• امروز یکشنبه ، ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
  • ۱۷ ذو الحجة ۱٤٤۰
  • Sun 18 Aug 2019
پاسخ صریح آملی لاریجانی به برخی ادعاها و اتهامات در پی طرح برخی ادعاها و اتهامات به آیت الله آملی لاریجانی، ازسوی آیت‌الله یزدی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه‌ای به این ادعاها و اتهامات پاسخ داده است. متن این نامه به این شرح است: بسم ا... الرحمن الرحیم حضرت آیت ا... آقای حاج شیخ محمد یزدی سلام علیکم چندی است که نمایشی در کشور بر اساس سناریوهای از پیش طراحی شده، علیه اینجانب براه افتاده است. بنا نداشتم با توجه به گرفتاری های مختلف مردم و کشور ، نسبت به این حرکات ، پاسخی دهم .ولکن اکنون احساس می کنم بازی های صدا و سیما و برخی نهاد های دیگر به نقطه ای رسیده است که سکوت در مقابل آن جایز نیست و البته در موقع مناسب به تفصیل در مورد ابعاد آن صحبت خواهم کرد. متاسفانه اخیراً جنابعالی مطالبی مطرح کرده اید که علاوه بر خلاف واقع...


نماینده مجلس نهم طی نامه‌ای به آیت‌‌الله رئیسی ابراز امیدواری کرد که ده‌ها هزار میلیارد تومان فساد صورت گرفته در پرونده‌ها به بیت المال برگشته و خرج نیازمندان کشور شود. نامه زاکانی خطاب به رئیسی درباره مفاسد شرکت بازرگانی پتروشیمی/ جزئیات تبانی طبری و برخی از چهره های امنیتی‌ ، علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس نهم طی نامه‌ای به آیت‌الله رئیسی رئیس قوه قضائیه نکاتی را در مورد مفاسد اقتصادی اخیر مطرح کرد. متن این نامه به شرح زیر است: « جناب آیت‌الله رئیسی ریاست محترم قوه قضائیه با سلام وتحیات احتراماً بنابر ضرورت حیاتی مبارزه با مفاسد اقتصادی در نظام اسلامی و اقدامات انقلابی و قابل تقدیر جنابعالی در مواجهه با فساد و مفسدان اقتصادی کشور که بحمدلله مایه امید ملت رشید ایران شده است موارد زیر تقدیم می شود تا ضمن سرعت...


رئیس‌جمهور کشورمان در دیدارهای امروز خود با سفرای سه کشور ایتالیا، بولیوی و افغانستان دیدار و ضمن دریافت استوارنامه آنها بر ضرورت همکاری های فی مابین تاکید کرد. ، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز یکشنبه پس از دریافت استوارنامه «جوزپه پررونه» سفیر جدید ایتالیا، مناسبات و روابط تجاری، تاریخی و دیرینه دو کشور را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه ایتالیا در سالهای متمادی اولین شریک تجاری ایران در اروپا بوده، اظهار داشت: مصمم هستیم روابط و مناسبات دیرینه ایران و ایتالیا دوستانه و توسعه‌یافته باقی بماند و تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا هیچ‌گونه تأثیری بر این روابط نداشته باشد. رئیس جمهور با تأکید بر آمادگی تهران بر گسترش روابط اقتصادی با رم، گفت: شرایط کنونی موقت است و نحوه رفتار دو دولت و تلاش آنها برای حفظ و توسعه روابط در...


وکیل میترا استاد گفت: اولیای دم مرحومه به یکی از دفاتر اسناد رسمی رفته و رضایت‌نامه خود را به طور رسمی ثبت کردند. این رضایت کاملاً بی‌قید و شرط صادر شده و هیچ گونه مبلغی به عنوان دیه یا وجه‌المصالحه دریافت نشده است. محمود حاجیلوئی ، گفت: موکلم از حق شرعی و قانونی خود مبنی بر قصاص محمدعلی نجفی گذشتند و با تمام حاشیه‌ها و حرف و حدیث‌هایی که بود توانستند از این مرحله عبور کنند. وی ادامه داد: جلسات زیادی برای گرفتن رضایت برگزار شد که در همه این جلسات اولیای دم میترا استاد، پدر، مادر و برادرش حضور داشتند تا در این جلسات که بزرگان کرمانشاه، خانواده و همچنین وکلای آقای نجفی حضور داشتند و حتی برخی از مسؤولان نیز آمد و رفت کردند نهایتاً رضایت حاصل شد. وکیل میترا استاد گفت: از لحاظ قانونی اولیای دم حق و اختیار دارند که برای اعلام رضایت خود...


خسرو کفیلی - دبیر فدراسیون وزنه برداری ابراز امیدواری کرد که سعید علی حسینی هر چه زودتر با بهبودی کامل به اردوی آمادگی تیم ملی وزنه برداری ایران برای شرکت در رقابتهای آینده بازگردد. محسن بیرانود با ابراز تاسف از مصدومیت ملی پوش فوق سنگین وزنه برداری ایران اظهارداشت : از اینکه با نزدیک شدن به زمان اعزام تیم ملی وزنه برداری ایران به رقابتهای جهانی تایلند ، علی حسینی از ناحیه لگن خاصره دچار مصدومیت و مجبور به ترک اردوی تیم ملی شد ، بسیار متاثرم. علی حسینی از جمله بهترین های این رشته ورزشی بشمار می رود ، حق او تنها کسب یک مدال جهانی از این رشته ورزشی نیست و امیدوارم با توجه به اینکه درهای تیم ملی برروی تمامی وزنه برداران باز است ، این وزنه بردار هر چه زودتر به اردوی تیم ملی وزنه برداری ایران بازگردد و خود را برای شرکت در رقابتهای آتی...


جمعه ، ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت: ۸:۱۱
بزرگداشت روزنامه نگاران در احقاق حقوق آنهاست

بازداشت روزنامه نگاران اگرچه کاهش یافته است ، اما همچنان اتفاق می افتد . این نگرانی همچنان بر کار روزنامه نگاران سایه می افکند.

در هفدهم مردادماه که روز خبرنگار است همه به تعریف و تمجید از روزنامه نگاران و شاغلان رسانه ها زبان می گشایند و قلم می فرسایند . از ارج و قرب این حرفه می گویند و حرمتهای فراوان می گذارند .

کامبیز نوروزی نوشت:

حدیث مکرر ملال آوری است که سالی یک روز اتفاق می افتد و نه اعتباری می آورد ، نه ارزشی می آفریند . برای فهم صدق و راستی این نوع گفتارها کافی است مروری کنیم بر مسئله های قانونی و عملی که بر این حرفه حاکم است و کسی از اصحاب قدرت ، دستی برای حل آنها نمی جنباند:

1-طبق قانون مطبوعات سال 1364 برای انتشار مطبوعات باید مجوز دریافت کرد . در اصلاحیۀ سال 1375 شرایط اخذ مجوز انتشار بسیار سخت تر شد . دولت نه تنها هیچ اقدامی برای تغییر این مقررات سختگیرانه نکرده است ، بلکه در لایحه "مطبوعات و خبرگزاری ها" باز هم بر لزوم اخد مجوز برای انتشار مطبوعات تأکید کرد . .... نظام اخذ پروانه برای انتشار مطبوعات و شروع به کار خبرگزاریها ، ... نه فقط مغایر با حقوق اساسی ملت است ، بلکه با درنظر گرفتن تکنولوژی این سالها غیرعقلایی است .

2-ابتدا دولت و بعد بعضی نمایندگان پا را فراتر از این گذاشته ، با طرح مغشوش و مردودی به نام طرح سازمان نظام رسانه(روزنامه نگاری) در قالب یک سازمان کاملاً دولت ساخته چنین پیش بینی کرده اند که برای کار روزنامه نگاری هم باید مجوز گرفته شود . یعنی فقط کسانی می توانند روزنامه نگار شوند و از حقوق قانونی این حرفه استفاده کنند که مجوزی به نام کارت هویت جرفه ای گرفته باشند. این سختگیری ها و محدویت ها در تاریخ مطبوعات ایران بی سابقه است .

3-شرایط اقتصاد مطبوعات و شرایط نظام اداری-مالی مطبوعات و خبرگزاری ها به شدت آشفته و به هم ریخته است . دولت هیچ برنامه ای حل بحران اقتصاد مطبوعات ارائه نداده است که در آن به ریشه یابی و تحلیل مشکلات فضای رسانه ای کشور پرداخته وبرای آن راه حلی ارائه داده باشد ... بلکه دغدغۀ آن را نیز نداشته است . شرایط نامساعد اقتصاد مطبوعات و خبرگزاری ها مسقتیماً بر حقوق و امنیت شغلی روزنامه نگاران اثر منفی می گذارد. مزد روزنامه نگاران اندک است ، بسیاری از آنها فاقد بیمه اند و اخراج و بیکار کردن آنه ابه سادگی ممکن است رخ بدهد.

-توقیف و لغو امتیاز مطبوعات همچنان ادامه دارد . شدت و سرعتی که در برخورد با مطبوعات و خبرگزاری ها وجود دارد ، در سنگین ترین پرونده های فساد مالی نیز کمتر وجود دارد . نشریه یا خبرگزاری با تصمیم هیأت نظارت بر مطبوعات حتی بدون حضور صاحب امتیاز و مدیر مسئول نشریه یا خبرگزاری توقیف یا لغو امتیاز می شود . یا در دادسرا با صدور قرار ، نشریه ای یا یک خبرگزاری توقیف می شود . توقیف یک نشریه یا خبرگزاری به منزلۀ بیکار شدن دهها روزنامه نگار است و مختل شدن ساده ترین معیشت آنها.

4-بازداشت روزنامه نگاران اگرچه کاهش یافته است ، اما همچنان اتفاق می افتد . این نگرانی همچنان بر کار روزنامه نگاران سایه می افکند.

5-کسب خبر برای روزنامه نگاران دشوار شده است . روزنامه نگاران به سختی می توانند خبرهای مهم را به دست آورند و برای انتشار آنه نیز مشکلات زیاد دارند ...

6-امنیت حرفه ای روزنامه نگاری با مشکلات زیادی روبروست . روزنامه نگاران حین انجام وظیفه یا به سبب انجام وظیفه ممکن است با موانع سختی روبروشوند و این نیز کارشان را سخت تر می کند.

اینها فهرست برخی از مشکلات حاکم بر حرفۀ روزنامه نگاری است . این مشکلات نه فقط موانع مهمی برای رشد و توسعۀ روزنامه نگاری در ایران ایحاد کرده اند ، بلکه موجب از بین رفتن مرجعیت رسانه ای رسانه ای کشور گردیده اند.

از بین رفتن مرجعیت رسانه ای آسبی عظیمی است که زیان آن فقط متوجه مطبوعات و خبرگزاری ها و روزنامه نگاران نیست . بلکه امنیت ملی را نیز با مخاطره های سخت مواجه می کند.

اگر می خواهید روزنامه نگاران را محترم بشمارید ، نیازی به سالی یک نوبت تبریک و تمجید نیست . ...آزادی و امنیت و استقلال حرفۀ روزنامه نگاری باید تثبیت و تضمین شود . حذف پروانه انتشار ، تضمین امنیت شغلی و بیمۀ روزنامه نگاران ، حل بحران اقتصادی مطبوعات و خبرگزاری ها ، جلوگیری از لغو امتیاز و توقیف مطبوعات توسط هیأت نظارت بر مطبوعات ، بازنگری در موارد توقیف و لغو امتیاز مطبوعات توسط دادگاهها ، جلوگیری از بازداشت روزنامه نگاران ، خداقل کار مقدماتی است که باید برای بزرگداشت واقعی روزنامه نگار و رسانه انجام شود.

مسئولیت تهیۀ لایحه ای برای تثبیت این حقوق حداقلی وظیفۀ دولت است که به آن تاکنون توجهی نشده است . چنین اقدامی نه تنها در مسیر احقاق حقوق اساسی مطبوعات و روزنامه نگاران است ، بلکه کمک شایانی به امنیت ملی کشور از طریق احیای فضای ملی رسانه ای است.
کلمات کلیدی: چندثانیه - بزرگداشت - روزنامه نگاران 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP