• امروز شنبه ، ۴ خرداد ۱۳۹۸
  • ٢۰ رمضان ۱٤٤۰
  • Sat 25 May 2019
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اخبار منتشر شده در رسانه‌ها مبنی بر سفر نخست وزیر ژاپن به ایران در آینده‌ نزدیک را دور از واقعیت خواند، اما تاکید کرد که این سفر در زمان مناسب انجام خواهد شد. ، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص اخبار رسانه ها مبنی بر سفر نخست وزیر ژاپن به ایران در آینده‌ نزدیک اعلام کرد این اخبار دور از واقعیت است اما وی در عین حال تأیید کرد که «شینزو آبه» نخست‌وزیر ژاپن در پاسخ به دعوت حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان گفته است که این سفر در زمان مناسب انجام خواهد شد. وی در این خصوص اظهار داشت: «ایران و ژاپن از یک روابط تاریخی و دوستانه برخوردارند و همواره میان مقامات دو کشور گفتگو و تبادل نظر وجود داشته است که نمونه بارز آن دیدار سران دو کشور در اجلاس‌های بین المللی و سفر اخیر وزیر...


رییس کل بانک مرکزی، گفت: سامانه نیما محور تبادل تجارت ارزی کشور است و به هیچ وجه حذف نمی شود. ، عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی، در خصوص اعلام خبری مبنی بر حذف ارز نیمایی، گفت: حذف سامانه نیما از مبادلات ارزی به هیچ وجه صحت ندارد و حتی تاکید شده که صادرکنندگان 50 تا 60 درصد ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه کنند. رییس کل بانک مرکزی، افزود: در حال حاضر سامانه نیما محور تبادل ارزی تجارت ارزی کشور است و به هیچ وجه حذف نمی شود. همتی درباره تشکیل بازار متشکل ارزی، تصریح کرد: در این راستا شرکتی ایجاد و مدیرعامل آن نیز انتخاب شده است و در حال حاضر فعالیت های این بازار در مرحله پایلوت قرار دارد که پس از اتمام این مرحله فعالیت رسمی بازار آغاز می شود.


دولت دوازدهم سخنگوی خود را بعد از حدود یک سال خالی بودن این تریبون با اهمیت شناخت و علی ربیعی بعد از محمد باقر نوبخت، دومین سخنگوی دولت تدبیر و امید شد و باید در روز‌های آتی، منتظر اولین نشست سخنگو بود. ربیعی که ۴ بار در ۵ سال دولت تدبیر و امید به مجالس نهم و دهم رفت (دو بار برای رای اعتماد و دو بار برای جلسه استیضاح) بار چهارم در ۱۷ مرداد سال گذشته در جلسه جنجالی مجلس، از وزارت رفاه کنار رفت. از آن روز چند بار خبر سخنگویی این فعال سیاسی- اجتماعی و استاد ارتباطات اعلام شده، اما به هر حال این ماجرا تا امروز به طول انجامید، اما گویا در جلسه اواخر هفته با رئیس جمهور، حسن روحانی و ربیعی به توافق در این باره دست یافتند. اما ربیعی که برای اهالی رسانه چهره‌ای کاملا شناخته شده بوده و روابط گسترده‌ای با خبرنگاران و روزنامه نگاران نسل‌های مختلف...


رئیس جمهور گفت: دشمنان فشار می‌آورند تا ما را از عزت و استقلال خود پشیمان کنند اما بار دیگر ملت نشان خواهد داد که توطئه‌های آنان به ثمر نخواهد نشست و دشمنان را بار دیگر پشیمان می‌کند. ، حسن روحانی شامگاه پنج‌شنبه در دوازدهمین کنگره ملی تجلیل از ایثارگران، اظهار داشت: ما تنها به سخن و شعار نمی‌گوییم که در برابر دشمن با عزت ایستاده‌ایم، بلکه شهدا گواهان ما در این مهم هستند. رئیس جمهور با تأکید بر اینکه خرمشهر نماد بزرگ در دفاع مقدس و گواه تاریخ و عزت ملی ماست، گفت: روز اشغال خرمشهر و عقب‌نشینی سنگربانان و اشغال این شهر، سخت‌ترین روزها و غم‌انگیزترین ساعات بود، اما زیباترین روزهای دفاع مقدس، آزاد سازی و فتح خرمشهر بود که لبخند بر لبان همه ملت نشاند. روحانی با اشاره به اینکه فتح خرمشهر تنها یک پیروزی ساده نبود، بلکه توانستیم یک شهر را...


بازار طلا و سکه تهران در آخرین روز هفته با کاهش قیمت‌ها نسبت به ابتدای روز همراه شد. به گونه‌ای که به رغم رشد نرخ جهانی طلا، بازار تحت تاثیر کاهش نرخ ارز قرار داشت و در نتیجه هر گرم طلای ۱۸ عیار نسبت به صبح، ۱۰ هزار تومان ارزان‌تر شده است. در مجموع نرخ‌های امروز نسبت به روز گذشته با کاهش همراه بوده است. در معاملات امروز پنج شنبه دوم خردادماه ۹۸، بازار طلا و سکه شاهد افزایش قیمت‌ها در ابتدای روز و در نهایت بازگشت قیمت‌ها در ساعات پایانی فعالیت خود بود. این نوسان به گفته رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر همچنان تحت تاثیر فرار و فرود بهای ارز در بازار تهران می‌باشد و با کاهش نرخ ارز، شاهد ریزش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه خواهیم بود. هرچند بازار این روز‌ها با کاهش تقاضا برای خرید و افت داد و ستد‌ها مواجه شده است. بر اساس این گزارش، برای اطلاع...


جمعه ، ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت: ۱۵:۴۲
شایعات و تصورات غلط درباره سرطان
بیماری سرطان یکی از شایع‌ترین علل مرگ و میر انسان‌ها در دنیا امروز است. در یک تعریف ساده می‌توان این گونه گفت که سرطان به " رشد بی رویه سلولی در بخش یا بخش‌هایی از بدن" گفته می‌شود.
امروزه با توجه به پیشرفت علم پزشکی بسیاری از سرطان‌ها قابل پیشگیری و درمان هستند. اما هنوز تفکرات و باورهای غلطی در مورد سرطان وجود دارد که در بین مردم عادی نیز بسیار تکرار می‌شود. در این مطلب سعی داریم تا شما را با بعضی از این باورهای غلط آشنا کنیم.

_. بسیاری تصور می‌کنند که استفاده از گوشت کبابی به جای گوشت سرخ شده در روغن شانس ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد. علت این تصور غلط این است که بسیاری فکر می‌کنند در زمانی که گوشت در روغن سرخ می‌شود موادی در آن آزاد می‌شود که سرطان زا هستند، اما در صورت کباب کردن گوشت با حرارت و عدم استفاده از روغن مواد سرطان زا در گوشت به وجود نخواهد آمد.

این باور غلط است. بر اساس مطالعات انجام شده به روی گوشت‌های کبابی مشخص شده است که گوشت‌هایی که در معرض حرارت قرار می‌گیرند ماده‌ای به نام " heterocyclic amines " تولید می‌کنند که سر طان زا است. توصیه کارشناسان استفاده کمتر از انواع گوشت قرمز و رعایت رژیم متناسب غذایی است.

_. مردم تصور می‌کنند که با استفاده هر روزه از کرم‌های ضد آفتاب می‌توانند از ابتلاء به سرطان پوست جلوگیری کنند. این باور به این دلیل است که عده‌ای این گونه فکر می‌کنند که این کرم‌ها نوعی از حفاظت را برای آن‌ها در برابر نور آفتاب ایجاد می‌کنند.

در عین حال حقیقت در مورد سرطان پوست این است که آسیب‌هایی که منجر به ابتلاء به سرطان پوست می‌شود در لایه‌های عمقی پوست ایجاد می‌شود. توصیه کارشناسان در مورد جلوگیری از سرطان پوست این است که سعی کنیم از فعالیت در نور مستقیم آفتاب پرهیز کنیم، از پیراهن‌های آستین دار استفاده کنیم، از کلاه و عینک آفتابی بهره ببریم و به اندازه مناسب از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم.

_. استفاده از اسپری‌های حشره کش در منزل باعث ابتلاء به سرطان می‌شود. این هم یک باور غلط دیگر است که در بین بسیاری از ما شایع شده است. فراموش نکنیم که در صورتی که از این مواد به شکل غلطی استفاده شود باعث می‌شود که در اشخاص مختلف باعث ایجاد مسمویت‌های مختلف شود. اما امکان ابتلاء به سرطان به علت استفاده از این مواد بسیار غیر محتمل است.

_. در یک تحقیق انجام شده در کشور آمریکا مشخص شده است که ۴۱ درصد مردم تصور می‌کنند که در صورتی که برای درمان سرطان از جراحی استفاده کنند، به انتشار سرطان در بدن خود کمک کرده اند.

این باور غلط به این دلیل مطرح شده است که در زمان‌های گذشته، بیماران زمانی به پزشک مراجعه می‌کردند که برای هر اقدامی بسیار دیر شده بود و بیماران مدت کوتاهی پس از جراحی از دنیا می‌رفتند. اما امروزه و به مدد تکونولوژی‌های پیشرفته که تشخیص زودهنگام سرطان را موجب شده اند و همچنین طراحی و ساخت ابزار آلات پیشرفته جراحی، همه و همه باعث شده است تا درصد موفقیت جراحی‌های مربوط به سرطان به شکل چشم گیری افزایش پیدا کند.

_. زندگی در هوای آلوده یا استعمال دخانیات، کدامیک بیشتر سرطان زا هستند؟ بسیاری تصور می‌کنند که هوای آلوده بیشتر سرطان زا است، اما حقیقت این است که افرادی که سیگار می‌کشند یا به نوعی در معرض دود سیگار هستند از شانس ابتلاء به سرطان بیشتری برخوردار هستند. البته نباید این نکته را فراموش کرد که هوای آلوده نیز بر روی سیستم تنفسی اثرات مخربی دارد، اما ضرر اصلی از طرف هوای آلوده متوجه قلب افراد است.

_. یکی از معروفترین تفکرات غلط در مورد سرطان این است که تلفن‌های همراه می‌توانند موجب ابتلاء به سرطان در مغز شوند. حقیقت این است که تلفن‌های همراه در بعضی موارد می‌توانند به تشکیل تعدادی از تومورهای کمیاب در مغز کمک کنند، اما این باور کلی که استفاده از تلفن همراه می‌تواند به ابتلاء به سرطان منجر شود صحت ندارد.

_. شیوه زندگی در دوران جوانی ارتباطی با ابتلاء به سرطان در سنین بالا ندارد. این یکی دیگر از باورهای غلطی است که جوانان و افرادی که تازه به سنین بزرگ سالی وارد شده اند به منظور ادامه به رفتارهای غلط خود دارند. حقیقت این است که نحوه زندگی و نوع تغذیه افراد در همین سنین شکل گرفته و بایستی این گونه گفت که تغییر این گونه عادت‌ها که به بخشی از زندگی ما تبدیل شده است بسیار مشکل خواهد بود. پس بهتر است که از سنین جوانی به فکر اصلاح رفتارها و شیوه زندگی خود باشیم.
کلمات کلیدی: چندثانیه-شایعات-غلط- سرطان 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP