• امروز سه‌شنبه ، ۲۳ مهر ۱۳۹۸
  • ۱٦ صفر ۱٤٤۱
  • Tue 15 Oct 2019
خسرو کفیلی - مسوولان فدراسیون وزنه برداری در پی عدم اعزام تیم های ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان ایران به رقابتهای آسیایی کره شمالی با ادعای کمبود منابع مالی برای اعزام این دو تیم ، مورد تمسخر رییس هیات وزنه برداری استان مازندران و برخی از پیشکسوتان این رشته ورزشی قرار گرفتند. با گذشت نزدیک به ۹ ماه از تشکیل اردوهای آمادگی تیم های ملی وزنه برداری پایه ایران در شهرهای مختلف و در آستانه اعزام دو تیم به رقابتهای قاره ای این رشته در پیونگ یانگ کره جنوبی مسوولان فدراسیون وزنه برداری بسان سال گذشته که با همین ادعا مانع از اعزام وزنه برداران نوجوان کشورمان به رقابتهای جهانی آمریکا شدند ، این بار نیز مشکلات مالی را بهانه قرار دارند و از اعزام وزنه برداران نوجوان و جوان به کره شمالی ممانعت به عمل آوردند. عباس رحیمی رییس هیات وزنه برداری...


در اطلاعیه سپاه از روح الله زم تحت عنوان «سرشبکه سایت ضد انقلاب و معاند آمدنیوز» یاد شده است، بدان معنا که آنچه در "آمدنیوز" منتشر می شده، نه صرفاً حاصل تراوشات ذهنی زم که محصول اطلاعات درست و غلطی بوده که از سوی افرادی در ایران به وی داده می شده است. اگر این گونه باشد - که عنوان "شبکه" ناظر بر همین معناست - قطعاً اعضای این شبکه در ایران به شدت نگران و هراسان هستند و ای بسا در روزها و هفته های آینده افراد دیگری از این شبکه به دام قانون بیفتند. ماجرا ادامه دارد. - روح الله زم مدیر "آمد نیوز" دستگیر شد. این بمب خبری امروز بود و تا روزهای آینده نیز نقل محافل خواهد بود. این که او را چگونه و کجا گرفته اند هنوز اعلام نشده است؛ همین اندازه می دانیم که اطلاعات سپاه او بازداشت کرده است. 5 نکته درباره دستگیری روح الله زم: خوشحالی و نگرانی اپوزیسیونطرح...


رییس جمهور اعلام کرد که با صبر، مقاومت و ایستادگی از شرایط بحرانی یا شبه بحرانی عبور کرده ایم. حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در ابتدای نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی با اشاره به برگزاری مراسم راهپیمایی اربعین اظهار کرد: از همه دستگاه‌ها، نیرو‌های مسلح، دولت و ملت عراق و همه کسانی که در این مراسم بزرگ حضور دارند، تشکر می‌کنم. از شرایط بحرانی یا شبه بحرانی عبور کرده‌ایم/کلید حوادث دی ۹۷ در داخل و بعد در خارج زده شد/ایران ۹۸ از ایران ۹۷ قوی‌تر است کلید حوادث دی 96 در داخل و بعد در خارج زده شد وی افزود: در مقطعی در خدمت اصحاب رسانه هستم که شرایط تاریخی و سیاسی خطیری را پشت سر گذاشته ایم. ما از آغاز دولت یازدهم تا دی ماه ۹۶ مسیری را طی کردیم که در شاخصه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به خوبی پشت سر گذاشته شده بود، اما...


تیم ملی والیبال ایران در دهمین بازی خود از رقابت‌های جام‌جهانی ۲۰۱۹ ژاپن، مقابل تیم پرافتخار ایتالیا به میدان رفت و در حالیکه می توانست فاتح سه بر صفر مسابقه باشد، در نهایت بازی را ۳ بر ۲ واگذار کرد. تیم ملی والیبال ایران صبح امروز (دوشنبه) ۲۲ مهر ماه ۱۳۹۸، در دهمین بازی خود از رقابت‌های جام‌جهانی ۲۰۱۹ ژاپن، به مصاف تیم ملی ایتالیا با ترکیبی متشکل از جوان های لاجوردی پوشان رفت؛ تیمی که در جدول رده بندی همسایه ایران بود. ترکیب ایران با سرمربیگری ایگور کولاکوویچ: امیر غفور، سعید معروف (کاپیتان)، میلاد عبادی‌پور، علی‌اصغر مجرد، علی شفیعی، امیرحسین اسفندیار و محمدرضا موذن (لیبرو) بازی را آغاز کرد. ست نخست؛ 27 بر 25 به سود ایران ایتالیایی‌ها بازی را خیلی خوب شروع کردند و در امتیاز 8 بر 4 به سود آنها هر دو تیم به وقت استراحت فنی اول...


مرتضی زبردست - والیبال کشورمان در حالی که مدارج ترقی را به خوبی طی می کرد و می رفت تا در جمع تیم های برتر جهان جایگاه ارزشمندی داشته باشد دچار سردرگمی شد تا تاثیر درانتخاب رییس فدراسیون عوارض خود را نشان دهد. محمود شیعی مدیرعامل باشگاه پیکان ضمن بیان این مطلب گفت : کارکرد والیبال ما بالانس نیست یک روز مقابل همه تیم های مطرح جهان قدرتمند ظاهر می شویم و در تورنمنتی دیگر برابر تیم های درجه دو ، سه دنیا بازنده ایم ، این نوسان سوای شرایط روحی به مسائل دیگری هم مربوط است که بحث در خصوص آنها نیاز به کارشناسی دقیق تر و عمیق تر دارد. وی افزود : والیبالیستها جزو قشر باهوش ورزش ما هستند و خیلی سریع شرایط را درک کرده و بعضا بزرگترها و بالاتر از آن ، قانون را دور می زنند، بازیکن جوانی که امروز به امضای قراردادش پایبند نباشد فردا به کدام اصل و اصول...


پنج‌شنبه ، ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت: ۰:۱۱
چرا تحصیل کرده ها کارآمد نیستند؟

در جوامع یکسان ساز، اصولاً تصمیم سازی نمی شود بلکه به حوادث، واکنش های کلیشه ای نشان داده می شود.
دکتر محمود سریع القلم استاد علوم سیاسی دانشگاه شهیدبهشتی و پژوهشگر توسعهاخیراً یک دانشجویِ کنجکاوِ دکتری از این نویسنده پرسید:

" کم نداریم مدیرانی که تحصیلاتِ عالیه دارند، از دانشگاه های خوب دنیا فارغ التحصیل شده اند و بسیار هم جهان دیده هستند. چرا آنها در مدیریت، تا این حد اشتباه کرده و هم چنان اشتباه می کنند؟"

به این دانشجو گفتم برای پاسخ به این سوال نیاز به زمان، فکر و مطالعه دارم چرا که واکاوی این موضوع، محتاج دقت و بحث طولانی است. به نظرم رسید که این دانشجو با یک یا چند فرض این سوال را مطرح می کند. اگر بتوانم فرض های او را استخراج و بررسی کنم شاید پاسخ‌ های مناسبی برای دغدغۀ او پیدا کنم.

به نظر می رسد در ذهن این دانشجو ، یک فرضِ اصلی و کانونی شکل گرفته است:
میانِ داشتنِ مدرک تحصیلی (به خصوص از یک دانشگاهِ خارج) و منطقی و کارآمد عمل کردن یک رابطۀ مستقیم وجود دارد.
در زیر به بررسی این فرض پرداخته می شود:

۱)تحصیلاتِ عالی و اخذ مدرک ضرورتاً مساوی با داشتن روحیۀ یادگیری و اصلاح پذیری نیست؛

۲)داشتن مدرک ضرورتاً مساوی با داشتن روحیۀ مشورت کردن نیست؛

۳)داشتن مدرک ضرورتاً روحیه ی انتقادپذیری به همراه نمی آورد؛

۴)داشتن مدرک ضرورتاً به روحیۀ تصمیم گیری جمعی و گروهی منجر نمی شود؛

۵)داشتن مدرک ضرورتاً به معنای آگاهی از مصلحتِ عامه نیست؛

۶)داشتن مدرک ضرورتاً به فهم دقیق منافع ملی نمی‌انجامد؛

۷)داشتن مدرک ضرورتاً قانون و اخلاق پذیری را در رفتار صاحب مدرک پدید نمی‌آورد؛

۸)داشتن مدرک ضرورتاً متانت رفتاری ایجاد نمی کند؛

۹)داشتن مدرک ضرورتاً انسان را با شخصیت نمی‌کند؛

۱۰)داشتن مدرک و تخصص ضرورتاً زمینه های شناختِ عمیق از تاریخ کشور و تحولاتِ فوق العاده پیچیدۀ جهانی را مهیا نمی کند.

تحصیل کرده و صاحب مدرک در کشوری که "سیستم" ایجاد کرده و ویژگی های فوق را غیر فردی و نهادینه کرده، منطقی و معقول عمل می کند.

تحققِ هرکدام از این ده ویژگی، تربیتِ خاص می خواهد. هنگامی که سیستم حاکم نیست، به تعبیر اخلاقیون، خودخواهی ها، تک روی ها، منافعِ مجریان، تلقی های فردی، چرخۀ ناتمامِ سعی و خطا و لذت بردن از امکانات رایج می شوند.

اگر مصلحتِ عامه و منافع ملی در ستون فقراتِ و نظام عصبی یک سیستمِ اجتماعی-سیاسی جایگاهِ محسوس و نامحسوس پیدا کنند، مدیرِ تحصیلکرده ، به طور طبیعی خود را بدان سیستم وفق می دهد کما اینکه تحصیل کرده های بسیار توانمندِ IT هندی، وقتی در شرکتِ مایکروسافت (Microsoft) استخدام شده و واردِ سیستم مدنی-تخصصی آمریکا می‌شوند، تمامی خصوصیاتی که در این شرکتها/سیستم ها کاربرد ندارند را کنار می گذارند.

مهمترین معیار های استخدام در مایکروسافت، یادگیری، اصلاح، تصمیم گروهی و جلوگیری از اشتباهِ مرتبۀ دوم است. حتی اگر تحصیل کرده و با مدرک فوق دکترا از یک جامعۀ استبدادی و قبیله ای هم آمده باشد، به تدریج این فرهنگ سیستمی را به تعبیر روان شناسان درونی (Internalize) می کند.

حتی اگر صاحب مدرکی بخواهد بر اساس مصلحت عامه، شناخت، منافع ملی، کار جمعی و مشورت در کشورهای جهان سوم عمل کند، به تدریج ناکام می ماند. تحصیل کرده در جهان سوم در نهایت در دو کار متوقف می شود:

لذت از زندگی و توجیه وضع موجود.

یک سیستم باید بر اساس یادگیری، مشورت، شنیدن دیدگاههای مختلف و تصمیم‌گیری جمعی بنا شود. یک سیستم باید قبل از تصمیم سازی، شناخت را نرمال قلمداد کند تا فردِ تحصیلکرده بتواند از تخصص خود در آن سیستم بهره برداری کند.

چون در کشورهای جهان سوم، سیستم تصمیم گیری اولویت ندارد، گردشِ اطلاعات و شنیده شدن رهیافت های گوناگون و اصولاً موضوع شناخت قبل از تصمیم گیری، صرفاً حالت تزئینی پیدا می کند. یکسان سازی درست مقابل سیستم است. در سیستم، پیامد های مثبت و منفی هر انتخابی بررسی می شوند. در سیستم، زمان، آینده، کارآمدی و کیفیت، خارج از سلیقه‌های فردی حاکم می شوند.

چرا در سیستم، رسانه ها و افکار عمومی مهم می شوند؟ چون خارج از مدار هایِ قدرت فکر کردن، خود به خود انتخاب های عقلانی را در دسترس مجریان قرار می‌دهد و از کانالیزه شدن فرایندهای تصمیم سازی و تصمیم گیری جلوگیری می کند.

معمولاً بیش از یک ساعت طول نمی کشد که CNN، اطلاعات و قضاوت‌ های اشتباهِ ترامپ را به رخ او می کشد. یکسان سازی فکر در یک جامعه، یعنی چند بار تکرار کردن یک اشتباه طی یک سال.

در کشورهای جهان سوم، مجری به اصطلاح تحصیل کرده، حتی در دانشگاه های خوب دنیا، به تدریج تخصص خود را کنار می‌گذارد و خلاقیت و نوآوری محتمل خود را در خدمت به یکسان سازی به کار می‌گیرد.

شاید بزرگترین مزیت دموکراسی این است که از غالب شدن یک راه حل و یکسان سازی آن جلوگیری می کند.

دموکراسی در هر دورۀ هشت ساله یا ده ساله ای به عده ای متخصص فرصت می‌دهد تا افکارشان را در معرضِ سنجش عموم قرار دهند. بحث و بررسی دیدگاههای مختلف باعث جلوگیری از تکرارِ اشتباهات می شوند.

اصولاً یک جامعه یکسان ساز، نیازی به تحصیل کرده و متخصص ندارد. همه در حال انطباق هستند. در جوامع یکسان ساز، اصولاً تصمیم سازی نمی شود بلکه به حوادث، واکنش های کلیشه ای نشان داده می شود.

کارهایی که به عنوان مثال، طارق عزیز، یکی از برجسته ترین تحصیل کرده های جهان عرب، در سیستمِ یکسان سازِ صدام انجام می داد.
کلمات کلیدی: چندثانیه - تحصییل کرده - کارآمد 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP