• امروز جمعه ، ۲ اسفند ۱۳۹۸
  • ٢۷ جمادى الثانية ۱٤٤۱
  • Fri 21 Feb 2020
نرخ امروز خرید و فروش دلار در صرافی بانک‌هاصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، یک اسفندماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته بدون تغییر بوده است. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۱۴ هزار و ۱۰۰ هزار تومان خریداری می‌کنند. صرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، یک اسفندماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته بدون تغییر بوده است. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۱۴ هزار و ۱۰۰ هزار تومان خریداری می‌کنند. بر همین‌ اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۱۵ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام شده است؛ همچنین قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۴ و ۳۰۰ هزار تومان است. گفتنی است؛ ۵ صرافی بانکی در خیابان فردوسی با داشتن کارت ملی، کارت شتاب...


محمدرضا قدیر بعد از ظهر چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران که در محل دانشگاه علوم پزشکی قم انجام شد، با بیان اینکه طی ۴ روز گذشته شاهد گسترش بیماری‌های تنفسی در قم بودیم، گفت: طی این مدت ۲ نفر در یکی از بیمارستان‌های قم بر اثر بیماری تنفسی فوت کردند که امروز تست اولیه این دو فرد در مورد بیماری کرونا مثبت اعلام شد. وی با بیان اینکه پاسخ تست دوم که مربوط به ژنتیک است هنوز اعلام نشده، گفت: با مردم صادق هستیم و هر مسئله‌ای را با آنها در میان می‌گذاریم و به محض اعلام تست اول آن را اعلام کردیم. رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به اینکه یک بیمارستان برای مقابله با بیماری‌های ویروسی در قم آماده شده است، گفت: یک بیمارستان دیگر هم در حال تخلیه است که در صورت لزوم به عنوان بیمارستان پشتیبان استفاده خواهد شد. وی در ادامه از مردم خواست آرامش خود...


سخنگوی دولت: ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا تشکیل می‌شودسخنگوی دولت اعلام کرد: به دستور رییس‌جمهور ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در وزارت بهداشت با حضور وزرای بهداشت درمان و آموزش پزشکی، کشور، گردشگری، راه و شهرسازی، سخنگوی دولت ونماینده ستادکل نیروهای مسلح تشکیل می‌شود. علی ربیعی در صفحه شخصی‌اش در توییتر نوشت: «بنا به دستور رییس‌جمهور ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در وزارت بهداشت با حضور وزرای بهداشت درمان و آموزش پزشکی، کشور، گردشگری، راه و شهرسازی، سخنگوی دولت ونماینده ستادکل نیروهای مسلح تشکیل می‌شود. سایر دستگاه‌های اجرایی بنا به ضرورت در جلسه شرکت می‌کنند. دولت از ابتدای شیوع کرونا در چین، در چند جلسه موضوع را بررسی و تصمیمات مقتضی در مرزها اتخاذ و وزارت بهداشت با حساسیت تمام موضوع را رصد و اقدامات لازم را صورت داده...


به دلیل برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز جمعه دوم اسفندماه در برخی از شهرها که با کمبود نیرو مواجه هستند، به دلیل بحث انتخابات نیروهای امنیتی اعزام شده است. یک منبع آگاه در نیروی انتظامی توضیحاتی در خصوص انتشار ویدیوی منتشر شده در فضای مجازی مبنی اعزام نیروهای امنیتی به قم ارائه کرد. توضیح نیروی انتظام درباره علت اعزام نیروهای امنیتی به قم/ ربطی به کرونا ندارد از شب گذشته ویدیویی در فضای مجازی در حال انتشار است که نشان از ورود نیروهای امنیتی به شهر قم را دارد، یک منبع آگاه در نیروی انتظامی در گفت‌وگو با ایلنا درباره این فیلم گفت: به دلیل برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز جمعه دوم اسفندماه در برخی از شهرها که با کمبود نیرو مواجه هستند، به دلیل بحث انتخابات نیروهای امنیتی اعزام شده است. وی...


وزیر دفاع: جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اوکراین آسیب جدی دیده استوزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اوکراین آسیب قابل توجهی دیده است و از بخش صنایع دفاعی خواسته شد تا برای بازسازی جعبه سیاه کمک کند. «امیر حاتمی» روز چهارشنبه در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره واکنش این وزارت خانه به اعلام برخی کشورهای خارج از منطقه مبنی بر اعزام نیرو برای تامین امنیت خلیج فارس اظهارداشت: سیاست جمهوری اسلامی ایران در مورد امنیت منطقه و خلیج فارس روشن است؛ معتقدیم امنیت منطقه باید به دست کشورهای خلیج فارس اتفاق بیفتد و حضور هر عنصر بیگانه‌ای می‌تواند موجب اخلال شود. وزیر دفاع خاطرنشان کرد: هم به کشورهای منطقه و هم به کشورهایی که گاهی نظر ما در این باره پرسیدند به صراحت گفتم با وجود همکاری کشورهای منطقه نباید...


سه‌شنبه ، ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت: ۰:۱۸
بزرگترین کاهش ماهانه تولید اوپک در 17 سال اخیر


بزرگترین کاهش ماهانه تولید اوپک در 17 سال اخیرنظرسنجی "اس اند پی گلوبال پلاتس" نشان داد تولید نفت اوپک در سپتامبر بزرگترین کاهش ماهانه را در حدود ۱۷ سال گذشته داشته است.
نتایج نظرسنجی "اس اند پی گلوبال پلاتس" نشان داد حملات به تاسیسات پالایش ابقیق و میدان نفتی خریص باعث شد تولید نفت عربستان سعودی در سپتامبر به ۸.۴۵ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند و این اتفاق در کنار تحریم‌های آمریکا علیه دو عضو اوپک، باعث شد تولید این گروه به ۲۸.۴۵ میلیون بشکه در روز سقوط کند.

تولید اوپک در سپتامبر نسبت به اوت ۱.۴۸ میلیون بشکه در روز کاهش داشت که بزرگترین کاهش ماهانه از زمان اعتصاب ونزوئلا در دسامبر سال ۲۰۰۲ بود که باعث شد فعالیتهای شرکت نفتی دولتی PDVSA فلج شود.

آمار سپتامبر که تولید در سر چاه را بررسی کرده است، پایین‌ترین میزان تولید اوپک از ماه مه سال ۲۰۰۹، پنج ماه پس از این بود که اوپک در یک نشست فوق العاده موافقت کرد شدیدترین کاهش تولید خود را برای تقویت قیمتهای نفت که از بحران مالی جهانی آسیب دیده بودند، صورت دهد.

اوپک سه سال است که با هدف تقویت قیمتها با همراه روسیه و شماری دیگر از تولیدکنندگان خارج از این گروه به محدودیت عرضه مبادرت کرده است. با این حال عربستان سعودی که بزرگترین عضو اوپک است، بیشترین کاهش داوطلبانه را صورت داده و پس از حملات ۱۴ سپتامبر با بزرگترین کاهش ناخواسته تولید در تاریخ این کشور روبرو شد و تولیدش به پایین‌ترین میزان از ژانویه سال ۲۰۱۱ رسید.

در نتیجه افت ناخواسته تولید عربستان سعودی، پایبندی ۱۱ عضو اوپک به پیمان کاهش تولید ۱.۲ میلیون بشکه در روز که قرار است تا مارس سال ۲۰۲۰ ادامه پیدا کند، به ۳۰۸ درصد جهش یافت.

مقامات سعودی در روزهای اخیر تلاش کردند به بازار اطمینان دهند که تولیدشان اکنون به سطح تولید پیش از حملات که حدود ۹.۹ میلیون بشکه در روز است، بازگشته است اما حملات هوایی ماه گذشته به تاسیسات این کشور باعث شد تولید ۵.۷ میلیون بشکه در روز متوقف شود و این کشور برای تامین نیاز مشتریانش، به میزان قابل توجهی از ذخایر خود برداشت کرد.

از آنجا که تعمیرات در تاسیسات ابقیق ممکن است ماه‌ها به طول بینجامد، عربستان سعودی به مشتریانش اطلاع داده که به جای نفت سبک و نفت فوق سبک، ممکن است گریدهای نفتی سنگین و متوسط را دریافت کنند.

کاهش قابل توجه دیگر در میان اعضای اوپک، مربوط به عراق بود که تولیدش در سپتامبر تحت فشار عربستان سعودی برای تقویت پایبندی به پیمان کاهش تولید اوپک و غیراوپک ۸۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد. شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی در نشست کمیته نظارتی اوپک و غیراوپک در ابوظبی که چند روز پیش از حملات به ابقیق و خریص برگزار شد، علنا از عراق، نیجریه و کشورهای دیگری که بالاتر از سهمیه تعیین شده نفت تولید می‌کنند خواست پایبندی خود را بهبود ببخشند.

تولید نفت عراق در سپتامبر ۴.۸۰ میلیون بشکه در روز بود که همچنان نسبت به ۴.۵۱ میلیون بشکه در روز سهمیه تولید این کشور بالاتر است.

تولید نیجریه نیز با ۴۰ هزار بشکه در روز کاهش، به ۱.۹۴ میلیون بشکه در روز رسید. وزیر نفت نیجریه هفته گذشته اعلام کرد این کشور سهمیه تولید ۱.۷۷ میلیون بشکه در روز را از اوپک دریافت کرده که بالاتر از سهمیه قبلی ۱.۶۹ میلیون بشکه در روز است و وعده داد کشورش در ماه جاری پایبندی کامل به توافق نشان دهد. مقامات نیجریه ای اصرار دارند که برخی از گریدهای نفت این کشور میعانات هستند که مشمول سهمیه تولید اوپک قرار نمی‌گیرند.

لیبی تنها کشوری بود که تولیدش به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرد و با ازسرگیری تولید میدان نفتی الشراره در اوت، ۹۰ هزار بشکه در روز رشد کرد.

اکوادور که چهارمین تولیدکننده کوچک اوپک است، هفته گذشته با اشاره به نیاز برای درآمدهای نفتی بالاتر، اعلام کرد از اوپک خارج می‌شود. این کشور در سپتامبر ۵۴۰ هزار بشکه در روز نفت تولید کرد.

بر اساس گزارش پلاتس، اوپک و ۱۰ تولیدکننده غیراوپک در ژوییه برای تمدید کاهش تولید ۱.۲ میلیون بشکه در روز تا مارس سال ۲۰۲۰ موافقت کردند اما ایران، لیبی و ونزوئلا از مشارکت در این پیمان معاف شدند.

نشست رسمی بعدی اوپک در پنجم دسامبر و نشست اوپک و غیراوپک ششم دسامبر برگزار خواهد شد.
کلمات کلیدی: چندثانیه - بزرگترین - کاهش اوپک 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP