• امروز دوشنبه ، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸
  • ٢۳ جمادى الثانية ۱٤٤۱
  • Mon 17 Feb 2020
خسرو کفیلی- با نزدیک شدن به زمان اعزام سه ملی پوش وزنه برداری ایران به رقابتهای غرب آسیا که حکم انتخابی بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو را دارد ،نشانه هایی از عدم شرکت سهراب مرادی در این مسابقات به چشم می خورد. مسابقات وزنه برداری غرب آسیا که جزو پیکارهای گزینشی بازیهای المپیک توکیو محسوب می شود اوایل اسفند ماه سال جاری در دبی برگزار خواهد شد و از میان چهار ملی پوش کشورمان که شانس حضور در این بازی ها را دارند ، قرار است به جز علی داودی ، سهراب مرادی ، کیانوش رستمی و علی هاشمی در آن شرکت کنند . از همین رو ، محمدحسین برخواه سرمربی تیم ملی وزنه برداری ایران افزون بر این چهار ملی پوش از چهار وزنه بردار دیگر به نام های حافظ قشقایی ، حسین سلطانی ، علی میری و امیر حقوقی برای شرکت در اردوی آمادگی تیم ملی دعوت کرد تا آنان خود را برای شرکت در...


یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان در حاشیه کنفرانس مونیخ گفت: ایران کشوری بزرگ در منطقه است و اینکه این کشور را به چالش بکشیم کمکی به حل مشکلات منطقه نخواهد کرد. عمان به ارتباط با واشنگتن و تهران ادامه می‌دهد چراکه ما فکر می‌کنیم که امکان گفت‌وگو بین دو طرف وجود دارد و در شرایط فعلی امکان درگیری نظامی بسیار کم است. وی همچنین افزود: ما باید همواره برای ایجاد صلح در منطقه تلاش کنیم. ما نگران اشتباه‌های احتمالی توسط کشتی‌های جنگی در تنگه هرمز هستیم، چراکه چنین اشتباه‌هایی ممکن است مشکل بزرگی ایجاد کند.


مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز در سخنان خود به اختلاف دیدگاه کشورهای اروپایی با آمریکا در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ پرداخت. بورل با اشاره به برخی اختلاف نظرهای اروپا با واشنگتن گفت: آمریکا خواهان پایان بخشیدن به برجامی که اوباما به امضا رساند، بود؛ همچنین آمریکا خواستار اعمال سیاست فشار حداکثری بر ایران شد، اما من فکر نمی کنم که اروپا چنین برآورد و برداشتی داشته باشد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: برجام از منظر اروپا هنوز تمام نشده است، این توافق بنابر تصمیم جمعی بود که جهان را امن تر سازد، اروپا خواستار صلح در خاورمیانه است و اینها مواردی است که ما باید (با آمریکا) درباره آنها صبوری به خرج دهیم. بورل افزود: اروپا به روابط فرا آتلانتیکی نیاز دارد، اروپا با آمریکا دارای ارزش های مشترکی است و هردو در یک سمت...


زلزله با قدرت ۵.۸ ریشتر لافت در استان هرمزگان را لرزاند. محل وقوع: خلیج فارس، جزیره قشم و هرمزگان - حوالی لافت (هرمزگان) تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۸/۱۱/۲۷، ۱۶:۰۰:۴۶ عمق زمین‌لرزه: ۱۳ کیلومتر نزدیک‌ترین شهرها: ۱۱ کیلومتری لافت (هرمزگان) ۲۰ کیلومتری درگهان (هرمزگان) ۲۴ کیلومتری سوزا (هرمزگان) شدت این زلزله تا بیش از ۸ ثانیه ادامه داشت. نقاط مختلفی از هرمزگان این زلزله را احساس کردند.


رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه ما هیچگاه با ضعف پای میز مذاکره نمی رویم، گفت: در حالی که دشمن می خواست شرایط ما بسیار سخت باشد اما همه شاخصه های ما از لحاظ اقتصادی اجتماعی و امنیتی نشان می‌دهد که همه فشارهای آمریکایی ها را پشت سر گذاشتیم و نسبت به سال گذشته اوضاع بهتری داریم هرچند فشارها افزایش یافته است. حجت‌الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» در ابتدای نشست خبری خود با رسانه‌های داخلی و خارجی با تبریک ایام میلاد دختر پیامبر اسلام و قدردانی از حضور مردم در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن گفت: سالی که گذشت، مثل سال قبل سال پرماجرایی برای ایران بود. از آغاز سال با سیل در ۲۵ استان کشور مواجه بودیم که حادثه‌ای بی سابقه در تاریخ ایران بود و بعد هم حوادث طبیعی غیرمترقبه دیگری رخ داد. مردم نشان دادند راه سردار سلیمانی ادامه دارد رئیس جمهور تصریح...


پنج‌شنبه ، ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت: ۰:۰۵
اقتصاد سوریه، خسته از افزایش قیمت دلار

قیمت دلار در سوریه از زمان آغاز بحران تاکنون بیش از 12 برابر شده است.

کاهش ارزش پول سوریه، بازرگانان این کشور را خسته کرده است.

خبرنگار خبرگزاری فرانسه در سوریه با تهیه گزارشی از شهرهای دمشق و قامشلی به تاثیرات منفی کاهش ارزش پول سوریه بر این کشور پرداخته است.

در این گزارش می خوانیم:

"محمد زرقاوی" در حالی که در مقابل مغازه کوچکش در مرکز دمشق ایستاده از کاهش ارزش پول سوریه شکایت می کند. این یک مغازه فروش فروش گل و خشکبار است. او می گوید که وقت شب می خوابی یک قیمت است و وقتی صبح بیدار می شوی قیمت دیگری است. وقتی می خواهی چیزی بخری تفاوت بالایی در قیمت ها می بینی.

ارزش پول سوریه در بازار سیاه به شدت کاهش یافت و در هفته اول ماه جاری میلادی (سپتامبر) هر دلار آمریکا به 691 لیره سوری رسید. این کمترین قیمت لیره سوریه در برابر دلار است. سپس قیمت لیره دوباره افزایش یافت و همراه با تلاش مقامات برای کنترل نوسانات، در رقم 610 ثابت ماند.

شرح عکس: / لؤی بشارة - یک صنعتگر سوریه در مقابل مغازه اش در بازار بزوریه دمشق - 20 شهریور 98 - خبرگزاری فرانسه/ لوی بشاره

گزارش خبرگزاری فرانسه از سوریه

در اواخر سال گذشته میلادی، قیمت دلار معادل 500 لیره سوریه بود. قیمت دلار قبل از آغاز بحران سوریه در سال 2011 حدود 48 لیره بود.

بازرگانان سوری می گویند که این کاهش قیمت پولش کشورشان باعث کاهش مشتریان شده است.

"محمد" قیمت دلار را در گوشی موبایلش چک می کند و می گوید: "افزایش قیمت دلار، دیوانه وار است. و همچنین کاهش آن".

کمیته اقتصادی در نخست وزیری سوریه در نشست فوق العاده در هفته گذشته انجام برخی اقدامات برای کنترل قیمت ارز را تصویب کرد. هدف از این اقدامات مقابله با خرید و فروش غیرقانونی ارزهای خارجی و نظارت بر سفته بازی است".

با اینکه ارزش لیره سوریه دوباره افزایش یافته اما این بهبود تاثیرش را بر بازار سوریه نگذاشته است. بازاری که همچنان از نتایج کاهش ارزش لیره، رنج دیده است.

محمد می گوید که او مجبور شده به دلیل تاخیر در خرید برخی کالاها، پول بیشتری بدهد. او توضیح داد که بازار قدیمی "بزوریه" دمشق و مغازه اش در این بازار در روزهای اخیر خالی از مشتری است.

"بسیاری از مشتریان قبل از خرید، تردید زیادی دارند". این را محمد می گوید و ادامه می دهد که اقبال مشتریان کم شده در حالی که سال های قبل این موقع به دلیل نزدیک شدن به زمان آغاز مدرسه و فصل زمستان، مشتری ها زیاد بودند.

در دمشق قدیم، "هیثم عنمه" 58 ساله در حالی که روی صندلی فلزی در کنار مغازه اش نشسته از وضعیت اقتصادی فعلی شکوه می کند. مغازه او محل فروش لوازم آرایشی است.

این مرد با سبیل سفید می گوید که در خرید جدید برای مغازه تردید می کند زیرا در انتظار ثابت شدن قیمت ارز است. وی می گوید: "ممکن است مشتریان ضرر کنند. اکثر کالاهای ما وارداتی است". در سایه کاهش درآمدها و پایین آمدن ذخایر ارزهای خارجی، کاهش ارزش پول سوریه دلیل ملموسی درباره فرسوده شدن اقتصاد سوریه در 8 سال جنگ داخلی این کشور است. سوریه تحت تحریم های اقتصادی آمریکا و اروپاست که باعث می شود آسیب های اقتصادی این کشور بیشتر شود.

کاهش اخیر ارزش پول سوریه بعد از آن روی داد که در تابستان جاری، این کشور شاهد بحران سخت بنزین بود. تحریم های آمریکا علیه ایران نیز شرایط سوریه را سخت تر کرده است زیرا تحریم های آمریکا باعث شده تامین نفت سوریه از طریق ایران با مشکل مواجه شود.

600 کیلومتر دورتر از دمشق همین رنج برای شهر قامشلی تکرار می شود. شهری که اکثریت آن را کردها تشکیل می دهند.

"فایز احمد" 39 ساله هم نیز تاجر لوازم آرایشی است. او می گوید که خرید تقریبا متوقف شده و کاهش ارزش لیره سوریه بر همه ملت سوریه تاثیر منفی گذاشته است.

وی گفت: "همه کالاها را با دلار می خریم. قیمت لوازم آرایشی افزایش یافته است و حقوق دختران جوان دیگر برای خرید هیچ چیزی کفایت نمی کند".

"نیروهای دموکراتیک سوریه" که کُردها محور آن هستند کنترل قامشلی و مناطق گسترده ای در شمال شرق سوریه را برعهده دارند.

کاهش ارزش لیره سوریه آثار منفی خود را بر همه فعالیت های اقتصادی این کشور گذاشته است.

حقوق ما کفایت نمی کند

"حسین حمو" 24 ساله تاجر موادغذایی در بازار قامشلی از کاهش مشتریان می گوید. در حالی که در مغازه اش در میان جعبه ها و کیسه های برنج نشسته به خبرگزاری فرانسه می گوید: "خرید کم شده و مشتری ها به قیمت ها شک دارند".


شرح عکس: مشتریان در بازار شهر قامشلی در شمال شرق سوریه 19 شهریور 98 - خبرگزاری فرانسه / دلیل سلیمان

گزارش خبرگزاری فرانسه از سوریه

او اضافه می کند: "کالاها را به دلار می خریم و مشتریان از اینکه قیمت ها هر سال تغییر می کنند تعجب می کند".

بالا و پایین رفتن قیمت ها به گفته حسین باعث شده بازار "کساد" شود. حسین ادامه داد: "این درحالی است که ما باید اجاره مغازه بدهیم. ما مجبوریم کالاهای خود را بفروشیم تا بتوانیم بدهی خود را بپردازیم".

مثل خیلی از افراد دیگر، حسین کالاها را به دلار می خرد و با لیره به مشتریانش می فروشد. او می گوید که هر شب می روم و پول ها را از لیره به دلار تبدیل می کنم و از بابت این تفاوت قیمت خیلی ضرر می کنیم.

وی ادامه داد که خیلی از خانواده ها یک ماه کامل را با مقدار اندکی موادغذایی سر می کنند زیرا وضعیت "فاجعه آمیز" است.

خانم "روناهی حسن" 33 ساله که در اداره محلی این شهر کار می کند هنگام قدم زدن در بازار قامشلی به خبرنگار خبرگزاری فرانسه می گوید "نمی توانیم با افزایش دویوانه وار قیمت ها زندگی کنیم. هر روز قیمت دلار و رنج ما افزایش می یابد".

او هنگام خرید لوازم مدرسه برای کودکانش ادامه داد: "چگونه می توانیم زندگی کنیم ... در حالی که حقوق ما تنها برای چند روز کفایت می کند".
کلمات کلیدی: چندثانیه - اقتصاد - سوریه - قیمت دلار 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP