• امروز جمعه ، ۲۲ آذر ۱۳۹۸
  • ۱٦ ربيع الثاني ۱٤٤۱
  • Fri 13 Dec 2019
هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد تهران امروز (پنجشنبه) با کاهش حدود ۱۰۰ هزار تومانی قیمت نسبت به دیروز به بهای چهار میلیون و ۴۴۵ هزار تومان فروخته شد. ترمز رشد قیمت سکه که در رقابت تنگاتنگ با نرخ ارز به سر می‌برد، روز گذشته کشیده شد؛ چنانچه سکه که برای رسیدن به مرز پنج میلیون تومان خیز برداشته و در روز سه‌شنبه مرز چهار میلیون و ۷۶۰ هزار تومان را در نوردیده بود، در نهایت روز گذشته از نفس افتاد و با افت قیمت ۲۰۰ هزار تومانی به چهار میلیون و ۵۳۵ تومان رسید. البته افت قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید متوقف نشد و امروز (پنجشنبه) نیز با کاهش حدود ۱۰۰ هزار تومانی به چهار میلیون و ۴۴۵ هزار تومان رسید. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم در بازار آزاد تهران به بهای چهار میلیون و ۳۹۹ هزار تومان فروخته شد. نیم سکه نیز...


دادستان کل کشور با تاکید بر اینکه فضای دانشگاه قطعا نباید امنیتی باشد گفت: گاه برخی جریانات درصدد سوءاستفاده از فضای دانشجویی هستند که مسئولان باید ورود داشته باشند. حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری در دومین جشنواره ملی کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی با محوریت دانشگاه‌ها در شرایط فعلی که در معرض هجوم دشمنان هستیم یک ضرورت است. دادستان کل کشور با اشاره به اینکه تنها از طریق یک جامعه اسلامی و دینی است که می‌توان در مسیر آرمان‌های سیاسی و اجتماعی گام برداشت عنوان کرد: در سیره اسلامی و در سیره ائمه اطهار(ع)، حکومت ابزار و روشی برای چگونه زیستن است و قرآن کریم نیز از شیوه مطلوب با عنوان حکومت حق و عدل تعبیر کرده است. منتظری اضافه کرد: تزکیه و کسب علم و تلاش در این مسیر دو روشی است که در مسیر...


سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات اخیر وزیر خارجه آلمان تاکید کرد: از برلین انتظار می رود بجای اتخاذ مواضع غیرحرفه ای و مغرضانه، رعایت مبانی اولیه حقوق بشری را با چشمانی باز، فراگیر و مبتنی بر رویکرد بی‌طرفانه در دستورکار قرار دهد. سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه آلمان در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان پارلمان این کشور ضمن محکومیت این سخنان افزود: اینگونه اظهارات غیرمسئولانه و مداخله جویانه نمی تواند کوتاهی برخی کشورهای اروپایی در پایبندی به تعهدات شان ذیل برجام و نیز واکنش منفعلانه نسبت به رویکرد تروریسم اقتصادی آمریکا و مسئولیت ناشی از آن را تحت الشعاع قرار دهد. موسوی تصریح کرد: افکار عمومی جهان هنوز تسلیح کننده دیکتاتور سابق عراق به سلاح های شیمیایی که...


خسرو کفیلی - دارنده دو مدال طلای رقابتهای جهانی آمریکا و ترکمنستان در مسابقات بین المللی وزنه برداری قطر شرکت نمی کند. علی هاشمی ملی پوش دسته ۱۰۹ کیلوگرم تیم وزنه برداری ایران که قرار بود ، یکی از نفرات اعزامی کشورمان به رقابتهای بین المللی قطر که حکم انتخابی بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو را دارد ، باشد به این مسابقات اعزام نخواهد شد. هاشمی که هم اکنون به همراه هفت وزنه بردار دیگر به اردوی آمادگی تیم ملی وزنه برداری ایران دعوت شده است ،گفته می شود ، به علت عدم آمادگی لازم از شرکت در این رویداد گزینشی بازی های المپیک توکیو بازمانده است. این وزنه بردار ایلامی چندی پیش با وجود مصدومیت از ناحیه انگشت دست و کمر در رقابتهای جهانی تایلند شرکت کرده بود . هاشمی که در میان ملی پوشان کشورمان که شانش حضور در بازی های المپیک را دارند بیشترین...


وی افزود: من فکر می‌کنم این یک دیدار بسیار خوب بود زیرا طرفین متعهد به همکاری سازنده و مثبت شدیم. مدیر آژانس بین المللی اتمی به ایران می‌ آید"رافائل گروسی" مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه ضمن تایید دیدار اخیر خود با نمایندگان ایران در وین گفت: در این دیدار طرفین در مورد سفر آتی من به ایران گفت وگو کردند. ، گروسی در مصاحبه اختصاصی با اسپوتنیک تأیید کرد که با هیات ایرانی در هفته گذشته در وین دیدار داشته و این مذاکرات را بسیار مثبت خواند. مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: طبیعی است که در یک مقطع زمانی باید به تهران بیایم و از امکانات آنجا بازدید کنم. ما در مورد تاریخ تصمیم نگرفته‌ایم، اما گفتیم خیلی زود در مورد آن صحبت خواهیم کرد. گروسی خاطر نشان کرد: دیدار هفته گذشته در وین برگزار شد و من فکر می‌کنم خیلی مثبت...


چهارشنبه ، ۱۲ تیر ۱۳۹۸ ساعت: ۰:۱۳
گلاب آدینه نماد مادرانگی زن ایرانی است

من در خانم ادینه زنانگی و مادرانگی را دیدم و به ایشان احسنت می‌گویم که در این شرایط چنین رفتار درست و مناسبی را از خود نشان داد.
نشریه الکترونیکی "جامعه ایرانی" در مورد ازدواج مجدد مهدی هاشمی و حواشی آن در فضای مجازی گفتگویی با مهرداد خدیر روزنامه نگار و پژوهشگر انجام داد. خدیر براین باور است که "در مسئله ازدواج مجدد مهدی هاشمی با مهنوش صادقی، رفتار گلاب آدینه الگویی از یک مادر و زن سنتی ایرانی بود که در تمام مدت به دنبال حفظ آبرو و زندگی خود است.

متن کامل گفتگوی جامعه ایرانی با مهرداد خدیر را بخوانید:

جمعه هفته گذشته بود که نام مهدی هاشمی و گلاب آدینه بازیگران نامدار کشورمان به یکباره به صدر اخبار آمد. او با انتشار فیلمی در فضای مجازی اعلام کرد که با مهنوش صادقی بازیگر و نویسنده ازدواج کرده است و مدت زیادی است که با خانم گلاب آدینه(همسر قانونی) خود هیچ گونه روابط عاطفی و زناشویی ندارد.

این کلیپ که سر و صدای زیادی به راه انداخت، باعث شد تا برخی مهدی هاشمی را - که همه ما او را بیش از پیش در فیلم دکتر قریب به یاد داریم- فردی بی اخلاق و دو زنه بنامند، مسئله ای که خود او تاکید دارد این چنین نیست و او تنها یک همسر دارد و او هم مهنوش صادقی است.

مهدی هاشمی در بخشی از یادداشت خود درباره حواشی پیش آمده درباره ازدواجش می‌ نویسد: «ما یعنی من و خانم آدینه سال‌هاست که با توافق جدا از هم زندگی می‌کنیم، زیرا بدلیل عدم تفاهم فکری که با هم داشتیم نمی‌شد زیر یک سقف ماند، و همچنین هیچ رابطه عاطفی هم بین ما نبود که بشود اسمش را ارتباط زناشویی گذاشت، اما به دلایل شخصی و همچنین محدودیت‌هایی که شغلمان برایمان ایجاد می‌کند ترجیح دادیم به این جدایی رسمیت نبخشیم.»

مهرداد خدیر روزنامه نگار و پژوهشگر در گفت و گو با جامعه ایرانی با اشاره به انتشار خبری مبنی بر ازدواج مجدد مهدی هاشمی بازیگر مطرح و معروف کشورمان، گفت: با توجه به توضیحی که آقای هاشمی در اختیار یکی از رسانه‌ ها قرار داد، اعلام کردند که نه به صورت رسمی بلکه به صورت عاطفی از خانم گلاب آدینه جدا شده‌اند و به دلیل شرایطی که هر دوی آن‌ها دارند این جدایی را رسمیت نبخشیدند. با توجه به صحبت‌های خود مهدی هاشمی می‌خواهم بگویم که این بازیگر متوجه قبح دو همسری و ناپسند بودن آن به دلیل نپذیرفتن جامعه به رغم مجوزهای قانونی هستند، از همین رو اعلام کردند که من دو همسری نیستم و یک همسر دارم که آن‌هم خانم مهنوش صادقی است.

بنابراین نمی‌توانیم نتیجه بگیریم که مسئله دو همسری در جامعه شیوع پیدا کرده است، زیرا اگر هم مسئله دو همسری شیوع پیدا کرده بود با آن برخورد عادیی صورت می‌گرفت.

برخی از آقایان به دنبال پنهان کردن ازدواج دوم خود هستند

خدیر با بیان اینکه بخشی از آقایان در چنین مواقعی بیشتر تمایل دارند که ازدواج دوم خود پنهان کنند، تصریح کرد:

خانم‌ها اما عموماً تمایل به افشای رابطه خود دارند به این دلیل که خدای نکرده تصورات دیگری صورت نپذیرد.

در داستان آقای نجفی هم اعلام موضوع ازدواج از سوی میترا استاد صورت گرفت. اما هیچ یک از این رفتارها به گونه‌ای نیست که بگوییم کاری خارج از عرف، اخلاق و قانون صورت گرفته است.

خانم آدینه با چنگ و دندان به دنبال حفظ آبرو و زندگی خود بود

خدیر در گفتگو با جامعه ایرانی ادامه داد: هم آقای هاشمی و هم خانم آدینه از شخصیت‌های با اخلاق و مورد علاقه مردم هستند. تنها و بزرگترین اشکال موضوع این است که اگر از دید خانم آدینه نگاه کنیم، مسئله‌ای بسیار رنج آور است.

نمی‌خواهم آقای هاشمی را مقصر اصلی بدانم اما اگر به موضوع دقت کنیم خانمی را می‌بینیم که با چنگ و دندان در حال دفاع و حمایت از کیان خانواده است.

من به هیچ عنوان معتقد نیستم که خانم آدینه به ویترین و ظواهر توجه‌ای داشته باشد. با هوش و ذکاوتی که خانم آدینه به عنوان یک بازیگر و یک زن دارند، به هر صورت ایشان داستان اقای هاشمی و خانم صادقی را متوجه شده بودند اما در فضای عمومی و ویترین بیرونی شرایط را حفظ می‌کند. این به عمق واژه آبرو در فرهنگ ایرانی برمی‌گردد.

همه ما در کودکی به خاطر داریم که در خانه مادری یا مادر بزرگ‌های ما اتاقی را برای مهمان به عنوان مهمان‌خانه در نظر می گرفتند و کسی اجازه ورود به آن را نداشت. این بخشی از همان آبرو داریی است که در فرهنگ ایرانی وجود دارد.

ممکن است برخی بگویند این حفظ آبرو نیست و ترس از قضاوت شدن است، اما باید بگویم رفتاری که ما از خانم آدینه دیدیم رفتاری بود که از زنان سنتی ایران سر می‌زند و بسیار جالب است که زنی در این موقعیت، رفتاری کاملا سنتی و آبرودارانه برای حفاظت از کیان خانواده انجام می‌دهد.

در رفتار خانم آدینه هیچ چیز عجیبی دیده نمی‌شود

مهرداد خدیر در گفتگو با جامعه ایرانی با بیان اینکه ما از خانم آدینه همان رفتارهایی را می‌بینیم که از فرهنگ سنتی ایران نشات می‌گیرد، تصریح کرد: در رفتار خانم گلاب آدینه هیچ چیز عجیبی مشاهده نمی‌شود، اما از خانم مهنوش صادقی رفتار مدرنی را شاهد هستیم که در گذشته نیز از برخی از زنان دیگر دیده بودیم.

می‌توانیم بگوییم بخشی از زنان ایرانی با فرهنگ سنتی فاصله گرفته‌اند و اقای هاشمی نیز از فرهنگ سنتی فاصله گرفته است. به عبارت دیگر (در این موضوع) ما جلوه دیگری از تقابل سنت و مدرنیته را در جامعه ایرانی مشاهده می‌کنیم.

اما در این بین متاسفانه باید بگویم بیشترین رنج متوجه زنی است که برای زندگی، خانوداه و عشق فداکاری و دفاع می‌کند.

خانم آدینه در هفته‌ی گذشته حداقل دوبار رنج بزرگی را تحمل کرد، یکبار اینکه موضوعی را تکذیب کرد اما از سوی آقای هاشمی تایید شد و رنج دوم برای آن است که تلاش و تکاپوی خانم آدینه برای حفظ زندگی و خانواده از سوی آقای هاشمی به ویترین سازی و ظاهری سازی تعبیر می‌شود.

ای کاش این جدایی به صورت رسمی و قانونی صورت می‌گرفت تا اکنون این مباحث ایجاد نمی‌شد. چه بسا افراد زمانی که هزینه مادی و معنوی طلاق رسمی و بازتاب‌های اجتماعی را که ممکن است داشته باشد می‌بینند از آن صرف نظر می‌کنند.

این پژوهشگر ادامه داد: البته این را هم در نظر داشته باشید زمانی که طلاق عاطفی صورت می‌گیرد، زن و مرد دیگر زیر یک سقف زندگی نمی‌کنند و مرد به راحتی می‌تواند ازدواج دوم خود را انجام دهد اما این زن است که تا زمانی که طلاق به صورت رسمی صورت نگیرد، نمی‌تواند با مرد دیگری ارتباط داشته باشد، در این قسمت هم رنج دیگری متوجه خانم آدینه است.

خدیر به جامعه ایرانی می گوید: در این داستان چیزی که مرا اذیت می‌کند رنجی است که متوجه خانم گلاب آدینه شده است و با تاسف باید بگویم که در این موضوع آقای هاشمی را مظلوم نمی‌دانم هرچند که او را ظالم هم نمی‌دانم.

نکته دیگر اینکه آقای هاشمی اعلام کردند که فضای مجازی محلی برای مباحث شخصی و خصوصی دیگران نیست، ولی شروع این ماجرا از سمت همسر ایشان خانم مهنوش صادقی و آنهم در فضای مجازی بود.

من در خانم ادینه زنانگی و مادرانگی را دیدم و به ایشان احسنت می‌گویم که در این شرایط چنین رفتار درست و مناسبی را از خود نشان دادند و امیدوارم در ادامه راه نیز رفتاری اینچنین داشته باشند.
کلمات کلیدی: چندثانیه - گلاب آدییه - ماررانگی 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP