• امروز سه‌شنبه ، ۱ آبان ۱۳۹۷
  • ۱٤ صفر ۱٤٤۰
  • Tue 23 Oct 2018
رهبری معظم انقلاب تاکید کردند: مسئولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند و هیچ رازی را از مردم پنهان نکنند. ، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی صبح دوشنبه گذشته (۹۷/۰۷/۲۳) در ابتدای جلسه‌ی درس خارج فقه خود، در توضیح «نامه‌ی حضرت امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) خطاب به مسئولان و فرماندهان نظامی»(۱) برخی وظایف آنان را برشمردند و این نامه را به مثابه دستورالعملی برای همه مدیران نظام اسلامی دانستند و با اشاره به فرازهایی از این نامه گفتند: در منطق حکومت علوی اگر کسی به خاطر مسئولیتش دارای امتیاز و احترامی شد، این موضوع نباید اخلاق و رفتار او را با مردم تغییر بدهد و او را از مردم دور کند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: مسئولان نظام اسلامی بدانند شکر نعمت مسئولیتشان در این است که به بندگان خدا نزدیکی بیشتری...


معاون اول رئیس‌جمهور گفت: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست. اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور پیش از ظهر امروز (یکشنبه) در بیست و دومین سالروز ملی صادرات با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی کشور متاثر از شرایط بین المللی، سیاست داخلی، اجتماعی و فرهنگی است، دلایل درون سازمانی و برون سازمانی موفقیت هر بنگاه را تبیین کرد و گفت: خواست دولت در نخستین گام ساماندهی روابط بین المللی کشور وسیاست گذاری مناسب پیش بینی پذیر شدن شاخص های اقتصادی بود و خوشبختانه در دولت یازدهم در این زمینه با موفقیت توانستیم ثبات و آرامش را به اقتصاد کشور بازگرداندیم و حتی نرخ تورم را تک رقمی کنیم. وی در این خصوص به مذاکره 18 ماهه برای دستیابی به برجام اشاره کرد و با بیان اینکه ما در مذاکرات تابوهای بسیاری را شکستیم ، گفت: امروز و در فضای مجازی فیلم هایی از سخنان...


سردار سرتیپ پاسدار «محمد پاکپور» شامگاه دوشنبه در بدو ورود به اسلام آباد تبادل نظر درباره همکاری مقامات نظامی و امنیتی پاکستان در خصوص نیروهای مرزبانی ربوده شده مهم ترین هدف سفر خود به اسلام آباد ذکر کرد. وی اضافه کرد : موضوعات دیگری از قبیل امنیت مرزها، همکاری با ارتش پاکستان برای ایجاد امنیت پایدار در مرزهای دو کشور نیز در این سفر پیگیری می شود. سردار پاکپور در بدو ورود به پایگاه هوایی نورخان از سوی مقامات ارشد ارتش پاکستان و 'مهدی هنردوست' سفیر کشورمان مورد استقبال قرار گرفت. فرمانده نیروی زمینی سپاه در این سفر ،موضوع اقدام گروهک های تروریستی در ربودن 12 تن از مرزبانان بومی مستقر در پاسگاه مرزی منطقه میرجاوه از داخل خاک پاکستان و تلاش برای آزادی آنان، رایزنی برای دستیابی به اقدامات مشترک و قاطع علیه پدیده تروریسم و تضمین امنیت پایدار...


خسروکفیلی- سرمربی تیم ملی وزنه برداری نوجوانان ایران از تنبیه در نظرگرفته شده برای دارنده مدال طلای بازی های المپیک نوجوانان خبر داد. علی امینی فرد پس از بازگشت از بوینوس آیرس – آرزانتین محل برگزاری بازی های المپیک نوجوانان با بیان این مطلب گفت : با اینکه علیرضا یوسفی در این بازی ها به مدال طلا دست یافت و عنوان قویترین پسراین دوره از بازی ها را به خوداختصاص دادولی من ازاو برای شرکت در مرحله اول اردوی آمادگی تیم ملی وزنه برداری نوجوانان ایران برای شرکت در رقابتهای جهانی آمریکا که اسفندماه برگزار میشود دعوت نخواهم کرد. وی در باره دلیل این تنبیه این وزنه بردار اظهارداشت: یوسفی دراول راه است وبا اینکه چهره خوبی از خود دربازیهای فوق به نمایش گذاشت ولی این وزنه بردار پیش از اعزام درتمرینات خوب کار نکرد از همین رو تصمیم به تنبیه او گرفتم.او...


مسوولان فدراسیون وزنه برداری خبری از کیانوش رستمی ملی پوش سابق وزنه برداری ایران ندارند. دست اندرکاران این فدراسیون پس از پایان بازی های آسیایی جاکارتا تاکنون نتوانسته اند با دارنده مدال طلای بازی های المپیک ریو تماس برقرار کنند. رستمی پس از ناکامی در بازیهای فوق و اعلان عدم شرکتش در اردوهای آمادگی تیم ملی وزنه برداری ایران برای شرکت دررقابتهای جهانی ترکمنستان در هیچ محفل وزنه برداری شرکت نکرده است. ملی پوش سابق وزنه برداری وزنه برداری تلفن همراهش را دراختیار مدیربرنامه هایش قرارداده و پاسخگوی تماس های صورت گرفته از سوی دست اندرکاران فدراسیون وزنه برداری نیست. با توجه به این وضعیت اکنون مشخص نیست که این وزنه بردار تمرینات خود رابرای شرکت دررقابتهای آتی پی می گیرد و یانه .


یکشنبه ، ۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۱۵:۱۱
راهکار جذاب اما نگران کننده دانشگاه‌ها برای صرفه‌جویی

صرفه جویی در هزینه های دانشگاه، اگرچه اقدامی مثبت به نظر می‌رسد که نتیجه اش می‌تواند تزریق منابع مالی ناشی از آن در دیگر بخش ها و رفع برخی کمبودها باشد، اما به جهاتی نگران کننده هم به نظر می‌رسد؛ درست مثل اقدامی که اخیرا در دانشگاه بهشتی در دستور کار قرار گرفته و معلوم نیست آیا از عواقب منفی آن پیشگیری به عمل آمده یا خیر.
چندی پیش حسن صدوق، رئیس دانشگاه شهید بهشتی از صرفه جویی ۲ میلیارد تومانی این دانشگاه با ساماندهی اساتید حق التدریسی خبرداد و گفت: یکی از مهمترین برنامه‌های دانشگاه شهید بهشتی سامان‌دهی حق التدریسان این دانشگاه است تا با اجرای این برنامه هزینه حق التدریسی‌ها کاهش یابد و بتوانیم از حضور اساتید استفاده بهینه داشته باشیم.

او همچنین یادآور شد: در حال حاضر اجرای برنامه ساماندهی حق التدریسی‌های دانشگاه آغاز شده و تاکنون بیش از ۲۰۰۰ ساعت ساماندهی صورت گرفته و براساس آن معادل دو میلیارد تومان در دانشگاه صرفه‌جویی هزینه‌ای صورت گرفته است.

حال با توجه به صرفه جویی ۲۰ میلیارد ریالی (۲ میلیارد تومانی) که اجرای طرح ساماندهی اساتید حق التدریسی برای دانشگاه شهید بهشتی به همراه داشته است سایر دانشگاه‌های کشور هم می‌توانند این طرح را اجرایی کنند.
نگاهی به تازه‌ترین آمار منتشرشده از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نشان می‌دهد که ۲ هزار و ۵۶۹ دانشگاه در کشور وجود دارد که اگر در هر کدام از این دانشگاه ها، طرح ساماندهی اساتید حق التدریسی اجرایی شود می‌توان شاهد صرفه جویی قابل ملاحظه‌ای در نظام آموزشی کشور باشیم.

البته نمی‌توان انتظار داشت که در برخی مراکز علمی کاربردی یا فنی حرفه‌ای که تعداد دانشجویان به ۵۰۰ دانشجو هم نمی‌رسد، با اجرای طرح ساماندهی اساتید حق التدریسی شاهد صرفه جویی ۲ میلیارد تومانی باشیم، اما می‌توان پیش بینی کرد که درصورت فراگیرشدن این طرح در مراکز آموزشی تحت نظارت وزارت علوم، هزینه‌های دانشگاه‌ها کاهش چشمگیری داشته باشد.

با صرفه جویی در هزینه‌های دانشگاه‌ها با توجه به ساماندهی اساتید حق التدریسی، منابع مالی به دست آمده از اجرای این طرح می‌تواند درسایر بخش‌ها از جمله بهبود خدمات آزمایشی، ورزشی و ... مورد استفاده قرار گیرد. البته ناگفته نماند که پیش از اجرای طرح ساماندهی اساتید حق التدریسی در دانشگاه شهید بهشتی، سال گذشته معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی از اجرای طرح تعاون استانی در این دانشگاه خبر داد، طرحی که براساس آن قرار است که تعداد اعضای هیأت علمی حق التدریس در دانشگاه آزاد کاهش یابد.

با توجه به اینکه ۳۲ تا ۳۸ هزار عضو هیات علمی حق‌التدریس با دانشگاه آزاد اسلامی همکاری داشته و دارند، انتظار می‌رود که با اجرای طرح تعاون و همچنین افت تعداد دانشجویان این دانشگاه، حدود ۲۵ درصد تعداد اعضای هیات علمی حق‌التدریس دانشگاه کاهش یابد.

در این میان اگرچه ساماندهی یا کاهش اساتید حق التدریسی دانشگاه‌ها (سراسری، آزاد، علمی کاربردی و ...) می‌تواند به صرفه جویی در منابع مالی دانشگاه‌ها منجر شود، اما این موضوع هم نباید نادیده گرفته شود که هم اکنون تعداد استاد به دانشجو در دانشگاه‌های ایران، رقم قابل قبولی نیست و درحالی که این نسبت باید یک به ۱۲ تا یک به ۱۸ باشد در دانشگاه‌های ایران این نسبت ۱ به ۶۹ است و اگر ساماندهی اساتید حق التدریسی دانشگاه‌ها به قیمت وخیم ترشدن نسبت تعداد استاد به دانشجو تمام شود نمی‌توان از اجرای این طرح استقبال کرد اگرچه نمی‌توان از صرفه جویی ریالی حاصل از این طرح چشم پوشی کرد، اما با توجه به تاثیرات منفی اجرای این طرح در بخش آموزش نمی‌توان آن را تایید کرد.

در این میان و با وجود اثر مثبت و اثر منفی اجرای طرح ساماندهی اساتید حق التدریس نباید حقوق این قشر از جامعه دانشگاهی را هم نادیده گرفت، اساتید حق التدریسی دانشگاه‌های کشور بار‌ها نسبت به وضعیت نامناسب شغلی خود ابراز نارضایتی کرده اند، سال گذشته بود که جمعی از مدرسان حق‌التدریس دانشگاه‌های ایران در نامه‌ای سرگشاده به مدیر کل امور دانشجویان نوشتند که به دلیل نبود فرصت شغلی مناسب و به دلیل مشکلات معیشتی ناچار به انتخاب این شغلی شده اند.

در نامه آن‌ها آمده بود که ملزومات اولیه یک شغل از جمله حقوق مناسب٬ امنیت شغلی٬ مزایا و حتی پوشش بیمه تأمین اجتماعی را دارا نیستند و با وجود آنکه سال‌هاست در جامعه آکادمیک کشور مشغول به فعالیت هستند و همگی از قشر تحصیل کرده جامعه و دارای مدارک کارشناسی ارشد و دکتری و عموما از فارغ التحصیلان دانشگاه‌های داخل کشور هستند، اما از کمترین حقوق شغلی برخوردارند.

در واقع اجرای طرح ساماندهی اساتید حق التدریسی اگرچه می‌تواند به صرفه جویی میلیاردی در دانشگاه‌های کشور و افزایش منابع مالی بخش‌های آزمایشگاهی، ورزشی و ... منجر شود، اما عملیاتی شدن این طرح می‌تواند آفت‌هایی هم داشته باشد یکی اینکه می‌تواند به کاهش کیفیت آموزشی دانشگاه‌ها منجر شود و دیگر اینکه حق و حقوق این قشر ضعیف جامعه دانشگاهی را با خطرات بیشتری مواجه کند.

اینجاست که به ضرورت پیش برد این طرح با برنامه مدون و مشخص خواهیم رسید. ضرورتی برای دوری جستن و کاهش تبعات منفی آن که اگر ندید گرفته شود، ممکن است اجرای این طرح با کاهش کیفیت آموزش و تضعیف بیشتر جایگاه اساتید حق التدریس همراه شود که در آن صورت باید عطایش را به لقایش بخشید.
کلمات کلیدی: چندثانیه-راهکاری-نگرانکننده-دانشگاهها 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP