاه‌های داخل کشور هستند، اما از کمترین حقوق شغلی برخوردارند.

در واقع اجرای طرح ساماندهی اساتید حق التدریسی اگرچه می‌تواند به صرفه جویی میلیاردی در دانشگاه‌های کشور و افزایش منابع مالی بخش‌های آزمایشگاهی، ورزشی و ... منجر شود، اما عملیاتی شدن این طرح می‌تواند آفت‌هایی هم داشته باشد یکی اینکه می‌تواند به کاهش کیفیت آموزشی دانشگاه‌ها منجر شود و دیگر اینکه حق و حقوق این قشر ضعیف جامعه دانشگاهی را با خطرات بیشتری مواجه کند.

اینجاست که به ضرورت پیش برد این طرح با برنامه مدون و مشخص خواهیم رسید. ضرورتی برای دوری جستن و کاهش تبعات منفی آن که اگر ندید گرفته شود، ممکن است اجرای این طرح با کاهش کیفیت آموزش و تضعیف بیشتر جایگاه اساتید حق التدریس همراه شود که در آن صورت باید عطایش را به لقایش بخشید.
کلمات کلیدی: چندثانیه-راهکاری-نگرانکننده-دانشگاهها 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP