• امروز جمعه ، ۱ شهریور ۱۳۹۸
  • ٢٢ ذو الحجة ۱٤٤۰
  • Fri 23 Aug 2019
خسرو کفیلی - بالاخره دکتر امیتی پزشک معالج سهراب مرادی ملی پوش وزنه برداری ایران دست به چاقو شد و کتف مصدوم این وزنه بردار را جراحی کرد. دارنده مدال طلای رقابتهای جهانی و بازی های المپیک ریودوزانیرو که چندی پیش از ناحیه کتف دچار مصدومیت شده بود پس از اعزام به آلمان در مرکز پزشکی هانوفر و زیر نظر دکتر امنیتی تحت نظر قرار گرفت. این دکتر ایرانی به همراه کادر پزشکی اش که تلاش داشت بدون آنکه نیاز به جراحی باشد او را معالجه کند پس از انجام آزمایشات متعددو مشاوره های صورت گرفته به این نتیجه رسید که وی باید عمل جراحی شود. پزشکان ایرانی مرکز پزشکی هانوفر آلمان روزگذشته در عمل جراحی ای که نزدیک به دو ساعت به طول انجامید ، کتف ملی پوش وزنه برداری کشورمان را مورد جراحی قرار دادند تا این وزنه بردار هر چه زودتر بتواند به صحنه رقابتهای...


تنها راه احترام به حقوق بین الملل است. ایران قدرت بزرگ در خلیج فارس است و امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز بدون ایران امکانپذیر نیست. وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه آمریکا به دنبال ماجراجویی در منطقه است، گفت: امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز بدون ایران امکانپذیر نیست. ظریف در موسسه امور بین الملل نروژ: امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز بدون ایران امکانپذیر نیست ، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان پیش از ظهر امروز (پنجشنبه) در موسسه امور بین الملل نروژ (نوپی) درباره خطر جنگ و آینده خلیج فارس به ایراد سخنرانی پرداخت و به سوالات مطرح شده پاسخ داد. وی در ابتدای این نشست به تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران اشاره کرد و گفت: نفتکش حامل نفت ما توسط انگلیس توقیف شد. مقصد نفتکش سوریه نبود و فروش نفت ایران غیرقانونی نیست. وزیر خارجه بیان...


سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه از برگزاری نشست سه‌جانبه سران ترکیه، ایران و روسیه در ۱۶ سپتامبر در آنکارا خبر داد. ، ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی در مجتمع «بش‌تپه» آنکارا از برگزاری نشست سه‌جانبه سران ترکیه، ایران و روسیه در ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور) در آنکارا خبر داد. کالین درباره مذاکرات بر سر ایجاد منطقه امن در شمال سوریه اظهار داشت: در زمینه چارچوب اصلی آن توافق حاصل شده، ولی گفتگو‌ها درباره جزئیات این مسئله ادامه دارد. وی افزود: در هفته‌های پیش‌رو شاهد اقدامات ملموسی خواهیم بود. گشت‌زنی‌های مشترک سربازان ترک و آمریکایی در شرق فرات در آینده نزدیک آغاز خواهد شد. کالین همچنین اعلام کرد: رئیس‌جمهور ما در روز‌های آینده با همتا‌های روس و آمریکایی خود به صورت تلفنی گفتگو خواهد کرد.


یک عضو هیات رئیسه مجلس در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: دو عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس روز گذشته در ارتباط با پرونده مربوط به سایپا بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند. وی توضیح داد: قرار وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی برای این دو نماینده تعیین شده که آن‌ها زمان لازم و توانایی تامین این میزان وثیقه را نداشتند؛ لذا قاضی حکم به انتقال آن‌ها به زندان اوین تا زمان تامین وثیقه را داد. این عضو هیات رئیسه مجلس در پایان یادآور شد: چندی پیش نیز یکی از این دو نفر در ارتباط با همین پرونده برای ساعاتی بازداشت شده بود که در نهایت با قرار التزام آزاد شد؛ با توجه به اینکه قرار التزام صادره قبلی معتبر بوده روشن نیست برچه مبنایی تبدیل به وثیقه ده میلیارد تومانی شده است.


حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت، با اشاره به لزوم قدرشناسی مسئولین از فرصت خدمت به مردم و ضرورت همکاری و هم افزایی قوای سه گانه، «اقتصاد» و «فرهنگ» را دو مسئله مهم کشور خواندند و با تأکید بر توجه کامل مسئولان به «تولید داخلی» به عنوان «کلید اصلی حل مشکلات موجود» نکات مهمی را درباره «رهایی کشور از وابستگی به درآمد نفت»، «توجه ویژه به بخشهای پیشران اقتصادی نظیر مسکن، کشاورزی و شرکتهای دانش بنیان»، «ضرورت تغییر نگاه به تولید کننده به‌عنوان رزمنده جنگ اقتصادی» و «لزوم جهت گیری و هدفگذاری پیشرفت اقتصادی به سمت تأمین عدالت و ریشه کن کردن فقر» بیان کردند و مسئولان وزارتخانه‌ها و دستگاههای مرتبط با مقوله فرهنگ را به حساسیت بیشتر و مقابله جدی و هوشمندانه با هجوم همه جانبه دشمن...


پنج‌شنبه ، ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت: ۲۰:۰۲
راه دانشگاه آزاد و وزارت علوم از هم جدا شد؟
با انتشار دفترچه پذیرش رشته‌های بدون کنکور سال بعد توسط سازمان سنجش، مشخص شد که خبری از پذیرش بدون کنکور دانشگاه آزاد نیست؛ نکته‌ای قابل تامل که به نوعی برای دومین بار است در ماه اخیر رخ می‌دهد.
با تغییر قوانین پذیرش در دانشگاه‌ها و محدود شدن کنکور به ۱۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها و پر کردن مابقی ظرفیت بر اساس سابقه تحصیلی متقاضیان، کمتر کسی تصور می‌کرد هماهنگی حاصل آمده میان دانشگاه‌های مختلف دچار خدشه شود، اما خیلی زود مشخص شد که این تصور درست نبوده است.

نخستین بار اواخر دی ماه بود که این مهم خودنمایی کرد؛ زمانی که اعلام شد پذیرش بدون کنکور برای نیمسال دوم امسال (بهمن ماه) آغاز خواهد شد، اما خبری از پذیرش در دانشگاه‌های دولتی در آن نیست. پذیرشی که دانشگاه آزاد اسلامی از آن استقبال شدیدی کرد تا نشان دهد فرصت افزایش دانشجویانش را به هیچ عنوان از دست نمی‌دهد.

اتفاقی که برخی آن را شائبه برانگیز هم خواندند چراکه در پذیرش اخیر، بازار رقابت به کل به دانشگاه آزاد واگذار شد. رویدادی عجیب که موجب شد برخی نتیجه بگیرند پذیرش اخیر هیچ تفاوت ماهوی با تکمیل ظرفیت نداشته و در نتیجه، آن را مقدمه شروع تغییرات در پذیرش دانشگاه‌ها خواندن چندان درست نیست.

رویدادی که حالا به شکل دیگری در حال تکرار است. به این صورت که دفترچه پذیرش رشته‌های بدون کنکور مهرماه ۹۸ توسط سازمان سنجش و آموزش کشور منتشر شده که در آن همه آن بخشی از ظرفیت دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی که قرار است بر اساس سوابق تحصیلی پر شوند آمده الا رشته/شهر‌های دانشگاه آزاد که قرار است بدون کنکور ظرفیت شان تکمیل شود.

راه دانشگاه آزاد و وزارت علوم از هم جدا شد؟

دفترچه‌ای که در جلدش تاکید شده «فهرست کد رشته محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی متعاقبا از ﻃﺮﻳﻖ ﺳﺎﻳﺖ ﺳﺎزﻣﺎن ﺳﻨﺠﺶ آﻣﻮزش ﻛﺸﻮر اطلاع رسانی خواهد شد» تا مشخص شود که قرار بوده این رشته محل‌ها را هم شامل شود، اما این گونه نشده است؛ اتفاقی که نه در دفترچه و نه در اطلاعیه‌ها و سخنان مسئولان در خصوص آن توضیح داده نشده است.

ماجرایی که قرار است با انتشار دفترچه‌ای مجزا رفع و رجوع شود. دفترچه‌ای که انحصارا در آن رشته محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی درج خواهد شد و یادآور چند سال پیش است که دفترچه دانشگاه آزاد و آزمونش مجزا بود. رویدادی که مسئولان وزارت علوم و مجلس برای از بین بردن آن تلاش‌های فراوانی از خود نشان دادند.

اتفاقی که منجر به یکپارچه سازی کنکور میان همه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشورمان شد و حالا مدتی است در معرض خدشه قرار می‌گیرد. رویدادی که معلوم نیست دلیل وقوع آن چیست و ضرورت دارد که شفاف سازی شود.
کلمات کلیدی: چندثانیه-دانشگاه - آزاد-وزارت علوم 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP