• امروز شنبه ، ۳ اسفند ۱۳۹۸
  • ٢۸ جمادى الثانية ۱٤٤۱
  • Sat 22 Feb 2020
قیمت دلار و یورو امروز شنبه 3 بهمن 98/ افزایش شاخص ارزی در صرافی های بانکی بازار ارز در اولین روز هفته شاهد ادامه روند صعودی نرخ ها در واکنش به قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه FATF است. این در حالی است که امروز بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرده است که بر اساس آن نرخ ۱۵ ارز مانند یورو و پوند افزایش و قیمت ۲۵ واحد پولی دیگر کاهش یافته؛ نرخ دلار و ۶ ارز دیگر نیز ثابت مانده است. ؛ در معاملات امروز (شنبه سوم اسفندماه 98) بازار ارز، شاهد رشد نرخ دلار و یورو در صرافی های بانکی و بازار آزاد هستیم. به گونه ای که بر اساس جدیدترین نرخ های اعلام شده توسط صرافی های بانکی و مجاز سطح کشور، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ 14430 تومان از مردم خریداری می شود و به قیمت 14530 تومان به متقاضی دریافت دلار آمریکا فروخته می شود که نسبت به روز پنجشنبه، 330...


، «استف بلاک» وزیر خارجه هلند که در رأس هیأتی به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده و دیروز به اصفهان رفته بود، ظهر امروز (شنبه) سوم اسفند ماه با حضور در محل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد. وزیر امور خارجه هلند همچنین قرار است با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز ملاقات کند. این سفر به منظور مذاکره پیرامون روابط دوجانبه، تحولات منطقه و مسائل بین‌المللی انجام شده است. سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز پیش از این از سفر «استف بلاک» و «آلکساندر شالنبرگ» وزرای امور خارجه هلند و اتریش به تهران خبر داده و گفته بود: در گفتگوها با دو وزیر اروپایی، علاوه بر بررسی روابط دوجانبه و تبادل نظر در خصوص مهمترین مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای، انتقاد جمهوری اسلامی ایران نسبت...


نتایج غیر رسمی و اخباری که از شمارش آرا در تهران تاکنون به دست آمده، حکایت از پیشتازی هر سی کاندیدای لیست شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب (لیست وحدت) داشته و فاصله معناداری بین آن‌ها و رقیب، یعنی اصلاح طلبان وجود دارد. ؛ شرایط و فاصله به گونه ای ست که به احتمال فراوان، برد قاطعی برای اصولگرایان رقم خواهد زد، به نحوی که احتمالا باعث دستیابی هر سی کاندیدای اصولگرا به کرسی‌های نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی می‌شود و در مجلس آینده نمایندگان تهران از اردوگاه اصولگرایی خواهند بود. به عنوان مثال آماری که از مجموع آرای یکی از صندوق‌های شعبه اخذ رأی در تهران به دست آمده، نشان می‌دهد از مجموع ۷۰۰ رأی ماخوذه، اصولگرایان توانسته اند بخش قابل توجهی از آرا را از آن خود کنند. 30 کاندیدای ائتلاف اصولگرایان پیشتاز انتخابات مجلس در تهران/ احتمالا...


واعظی درباره نتیجه جلسه FATF در خصوص ایران با بیان این که بیانیه FATF تا ساعات دیگر منتشر می‌شود اظهار کرد: براساس آن چه که تا الان به من اعلام شده، عملا از تعلیقی که در آن قرار داشتیم خارج می‌شویم و به شرایطی که در گذشته بودیم بازمی‌گردیم و شرایط از آن چه امروز هست، بدتر می‌شود، اما براساس آخرین اخبار، اکشن پلنی که در گذشته وجود داشته همچنان باقی می‌ماند و همچنین برخی بندهای که ما اعتقاد داشتیم باید باقی بماند همچنان باقی خواهد ماند. واعظی: براساس آنچه تاکنون به من اعلام شده، با تصمیم امروز FATF شرایط بدتر خواهد شد رئیس دفتر رئیس جمهوری تصریح کرد: نهادهای قانونی در کشور از جمله شورای عالی امنیت ملی وجود دارند که راجع به سیاست خارجی نقش بسیار تعیین کننده‌ای دارند. همچنین دولت، مجلس و سایر نهادها رهنمودها و سیاست‌های کلانی که مقام معظم...


سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه FATF گفت: انگ پولشویی و انگ تامین مالی تروریسم وصله نچسبی است که قطعا به جمهوری اسلامی ایران نمی چسبد. ، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در اظهاراتی درباره قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه FATF گفت: یک سال و اندی بود ایران همه قوانین و مقررات مربوط به پولشویی و تامین مالی تروریسم را اجرا می کرد. وی با بیان اینکه سازوکارهای بین المللی خاصیت های خوبی دارند و خاصیت های بدتری هم دارند، اظهار داشت: بردن ایران در لیست سیاه FATF علیرغم همه تلاشها در داخل کشور و همه قوانین و مقرراتی که سعی کردیم مراعات کنیم، صورت گرفته است. سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: به هر حال انگ پولشویی و انگ تامین مالی تروریسم وصله نچسبی است که قطعا به جمهوری اسلامی ایران نمی چسبد. وی خاطرنشان کرد:...


چهارشنبه ، ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت: ۰:۳۲
ساختمان‌ها برچسب انرژی دریافت می‌کنند

مدیر ملی پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان گفت: با هدف اندازه‌گیری میزان مصرف انرژی در ساختمان ها، قرار است ساختمان‌ها نیز مانند لوازم برقی و الکترونیکی، برچسب انرژی دریافت کنند.

«نسیم شکاری» افزود: در ایران مصرف انرژی بسیار بالا است طوری که شاخص‌های مصرف انرژی در ساختمان نسبت به استاندارد جهانی حدود دو نیم تا سه برابر است و این شاخص به واحد کیلووات ساعت بر متر مربع در سال است، البته نسبت به کشورهای اروپایی شاید به ۵ برابر و بیشتر هم برسد که این نشان می‌دهد پتانسیل خیلی زیادی در این بخش در کشور وجود دارد.

وی اظهار داشت: در کشور فعالیت‌های زیادی در زمینه کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها صورت گرفته که یکی از آنها سیاست و قوانینی است که به عنوان مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان مطرح است که بر اساس آن ساختمان ها باید به لحاظ جنبه‌های انرژی و بهینه سازی مصرف آن یک سری مسائل را در حین ساخت رعایت کنند که باید توسط ناظران و در نهایت شهرداری تایید شود تا پس از آن مجوز پایان کار ساختمان داده شود.

وی درباره ساختمان هایی که موجود هستند، گفت: همچنین برای ساختمان هایی که موجود هستند و سالها قبل ساخته شدند نیز دو استاندارد ملی تعیین شده است، بر این اساس برای ساختمان‌های مسکونی استاندارد به شماره ۱۴۲۵۳ و ساختمان های غیر مسکونی ۱۴۲۵۴ در نظر گرفته شده که در واقع همان استانداردهای برچسب انرژی ساختمان است، مانند لوازم خانگی که برچسب انرژی دارند قرار است که برای ساختمان ها نیز برچسب انرژی صادر شود و این ابزاری است که کمک می کند تا ساختمان ها با هم مقایسه شوند و هم اینکه خودشان را طی سالها و زمان های مختلف و مشابه مقایسه کنند که شرایطشان چگونه شده است.

شکاری ادامه داد: در واقع این برچسب ها بر اساس مصرف انرژی یک ساختمان نصب می شود و بر این اساس ساختمان ها طبقه بندی می شوند مانند برچسب انرژی که بر روی لوازم برقی نصب می شود و میزان مصرف را نشان می دهد که در ساختمان نیز نشاندهنده عملکرد انرژی و میزان شاخص مصرف است.

مدیر ملی پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان اظهار داشت: استانداردهای ملی برچسب های انرژی قبلا توسط سازمان استاندارد و وزارتخانه های ذیربط نوشته شده اما هنوز اجرایی نشده است که طبق تصمیم گرفته شده، نصب آن از سال ۱۳۹۹ یعنی سال آینده برای ساختمان های دولتی اجباری می شود و بعد از آن مرحله به مرحله برای تمام ساختمان ها اجرایی خواهد شد.
وی گفت: اکنون به علت نواقصی که در دو استاندارد یاد شده وجود دارد، پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان با همکاری سازمان ملی استاندارد، وزارتخانه‌های نفت و نیرو که متولیان آنها شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) هستند در قالب یک قراردادی در حال بازنگری آنها هستیم تا استاندارد صحیحی در روند این برچسب ها اعمال شود.

شکاری درباره ویرایش مبحث ۱۹ ساختمان افزود: مبحث ۱۹ ساختمان بیشتر بر روی پوسته و پنجره‌های ساختمان متمرکز است، مثلا اینکه پنجره‌های ساختمان‌ها حتما دو جداره باشند یا اینکه از مصالحی استفاده شود که تا حد ممکن از اتلاف انرژی از دیواره ها، سقف و کف جلوگیری کند که در بازنگری جدید آن که به کمک وزارت راه و شهرسازی و مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی انجام می‌شود هدف این است که این فرایند تا حدی بهبود داده شود و یک سری آیتم‌های دیگر به آن اضافه شود، مثلا انرژی تجدیدپذیر، یا اینکه ساختمان روشنایی بهتری داشته باشد و بیشتر از نور طبیعی استفاده شود و مسائلی از این دست به آن اضافه شود که ویرایش چهارم آن در حال نهایی شدن است و بعد از آن به شهرداری برای اجرا ابلاغ می شود که به نظر می رسد یک یا دو ماه آینده نهایی و ابلاغ شود.

وی به دیگر اقدامات توسط پروژه و یک سری نهادهای دولتی اشاره کرد و گفت: حمایت های مالی با هدف انجام و اقدامات یک سری راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی و مدیریت مصرف انرژی در ساختمان ها با کمک راهکارهایی مانند تعویض تجهیزات، عایق کاری سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، بهتر شدن عملکرد سیستم ها که سهم عمده ای در مصرف انرژی ساختمان دارند، است در واقع بر این اساس هر ساختمانی که داوطلب بهینه سازی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی خود باشد می‌تواند با ارائه مدارک و اینکه قرار است چه کاری انجام دهد، از حمایت مالی پروژه و برخی دستگاه های دولتی مرتبط بهره مند شود.

مدیر ملی پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان افزود: این کمک ها تا سقف ۵۰ درصد بسته به حجم و نوع فناوری و راهکاری که قرار است در ساختمان اجرا شود به صورت بلاعوض خواهد بود که اکنون با ۱۷ ساختمان دولتی آغاز شده و قرارداد آن نیز منعقد شده و تقریبا در مرحله اجرایی کار هستیم، در نظر داریم که در این راستا از ۴۰۰ ساختمان در شهر تهران حمایت مالی کنیم که شامل ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری خواهد بود اما بیشتر تمرکز ما بر روی ساختمان های مسکونی است.

به گفته وی حدود دو هفته است که فراخوان آن برای ساختمان های مسکونی ارائه شده و درخواست کنندگان می توانند ثبت نام کنند.

شکاری درباره نحوه اجرایی شدن این دست قوانین در کشور گفت: واقعیت این است که قوانین زیادی در این زمینه در کشور وجود دارد و کم و بیش نیز اجرا می شوند به ویژه در ساختمان‌های دولتی و اداری، اما با توجه به میزان شدت مصرف انرژی در کشور به نظر می رسد قوانین باید سختگیرانه‌تر اجرا شوند، در واقع به نظر می‌رسد در اجرا نقص هایی وجود دارد که شاید یکی از دلایل بازنگری این قوانین همین مساله باشد.

وی به نقش فرهنگ سازی در این زمینه اشاره کرد و افزود: در این راستا پروژه بهینه سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان سه کارگاه آموزشی را در فرهنگسراهای تهران با موضوع مدیریت مصرف انرژی در ساختمان‌های مسکونی، برای شهروندان تهرانی برگزار کرده است که در آن شرکت کنندگان با مباحث جدید علمی در حوزه انرژی آشنا شدند.

شکاری با اشاره به اینکه ارتقاء آگاهی یکی از ارکان اساسی بهینه‌سازی انرژی در ساختمان است ابراز امیدواری کرد، شرکت‌کنندگان در این کارگاه‌های آموزشی پس از اتمام این دوره، با انتخاب یک راهکار بهینه ‌سازی در اجرای اقدامات صرفه جویانه نقش آفرینی کنند.

به گفته وی پروژه «بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان» با حمایت برنامه عمران ملل متحد، تسهیلات جهانی محیط زیست و معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری و با همکاری پژوهشگاه انرژی دانشگاه شریف این دوره‌های آموزشی نیم‌روزه را با تدریس اساتید برجسته این حوزه برگزار کرد.
کلمات کلیدی: چندثانیه - ساختنمان - برچسب - انرزی 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP