• امروز دوشنبه ، ۶ خرداد ۱۳۹۸
  • ٢٢ رمضان ۱٤٤۰
  • Mon 27 May 2019
معاون سیاسی وزیر خارجه در مسقط هرگونه گفتگوی مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا را رد کرد و نسبت به سیاستهای مخرب آمریکا و برخی متحدان آن کشور در منطقه هشدار داد. ، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در اولین مقصد سفر دوره ایش به منطقه امروز (یکشنبه) با «یوسف بن علوی» وزیر مسئول در امور خارجه عمان دیدار کرد. در این دیدار آخرین وضعیت منطقه و تحولات آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت. عراقچی در این ملاقات ضمن تاکید بر اهمیت صلح و امنیت در منطقه مهم خلیج فارس، نسبت به سیاستهای مخرب آمریکا و برخی متحدان آن کشور در منطقه هشدار داد. وی با رد هر گونه گفتگوی مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا گفت: جمهوری اسلامی ایران برای برقراری روابطی متوازن و سازنده با تمامی کشورهای منطقه خلیج فارس بر اساس احترام و منافع متقابل آمادگی دارد. معاون سیاسی وزارت...


خسرو کفیلی - هجمه همه جانبه علیه محمدحسین برخواه سرمربی تیم ملی وزنه برداری ایران در پی معرفی اسامی ۱۸ وزنه بردار دعوت شده به اردوی آمادگی تیم ملی برای شرکت در رقابتهای جهانی تایلند افزایش یافت. برخواه که نزدیک به یک سال و نیم است که هدایت تیم ملی وزنه برداری ایران را بر عهده گرفته است ، تاکنون با چنین هجمه ای از سوی برخی از وزنه بردارانی که خود را شایسته حضور در این اردو و افراد حامی این وزنه برداران قرار نگرفته بود. سرمربی تیم ملی وزنه برداری ایران که از زمانی که هدایت این تیم را برعهده گرفت کارنامه نسبتا موفقی را به همراه این تیم در رقابتهای وزنه برداری بازی های آسیایی جاکارتا ، پیکارهای جهانی ترکمنستان و مسابقات آسیایی چین را داشته است اکنون مورد هجمه و حملات علنی و پنهان برخی از منتقدان خود قرار گرفته است . هجمه ای که دلیلش...


رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس گفت: اگر دوستان ما در فراکسیون امید در جریان انتخابات هیأت رئیسه مجلس تعامل داشتند، می‌توانست این اتفاقات در جریان انتخابات رخ ندهد. کاظم جلالی در حاشیه نشست علنی امروز (یکشنبه ۵ اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران، با اشاره به عدم انتخاب مجدد علی مطهری به عنوان نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی، گفت: درخصوص آقای مطهری نیز فکر می‌کنم به جای اینکه به دیگران اتهام زنی شود، باید از تصمیم خود دوستان سوال شود که در همه حوزه‌ها به صورت مستقل لیست انتخاباتی ارائه داده اند. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: این موضوع نمی‌شود که بخواهیم در همه حوزه‌ها کاندیدا داشته باشیم و بقیه فراکسیون‌ها موظف باشند که به کاندیدا‌های ما رأی بدهند. از این رو رأی به کاندیدا‌ها...


تابناک اقتصادیبازار ارز در دومین روز هفته با کاهش قیمت دلار و یورو در صرافی‌های بانکی به عنوان بازارساز ارزی مواجه شد. این در حالی است که امروز به دلیل تعطیلی بازار‌های جهانی شاهد ثبات نرخ رسمی ۴۷ ارز در بانک مرکزی بودیم. در معاملات امروز (یکشنبه پنجم خردادماه ۹۸) بر اساس اطلاعات سامانه سنا بانک مرکزی که نشان دهنده میانگین وزنی نرخ خرید و فروش ارزبر مبنای معاملات ثبت شده در سامانه نظارت ارز توسط بانک‌ها و صرافی‌های مجاز کل کشور است، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ ۱۳۷۵۰ تومان در صرافی‌های مجاز و بانکی خریداری شده و به قیمت ۱۳۸۵۰ تومان به متقاضی دریافت دلار آمریکا فروخته شده است. این رقم نسبت به روز شنبه، ۱۲۰ تومان کاهش داشته است. همچنین هر اسکناس یورو در بازار امروز به نرخ ۱۵۶۵۰ تومان خریداری شده و با کاهش ۱۰۰ تومانی نسبت به روز قبل، به قیمت...


احمد جعفری چمازکتی - به عنوان پیش درامد تاکید می کنم، منظورم از دولت در این نوشتار، دولت های گذشته و حال نیست، بلکه مراد لباسی است که باید بر قامت «رسانه رسمی کشور» پوشانده شود تا بتواند از این رهگذر، از کیان ملی در جغرافیای سرزمینی و ورای آن دفاع کند. در دنیای امروز، حاکمیت های سیاسی برای اقناع داخلی و راهبردهای دیپلماتیک خود، رسانه هایی را در اختیار دارند که در کشور عزیزمان، «خبرگزاری جمهوری اسلامی » این مهم را عهده دار است. این رسانه هشتاد و ساله در سه دهه اخیر، فراز و فرودهای فراوانی را تجربه کرده است . اینکه دولت ها ، رسانه رسمی کشور را به عنوان روابط عمومی خود بخواهند ، امری پسندیده نیست . اگر چه تبیین اهداف دولت های پس از انقلاب، تبیین بخشی از اهداف نظام است اما همه آن نیست. اگر قوای سه گانه را به عنوان بالهای جمهوریت نظام بپذیریم...


سه‌شنبه ، ۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت: ۱۶:۴۸
تفاوت بزرگ «صنعتی شریف» و «صنعتی اصفهان» با دیگر دانشگاه‌های ایرانی!
آیا می‌شود به دانشگاهی که حتی توان تامین هزینه‌های خودش را هم ندارد اعتماد کرد و امید بست که از دل آن راهکار‌هایی برای حل مشکلات اقتصادی و دیگر مشکلات بیرون آید؟ اندکی در این خصوص تامل کنید و سپس ادامه ماجرا را بخوانید.
چند سالی می‌شود که یکی از دغدغه‌های اصلی دانشگاه‌ها این شده که چگونه هزینه‌های خود را تامین کنند و این مساله از زمانی که تحریم‌ها شکل جدی به‌خود گرفت، جدی‌تر شده است، چراکه دانشگاه‌ها دریافتند از پس هزینه‌های جاری خودشان نیز برنمی‌آیند و باید فکری کنند.

راهکاری که نمونه عینی تلاش برای تحقق آن، برگزاری دومین همایش تحلیل مسائل و تامین منابع مالی در آموزش عالی کشورمان شده که چند روز پیش در دانشگاه شهید بهشتی رقم خورد و طی آن مباحث جالب توجهی مطرح شد. همایشی که با ترسیم فضای موجود دانشگاه‌های کشورمان در حوزه درآمدها، از اینکه بودجه اصلی دانشگاه‌ها از طرف دولت تامین می‌شود، انتقادات جدی‌ای کرد.

از جمله نکات جالب توجه در این همایش این بود که نگاهی به تجربه‌های دانشگاه‌های مهم دنیا نشان می‌دهد دانشگاه‌های مطرح نیز از یک سبد درآمدی واحدی (به‌طور مثال بودجه دولت یا شهریه) واحد برخوردار نیستند و سبد درآمدی‌شان متنوع است، اما به جز دو دانشگاه، سهم عمده درآمدی تمامی دانشگاه‌های کشورمان، بودجه‌ای است که در لایحه بودجه به آن‌ها اختصاص داده می‌شود.

«صنعتی شریف» و «صنعتی اصفهان» با همه دانشگاه‌های ایرانی تفاوت دارند!

وضعیتی که دکتر محمدتقی نظرپور، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در تشریح آن گفت: ما نمی‌خواهیم بودجه دولت را در سبد درآمدی دانشگاه‌ها صفر کنیم، بلکه مقصود تنوع این سبد و نیز توجه به راه‌های جدید است. آن گونه که آمار‌ها نشان می‌هند، برخلاف دانشگاه‌های مطرح دنیا (که دانشگاه‌های آکسفورد، مک گیل و کمبریج به عنوان سه نمونه از آن‌ها مورد بررسی قرار گرفته‌اند) که سهم کمک‌های دولتی در آن زیر ۵۰ درصد است، در ایران دانشگاهی که کمترین کمک را از دولت می‌گیرد، سهم ۵۷ درصدی دارد.

این نکته قابل تامل در حالی بیان می‌شود که می‌دانیم هرچه به سمت دانشگاه‌های سطوح پایین‌تر کشورمان برویم، سهم دولت در کمک به آن‌ها بیشتر می‌شود تا جایی که در انتهای لیست دانشگاهی قرار دارند که کاری جز گرفتن بودجه و هزینه آن انجام نمی‌دهند. دانشگاه‌هایی که اگر یکسال بودجه دولت انقباضی نوشته شود، به تلاطم دچار خواهند شد.

«صنعتی شریف» و «صنعتی اصفهان» با همه دانشگاه‌های ایرانی تفاوت دارند!

نکته جالب در این همایش که از دید سخنرانان پنهان ماند، این است که سهم بودجه خدمات آموزشی از محل شهریه دانشجویی سهمی بیشتر از سهم درآمد‌های پژوهشی دارد و این یعنی دانشگاه‌ها تنوع‌بخشی به سبد درآمدی و جبران کاستی‌های بودجه‌ای را اشتباه فهمیده‌اند و به‌جای آنکه سهم خدمات پژوهشی را افزایش دهند، جبران درآمد را در فروش آموزش دیده‌اند!

رویه‌ای که در همه دانشگاه‌ها دیده می‌شود الا دو دانشگاه شریف و صنعتی اصفهان که سهم خدمات پژوهشی در آن‌ها بیش از شهریه و فروش آموزش است. نکته قابل تاملی که نشان می‌دهد این دو دانشگاه هدف شان را بیش از دیگر دانشگاه‌ها شناخته‌اند، اگرچه این دانشگاه‌ها نیز به مانند دیگر دانشگاه‌های کشورمان، وابستگی شدیدی به بودجه دولتی دارند و رگ حیات شان به بیت‌المال گره خورده است!
کلمات کلیدی: چندثانیه-صنعتی شریف-اصفهان 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP