• امروز سه‌شنبه ، ۲۹ مرداد ۱۳۹۸
  • ۱٩ ذو الحجة ۱٤٤۰
  • Tue 20 Aug 2019
وزیر امور خارجه ایران به فرانسه سفر می‌کند. ،محمدجواد ظریف در جریان دیدار با ایرانیان مقیم سوئد در جریان سفر به این کشور اروپایی اعلام کرد: در اواخر هفته جاری به پاریس سفر می‌کند. او در این ارتباط افزود: در روز جمعه با رییس جمهور و وزیر امور خارجه فرانسه دیدار و رایزنی می‌کند.


هاشم یکه زارع مدیرعامل شرکت ایران خودرو در دفتر کار خود بازداشت شد. هاشم یکه زارع مدیرعامل شرکت ایران خودرو عصر امروز بازداشت شد. یکه زارع حوالی ساعت ۱۷ امروز در حالی که در محل کار خود حضور داشت با حکم قضایی توسط ضابطان دستگاه قضا بازداشت شده است.


خبر استعفای آندره‌آ استراماچونی، سرمربی استقلال را پیش از خبرنگار‌های نزدیک به این باشگاه، دی‌مارتزیو، خبرنگار معروف ایتالیایی در توئیتر رسمی خود اعلام کرد. دی‌مارتزیو پیش از این نیز ازجمله نخستین افرادی بود که خبر حضور سرمربی پیشین اینترمیلان را در استقلال منتشر کرد، همین موضوع باعث شد هواداران استقلال به اخبار او اعتماد بسیاری داشته باشند. دی‌مارتزیو به‌واسطه رفاقت دیرینه‌ای که با استراماچونی دارد، اخبار باشگاه استقلال را با جزئیات بیشتری منتشر می‌کند، او روز گذشته نیز در سایتش نوشت: «اگرچه استراماچونی تهدید به خداحافظی کرد، اما مدیریت استقلال از این فرصت استفاده کرده و با وعده اینکه مسائل را در این مدت کوتاه حل خواهد کرد، استراماچونی را در استقلال نگه‌داشت.» خبرنگار معروف اسکای‌اسپورت در یک مصاحبه با خبرنگار ایرانی شرکت کرده که حاصلش...


نماینده مردم ساری و میانرود در مجلس از ارجاع و پیگیری تخلفات دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به مجلس و اعلام افراد متخلف شامل مدیران عامل، اعضای هیات مدیره ، مدیران مرتبط و ... در این گزارش خبر داد. به دنبال طرح تخلفات دو باشگاه سرخابی از سوی علی اصغر یوسف نژاد، نماینده مجلس شورای اسلامی در رسانه ها مبنی بر اینکه باشگاه های استقلال و پرسپولیس به عنوان دو شرکتی که در اداره ثبت شرکت ها ثبت شده اند، آخرین تغییرات ثبت آنها به سال 90 برمی گردد و در طی این 8 سال تغییرات جدید روال قانونی خود را نداشته اند و اگر ثابت شود که این چنین است، کلیه پرداخت ها، صورتحساب ها و موارد مالی که در طی این مدت در دو باشگاه انجام شده، به عنوان تخلف محسوب می‌شود. علی اصغر یوسف نژاد در برنامه عصر امروز "همیشه با ورزش" رادیو، درباره وضعیت پرداخت ها ، صورت حساب ها...


معاون ارزی اسبق بانک مرکزی می‌گوید مداخله در بازار فردایی ارز به درخواست دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و دستور رئیس جمهور و تایید رئیس کل بانک مرکزی انجام شده است معاون ارزی اسبق بانک مرکزی می‌گوید مداخله در بازار فردایی ارز به درخواست دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و دستور رئیس جمهور و تایید رئیس کل بانک مرکزی انجام شده است. شنیدن نام «عراقچی» کافی است تا گوش‌ها تیز شوند. چه در زمان انتصابش به معاونت ارزی بانک مرکزی، چه کمتر از یک سال بعد که خبر بازداشت او به اتهام اخلال در نظام ارزی کشور منتشر شد. نه فقط به خاطر اینکه سید احمد عراقچی نسبت به مدیران قبلی معاونت ارزی سن و سال کمتری داشت و نه فقط به خاطر اینکه سابقه زیادی از فعالیت در بانک مرکزی نداشت. بلکه بیشتر به دلیل انتساب فامیلی با سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای...


یکشنبه ، ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت: ۱:۱۲
ناصر محمدخانی می‌تواند مانع از اکران فیلمی شبیه به زندگی خود شود؟


ناصر محمدخانی می‌تواند مانع از اکران فیلمی شبیه به زندگی خود شود؟پس از آنکه ناصر محمدخانی بازیکن سابق تیم ملی و پرسپولیس از نهادهای سینمایی درخواست کرد تا فیلمی که به زعم او مشابه زندگی او و پرونده قتل همسرش ساخته شده، توقیف شود، سازمان سینمایی به نوعی دست رد به سینه او زد و این اقدام را منوط به صدور دستور قضایی خواند؛ اما آیا واقعاً محمدخانی و موارد مشابه می‌توانند مانع از اکران فیلمی شبیه به زندگی خود شوند؟
؛ فیلم سینمایی «خشم و هیاهو» به کارگردانی هومن سیدی تاکنون بیش از هر آثاری یادآور ماجرای ناصر محمدخانی و شهلا جاهد بود؛ با این حال سیدی به جای یک فوتبالیست، خواننده گذاشته بود و نوع مرگ همسر خواننده نیز تفاوت‌هایی با نوع مرگ همسر محمدخانی داشت و دست آخر سیدی بلافاصله پس از نخستین نمایش فیلم تاکید کرد که اثرش ربطی به ماجرای محمدخانی ندارد و اساساً وارد کاسبی به آن نشد، هرچند به هر حال احتمالاً عده‌ای با چنین پیش‌زمینه‌ای به تماشای این فیلم نشستند.

ناصر محمدخانی می‌تواند مانع از اکران فیلمی شبیه به زندگی خود شود؟

در آثار دیگری نیز اشارات تلویحی شده بود، تا اینکه نوبت به فیلم «یادم تو رو فراموش» به کارگردانی علی عطشانی رسید؛ فیلنی که بعید از کیفیتی بالاتر از فیلم‌های پیشین این فیلمساز برخوردار باشد و از این منظر با اثری شاخص مواجه نیستیم. با این حال در این اثر که با بازی میترا حجار، حسین یاری، آتیلا پسیانی، ماه‌چهره خلیلی، رضا ناجی، خشایار راد، غزل یگانه، بیتا عطشانی و مازیار فلاحی در صف اکران عمومی قرار گرفته، دست کم از سوی ناصر محمدخانی احساس شده به صورت واضح به او اشاره شده و همین موضوع منجر به شکایت او نسبت به این اتفاق به نهادهای سینمایی شده است.

بازیکن سابق باشگاه پرسپولیس شانزدهم مرداد در نامه‌ای خطاب به حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی و محسن امیر یوسفی رئیس شورای صنفی نمایش خواستار توقیف و جلوگیری از نمایش فیلم «یادم تو را فراموش» شد و متذکر شد که ازاین‌پس اجازه سوءاستفاده از حوادث تراژیک و ناخودآگاه زندگیش را به سینمای ایران نخواهد داد. در بخشی از این نامه آمده است: «اینجانب ناصر محمدخانی از فیلم «یادم تو را فراموش» کار علی عطشانی شکایت دارم و از آنجا که این فیلم اشارات مستقیمی به شخصیت و حوادث تراژیک زندگی من دارد و اجحاف بسیاری در شخصیت من روا داشته و در شرف اکران است، خواهشمندم با دستورات لازمه جلوی اکران این فیلم را بگیرید.»

ناصر محمدخانی می‌تواند مانع از اکران فیلمی شبیه به زندگی خود شود؟

غلامرضا فرجی سخنگوی شورای صنفی نمایش درباره شکایت طرح‌شده چنین واکنش نشان داد: «ضمن احترام به‌حق شکایت آقای محمدخانی پیرامون فیلم سینمایی یادم تو را فراموش، باید تأکید شود که شورای صنفی نمایش حسب نظام‌نامه اکران نمی‌تواند از ثبت قرارداد فیلمی که دارای پروانه نمایش است جلوگیری کند، هرچند تا الآن قراردادی برای ثبت نرسیده است. جلوگیری از اکران هر فیلمی بنا به هر دلیل قضایی یا موارد دیگر، از طریق سازمان سینمایی که متولی صدور پروانه نمایش است اقدام می‌شود و شورای صنفی نمایش ارتباطی با این موضوع ندارد.»

از سوی دیگر علی عطشانی کارگردان این فیلم سینمایی در واکنش به این شکایت گفت: «ممکن است هر فردی فیلمی را ببیند و با خود فکر کند که چقدر این فیلم شبیه سرنوشت من است، این امر دلیلی نمی‌شود که حتما فیلم از روی داستان زندگی آن فرد ساخته شده باشد.» اما واقعیت آن است که پیش از این اظهاراتی از سوی کارگردان این فیلم منتشر شده بود که تاکید داشت که فیلم بر اساس پرونده محمدخانی و جاهد ساخته شده است.ناصر محمدخانی می‌تواند مانع از اکران فیلمی شبیه به زندگی خود شود؟

این کارگردان که پیش‌تر و در نشست خبری «یادم تو رو فراموش» در جشنواره فیلم فجر اعلام کرده بود که این اثر اولین فیلمی است که بر اساس پرونده ناصر محمدخانی و شهلا جاهد ساخته شده است، درباره آن اظهارات هم توضیح داد: «من اصلا چنین حرفی را نزده‌ام بلکه در آن نشست اعلام کردم که این اولین اثری است که فیلمنامه‌نویسش نگاهی شبیه به قضایای پرونده موردنظر داشته است و همچنان نیز براین امر معتقدم!»

عطشانی تاکید کرد: «ناصر محمدخانی هم اگر فکر می‌کند همان فردی است که در «یادم تو رو فراموش» به تصویر درآمده است بهتر از زندگی و نوع آشنایی کاراکترها در فیلم را با زندگی واقعی خود تطبیق دهد. گویا ناصر محمدخانی گفته است که من وی را در این فیلم بد نشان داده‌ام، اما بازهم تاکید می‌کنم که این فیلم اساساً درباره زندگی وی نیست.» و بدین ترتیب اساساً منکر هرگونه ارتباط میان فیلمش و موضوع پرونده محمدخانی و جاهد شد!

در این میان پرسش اساسی این است که آیا در پرونده‌ فیلم‌هایی که کاملاً ارتباط با زندگی یک شخص ولو یک شخص غیرمشهور دارد، آیا آن شخص می‌تواند مانع از اکران آن اثر شود؟ پاسخ، مثبت است. حتی اگر فیلم تصویر مثبتی نیز از شخصی ارائه کرده باشد و ماجرا درباره یک قتل با چنین جزئیاتی نباشد نیز شخصی می‌تواند تاکید کند دوست ندارد زندگی شخصی‌اش روی پرده نمایش داده شود و چون چنین مجوزی به فیلمساز نداده، مانع از اکران فیلم مستند یا داستانی شود.

از این منظر اگر محمدخانی به صورت قضایی ورود کند و از فیلم طرح شکایت نماید، بازپرس پرونده می‌تواند دستور توقیف موقت فیلم تا زمان بررسی جزئیات فیلم و میزان ارتباط با آن این پرونده قتل را بدهد که می‌تواند زمانی قابل توجهی باشد؛ موضوعی که فرجی نیز جلوگیری از اکران فیلم را منوط به آن کرده است. این رویکرد درباره سایر پرونده‌ها نیز صدق می‌کند و اگر فیلم مثبت نیز باشد، باز هم مالکین فیلم سینمایی یا مستند باید رضایت شخص یا اشخاص مرتبط را به هر ترتیب ممکن فراهم کنند، در غیر این صورت اثرشان اکران نخواهد شد.
کلمات کلیدی: چندثانیه - ناصر محمدخانی - فیلمی 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP