• امروز جمعه ، ۹ اسفند ۱۳۹۸
  • ٤ رجب ۱٤٤۱
  • Fri 28 Feb 2020
خسرو کفیلی - تیم ملی وزنه برداری بانوان ایران از اعزام به مسابقات وزنه برداری غرب آسیا که حکم گزینشی بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو را نیز داشت ، بازماند . چهار وزنه بردار دختر ایران از جمله سیده الهام حسینی و پریسا جهانفکریان که تاکنون در چهار رویداد انتخابی بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو شرکت کرده بودند ، قرار بود در این مسابقات که در شهر دوبی آغاز شده است ، شرکت کنند. شیوع ویروس کرونا و ممانعت امارات عربی متحده از پذیرفتن مسافران ایرانی سبب شد که ملی پوشان وزنه بردار دختر کشورمان که شانس کسب مدال از این رویداد مهم را داشتند از شرکت در این مسابقات بازبمانند. اکبر خورشیدی فر مشاور فنی فدراسیون وزنه برداری در بخش بانوان با تایید این مطلب افزود: متاسفانه با اینکه چندی است وزنه برداران دختر کشورمان برای شرکت در این مسابقات که انتخابی بازی...


تلفات ویروس کرونا در ایران به ۲۶ نفر رسیدرئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا در کشور به ۲۴۵ نفر و فوت ناشی از آن در مجموع به ۲۶ نفر رسیده است. کیانوش جهانپور درباره آخرین آمار ابتلای قطعی و فوت ناشی از ویروس کرونا افزود: از روز گذشته تاکنون با توجه به افزایش آزمایشگاه‌های تشخیص ویروس کرونا، ۱۰۶ ابتلای قطعی تشخیص داده شده و در این بازه زمانی هفت نفر فوت کرده‌اند. در نتیجه در مجموع ۲۴۵ نفر ابتلای قطعی و ۲۶ نفر فوت ناشی از ویروس کرونا در کشور داریم. وی ادامه داد: از این ۱۰۶ ابتلای قطعی جدید، ۳۸ نفر در تهران، ۲۳ نفر در گیلان، هفت نفر در قم، یک نفر در همدان، هشت نفر در اصفهان، هفت نفر در مازندران، پنج نفر در اردبیل، سه نفر در البرز، یک نفر در خراسان رضوی، سه نفر...


در روزهای آینده این روند حفظ خواهد شد. بنابراین تاکید می‌کنیم که رعایت نکات بهداشت فردی و عمومی موثرترین راه قطع زنجیره انتقال است. رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با اشاره به افزایش بهبودیافتگان موارد قطعی و مشکوک کرونا در کشور، در عین حال گفت: به نظر می‌رسد روند ابتلا به بیماری در اغلب استان‌ها صعودی خواهد بود و در روزهای آینده این روند حفظ خواهد شد. بنابراین تاکید می‌کنیم که رعایت نکات بهداشت فردی و عمومی موثرترین راه قطع زنجیره انتقال است. دکتر کیانوش جهانپور ضمن اشاره به آخرین آمار ابتلا به کووید- ۱۹ در کشور گفت:‌ شرط اول در کنترل این بیماری کاهش تردد و مراودات و لغو سفرهای غیرضرور شهری و بین شهری و لغو اجتماعات است. وی با اشاره به بهبودیافتگان موارد قطعی و همچنین موارد مشکوک کرونا در کشور، گفت: خوشبختانه در قم،...


با رای کمیته انضباطی، سپاهان 3 بر صفر بازنده بازی با پرسپلویس شد. کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال نتیجه دیدار لغو شده سپاهان - پرسپولیس را 3 بر 0 به سود سرخپوشان پایتخت اعلام کرد.رای قابل تجدید نظرخواهی در کمیته استیاف است! بر اساس گزارش سایت رسمی فدراسیون، رای کمیته انضباطی به شرح زیر است: مستند به مواد۵۱،۶۲،۸۶،۹۱،۹۶،۱۱۷ از مقررات انضباطی مصوب سال ۱۳۹۷ ضمن بازنده اعلام کردن تیم سپاهان با نتیجه سه به صفر در بازی مقابل تیم پرسپولیس ، باشگاه سپاهان به پرداخت مبلغ یک میلیارد و پانصد میلیون ریال جریمه نقدی محکوم می شود.


دیدار تیم‌های پرسپولیس و شهرخودرو با پیروزی سرخ‌پوشان پایتخت خاتمه پیدا کرد. دیدار تیم‌های پرسپولیس و شهرخودرو در هفته بیست‌ویکم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال از ساعت 18:30 در ورزشگاه آزادی و بدون حضور تماشاگران برگزار شد. نیمه نخست این بازی با نتیجه 3 بر یک به سود پرسپولیس به پایان رسید. داور: علی صفایی کمک‌ها: محمدرضا ابوالفضلی، علی‌اکبر نوری کارت زرد: مهدی ترابی و وحید امیری از پرسپولیس، علی نعمتی و فرشاد فرجی از شهرخودرو کارت قرمز: - گل‌: وحید امیری (9)، بشار رسن (16)، مهدی ترابی (64) برای پرسپولیس، فرشاد فرجی (51) باری شهرخودرو ترکیب پرسپولیس: وژیدار رادوشوویچ، محمدحسین کنعانی‌زادگان، شجاع خلیل‌زاده، مهدی شیری، محمد نادری، کمال کامیابی‌نیا، احمد نورالهی، وحید امیری، بشار رسن (84 کریستین اوساگونا)، مهدی ترابی (90...


چهارشنبه ، ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت: ۰:۱۷
فوتبال فقط عشق می شناسد نه جنسیت


برای اولین بار و به طور رسمی بازی تیم ملی در مقدماتی جام جهانی فوتبال 2022 با حضور زنان برگزار خواهد شد.

این درحالی است که خودسوزی و مرگ یک زن هوادار فوتبال به ترند توئیتر و دغدغه این روزهای فضای مجازی مبدل شده است

قضاوت زنان در بازی های مردان درفوتبال حرفه ای که در مناطق مختلف جهان اتفاق می افتد در ایران حتی برای رده های سنی پایه مساله ساز شده است.

در ایران هم چند وقت پیش بود که هیات فوتبال استان بوشهر قضاوت بازی های پسران زیر 12 سال استان را به داوران زن واگذارکرد این خبر بازتاب گسترده ای را به دنبال داشت بعضیها حمایت کردند و بعضی ها انتقاد

هدف از انتشاراین عکس در شبکه های اجتماعی معلوم نشد به خاطر نشان دادن روی "خوب" و قاب کردن "زنان" بر روی تابلوی فوتبال ایران برای فیفا بود و یا نه واقعا این عکس بدون هدف و به منظور حمایت و تشویق زنان منتشر شد، هر چه بود بازتاب آن در داخل موجی از انتقادها را با خود به همراه داشت تا جایی که داوران زن فقط توانستند دو شب اول مسابقات را سوت بزنند و شب سوم داوران مرد جایگزین آنها شدند.

این در حالی است که دو داور زن ایرانی گلاره ناظمی و زری فتحی چند بازی مهم را در فوتسال جام ملت ها(مردان) سوت زدند.

با تصمیم کمیته داوران فدراسیون جهانی فوتبال گلاره‌ناظمی به عنوان داور فینال فوتسال جام باشگاه‌های مردان جهان انتخاب شد.

فیفا در یکی از گزارش‌های خود پس از بازی‌های المپیک جوانان در رشته فوتسال، داوری گلاره ناظمی برای مسابقات مردان را موفق ارزیابی کرد.

در این بین اما سهم زنان در داخل ایران از فوتبال چیست؟ محرومیت از داوری در مسابقات نوجوانان پسر زیر ۱۲ سال؟ یا بازداشت هواداران زن و در نهایت خودسوزی یک هوادار آبی؟

در عرصه های بین المللی همیشه ادعای توانمند سازی زنان در ورزش را داریم اما در عمل و در داخل کشور برای آنها چه کرده ایم؟

وقتی کیمیای تکواندو ایران با ۱۸ سال سن، عنوام کم سن ترین مدال آور تاریخ المپیک ایران را به نام یک زن ثبت میکند با بوق و کرنا به استقبالش میرویم و در تلاشیم تا خود را حامی ورزشکاران زن به دنیا معرفی کنیم.

به نظر میرسد برای تکثیر کیمیاها در ورزش ایران نیاز است تا اقداماتی منسجم و منظم برای ایجاد انگیزه در زنان برای ورود به عرصه ورزش فراهم شود.

شاید ابتدایی ترین راه برای ایجاد انگیزه در زنان ایجاد بستری مناسب برای تماشای مسابقات ورزشی باشد که سبب افزایش تعداد ورزشکاران زن در رشته های ورزشی مختلف خواهد شد

جلوگیری از ورود زنان به استادیوم نه در قوانین قضایی ما بعنوان یک جرم شناخته میشود و نه در قوانین ورزشی کشور در این باره نظر واحد و قاطعی وجود دارد.

گاهی از ترس فیفا زنانی به صورت گزینشی به ورزشگاه آزادی می آیند و آبها که از آسیاب می افتد زنان و دخترانی را که برای تماشای بازی بعدی به ورزشگاه آمده اند با کمک ماموران انتظامی به بیرون از محوطه هدایت میکنیم.

در برخی ورزشها خانواده ها به ورزشگاهها می روند و در برخی دیگر نه.

گاها دوربین ها را در سمتی که تماشاگران زن در سالن والیبال نشسته اند مستقر میکنیم تا مبادا در تلویزیون چنین تصاویری پخش شود.

در مسابقات فوتبالی که میزبان تیم های خارجی هستیم زنان خارجی مجازند برای تماشا و تشویق تیم خود به آزادی و دیگر ورزشگاهها بیایند در حالیکه زنان ما از چنین حقی محرومند و در صورت ورود با احکامی چون حبس مواجه اند.

ما در قبال ورزش زنان و ورود زنان به ورزشگاهها چه رویکردی داریم؟ موافقیم یا مخالف؟

چرا تماشای والیبال جایز ولی برای فوتبال مجازات حبس در نظر می گیریم؟

آیا میتوان زنان را از تماشای ورزش محروم کرد و خود را حامی ورزش زنان نامید؟

آیا "عقل سالم در بدن سالم" تنها یک شعار برای زیباسازی دیوار های شهر و پرکردن فضاهای خالی است؟

یکی از معضلات اساسی در این زمینه نبود شفافیت و برخوردهای سلیقه ای است! به نظر میرسد بهترین راهکار برای حل این مشکل استناد به قانون و پرهیز از برخوردهای ضد و نقیض است.

نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی با اقدامی به موقع میتوانند از احتمال رخدادهای مشابه بکاهند و با این کار از موج سواری شبکه های بیگانه برای ملتهب کردن و برهم زدن فضای عمومی جامعه جلوگیری نمایند.

فراموش نکنیم که به قول مسعود شجاعی"خودسوزی دختری که به دلیل تلاش برای تماشای یک مسابقه فوتبال بوده برای آیندگان غیرقابل درک و نشئات گرفته از تفکری پوسیده است!"

راستی یاد شعار تیم ملی در جام جهانی افتادم:
هشتاد میلیون نفر، یک ملت و یک ضربان قلب

شعاری که همه را یار دوازدهم فوتبال میدانست فارغ از جنسیت و نژاد و قوم و زبان و سن!

شعاری که در آن هرگز رنگ و بوی تبعیض و تفاوت نبود.

شعاری که زنها را به هواداری از تیم ملی دعوت کرد و بیش از پیش آنها را به دنیای فوتبال علاقه مند میکرد

و اکنون قلبی که از کار ایستاد
خداحافظ یکی از ضربانهای فوتبال ایران
کلمات کلیدی: چندثانیه - فوتبال - عشق من شناسد 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP