• امروز چهارشنبه ، ۲۱ آذر ۱۳۹۷
  • ٥ ربيع الثاني ۱٤٤۰
  • Wed 12 Dec 2018
رئیس هیات روابط پارلمان اروپا با ایران گفت: اتحادیه اروپا در حال حاضر با هدف مقابله با تحریم‌های آمریکا در نظر دارد سازوکار ویژه مالی برای ارتباط با ایران را هرچه زودتر نهایی کند. تاریا کرونبرگ رئیس هیات روابط پارلمان اروپا با ایران و وزیر پیشین کار فنلاند که به ایران سفر کرده، بعدازظهر امروز با غلامحسین شافعی دیدار کرد. فرصت‌های پیش روی همکاری ایران و فنلاند در دوران تحریم‌ها، همکاری شرکت‌های کوچک و متوسط ایران و اروپا، برجام و سازوکار ویژه مالی اروپا ( SPV) ازجمله مهم‌ترین موضوعاتی بود که در این نشست بررسی شد. رئیس پارلمان بخش خصوصی ضمن اشاره به رویکرد فنلاندی‌ها در قبال توافق هسته‌ای قدرت‌های بزرگ با ایران و پس از آن برجام گفت: فنلاند در خصوص برجام موضع‌گیری اصولی را در پیش گرفته و ایران از مقام‌های این کشور به خاطر این حمایت تشکر می‌کند. شافعی...


وزیر امور خارجه گفت: بنده به‌عنوان وزیر امور خارجه می‌توانم بگویم که موشک هیچ‌گاه موضوع مورد مذاکره ایران با طرف‌های خود نبوده است. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه درباره تست اخیر موشکی گفت: بنده به‌عنوان وزیر امور خارجه می‌توانم اعلام کنم که موضوع موشک هیچ‌گاه مورد مذاکره نبوده و در قطعنامه ۲۲۳۱ هم درباره ممنوعیت آن برای جمهوری اسلامی ایران چیزی مورد تأیید و تصویب قرار نگرفته است. وی افزود: اساساً دکترین دفاعی ما مبتنی بر بازدارندگی و تدافعی است، نه تهاجمی و این مسئله را جمهوری اسلامی ایران در طول تاریخ خود ثابت کرده است. به گزارش تسنیم، سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز در یک مصاحبه، ضمن تأیید انجام تست موشکی، تأکید کرده است: ما تست‌های موشکی‌مان را انجام می‌دهیم و این کار اخیر هم تست مهمی بود. اولین...


سرمربی سابق تیم ملی وزنه برداری ایران کارهای فنی در فدراسیون وزنه برداری را ازمدیریت این فدراسیون سخت تر دانست. کوروش باقری با اشاره به طرح جدید فدراسیون وزنه برداری مبنی بر کنار گذاشتن سرمربیان تیم های ملی وزنه برداری نوجوانان وجوانان ایران و بهره گرفتن از مربیان ادواری در این دو تیم و نظارت بر عملکرد این مربیان توسط دبیر فدراسیون اظهارداشت: امیدوارم که این طرح مسوولان فدراسیون وزنه برداری جواب بدهد که بعید می دانم . وی افزود: دوستان در فدراسیون وزنه برداری باید مشخص کنندکه چه کسی طراح برنامه های تمرینی دعوت شدگان به اردو و نظارت بر اجرای آن و از همه مهمتر چه کسی پاسخگوی شکست و یا پیروزی این تیم هاست. مطمئنا مربیان ادواری که درکادرهای فنی تیمهای ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان قرار می گیرند طراح تمرینات دعوت شدگان به اردو نخواهند...


سرمربی تیم ملی اسامی 35 بازیکن اولیه را جهت آماده باش برای اردوی نهایی تیم ملی و جام ملتهای آسیا اعلام کرد. لازم به توضیح است لیست پیوست، اسامی بازیکنان در لیست آماده باش بوده و اسامی بازیکنان نهایی برای مسابقات جام ملتهای آسیا روز شنبه 24 آذر اعلام خواهد شد. بر این اساس پس از اعلام اسامی نهایی بازیکنان در روز شنبه و حضور آنها در اردوی تیم ملی، کاروان ایران برای حضور در مسابقات جام ملتهای آسیا و اردوی قطر، دوشنبه آینده 26 آذر ماه تهران را به مقصد قطر ترک خواهد کرد. اسامی بازیکنان به این شرح است: دروازه بان ها: 1- علیرضا بیرانوند – پرسپولیس تهران 2- امیرعابدزاده – ماریتیمو پرتغال 3- محمدرشید مظاهری – ذوب آهن اصفهان 4- سید حسین حسینی – استقلال تهران 5- پیام نیازمند – سپاهان اصفهان مدافعان: 6- رامین رضائیان – الشحانیه قطر 7-...


نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که در جامعه ما میلیاردها تومان گم می شود، گفت: با اصلاح داده های کشور جامعه اصلاح می شود؛ مدیریت بدون داده و نظارت بی معنا است . مسعود پزشکیان، روز دوشنبه در پانزدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت در دانشگاه تربیت مدرس اظهار کرد: در جامعه هیچ کس مسئولیت پذیر و پاسخ گو نیست؛ در حالی که مسئولیت پذیری، اجرای درست مسئولیت و پاسخگویی از ارکان مهم مدیریت در هر ساختاری است. وی افزود: انتظار از دانشگاه صرفا تربیت نیروی انسانی نیست و روند تغییر و مدیریت باید از دانشگاه شروع شود. وزیر اسبق بهداشت با بیان این که اختیارات دانشگاه نباید محدود نشود، ادامه داد: دانشگاه باید بتواند خود را مدیریت کند و قوانین هیات امنا همچون قوانین مجلس باشد. مدیران ارشد این اختیارات را محدود کرده اند. وی گفت: آموزش های دانشگاهی صرفا...


سه‌شنبه ، ۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت: ۱۶:۴۸
تفاوت بزرگ «صنعتی شریف» و «صنعتی اصفهان» با دیگر دانشگاه‌های ایرانی!
آیا می‌شود به دانشگاهی که حتی توان تامین هزینه‌های خودش را هم ندارد اعتماد کرد و امید بست که از دل آن راهکار‌هایی برای حل مشکلات اقتصادی و دیگر مشکلات بیرون آید؟ اندکی در این خصوص تامل کنید و سپس ادامه ماجرا را بخوانید.
چند سالی می‌شود که یکی از دغدغه‌های اصلی دانشگاه‌ها این شده که چگونه هزینه‌های خود را تامین کنند و این مساله از زمانی که تحریم‌ها شکل جدی به‌خود گرفت، جدی‌تر شده است، چراکه دانشگاه‌ها دریافتند از پس هزینه‌های جاری خودشان نیز برنمی‌آیند و باید فکری کنند.

راهکاری که نمونه عینی تلاش برای تحقق آن، برگزاری دومین همایش تحلیل مسائل و تامین منابع مالی در آموزش عالی کشورمان شده که چند روز پیش در دانشگاه شهید بهشتی رقم خورد و طی آن مباحث جالب توجهی مطرح شد. همایشی که با ترسیم فضای موجود دانشگاه‌های کشورمان در حوزه درآمدها، از اینکه بودجه اصلی دانشگاه‌ها از طرف دولت تامین می‌شود، انتقادات جدی‌ای کرد.

از جمله نکات جالب توجه در این همایش این بود که نگاهی به تجربه‌های دانشگاه‌های مهم دنیا نشان می‌دهد دانشگاه‌های مطرح نیز از یک سبد درآمدی واحدی (به‌طور مثال بودجه دولت یا شهریه) واحد برخوردار نیستند و سبد درآمدی‌شان متنوع است، اما به جز دو دانشگاه، سهم عمده درآمدی تمامی دانشگاه‌های کشورمان، بودجه‌ای است که در لایحه بودجه به آن‌ها اختصاص داده می‌شود.

«صنعتی شریف» و «صنعتی اصفهان» با همه دانشگاه‌های ایرانی تفاوت دارند!

وضعیتی که دکتر محمدتقی نظرپور، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در تشریح آن گفت: ما نمی‌خواهیم بودجه دولت را در سبد درآمدی دانشگاه‌ها صفر کنیم، بلکه مقصود تنوع این سبد و نیز توجه به راه‌های جدید است. آن گونه که آمار‌ها نشان می‌هند، برخلاف دانشگاه‌های مطرح دنیا (که دانشگاه‌های آکسفورد، مک گیل و کمبریج به عنوان سه نمونه از آن‌ها مورد بررسی قرار گرفته‌اند) که سهم کمک‌های دولتی در آن زیر ۵۰ درصد است، در ایران دانشگاهی که کمترین کمک را از دولت می‌گیرد، سهم ۵۷ درصدی دارد.

این نکته قابل تامل در حالی بیان می‌شود که می‌دانیم هرچه به سمت دانشگاه‌های سطوح پایین‌تر کشورمان برویم، سهم دولت در کمک به آن‌ها بیشتر می‌شود تا جایی که در انتهای لیست دانشگاهی قرار دارند که کاری جز گرفتن بودجه و هزینه آن انجام نمی‌دهند. دانشگاه‌هایی که اگر یکسال بودجه دولت انقباضی نوشته شود، به تلاطم دچار خواهند شد.

«صنعتی شریف» و «صنعتی اصفهان» با همه دانشگاه‌های ایرانی تفاوت دارند!

نکته جالب در این همایش که از دید سخنرانان پنهان ماند، این است که سهم بودجه خدمات آموزشی از محل شهریه دانشجویی سهمی بیشتر از سهم درآمد‌های پژوهشی دارد و این یعنی دانشگاه‌ها تنوع‌بخشی به سبد درآمدی و جبران کاستی‌های بودجه‌ای را اشتباه فهمیده‌اند و به‌جای آنکه سهم خدمات پژوهشی را افزایش دهند، جبران درآمد را در فروش آموزش دیده‌اند!

رویه‌ای که در همه دانشگاه‌ها دیده می‌شود الا دو دانشگاه شریف و صنعتی اصفهان که سهم خدمات پژوهشی در آن‌ها بیش از شهریه و فروش آموزش است. نکته قابل تاملی که نشان می‌دهد این دو دانشگاه هدف شان را بیش از دیگر دانشگاه‌ها شناخته‌اند، اگرچه این دانشگاه‌ها نیز به مانند دیگر دانشگاه‌های کشورمان، وابستگی شدیدی به بودجه دولتی دارند و رگ حیات شان به بیت‌المال گره خورده است!
کلمات کلیدی: چندثانیه-صنعتی شریف-اصفهان 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP