• امروز شنبه ، ۴ خرداد ۱۳۹۸
  • ٢۰ رمضان ۱٤٤۰
  • Sat 25 May 2019
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اخبار منتشر شده در رسانه‌ها مبنی بر سفر نخست وزیر ژاپن به ایران در آینده‌ نزدیک را دور از واقعیت خواند، اما تاکید کرد که این سفر در زمان مناسب انجام خواهد شد. ، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص اخبار رسانه ها مبنی بر سفر نخست وزیر ژاپن به ایران در آینده‌ نزدیک اعلام کرد این اخبار دور از واقعیت است اما وی در عین حال تأیید کرد که «شینزو آبه» نخست‌وزیر ژاپن در پاسخ به دعوت حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان گفته است که این سفر در زمان مناسب انجام خواهد شد. وی در این خصوص اظهار داشت: «ایران و ژاپن از یک روابط تاریخی و دوستانه برخوردارند و همواره میان مقامات دو کشور گفتگو و تبادل نظر وجود داشته است که نمونه بارز آن دیدار سران دو کشور در اجلاس‌های بین المللی و سفر اخیر وزیر...


رییس کل بانک مرکزی، گفت: سامانه نیما محور تبادل تجارت ارزی کشور است و به هیچ وجه حذف نمی شود. ، عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی، در خصوص اعلام خبری مبنی بر حذف ارز نیمایی، گفت: حذف سامانه نیما از مبادلات ارزی به هیچ وجه صحت ندارد و حتی تاکید شده که صادرکنندگان 50 تا 60 درصد ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه کنند. رییس کل بانک مرکزی، افزود: در حال حاضر سامانه نیما محور تبادل ارزی تجارت ارزی کشور است و به هیچ وجه حذف نمی شود. همتی درباره تشکیل بازار متشکل ارزی، تصریح کرد: در این راستا شرکتی ایجاد و مدیرعامل آن نیز انتخاب شده است و در حال حاضر فعالیت های این بازار در مرحله پایلوت قرار دارد که پس از اتمام این مرحله فعالیت رسمی بازار آغاز می شود.


دولت دوازدهم سخنگوی خود را بعد از حدود یک سال خالی بودن این تریبون با اهمیت شناخت و علی ربیعی بعد از محمد باقر نوبخت، دومین سخنگوی دولت تدبیر و امید شد و باید در روز‌های آتی، منتظر اولین نشست سخنگو بود. ربیعی که ۴ بار در ۵ سال دولت تدبیر و امید به مجالس نهم و دهم رفت (دو بار برای رای اعتماد و دو بار برای جلسه استیضاح) بار چهارم در ۱۷ مرداد سال گذشته در جلسه جنجالی مجلس، از وزارت رفاه کنار رفت. از آن روز چند بار خبر سخنگویی این فعال سیاسی- اجتماعی و استاد ارتباطات اعلام شده، اما به هر حال این ماجرا تا امروز به طول انجامید، اما گویا در جلسه اواخر هفته با رئیس جمهور، حسن روحانی و ربیعی به توافق در این باره دست یافتند. اما ربیعی که برای اهالی رسانه چهره‌ای کاملا شناخته شده بوده و روابط گسترده‌ای با خبرنگاران و روزنامه نگاران نسل‌های مختلف...


رئیس جمهور گفت: دشمنان فشار می‌آورند تا ما را از عزت و استقلال خود پشیمان کنند اما بار دیگر ملت نشان خواهد داد که توطئه‌های آنان به ثمر نخواهد نشست و دشمنان را بار دیگر پشیمان می‌کند. ، حسن روحانی شامگاه پنج‌شنبه در دوازدهمین کنگره ملی تجلیل از ایثارگران، اظهار داشت: ما تنها به سخن و شعار نمی‌گوییم که در برابر دشمن با عزت ایستاده‌ایم، بلکه شهدا گواهان ما در این مهم هستند. رئیس جمهور با تأکید بر اینکه خرمشهر نماد بزرگ در دفاع مقدس و گواه تاریخ و عزت ملی ماست، گفت: روز اشغال خرمشهر و عقب‌نشینی سنگربانان و اشغال این شهر، سخت‌ترین روزها و غم‌انگیزترین ساعات بود، اما زیباترین روزهای دفاع مقدس، آزاد سازی و فتح خرمشهر بود که لبخند بر لبان همه ملت نشاند. روحانی با اشاره به اینکه فتح خرمشهر تنها یک پیروزی ساده نبود، بلکه توانستیم یک شهر را...


بازار طلا و سکه تهران در آخرین روز هفته با کاهش قیمت‌ها نسبت به ابتدای روز همراه شد. به گونه‌ای که به رغم رشد نرخ جهانی طلا، بازار تحت تاثیر کاهش نرخ ارز قرار داشت و در نتیجه هر گرم طلای ۱۸ عیار نسبت به صبح، ۱۰ هزار تومان ارزان‌تر شده است. در مجموع نرخ‌های امروز نسبت به روز گذشته با کاهش همراه بوده است. در معاملات امروز پنج شنبه دوم خردادماه ۹۸، بازار طلا و سکه شاهد افزایش قیمت‌ها در ابتدای روز و در نهایت بازگشت قیمت‌ها در ساعات پایانی فعالیت خود بود. این نوسان به گفته رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر همچنان تحت تاثیر فرار و فرود بهای ارز در بازار تهران می‌باشد و با کاهش نرخ ارز، شاهد ریزش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه خواهیم بود. هرچند بازار این روز‌ها با کاهش تقاضا برای خرید و افت داد و ستد‌ها مواجه شده است. بر اساس این گزارش، برای اطلاع...


پنج‌شنبه ، ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت: ۱:۱۸
لوایح FATF تصویب نشود صادرات فولاد را از دست می دهیم
بهمن آرمان اقتصاد دان، تصویب لوایح FATF را گره گشای بسیاری از مشکلات کنونی کشور دانست و گفت: در صورت نپیوستن ایران به کنوانسیون های پالرمو و CFT و ادامه روند کنونی، در آینده نزدیک، در صنعت پتروشیمی و فولاد با مشکل جدی مواجه می شویم.
گروه ویژه اقدام مالی تا ماه ژوئن به ایران برای تصویب قوانین این سازمان مهلت داد، «اف ای تی اف» که مقر آن در پاریس است، ماه اکتبر گذشته به ایران تا ماه فوریه برای انجام اصلاحات مورد نظر این سازمان مهلت داده بود؛ گروه ویژه اقدام مالی در جلسه این هفته خود به این نتیجه رسیده است که ایران هنوز «برخی موارد» برای رعایت معیارهای این سازمان را «کامل» نکرده است.
شرط پیوستن به FATF پذیرش توصیه ها و استانداردهای چهل گانه مورد تاکید این گروه است؛ توصیه های FATF به ایران در دو بخش شامل اصلاح قوانین داخلی، همسویی با قوانین ضدپولشویی و همچنین تصویب لوایح چهارگانه؛ الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو)، اصلاح قانون پولشویی، اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم و الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) است.
بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی موسوم به پالرمو در نشست اسفندماه به نتیجه نرسید و رای گیری درباره این لایحه به جلسات آینده که فروردین سال 98 خواهد بود، موکول شد.
بهمن آرمان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا در این خصوص اظهار داشت: در مورد نهادهای بین المللی بحث های گوناگونی در رسانه های کشور مطرح می شود که بیشتر ابعاد سیاسی پیدا کرده تا ابعاد واقعی علمی.
وی درخصوص تصویب کنوانسیون های پالرمو و سی اف تی نیز افزود: واقعیت این است که ما برای عضویت یا فعالیت عادی در جهان امروز نیازمند پاره از قوانین و مقررات جهانی هستیم که برای همه کشورها یکسان است.
این اقتصاد دان بیان کرد: همانطور که ما شاخص های اقتصادی یا حتی تولید ناخالص داخلی و ملی خود را بر پایه آمارهای بین المللی تهیه می کنیم طبیعتا در مورد مسائلی همچون FATF نیز، بایستی لوایح آن را به تصویب برسانیم.
آرمان ادامه داد: در حال حاضر یک مساله کاملا علمی و حقوقی در کشور، تبدیل به یک درگیری بین جناح های سیاسی شده و کشور را عملا به حالت تعطیل درآورده است، به طوری که نقل و انتقال منابع مالی و باز کردن گشایش اعتبار اسنادی را غیرممکن کرده است.
این اقتصاددان تاکید کرد: در حال حاضر انتقال تکنولوژی به کشور کاملا متوقف شده و خرید ماشین آلات و تجهیزات و استفاده از بازارهای مالی جهان نیز میسر نبوده و قطعات یدکی مورد نیاز خودمان را هم نمی توانیم به سادگی تامین کنیم.
آرمان تصریح کرد: به هر جهت، ساختار تولید در کشور با مشکلات فراوانی روبرو شده و در صورت تداوم وضعیت فعلی، در آینده نه چندان دور، احتمال توقف کامل واردات پاره ای از کالاهای استراتژیک همچون فولاد، مواد پتروشیمی، که قطعات خاصی از آنها نیازمند تامین از کشورهای صنعتی است، ناممکن می شود.
وی ادامه داد: با این حساب می توان گفت، ما صادرات 2 قلم کالای اصلی در کشور که مواد پتروشیمی و فولاد را در بر می گیرند را تقریبا از دست می دهیم.

**درگیری های جناحی در کشور نبایستی معیشت مردم را با مشکل مواجه کند
این کارشناس مسایل اقتصادی یادآور شد: به عنوان یک کارشناس معتقدم با تداوم وضعیت کنونی، ظرف 3-4 ماه آینده کشور با مشکلات جدی در این گونه موارد روبرو خواهد بود. بهتر است که با اولویت قرار دادن منافع ملی کشور و معیشت مردم مانع از این شویم که اینگونه درگیری های جناحی برای ملت گران تمام شود.
مدیر سابق دوره ساخت فولاد مبارکه تصویب این لوایح را موجب راهگشایی بسیاری از مسائل کشور دانست و یادآور شد: بدون شک پیوستن به این کنوانسیون ها، کمتر شدن فشارهای اقتصادی را به همراه دارد، بنابراین بایستی که هر چه سریع تر این لوایح به تصویب برسند.
آرمان اضافه کرد: اینکه ما امیدوار باشیم که پذیرفتن این لوایح که ما در رابطه با آنها دارای مشکلاتی هستیم، کماکان بتوانند همه مشکلات موجود در ساختار روابط بین المللی را حل کنند، البته خوشبینانه به نظر می رسد.

**تصویب لوایح FATF گامی در جهت مذاکرات جدی تر با اروپا است
این اقتصاد دان ادامه داد: بی شک این اقدام گامی رو به جلو است و می تواند زمینه ساز مذاکرات جدی تر با اروپاییان بوده و گشایش هایی را برای کشور به همراه بیاورد.
وی درخصوص حفظ برجام و ارتباط اروپا با ایران هم خاطرنشان کرد: به هر حال ایران بازار قابل توجهی برای اروپاییان است، ولی در عین حال بازار بزرگی برای کشورهای اروپایی نیست و بازارهای بزرگ و تبادلات ارزی آنها بین خود کشورهای صنعتی انجام می شود.
این استاد سابق دانشگاه ادامه داد: آنچه که مربوط به جمهوری اسلامی ایران است بدون شک داشتن روابط سیاسی، استفاده از موقعیت ترانزیتی و سایر موارد دیگر است که طبیعتا از جمله مزایای نسبی و یا مزایای مطلق ایران است که کشورهای اروپایی نمی توانند آن را نادیده بگیرند.

**باید منافع ایران را در ساز و کار مالی اروپاییان گنجاند
وی درخصوص ساز و کار مالی جدید اروپاییان (اینستکس) افزود: همانطور که آقای عراقچی معاون وزیر امور خارجه نیز در سفر اخیر خود به اتریش بیان کرد، این ساز و کار مالی دارای مسائل و مشکلات و پیچیدگی هایی است و ما هنوز نتوانسته ایم مشکلات در این خصوص را حل کنیم.
این اقتصاد دان بیان کرد: به هر حال بایستی در این ساز و کار مالی اعمال نظر کرد و بتوان منافع ایران را به یک طریقی در این توافقنامه گنجاند.

**سازوکار مالی جدید اتحادیه اروپا نباید منحصر به غذا و دارو باشد
این مدیر سابق دوره ساخت فولاد مبارکه اضافه کرد: دولت ایران به هیچ وجه نبایستی زیر بار این قضیه برود که این تفاهمنامه با اروپایی ها تنها شامل تبادل یا خرید مواد غذایی و دارو شود. ضمن اینکه در حال حاضر نیز در زمینه دارو با مشکلات خرید مواد اولیه به جهت واردات بالای 90 درصد آن به کشور روبرو هستیم.
آرمان خاطرنشان کرد: از آنجایی که ما بایستی خریدهای عمده انجام بدهیم، هیچ بانکی زیر بار این گشایش اعتبارها برای نیازهای بیماران ایرانی نمی رود.
این اقتصاد دان یادآور شد: ساز و کار مالی اروپاییان اینستکس اگر بتواند در نهایت منافع ما را تامین کند طبیعتا یک گشایشی ایجاد خواهد کرد، هر چند ممکن است گشایش کاملی نباشد.
به گزارش ایرنا، کنوانسیون ملل متحد علیه جرایم سازمان‌یافته فراملی از معاهده‌های چندجانبه مورد حمایت سازمان ملل متحد است که در 15 نوامبر 2000 با قطعنامه مجمع عمومی این سازمان به تصویب رسید.
طرح کنوانسیونی این معاهده در دسامبر 2000 در پالرموی ایتالیا برای امضای دولت ها مفتوح شد و به امضای 147 دولت از جمله ایران رسید به همین دلیل به این کنوانسیون، کنوانسیون پالرمو نیز گفته می‌شود.
کنوانسیون پالرمو دارای سه پروتکل تکمیلی از جمله پروتکل پیشگیری، سرکوب و مجازات قاچاق اشخاص مخصوصاً زنان و کودکان، پروتکل علیه قاچاق مهاجران از طریق زمین، دریا و هوا و پروتکل علیه تولید غیرقانونی و قاچاق مهمات است که دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد به عنوان عهده‌دار این کنوانسیون و پروتکل‌های آن عمل می‌کند.
دولت برای پیوستن به این کنوانسیون که از لوایح چهارگانه مرتبط با FATF است، لایحه ای را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد که به تصویب نمایندگان رسید اما با توجه به عدم تطابق ترجمه با متن اصلی، در سال 96 مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و در 20 خرداد 97 بار دیگر در مجلس بررسی و نمایندگان با 136 رأی موافق، 89 رأی مخالف و 11 رای ممتنع از مجموع 256 نماینده حاضر با اصلاح آن موافقت کردند.
کلمات کلیدی: چندثانیه-صادرات -فولاد 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP