• امروز جمعه ، ۲۲ آذر ۱۳۹۸
  • ۱٦ ربيع الثاني ۱٤٤۱
  • Fri 13 Dec 2019
هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد تهران امروز (پنجشنبه) با کاهش حدود ۱۰۰ هزار تومانی قیمت نسبت به دیروز به بهای چهار میلیون و ۴۴۵ هزار تومان فروخته شد. ترمز رشد قیمت سکه که در رقابت تنگاتنگ با نرخ ارز به سر می‌برد، روز گذشته کشیده شد؛ چنانچه سکه که برای رسیدن به مرز پنج میلیون تومان خیز برداشته و در روز سه‌شنبه مرز چهار میلیون و ۷۶۰ هزار تومان را در نوردیده بود، در نهایت روز گذشته از نفس افتاد و با افت قیمت ۲۰۰ هزار تومانی به چهار میلیون و ۵۳۵ تومان رسید. البته افت قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید متوقف نشد و امروز (پنجشنبه) نیز با کاهش حدود ۱۰۰ هزار تومانی به چهار میلیون و ۴۴۵ هزار تومان رسید. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم در بازار آزاد تهران به بهای چهار میلیون و ۳۹۹ هزار تومان فروخته شد. نیم سکه نیز...


دادستان کل کشور با تاکید بر اینکه فضای دانشگاه قطعا نباید امنیتی باشد گفت: گاه برخی جریانات درصدد سوءاستفاده از فضای دانشجویی هستند که مسئولان باید ورود داشته باشند. حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری در دومین جشنواره ملی کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی با محوریت دانشگاه‌ها در شرایط فعلی که در معرض هجوم دشمنان هستیم یک ضرورت است. دادستان کل کشور با اشاره به اینکه تنها از طریق یک جامعه اسلامی و دینی است که می‌توان در مسیر آرمان‌های سیاسی و اجتماعی گام برداشت عنوان کرد: در سیره اسلامی و در سیره ائمه اطهار(ع)، حکومت ابزار و روشی برای چگونه زیستن است و قرآن کریم نیز از شیوه مطلوب با عنوان حکومت حق و عدل تعبیر کرده است. منتظری اضافه کرد: تزکیه و کسب علم و تلاش در این مسیر دو روشی است که در مسیر...


سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات اخیر وزیر خارجه آلمان تاکید کرد: از برلین انتظار می رود بجای اتخاذ مواضع غیرحرفه ای و مغرضانه، رعایت مبانی اولیه حقوق بشری را با چشمانی باز، فراگیر و مبتنی بر رویکرد بی‌طرفانه در دستورکار قرار دهد. سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه آلمان در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان پارلمان این کشور ضمن محکومیت این سخنان افزود: اینگونه اظهارات غیرمسئولانه و مداخله جویانه نمی تواند کوتاهی برخی کشورهای اروپایی در پایبندی به تعهدات شان ذیل برجام و نیز واکنش منفعلانه نسبت به رویکرد تروریسم اقتصادی آمریکا و مسئولیت ناشی از آن را تحت الشعاع قرار دهد. موسوی تصریح کرد: افکار عمومی جهان هنوز تسلیح کننده دیکتاتور سابق عراق به سلاح های شیمیایی که...


خسرو کفیلی - دارنده دو مدال طلای رقابتهای جهانی آمریکا و ترکمنستان در مسابقات بین المللی وزنه برداری قطر شرکت نمی کند. علی هاشمی ملی پوش دسته ۱۰۹ کیلوگرم تیم وزنه برداری ایران که قرار بود ، یکی از نفرات اعزامی کشورمان به رقابتهای بین المللی قطر که حکم انتخابی بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو را دارد ، باشد به این مسابقات اعزام نخواهد شد. هاشمی که هم اکنون به همراه هفت وزنه بردار دیگر به اردوی آمادگی تیم ملی وزنه برداری ایران دعوت شده است ،گفته می شود ، به علت عدم آمادگی لازم از شرکت در این رویداد گزینشی بازی های المپیک توکیو بازمانده است. این وزنه بردار ایلامی چندی پیش با وجود مصدومیت از ناحیه انگشت دست و کمر در رقابتهای جهانی تایلند شرکت کرده بود . هاشمی که در میان ملی پوشان کشورمان که شانش حضور در بازی های المپیک را دارند بیشترین...


وی افزود: من فکر می‌کنم این یک دیدار بسیار خوب بود زیرا طرفین متعهد به همکاری سازنده و مثبت شدیم. مدیر آژانس بین المللی اتمی به ایران می‌ آید"رافائل گروسی" مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه ضمن تایید دیدار اخیر خود با نمایندگان ایران در وین گفت: در این دیدار طرفین در مورد سفر آتی من به ایران گفت وگو کردند. ، گروسی در مصاحبه اختصاصی با اسپوتنیک تأیید کرد که با هیات ایرانی در هفته گذشته در وین دیدار داشته و این مذاکرات را بسیار مثبت خواند. مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: طبیعی است که در یک مقطع زمانی باید به تهران بیایم و از امکانات آنجا بازدید کنم. ما در مورد تاریخ تصمیم نگرفته‌ایم، اما گفتیم خیلی زود در مورد آن صحبت خواهیم کرد. گروسی خاطر نشان کرد: دیدار هفته گذشته در وین برگزار شد و من فکر می‌کنم خیلی مثبت...


یکشنبه ، ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت: ۱:۱۲
ناصر محمدخانی می‌تواند مانع از اکران فیلمی شبیه به زندگی خود شود؟


ناصر محمدخانی می‌تواند مانع از اکران فیلمی شبیه به زندگی خود شود؟پس از آنکه ناصر محمدخانی بازیکن سابق تیم ملی و پرسپولیس از نهادهای سینمایی درخواست کرد تا فیلمی که به زعم او مشابه زندگی او و پرونده قتل همسرش ساخته شده، توقیف شود، سازمان سینمایی به نوعی دست رد به سینه او زد و این اقدام را منوط به صدور دستور قضایی خواند؛ اما آیا واقعاً محمدخانی و موارد مشابه می‌توانند مانع از اکران فیلمی شبیه به زندگی خود شوند؟
؛ فیلم سینمایی «خشم و هیاهو» به کارگردانی هومن سیدی تاکنون بیش از هر آثاری یادآور ماجرای ناصر محمدخانی و شهلا جاهد بود؛ با این حال سیدی به جای یک فوتبالیست، خواننده گذاشته بود و نوع مرگ همسر خواننده نیز تفاوت‌هایی با نوع مرگ همسر محمدخانی داشت و دست آخر سیدی بلافاصله پس از نخستین نمایش فیلم تاکید کرد که اثرش ربطی به ماجرای محمدخانی ندارد و اساساً وارد کاسبی به آن نشد، هرچند به هر حال احتمالاً عده‌ای با چنین پیش‌زمینه‌ای به تماشای این فیلم نشستند.

ناصر محمدخانی می‌تواند مانع از اکران فیلمی شبیه به زندگی خود شود؟

در آثار دیگری نیز اشارات تلویحی شده بود، تا اینکه نوبت به فیلم «یادم تو رو فراموش» به کارگردانی علی عطشانی رسید؛ فیلنی که بعید از کیفیتی بالاتر از فیلم‌های پیشین این فیلمساز برخوردار باشد و از این منظر با اثری شاخص مواجه نیستیم. با این حال در این اثر که با بازی میترا حجار، حسین یاری، آتیلا پسیانی، ماه‌چهره خلیلی، رضا ناجی، خشایار راد، غزل یگانه، بیتا عطشانی و مازیار فلاحی در صف اکران عمومی قرار گرفته، دست کم از سوی ناصر محمدخانی احساس شده به صورت واضح به او اشاره شده و همین موضوع منجر به شکایت او نسبت به این اتفاق به نهادهای سینمایی شده است.

بازیکن سابق باشگاه پرسپولیس شانزدهم مرداد در نامه‌ای خطاب به حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی و محسن امیر یوسفی رئیس شورای صنفی نمایش خواستار توقیف و جلوگیری از نمایش فیلم «یادم تو را فراموش» شد و متذکر شد که ازاین‌پس اجازه سوءاستفاده از حوادث تراژیک و ناخودآگاه زندگیش را به سینمای ایران نخواهد داد. در بخشی از این نامه آمده است: «اینجانب ناصر محمدخانی از فیلم «یادم تو را فراموش» کار علی عطشانی شکایت دارم و از آنجا که این فیلم اشارات مستقیمی به شخصیت و حوادث تراژیک زندگی من دارد و اجحاف بسیاری در شخصیت من روا داشته و در شرف اکران است، خواهشمندم با دستورات لازمه جلوی اکران این فیلم را بگیرید.»

ناصر محمدخانی می‌تواند مانع از اکران فیلمی شبیه به زندگی خود شود؟

غلامرضا فرجی سخنگوی شورای صنفی نمایش درباره شکایت طرح‌شده چنین واکنش نشان داد: «ضمن احترام به‌حق شکایت آقای محمدخانی پیرامون فیلم سینمایی یادم تو را فراموش، باید تأکید شود که شورای صنفی نمایش حسب نظام‌نامه اکران نمی‌تواند از ثبت قرارداد فیلمی که دارای پروانه نمایش است جلوگیری کند، هرچند تا الآن قراردادی برای ثبت نرسیده است. جلوگیری از اکران هر فیلمی بنا به هر دلیل قضایی یا موارد دیگر، از طریق سازمان سینمایی که متولی صدور پروانه نمایش است اقدام می‌شود و شورای صنفی نمایش ارتباطی با این موضوع ندارد.»

از سوی دیگر علی عطشانی کارگردان این فیلم سینمایی در واکنش به این شکایت گفت: «ممکن است هر فردی فیلمی را ببیند و با خود فکر کند که چقدر این فیلم شبیه سرنوشت من است، این امر دلیلی نمی‌شود که حتما فیلم از روی داستان زندگی آن فرد ساخته شده باشد.» اما واقعیت آن است که پیش از این اظهاراتی از سوی کارگردان این فیلم منتشر شده بود که تاکید داشت که فیلم بر اساس پرونده محمدخانی و جاهد ساخته شده است.ناصر محمدخانی می‌تواند مانع از اکران فیلمی شبیه به زندگی خود شود؟

این کارگردان که پیش‌تر و در نشست خبری «یادم تو رو فراموش» در جشنواره فیلم فجر اعلام کرده بود که این اثر اولین فیلمی است که بر اساس پرونده ناصر محمدخانی و شهلا جاهد ساخته شده است، درباره آن اظهارات هم توضیح داد: «من اصلا چنین حرفی را نزده‌ام بلکه در آن نشست اعلام کردم که این اولین اثری است که فیلمنامه‌نویسش نگاهی شبیه به قضایای پرونده موردنظر داشته است و همچنان نیز براین امر معتقدم!»

عطشانی تاکید کرد: «ناصر محمدخانی هم اگر فکر می‌کند همان فردی است که در «یادم تو رو فراموش» به تصویر درآمده است بهتر از زندگی و نوع آشنایی کاراکترها در فیلم را با زندگی واقعی خود تطبیق دهد. گویا ناصر محمدخانی گفته است که من وی را در این فیلم بد نشان داده‌ام، اما بازهم تاکید می‌کنم که این فیلم اساساً درباره زندگی وی نیست.» و بدین ترتیب اساساً منکر هرگونه ارتباط میان فیلمش و موضوع پرونده محمدخانی و جاهد شد!

در این میان پرسش اساسی این است که آیا در پرونده‌ فیلم‌هایی که کاملاً ارتباط با زندگی یک شخص ولو یک شخص غیرمشهور دارد، آیا آن شخص می‌تواند مانع از اکران آن اثر شود؟ پاسخ، مثبت است. حتی اگر فیلم تصویر مثبتی نیز از شخصی ارائه کرده باشد و ماجرا درباره یک قتل با چنین جزئیاتی نباشد نیز شخصی می‌تواند تاکید کند دوست ندارد زندگی شخصی‌اش روی پرده نمایش داده شود و چون چنین مجوزی به فیلمساز نداده، مانع از اکران فیلم مستند یا داستانی شود.

از این منظر اگر محمدخانی به صورت قضایی ورود کند و از فیلم طرح شکایت نماید، بازپرس پرونده می‌تواند دستور توقیف موقت فیلم تا زمان بررسی جزئیات فیلم و میزان ارتباط با آن این پرونده قتل را بدهد که می‌تواند زمانی قابل توجهی باشد؛ موضوعی که فرجی نیز جلوگیری از اکران فیلم را منوط به آن کرده است. این رویکرد درباره سایر پرونده‌ها نیز صدق می‌کند و اگر فیلم مثبت نیز باشد، باز هم مالکین فیلم سینمایی یا مستند باید رضایت شخص یا اشخاص مرتبط را به هر ترتیب ممکن فراهم کنند، در غیر این صورت اثرشان اکران نخواهد شد.
کلمات کلیدی: چندثانیه - ناصر محمدخانی - فیلمی 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP