• امروز شنبه ، ۴ خرداد ۱۳۹۸
  • ٢۰ رمضان ۱٤٤۰
  • Sat 25 May 2019
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اخبار منتشر شده در رسانه‌ها مبنی بر سفر نخست وزیر ژاپن به ایران در آینده‌ نزدیک را دور از واقعیت خواند، اما تاکید کرد که این سفر در زمان مناسب انجام خواهد شد. ، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص اخبار رسانه ها مبنی بر سفر نخست وزیر ژاپن به ایران در آینده‌ نزدیک اعلام کرد این اخبار دور از واقعیت است اما وی در عین حال تأیید کرد که «شینزو آبه» نخست‌وزیر ژاپن در پاسخ به دعوت حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان گفته است که این سفر در زمان مناسب انجام خواهد شد. وی در این خصوص اظهار داشت: «ایران و ژاپن از یک روابط تاریخی و دوستانه برخوردارند و همواره میان مقامات دو کشور گفتگو و تبادل نظر وجود داشته است که نمونه بارز آن دیدار سران دو کشور در اجلاس‌های بین المللی و سفر اخیر وزیر...


رییس کل بانک مرکزی، گفت: سامانه نیما محور تبادل تجارت ارزی کشور است و به هیچ وجه حذف نمی شود. ، عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی، در خصوص اعلام خبری مبنی بر حذف ارز نیمایی، گفت: حذف سامانه نیما از مبادلات ارزی به هیچ وجه صحت ندارد و حتی تاکید شده که صادرکنندگان 50 تا 60 درصد ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه کنند. رییس کل بانک مرکزی، افزود: در حال حاضر سامانه نیما محور تبادل ارزی تجارت ارزی کشور است و به هیچ وجه حذف نمی شود. همتی درباره تشکیل بازار متشکل ارزی، تصریح کرد: در این راستا شرکتی ایجاد و مدیرعامل آن نیز انتخاب شده است و در حال حاضر فعالیت های این بازار در مرحله پایلوت قرار دارد که پس از اتمام این مرحله فعالیت رسمی بازار آغاز می شود.


دولت دوازدهم سخنگوی خود را بعد از حدود یک سال خالی بودن این تریبون با اهمیت شناخت و علی ربیعی بعد از محمد باقر نوبخت، دومین سخنگوی دولت تدبیر و امید شد و باید در روز‌های آتی، منتظر اولین نشست سخنگو بود. ربیعی که ۴ بار در ۵ سال دولت تدبیر و امید به مجالس نهم و دهم رفت (دو بار برای رای اعتماد و دو بار برای جلسه استیضاح) بار چهارم در ۱۷ مرداد سال گذشته در جلسه جنجالی مجلس، از وزارت رفاه کنار رفت. از آن روز چند بار خبر سخنگویی این فعال سیاسی- اجتماعی و استاد ارتباطات اعلام شده، اما به هر حال این ماجرا تا امروز به طول انجامید، اما گویا در جلسه اواخر هفته با رئیس جمهور، حسن روحانی و ربیعی به توافق در این باره دست یافتند. اما ربیعی که برای اهالی رسانه چهره‌ای کاملا شناخته شده بوده و روابط گسترده‌ای با خبرنگاران و روزنامه نگاران نسل‌های مختلف...


رئیس جمهور گفت: دشمنان فشار می‌آورند تا ما را از عزت و استقلال خود پشیمان کنند اما بار دیگر ملت نشان خواهد داد که توطئه‌های آنان به ثمر نخواهد نشست و دشمنان را بار دیگر پشیمان می‌کند. ، حسن روحانی شامگاه پنج‌شنبه در دوازدهمین کنگره ملی تجلیل از ایثارگران، اظهار داشت: ما تنها به سخن و شعار نمی‌گوییم که در برابر دشمن با عزت ایستاده‌ایم، بلکه شهدا گواهان ما در این مهم هستند. رئیس جمهور با تأکید بر اینکه خرمشهر نماد بزرگ در دفاع مقدس و گواه تاریخ و عزت ملی ماست، گفت: روز اشغال خرمشهر و عقب‌نشینی سنگربانان و اشغال این شهر، سخت‌ترین روزها و غم‌انگیزترین ساعات بود، اما زیباترین روزهای دفاع مقدس، آزاد سازی و فتح خرمشهر بود که لبخند بر لبان همه ملت نشاند. روحانی با اشاره به اینکه فتح خرمشهر تنها یک پیروزی ساده نبود، بلکه توانستیم یک شهر را...


بازار طلا و سکه تهران در آخرین روز هفته با کاهش قیمت‌ها نسبت به ابتدای روز همراه شد. به گونه‌ای که به رغم رشد نرخ جهانی طلا، بازار تحت تاثیر کاهش نرخ ارز قرار داشت و در نتیجه هر گرم طلای ۱۸ عیار نسبت به صبح، ۱۰ هزار تومان ارزان‌تر شده است. در مجموع نرخ‌های امروز نسبت به روز گذشته با کاهش همراه بوده است. در معاملات امروز پنج شنبه دوم خردادماه ۹۸، بازار طلا و سکه شاهد افزایش قیمت‌ها در ابتدای روز و در نهایت بازگشت قیمت‌ها در ساعات پایانی فعالیت خود بود. این نوسان به گفته رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر همچنان تحت تاثیر فرار و فرود بهای ارز در بازار تهران می‌باشد و با کاهش نرخ ارز، شاهد ریزش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه خواهیم بود. هرچند بازار این روز‌ها با کاهش تقاضا برای خرید و افت داد و ستد‌ها مواجه شده است. بر اساس این گزارش، برای اطلاع...


شنبه ، ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت: ۱۲:۵۵
رابطه گریپ فروت و داروی تیروئید
لووتیروکسین باید تنها به همراه آب و با معده خالی به عنوان نخستین کاری که هنگام صبح انجام می دهید، مصرف شود و یک ساعت پس از آن نیز از مصرف هر گونه ماده غذایی و نوشیدنی پرهیز شود.
حدود 100 دارو وجود دارند که در صورت مصرف به همراه گریپ فروت یا آب گریپ فروت می توانند به وضعیتی خطرناک منجر شده یا حتی زندگی فرد را تهدید کنند، اما لووتیروکسین، یک هورمون تیروئیدی که برای درمان کم کاری تیروئید استفاده می شود، یکی از آنها نیست.

رابطه گریپ فروت و داروی تیروئید

اما آب گریپ فروت ممکن است اندکی توانایی بدن برای جذب این دارو را کاهش دهد، از این رو، اگر اغلب آب گریپ فروت مصرف می کنید، سطوح لووتیروکسین در بدن ممکن است کمتر از حد عادی بوده و موجب اختلال در درمان شود.

چندین داروی دیگر، از جمله داروهایی پرمصرف مانند برخی استاتین ها، برخی داروهای رقیق کننده خون غیر وارفارین، داروهای مخدر مانند اکسی کدون، فنتانیل خوراکی، متادون و برخی داروهای درمان سرطان می توانند در صورت مصرف به همراه آب گریپ فروت بسیار خطرناک باشند.

نیازی نیست تا مقدار زیادی گریپ فروت یا آب گریپ فروت مصرف کنید تا اثر چشمگیری را به همراه داشته باشد. به عنوان مثال، اگر داروی سیمواستاتین را به همراه یک لیوان آب گریپ فروت مصرف کنید، همانند آن است که دوز سه برابری از دارو را دریافت کرده باشید، اگرچه اثر آن با توجه به میزان حساسیت هر فرد می تواند بسیار بیشتر یا بسیار کمتر باشد.

به رغم نگرانی در مورد سمیت، که می تواند در برخی موارد بسیار جدی باشد، مصرف آب گریپ فروت احتمالا به یک واکنش نامطلوب بالینی در بیشتر بیماران منجر نخواهد داشت. بیشترین خطر ممکن است از مصرف مکرر گریپ فروت در طول روز ناشی شود که می تواند موجب افزایش سطوح داروی تحت تاثیر قرار گرفته در جریان خون شود. میوه های دیگر خانواده مرکبات مانند پرتقال، لیمو ترش، و پوملو (گریپ فروت چینی) نیز می توانند اثری مشابه را ایجاد کنند.

در هر صورت، با پرهیز از مصرف گریپ فروت یا تجویز دوز مصرفی از دارو که تحت تاثیر این میوه قرار نمی گیرد، می توان از بروز مشکل پیشگیری کرد.

از دیگر داروهایی که تحت تاثیر گریپ فروت قرار می گیرند می توان به برخی داروهای ایدز، برخی داروهای ضد بارداری، داروهای استروژن درمانی، آنتی هیستامین ها، ویاگرا، برخی داروهای قلب مانند کوینیدین، برخی داروهای ضد روان پریشی، داروهای دستگاه گوارش، برخی داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی و برخی داروهای فشار خون اشاره کرد.

تحت شرایط عادی، این داروها در دستگاه گوارش، جایی که آنزیمی به نام CYP3A4 آنها را غیر فعال کرده، متابولیزه می شوند، از این رو، ماده فعال نسبتا کمی جذب بدن می شود. اما گریپ فروت حاوی مواد شیمیایی طبیعی به نام فورانوکومارین ها است که این آنزیم را مهار کرده و بدون آن، روده مقدار بیشتری از دارو را جذب و سطوح آن در جریان خون افزایش می یابد. نتیجه این شرایط می تواند نارسایی کلیوی، مشکلات تنفسی مرگبار، خونریزی دستگاه گوارش، یا یک آریتمی قلبی تهدیدکننده زندگی باشد که شرایط فرد و دارو در این زمینه نقش دارند.

اثر گریپ فروت بر داروی لووتیروکسین برعکس است. نوشیدن آب گریپ فروت یا آب پرتقال می تواند انتقال دهنده ها را مهار کرده و جذب دارو را کاهش دهد. این اثر زیاد دوام نمی آورد، اما می تواند به ناکارآمدی درمان و اختلال در بهبود شرایط بیماری تیروئید منجر شود.

به گفته کارشناسان، لووتیروکسین باید تنها به همراه آب و با معده خالی به عنوان نخستین کاری که هنگام صبح انجام می دهید، مصرف شود و یک ساعت پس از آن نیز از مصرف هر گونه ماده غذایی و نوشیدنی پرهیز شود. هر چیزی به جز آب می تواند به سوء جذب لووتیروکسین منجر شود.

مکمل ها و داروهای دیگر نیز می توانند در جذب لووتیروکسین اختلال ایجاد کنند. بین مصرف آن و داروهای ضد اسید، ویتامین ها یا مکمل هایی که حاوی آهن یا کلسیم هستند حداقل باید چهار ساعت فاصله باشد. مصرف منظم مواد غذایی حاوی سویا، گردو، یا فیبر غذایی نیز می تواند جذب لووتیروکسین را کاهش دهد.

اگر نسبت به این که سطوح درستی از دارو را در جریان خون جذب می کنید، تردید دارید با پزشک خود در این زمینه صحبت کنید تا شرایط بررسی شده و در صورت نیاز دوز مصرفی دارو اصلاح شود.
کلمات کلیدی: چندثانیه -گریپ فروت-تیروئید 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP