• امروز دوشنبه ، ۵ اسفند ۱۳۹۸
  • ۳۰ جمادى الثانية ۱٤٤۱
  • Mon 24 Feb 2020
رئیس‌جمهور گفت: محدودیت ‌تحریم‌های آمریکا خیلی شدیدتر و بیشتر از محدودیت‌های FATF می‌باشد ولی تلاش دولت برای آن بود که مصوبه FATF ، مجوزی به دولت آمریکا برای فشار بیشتر به طرف‌های تجاری ما ندهد. حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور با قدردانی از حضور مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که این مجلس از روز تشکیل در سال آینده، مجلس همه است و همگان نیز باید با آن همکاری کنند و البته مجلس هم موظف به همکاری با همه نهادهای نظام است.حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر یکشنبه در جلسه هیات دولت اظهارداشت: در یکی از سخت‌ترین ایام حیات انقلاب اسلامی و در شرایط سخت اقتصادی و اجتماعی و سیاسی ملت ایران برای تکریم نهاد انتخابات و دفاع از «حق انتخابِ» خویش، به پای صندوق‌های رای رفتند و برای سرنوشت خویش تصمیم گرفتند. روحانی با بیان اینکه "ما...


خسرو کفیلی - سرمربی اسبق تیم ملی وزنه برداری ایران ، شرایط وزنه برداری کشور را اسفناک دانست. مدد نصیری نیا که سال ها هدایت تیم های ملی وزنه برداری ایران در رده های گوناگون سنی را برعهده داشت ، گفت : نگاهی به وضعیت وزنه برداری استان ها و تعطیلی یکی یکی باشگاه ها که ناشی از سوءمدیرست است ، نشان می دهد که وضعیت این رشته ورزشی المپیکی که پس از کشتی بیشترین افتخارات را برای ورزش ایران از بازی های المپیک برای کشورمان به ارمغان آورده است ، بسیار اسفناک است و متاسفانه مسوولان ورزش کشور به آن اهمیتی نمی دهند. او به حضور شمار اندک وزنه برداران استان های مختلف به ویزه تهران در رقابتهای قهرمانی کشور و مشکلاتی که هیات های وزنه برداری استان ها با آن مواجه هستند ، اشاره کرد و گفت : یک زمانی رقابتهای قهرمانی کشور در رده های گوناگون سنی با حضور صدها...


نتایج نهایی آراء انتخاباتی ۳۰منتخب تهران در انتخابات مجلس یازدهم اعلام شد. نتایج نهایی آراء تهران به این شرح است: ۱.محمدباقر قالیباف ۱۲۶۵۲۸۷ ۲.مصطفی میرسلیم ۸۹۲۳۱۸ ۳.مرتضی آقاتهرانی ۸۶۸۰۲۵ ۴.الیاس نادران ۸۴۱۹۵۶ ۵.محسن دهنوی ۸۲۹۲۹۲ ۶.محمود نبویان ۸۲۱۲۰۳ ۷.احسان خاندوزی ۸۰۱۶۹۶ ۸.اقبال شاکری ۷۹۵۲۱۱ ۹.ابوالفضل عمویی ۷۹۲۹۶۴ ۱۰.بیژن نوباوه ۷۹۲۵۶۵ ۱۱.مجتبی توانگر ۷۸۹۹۱۳ ۱۲.فاطمه رهبر ۷۸۷۴۸۵ ۱۳.محسن پیرهادی ۷۸۵۴۵۰ ۱۴.روح‌الله ایزدخواه ۷۸۴۴۵۶ ۱۵.احمد نادری ۷۸۳۵۴۵ ۱۶.عبدالحسین روح‌الامینی ۷۷۹۴۷۹ ۱۷.سیدنظام‌الدین موسوی ۷۷۸۶۱۸ ۱۸.زهره الهیان ۷۷۳۲۶۴ ۱۹.مالک شریعتی نیاسر۷۶۸۱۳۹ ۲۰.مهدی شریفیان۷۶۰۰۱۶ ۲۱.سیدرضا تقوی۷۵۳۳۰۷ ۲۲.سمیه رفیعی ۷۴۲۹۷۵ ۲۳.سید علی یزدی خواه ۷۴۲۳۹۴ ۲۴.علی خضریان۷۴۰۰۳۳ ۲۵.رضا تقی پور انوری۷۲۸۲۳۸ ۲۶.فاطمه...


رئیس جمهور که پیش از این به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دستور تشکیل ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا را داده بود، با صدور حکم و ابلاغ جدیدی به وی ماموریت داد تا ضمن تشکیل جلسات مستمر این ستاد، از تمام توان مجموعه‌های ذی‌ربط به منظور کمک به جلوگیری از شیوع و ریشه‌کنی هر چه سریع‌تر این بیماری بهره گرفته و به طور مستمر به وی گزارش دهد. ، متن حکم حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به این شرح است: بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر نمکی وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با عنایت به ضرورت همکاری همه دستگاه‌ها در موضوع مقابله و پیشگیری بیماری کرونا، به موجب این ابلاغ به جناب‌عالی ماموریت داده می‌شود، ستادی را به عنوان «ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا» تحت نظر خود متشکل از وزرای کشور،...


، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی خود نوشت: درخصوص آنچه که موجب تصمیم FATF برای اعلام اقدامات تقابلی علیه ایران شد و مطابق انتظار موجب خرسندی دولت آمریکا و موجه نشان دادن تحریم‌های ظالمانه آنها گردید، صحبتی نمی‌کنم. به دنبال این اقدام، همانگونه که قبلا تاکید کردم، گروهی در تلاش بوده و هستند تا با ایجاد فضای روانی بی‌ثباتی و نیز اعلام نرخ‌های بی‌پایه و غیرمعاملاتی در فضای مجازی در چارچوب فشار حداکثری آمریکا، این تصمیمات را تکمیل کرده و ثبات بازارها از جمله بازار ارز را مجددا به هم بزنند. بانک مرکزی با هیجانات بازار، هیجانی برخورد نمی‌نماید بلکه با رویکرد اصولی و استفاده از امکانات و روش‌های تجربه شده خود در طول ماه‌های گذشته و با رهیافت صبر و تدبیر، تلاش‌ها برای سفته‌بازی از طریق تحمیل شوک به بازار ارز را با تقویت...


چهارشنبه ، ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت: ۱۸:۱۷
قرار داد۴۰۰ میلیارد دلاری با چین با حجم تجارت خارجی ایران تطابق ندارد


قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری با اسکیل تجاری ما جور نیست/ چنین قراردادی وجود خارجی نداردبه تازگی مقاله‌ای در نشریه «پترولیوم اکونومیست» منتشر شده که حکایت از موافقت‌نامه تجاری ۲۵ ساله‌ بین ایران و چین دارد و بر پایه آن، قرار است چینی‌ها در ازای گرفتن امتیازات فراوان از ایران، در بخش انرژی و راه‌سازی ما، حدود ۴۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری کنند.

بنا به ادعای این نشریه، چین برای تکمیل پروژه‌ها، فنّاوری، کارکنان و اجزای دیگر را فراهم خواهد کرد. جالب‌ترین شرط این است که ۵۰۰۰ تن از کارکنان امنیتی چین برای محافظت از کارگران و متخصصان چینی به ایران خواهند آمد. بر اساس مقاله پترولیوم اکونومیست، چین این حق را خواهد داشت تا دو سال پرداخت‌ها را به تعویق بیندازد.

اما بلافاصله پس از انتشار این خبر، عده بسیاری از مسئولان داخلی و حتی برخی از سیاستمداران خارجی، موضع‌گیری‌های سفت و سختی در برابر آن گرفتند و آن را نوعی از استعمار ایران توسط چین ارزیابی کردند.

البته رئیس کمیسیون بازار پول اتاق تهران درباره ماجرای خط ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین به تجارت‌نیوز گفت: راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری از سوی چینی‌ها مطرح شده، ولی این خطوط هنوز راه‌اندازی نشده است. به تازگی در جلسه‌ای که با شرکت‌های چینی داشته‌ام، این خبر را آن‌ها با ما در میان گذاشته‌اند که این خبر نیز برای ما باورنکردنی بود.

وی در بخش دیگری از گفته‌های خود اظهار کرد: بنا بر مستندات دو کشور، یک خط ۴۰۰ میلیارد دلاری را برای معاملات تجاری برقرار کردند و بر اساس توافق صورت گرفته، شرکت‌های چینی بدون حضور در مناقصات می‌توانند به هر پروژه‌ای ورود کنند.

این در حالی است که برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس، وجود چنین معاهده‌ای را دور از ذهن می‌دانند و بر این باورند که اجرای این روش در شرایط موجود ناممکن است.

محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با تابناک درباره این موضوع اظهار داشت: بررسی‌های بنده، نشان می‌دهد که این خبر واقعیت ندارد.

وی در توضیح این مطلب گفت: چیزی به عنوان قرارداد وجود خارجی ندارد، اما مذاکراتی در این باره شده و در نشستی که با نام یک کمربند ـ یک جاده برگزار گشت، به این موضوع نیز وارد شده بودند و از آنجایی که ایران نیز یکی از راه‌های این کمربندی به حساب می‌آید، مذاکراتی در این خصوص داشته اند.

این نماینده افزود: ایران جزو کشور‌هایی است که هم از نظر آبی و هم خشکی، یکی از مسیر‌های اصلی جاده ابریشم است. چینی‌ها در یک برنامه جامع بلند مدت این موضوع را در قالب طرح یک کمربند ـ یک جاده تعریف کرده اند که قرار بود در این چهارچوب چینی‌ها در پروژه‌ها سرمایه گذاری کنند و هدف هم این بود که پروژه‌ها یا مشارکتی باشند و یا فاینانس کنند و یا کار‌های از این دست انجام دهند که این تنها شامل ایران هم نمی‌شد و تمام کشور‌های مسیر طرح را شامل می‌شد؛ از جمله ایران، افغانستان، تاجیکستان و چند کشور‌ دیگر و برخی کشور‌های اروپایی و حتی اروپایی و ترکیه را نیز شامل می‌شد.

وی در این باره یادآور شد: هدف آن‌ها این بود که مراودات اقتصادی خود را خارج از مرز‌های چین هدایت کنند. در این طرح بحث‌های زیادی نیز مطرح شده از موضوع نفت گرفته تا موضوعات کوچک اقتصادی در آن مطرح است و البته هدف اصلی این است که منابع داده شود و ایرانی‌ها خود این کار‌ها را انجام دهند و در واقع فاینانس به ایران داده شود، و این نیست که پولی به ایران بدهند.

وی ادامه داد: کل صادرات نفت ایران در زمان غیر تحریم‌ها، چیزی حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد در سال بوده و اگر ما بخواهیم متعارف قراردای مانند این را امضا کنیم، حدود ده سال زمان لازم است. اینکه ما قراردادی بابت نفت ببندیم و درآمد‌های ارزی خود را در چنین شرایطی در قالب قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری بیاوریم، امکان پذیر نیست؛ اما همکاری مشترک که بتواند ظرفیت را به حدود میلیارد برساند، می‌تواند صورت بگیرد، به گونه ای که آن‌ها در میادین نفتی، حمل و نقل عمومی و نظیر این‌ها همکاری کنند، آن هم به صورتی که تنها از راه فاینانس باشد؛ بنابراین، درست نیست و نمی‌تواند این گونه باشد.

وی با اشاره به حرف‌های فریال مستوفی، رئیس کمیسیون بازار پول اتاق تهران گفت: ما هیچ اطلاعی درباره این موضوع در مجلس نداریم و اگر گزارشی باشد، به آن ورود خواهیم کرد، اما به هر حال، این قرارداد به اسکیل تجارت ما نمی‌خورد؛ مثال این کار مانند این است که فردی ۵ میلیون در ماه درآمد داشته باشد و ۵ میلیارد تومان وام دریافت کند. این با وضعیت فرد سازگار نیست و می‌تواند ۵۰ میلیون دریافت کند، زمانی که کل درآمد نفتی ما در حالت غیر تحریمی ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار می‌شود، نمی‌توان ۴۰۰ میلیارد قرارداد بست.
کلمات کلیدی: چندثانیه - قرارداد - ایران چین 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP