• امروز سه‌شنبه ، ۲۷ آذر ۱۳۹۷
  • ۱۱ ربيع الثاني ۱٤٤۰
  • Tue 18 Dec 2018
دبیر فدراسیون وزنه برداری مورد مواخذه قرارگرفتن این فدراسیون از سوی وزارت ورزش و جوانان را تکذیب کرد. محسن بیرانوند هرگونه مواخذه ازسوی وزارت ورزش و جوانان برای برگزاری هر چه سریع تر انتخابات ریاست هشت هیات وزنه برداری استان ها را تکذیب کردو گفت: متاسفانه برخی افراد موضوعاتی رامطرح می کنند که صحت ندارد. فدراسیون وزنه برداری برگزاری انتخابات هیاتهای وزنه برداری استان هایی را که اکنون با سرپرست برگزار می شود دربرنامه دارد ودر این راستا نامه هایی به ادارات کل مربوطه ارسال کرده و خواستار فراهم کردن زمینه های لازم برای برگزاری این انتخابات شده است. اوافزود: فدراسیون وزنه برداری ازاین ادارات کل خواسته است طبق آیین نامه های انتخابات عمل کرده و زمینه تشکیل مجمع عمومی هیات وزنه برداری استان مربوطه را برای انتخاب رییس را فراهم کنند و اگر در این...


با جمع آوری آرای ۴۲ نماینده و کارشناس رسانه فوتبال آسیا قرار است بهترین بازیکن سال قاره کهن در سال ۲۰۱۸ انتخاب شود. انتخاب بهترین های سال آسیا از طرف کنفدراسیون فوتبال آسیا هیچکس را متقاعد نکرد از همین رو سایت titan sports (تیتان اسپورتز) چین با انتخاب ۲۴ گزینه نهایی آن ها را در معرض انتخاب کارشناسان فوتبال و رسانه و آسیا قرار خواهد داد با آرای آن ها بهترین بازیکن سال آسیا ، واقعی تر از آنچه ای اف سی انتخاب کرد برگزیده شود. پنل اعضای هیات منصفه پنل اعضای هیات منصفه انتخاب بهترین بازیکن سال قاره آسیا از اعضای ۴۰ رسانه معتبر در قاره آسیا و دو کارشناس فوتبال آسیا در رسانه های اروپایی تشکیل شده است. از کشور ایران نیز یک نماینده در این هیات منصفه حضور دارد که آن پژمان راهبر سردبیر سایت “ورزش سه” است. اعضای ۴۲ نفره هیات منصفه ابتدا اقدام به...


طبق آمارهای شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز تهران بازارهای مالی در یک ماه اخیر با بازدهی منفی مواجه بوده‌اند. طی یک ماهه اخیر شاخص کل بازار سهام و قیمت طلا روند نزولی داشت. روند کاهش قیمت به بازار ارز نیز سرایت کرد و قیمت دلار در بازار آزاد روند کاهش قیمت در پیش گرفت، تاجایی که قیمت دلار وارد کانال 9 هزار تومان نیز شد. قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد طی یک ماه اخیر (22 آبان ماه تا 24 آذر ماه سال 1397) حدود 14 درصد کاهش داشت، به طوری از 11 هزار و 900 تومان به 10 هزار و 180 تومان رسید. در حالی که منابع غیررسمی از دلار هفت هزار تومانی سخن گفته‌اند، باید منتظر ماند و دید آیا روند کاهش قیمت ادامه خواهد داشت. امروز (27 آذر ماه سال 1397) قیمت دلار در صرافی‌های دولتی با کاهش 50 تومانی نسبت به روز گذشته 9 هزار و 940 تومان تعیین شده...


معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: نیرو‌های جهاد دانشگاهی، روحیه "ما نمی‌توانیم" را شکست دادند. اسحاق جهانگیری صبح امروز (سه‌شنبه) - ۲۷ آذر ماه - طی سخنانی در مراسم رونمایی از ۱۰ دستاورد فناورانه جهاد دانشگاهی که در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد، با بیان اینکه دانش، اصل اقتدار هر کشوری است و کشور‌هایی که همچون ایران، سابقه تاریخی و تمدنی دارند، باید به این موضوع توجه کنند، گفت: هیچ مسیری سریع‌تر از توسعه علمی، ما را به هدف نمی‌رساند؛ بنابراین باید ملزومات توسعه کامل از جمله نظری و عملی را در کشور فراهم کنیم. وی با اشاره به اینکه کشور باید به سمت توسعه علمی و پایدار برود، تاکید کرد: باید اراده‌ای شکل بگیرد و این اراده در همه دستگاه‌های دولتی و خصوصی محقق شود که با سرعت به سمت توسعه کشور از مسیر توسعه علمی برویم و نظام یکپارچه آموزش و پرورش...


باشگاه منچستریونایتد در بیانیه ای اعلام کرد که ژوزه مورینیو، سرمربی این باشگاه را از هدایت تیم کنار گذاشته است. در آستانه سال نوی میلادی و شکست سنگین 3-1 شیاطین مقابل لیورپول و اختلاف 19 امتیازی با صدر جدول، سرانجام مورینیو از هدایت شیاطین سرخ کنار گذاشته شد. مورینیو با ستاره های اصلی یونایتد از جمله پوگبا مدتها به مشکل خورده بود و تصور می شد هفته ها قبل از نیمکت منچستر عزل شود. هنوز از جانشین وی خبری در دست نیست و باید دید چه کسی سکان هدایت شیاطین سرخ را برعهده می‌گیرد. پیش از این از زیدان به عنوان سرمربی بعدی منچستر نام برده شده بود.


یکشنبه ، ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت: ۱۰:۲۳
راهکارهای ایران برای عبور از تحریم‌های نفتی

در حالی که اکثر کارشناسان بازار نفت تأکید می‌کنند که حذف ایران از بازار نفت و انرژی امکانپذیر نیست، برایان هوک نماینده ویژه امریکا در امور ایران از تلاش کشورش برای اعمال حداکثر فشار اقتصادی بر ایران می‌گوید. او روز گذشته اعلام کرد که «هدف امریکا صفر کردن صادرات ایران بدون بالا رفتن قیمت نفت است. البته در این مسیر نمی‌خواهیم به دوستان و متحدانمان صدمه‌ای زده شود و مدام در حال سنجش و کار دقیق هستیم.»احتمال اینکه این ادعای امریکا نیز مانند صفر شدن صادرات نفت ایران تا 4 نوامبر فقط یک بلوف باشد، بسیار زیاد است اما با این حال کارشناسان داخلی نسبت به وضع موجود هشدار می‌دهند و معتقدند که دولت باید از هر تهدیدی برای اقتصاد ایران پیشگیری کند.

در حالی که اکثر کارشناسان بازار نفت تأکید می‌کنند که حذف ایران از بازار نفت و انرژی امکانپذیر نیست، برایان هوک نماینده ویژه امریکا در امور ایران از تلاش کشورش برای اعمال حداکثر فشار اقتصادی بر ایران می‌گوید. او روز گذشته اعلام کرد که هدف امریکا صفر کردن صادرات ایران بدون بالا رفتن قیمت نفت است. البته در این مسیر نمی‌خواهیم به دوستان و متحدانمان صدمه‌ای زده شود و مدام در حال سنجش و کار دقیق هستیم.احتمال اینکه این ادعای امریکا نیز مانند صفر شدن صادرات نفت ایران تا 4 نوامبر فقط یک بلوف باشد، بسیار زیاد است اما با این حال کارشناسان داخلی نسبت به وضع موجود هشدار می‌دهند و معتقدند که دولت باید از هر تهدیدی برای اقتصاد ایران پیشگیری کند.

محمود خاقانی کارشناس ارشد انرژی در این باره به «ایران» گفت: «بررسی‌ها نشان می‌دهد که هیچ گاه صادرات نفت ایران به صفر نخواهد رسید و نفت خام ایران همواره مشتری‌هایی در جهان دارد. هرچند که ممکن است امریکا در یک بازه زمانی کوتاه حجم صادرات نفت خام ایران را با دادن امتیازاتی به خریداران به صورت نمادین به صفر برساند. اما مسأله فقط صفر نشدن صادرات نفت خام کشور نیست.» او ادامه داد: «اینکه صادرات نفت خام ایران به مرور کم شود، یک تهدید برای اقتصاد کشور است و بر خلاف آنچه ادعا می‌شود هدف آن هم نه تنها دولت و مسئولان بلکه تمام مردم هستند.»

به مردم بگوییم در جنگ اقتصادی هستیم

خاقانی معتقد است که شرایط حساس‌تر از آنچه فکر می‌کنیم، است و باید با هوشیاری بیشتری در این مسیر گام برداشت. از این‌رو این کارشناس انرژی کشور می‌گوید: «نباید شعار داد که امریکا نمی‌تواند صادرات نفت خام ایران را به صفر برساند. باید به مردم گفت که امریکا یک جنگ با ایران را طراحی و شروع کرده و برای پیروزی در این جنگ نیازمند تغییرات بنیادین در ساختار اقتصاد کشور و کم کردن هزینه‌های جاری هستیم.» او با اشاره به اینکه یا باید تحریم‌ها را با تفاهم جهانی حذف یا باید تغییری در رفتار اقتصاد کشور ایجاد کرد، گفت: «تجربه کشورهایی نظیر شیلی نشان می‌دهد که فشار تحریم‌ها می‌تواند یک اقتصاد و حتی یک کشور را با سرنگونی مواجه کند. باید هوشیار بود. باید توجه داشت که هیچ کشوری به منافع ایران فکر نمی‌کند و منافع خودشان همیشه اصل است. حتی 8 کشور معاف شده از تحریم‌های امریکا. این کشورها در پی برنامه‌ریزی برای خرید نفت ایران در مدت معافیت و پرداخت پول ایران با کالا و ارزهای محلی هستند. نباید اجازه دهیم که ایران به محل دفن زباله‌های صنعتی این کشورها بدل شود. بدون شک این کشورها مانند دور قبلی تحریم‌ها به‌دنبال فروش کالایی هستند که نمی‌توانند به اروپا و امریکا صادر کنند و این یک معضل است.»

خاقانی با بیان اینکه کشورهای معاف شده از تحریم‌ها مدام در حال رایزنی و مذاکره با امریکا هستند و منافع روابط تجاری خود با امریکا را به منافع حداقلی تجارت با ایران ترجیح می‌دهند، اظهار کرد: «رئیس جمهوری می‌تواند تغییرات را از دولت شروع و به مردم تسری دهد. دولت به‌عنوان کوتاه‌ترین دیوار در ایران می‌تواند حقوق وزیران و مسئولان را نصف کند و با ایجاد تغییراتی در رفتار خود از مردم نیز بخواهد که همراه شوند. باید به مردم دقیقاً اعلام کرد که شرایط چگونه است و کشور به چه ساختار اقتصادی جدیدی نیاز دارد. چرا امریکا تهدید می‌کند که در کمتر از 6 ماه دیگر صادرات نفت خام ایران را به صفر می‌رساند اما ما برنامه‌ای را هدف قرار نمی‌دهیم که بواسطه آن به دنیا اعلام کنیم که 6 ماه دیگر ما به صادرات نفت خام وابسته نیستیم و این کار را برای تضمین منافع مصرف‌کنندگان انجام می‌دهیم؟» او در آخر گفت: «متأسفانه مصرف‌کنندگان به خاطر معافیت‌هایی که از امریکا گرفته‌اند در مقام انتخاب قرار دارند و از این ابزار ممکن است برای اعمال فشار به ایران بهره ببرند. باید پیش از هر هجومی، ایران به فکر پاتک باشد.»

حذف ایران از بازار نفت و انرژی امکانپذیر نیست

ماه‌هاست که تحلیلگران معتقدند نفت ایران قابل حذف از بازار نیست. در این زمینه تحلیلگر مؤسسه آسیای غربی و مطالعات آفریقا آکادمی علوم اجتماعی چین روز گذشته تأکید کرد به هیچ وجه نمی‌توان کشور بسیار مهمی مانند ایران را در زمینه‌های مختلف تجاری، نفت و انرژی کنار گذاشت. «خه ون پینگ» در گفت‌و‌گو با ایرنا تصریح کرد: با توجه به ظرفیت‌های تولید نفت کشورهای عضو و غیر عضو اوپک و مشکلاتی که بر سر راه تولید نفت در جهان وجود دارد به هیچ وجه نمی‌توان جایگزینی برای نفت و انرژی ایران پیدا کرد. «خه ون پینگ» در مورد روابط چین و ایران نیز گفت: پکن به‌عنوان کشوری که با ایران روابط تجاری معمول دارد به مناسبات ادامه می‌دهد کما اینکه چین از معافیت لازم برای خرید نفت نیز برخوردار شده است.

چین بزرگترین مشتری نفتی ایران است و روزانه حدود ۶۵۰ هزار بشکه نفت از ایران خریداری می‌کند که معادل ۷ درصد از مجموع واردات این کشور است ارزش واردات چین از ایران با قیمت فعلی بازار، ۱۵ میلیارد دلار در سال است علاوه بر چین، کشورهای هند، ایتالیا، یونان، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و ترکیه از تحریم‌های امریکا معاف شده‌اند و علت این معافیت هم ناتوانی بازار در جبران و جایگزینی نفت خام به جای نفت ایران بوده است. البته ایران نیز به‌دنبال حفظ بازار نفت خود است. حتی برای حفظ نظام مالی بین‌المللی برای بازگشت پول نفت، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی از انجام مذاکرات جدی و مثبت با هشت کشوری که معافیت خرید نفت از ایران را گرفته‌اند، خبر داد و اعلام کرد که بزودی تمهیداتی را برای نحوه برگشت ارز صادرکنندگان به چرخه اقتصاد اعلام می‌کنیم. کارشناسان بر این باورند که دولت باید از فرصت‌های ایجاد شده برای تغییری سریع در مسیراقتصاد کشور بهره ببرد. یعنی تبدیل یک اقتصاد نفت محور به یک اقتصاد مالیات پایه و کم هزینه در کمتر از 6 ماه.

۱۵ دلار کاهش قیمت نفت از کجا نشأت گرفته است؟

خبرگزاری پلاتس در روزهای اخیر به نقل از یک مقام سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نوشت که مسکو و ریاض مسئول کاهش ۱۵ دلاری قیمت نفت هستند. گزارش‌های ماه سپتامبر سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام این خبر را به روایت آمار نشان می‌دهد. بر اساس این گزارش مجموع تولید ماه سپتامبر اعضای اوپک با وجود کاهش 370 هزار بشکه‌ای تولید نفت خام ایران نسبت به فصل اول 2018 حدود 367 هزار بشکه در روز افزایش داشته است. یعنی افزایش تولید به میزان دو برابر کاهش تولید نفت خام ایران. تولید کشور روسیه نیز به همین میزان افزایش داشته است. یعنی 370 هزار بشکه در روز نسبت به میانگین سال 2017. این اتفاق خلاف وعده کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک در اجلاس 174 این سازمان است. کشورهای شرکت‌کننده در توافق کاهش تولید نفت خام تعهد کرده بودند که میزان تولید خود را فقط در صورت نیاز بازار افزایش دهند.

کارشناسان معتقدند که این اتفاق برای همراهی عربستان و روسیه با مقاصد سیاسی و اقتصادی امریکا رخ داده است و این کشورها فقط به‌دنبال اهداف اقتصادی خود نبوده‌اند. چراکه کابینه دونالد ترامپ برای جلب رضایت مردم امریکا و تأثیر‌گذاری بر انتخابات اخیر به‌دنبال انرژی ارزان‌تر بود. بویژه عربستان که مدتی است رؤیای خروج از اوپک و ایجاد یک نهاد موازی با ابرتولیدکنندگان نفت خام نظیر روسیه و امریکا را در سر دارد. قیمت نفت خام در آخرین معاملات نفتی هفته گذشته به محدوده 69 دلار برای هر بشکه رسید که کمترین رقم در طول 6 ماه اخیر بود.
کلمات کلیدی: چندثانیه-راهکارهای -ایران 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP