• امروز شنبه ، ۳۰ شهریور ۱۳۹۸
  • ٢٢ محرم ۱٤٤۱
  • Sat 21 Sep 2019
مرتضی زبردست - تیم فوتبال پیکان در هفته چهارم رقابتهای لیگ برتر باشگاه های کشور و در روزی که پدیده شهر خودرو ، صدرنشین مسابقات باخت و سپاهان اصفهان نیز در خانه مقابل مهمان خود نفت مسجد سلیمان متوقف شد به پیروزی پرگل ۶ بر ۲ برابر ماشین سازی تبریز رسید. محمود شیعی ، مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی پیکان با ابراز خوشحالی از این پیروزی گفت : بالاخره مربیان و بازیکنان ما مزد زحمات خود را گرفته و بهترین نتیجه روز چهارم را به نام خود ثبت کردند . وی افزود : حسین فرکی ، ملی پوش اسبق فوتبال کشورمان که سابقه بازی در جام جهانی سال ۱۹۷۸ آرزانتین و دو بار هم به عنوان سرمربی ، پیشینه قهرمانی با تیم های فولاد خوزستان و سپاهان اصفهان در لیگ برتر باشگاه های کشور را داشته بازیکن و مربی موفقی بوده و جامعه فوتبال از او توقع انجام کارهای بزرگ را دارد. مهندس...


تیم‌های والیبال ایران و کره جنوبی در چارچوب مرحله نیمه نهایی رقابت‌های قهرمانی آسیا امروز (جمعه) به مصاف هم رفتند. در چارچوب مرحله نیمه نهایی رقابت‌های قهرمانی آسیا تیم‌های والیبال ایران و کره جنوبی امروز (جمعه) به مصاف هم رفتند. ست نخست/ ایران ۲۲ - کره جنوبی ۲۵ دیدار تیم‌های ملی والیبال ایران و کره جنوبی راس ساعت ۱۶ در سالن دوازده هزار نفری آزادی آغاز شد. ملی پوشان کشورمان ست نخست را بهتر از حریف آغاز کردند. پس کسب امتیاز ۸ توسط ملی پوشان ایران سرمربی کره جنوبی درخواست وقت استراحت کرد. کولاکوویچ سرمربی تیم ملی از بازیکنان خود می‌خواهد خطا‌های کمتری مرتکب شوند. کره ای‌هایی دفاع خوبی دارند و توانست چند امتیاز بگیرند و نتیجه تساوی ۱۱ - ۱۱ مساوی کنند. دفاع منسجم کره باعث شد امتیاز ۱۲ به نام این تیم ثبت شود. امیر غفور...


خسرو کیلی - سهراب مرادی ملی پوش مصدوم وزنه برداری ایران به میهن اسلامی بازگشت تا مداوای خود را پیگیری کند. مرادی که ماه گذشته به علت مصدومیت از ناحیه کتف برای معالجه به مرکز پزشکی هانوفر آلمان اعزام شده بود و توسط دکتر امینی پزشک ایرانی مورد معاینات متعدد قرار گرفت ، پس از یک عمل جراحی و انجام بازپروری محدود و فیزیوتراپی به تهران بازگشت تا معالجات خود را در کشور ادامه دهد. این وزنه بردار که شرکت در رقابتهای جهانی تایلند را به علت مصدومیت از دست داده است تلاش دارد که بار دیگر به صحنه رقابتهای این رشته ورزشی بازگردد و از عنوان قهرمانی جهانی خود دفاع کند. مرادی که همچنان زیر نظر پزشکان ایرانی مرکز پزشکی هانوفر قرار دارد طبق برنامه تدوین شده قرار است مداوای خود را در تهران پی بگیرد ضمن آنکه از پزشکان ایرانی نیز برای مداوایش استفاده...


خبرگزاری رویترز گزارش داده دولت آمریکا برای رئیس‌جمهور و وزیر خارجه ایران جهت شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد روادید صادر کرده است. «علیرضا میریوسفی»، سخنگوی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در گفت‌وگو با رویترز تصریح کرد دولت آمریکا برای «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور و «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران روادید صادر کرده است. پیشتر برخی منابع خبری گزارش داده‌ بودند روادید هیأت ایرانی شامل رئیس جمهور، وزیر خارجه و هیات همراه برای شرکت در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل صادر نشده است. «آنتونی گوترش»، دبیر کل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه گفت این سازمان برای حل و فصل مسائل مربوط به صدور روادید برای «حسن روحانی» و «محمد جواد ظریف» با مقام‌های آمریکایی در تماس است. ساعتی بعد «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا گفت...


هرکسی به جایگاهی می‌رسد اول دست نزدیکان، اقوام و دوستان خود را می‌گیرد. حالا می‌خواهد وزیر شده باشد، یا مدیر یک شرکت یا حتی صاحب یک مغازه شبنم، دختر محمدرضا نعمت‌زاده که در مجموع و در دولت‌های مختلف 14 سال وزیر بوده است، ادعا می‌کند که:« فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی بودم. پدرم وزیر بود اما من ۵ سال بیکار بودم و کارهای هنری می کردم و بعد از ظهرها در داروخانه ها مشغول کار بودم که در نهایت در سال ۸۸ و ۸۹ به واسطه یکی از دوستان به فکر تاسیس یک شرکت افتادیم.» او این حرف‌ها را در دادگاهی زد که برای بررسی اتهامات فساد اقتصادی‌ وی برپا شده بود. خیلی‌ از کسانی که این سخنان را شنیدند اما باور نکردند. واقعا هم باور آن سخت است. دختر وزیر باشی و بیکار؟! آنقدر مردم دیده‌ و شنیده‌اند که فرزندان و نزدیکان مسؤولان به واسطه شغل پدر به آلاف و الوفی...


چهارشنبه ، ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت: ۰:۳۲
ساختمان‌ها برچسب انرژی دریافت می‌کنند

مدیر ملی پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان گفت: با هدف اندازه‌گیری میزان مصرف انرژی در ساختمان ها، قرار است ساختمان‌ها نیز مانند لوازم برقی و الکترونیکی، برچسب انرژی دریافت کنند.

«نسیم شکاری» افزود: در ایران مصرف انرژی بسیار بالا است طوری که شاخص‌های مصرف انرژی در ساختمان نسبت به استاندارد جهانی حدود دو نیم تا سه برابر است و این شاخص به واحد کیلووات ساعت بر متر مربع در سال است، البته نسبت به کشورهای اروپایی شاید به ۵ برابر و بیشتر هم برسد که این نشان می‌دهد پتانسیل خیلی زیادی در این بخش در کشور وجود دارد.

وی اظهار داشت: در کشور فعالیت‌های زیادی در زمینه کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها صورت گرفته که یکی از آنها سیاست و قوانینی است که به عنوان مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان مطرح است که بر اساس آن ساختمان ها باید به لحاظ جنبه‌های انرژی و بهینه سازی مصرف آن یک سری مسائل را در حین ساخت رعایت کنند که باید توسط ناظران و در نهایت شهرداری تایید شود تا پس از آن مجوز پایان کار ساختمان داده شود.

وی درباره ساختمان هایی که موجود هستند، گفت: همچنین برای ساختمان هایی که موجود هستند و سالها قبل ساخته شدند نیز دو استاندارد ملی تعیین شده است، بر این اساس برای ساختمان‌های مسکونی استاندارد به شماره ۱۴۲۵۳ و ساختمان های غیر مسکونی ۱۴۲۵۴ در نظر گرفته شده که در واقع همان استانداردهای برچسب انرژی ساختمان است، مانند لوازم خانگی که برچسب انرژی دارند قرار است که برای ساختمان ها نیز برچسب انرژی صادر شود و این ابزاری است که کمک می کند تا ساختمان ها با هم مقایسه شوند و هم اینکه خودشان را طی سالها و زمان های مختلف و مشابه مقایسه کنند که شرایطشان چگونه شده است.

شکاری ادامه داد: در واقع این برچسب ها بر اساس مصرف انرژی یک ساختمان نصب می شود و بر این اساس ساختمان ها طبقه بندی می شوند مانند برچسب انرژی که بر روی لوازم برقی نصب می شود و میزان مصرف را نشان می دهد که در ساختمان نیز نشاندهنده عملکرد انرژی و میزان شاخص مصرف است.

مدیر ملی پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان اظهار داشت: استانداردهای ملی برچسب های انرژی قبلا توسط سازمان استاندارد و وزارتخانه های ذیربط نوشته شده اما هنوز اجرایی نشده است که طبق تصمیم گرفته شده، نصب آن از سال ۱۳۹۹ یعنی سال آینده برای ساختمان های دولتی اجباری می شود و بعد از آن مرحله به مرحله برای تمام ساختمان ها اجرایی خواهد شد.
وی گفت: اکنون به علت نواقصی که در دو استاندارد یاد شده وجود دارد، پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان با همکاری سازمان ملی استاندارد، وزارتخانه‌های نفت و نیرو که متولیان آنها شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) هستند در قالب یک قراردادی در حال بازنگری آنها هستیم تا استاندارد صحیحی در روند این برچسب ها اعمال شود.

شکاری درباره ویرایش مبحث ۱۹ ساختمان افزود: مبحث ۱۹ ساختمان بیشتر بر روی پوسته و پنجره‌های ساختمان متمرکز است، مثلا اینکه پنجره‌های ساختمان‌ها حتما دو جداره باشند یا اینکه از مصالحی استفاده شود که تا حد ممکن از اتلاف انرژی از دیواره ها، سقف و کف جلوگیری کند که در بازنگری جدید آن که به کمک وزارت راه و شهرسازی و مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی انجام می‌شود هدف این است که این فرایند تا حدی بهبود داده شود و یک سری آیتم‌های دیگر به آن اضافه شود، مثلا انرژی تجدیدپذیر، یا اینکه ساختمان روشنایی بهتری داشته باشد و بیشتر از نور طبیعی استفاده شود و مسائلی از این دست به آن اضافه شود که ویرایش چهارم آن در حال نهایی شدن است و بعد از آن به شهرداری برای اجرا ابلاغ می شود که به نظر می رسد یک یا دو ماه آینده نهایی و ابلاغ شود.

وی به دیگر اقدامات توسط پروژه و یک سری نهادهای دولتی اشاره کرد و گفت: حمایت های مالی با هدف انجام و اقدامات یک سری راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی و مدیریت مصرف انرژی در ساختمان ها با کمک راهکارهایی مانند تعویض تجهیزات، عایق کاری سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، بهتر شدن عملکرد سیستم ها که سهم عمده ای در مصرف انرژی ساختمان دارند، است در واقع بر این اساس هر ساختمانی که داوطلب بهینه سازی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی خود باشد می‌تواند با ارائه مدارک و اینکه قرار است چه کاری انجام دهد، از حمایت مالی پروژه و برخی دستگاه های دولتی مرتبط بهره مند شود.

مدیر ملی پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان افزود: این کمک ها تا سقف ۵۰ درصد بسته به حجم و نوع فناوری و راهکاری که قرار است در ساختمان اجرا شود به صورت بلاعوض خواهد بود که اکنون با ۱۷ ساختمان دولتی آغاز شده و قرارداد آن نیز منعقد شده و تقریبا در مرحله اجرایی کار هستیم، در نظر داریم که در این راستا از ۴۰۰ ساختمان در شهر تهران حمایت مالی کنیم که شامل ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری خواهد بود اما بیشتر تمرکز ما بر روی ساختمان های مسکونی است.

به گفته وی حدود دو هفته است که فراخوان آن برای ساختمان های مسکونی ارائه شده و درخواست کنندگان می توانند ثبت نام کنند.

شکاری درباره نحوه اجرایی شدن این دست قوانین در کشور گفت: واقعیت این است که قوانین زیادی در این زمینه در کشور وجود دارد و کم و بیش نیز اجرا می شوند به ویژه در ساختمان‌های دولتی و اداری، اما با توجه به میزان شدت مصرف انرژی در کشور به نظر می رسد قوانین باید سختگیرانه‌تر اجرا شوند، در واقع به نظر می‌رسد در اجرا نقص هایی وجود دارد که شاید یکی از دلایل بازنگری این قوانین همین مساله باشد.

وی به نقش فرهنگ سازی در این زمینه اشاره کرد و افزود: در این راستا پروژه بهینه سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان سه کارگاه آموزشی را در فرهنگسراهای تهران با موضوع مدیریت مصرف انرژی در ساختمان‌های مسکونی، برای شهروندان تهرانی برگزار کرده است که در آن شرکت کنندگان با مباحث جدید علمی در حوزه انرژی آشنا شدند.

شکاری با اشاره به اینکه ارتقاء آگاهی یکی از ارکان اساسی بهینه‌سازی انرژی در ساختمان است ابراز امیدواری کرد، شرکت‌کنندگان در این کارگاه‌های آموزشی پس از اتمام این دوره، با انتخاب یک راهکار بهینه ‌سازی در اجرای اقدامات صرفه جویانه نقش آفرینی کنند.

به گفته وی پروژه «بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان» با حمایت برنامه عمران ملل متحد، تسهیلات جهانی محیط زیست و معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری و با همکاری پژوهشگاه انرژی دانشگاه شریف این دوره‌های آموزشی نیم‌روزه را با تدریس اساتید برجسته این حوزه برگزار کرد.
کلمات کلیدی: چندثانیه - ساختنمان - برچسب - انرزی 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP