• امروز شنبه ، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸
  • ٥ رجب ۱٤٤۱
  • Sat 29 Feb 2020
سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به ادعاها و تهدیدات یکی از مقامات رژیم صهیونیستی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در برابر هرگونه تجاوز و یا اقدام احمقانه این رژیم علیه منافع کشورمان در سوریه و منطقه پاسخی کوبنده و پشیمان ‌کننده خواهد داد. به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امورخارجه، سید عباس موسوی با اشاره به ماهیت تروریستی و اشغالگری رژیم صهیونیستی افزود: شالوده و ماهیت این رژیم در طول ۷۰ سال گذشته بر اشغال سرزمین فلسطین و کشورهای همسایه، کشتار، غارت اموال، ترور و تجاوز بنا شده است. موسوی تأکید کرد: حضور جمهوری اسلامی ایران در سوریه به دعوت و توافق با دولت این کشور و با هدف مبارزه با تروریسم مورد حمایت آمریکا و اسرائیل انجام گرفته و کشورمان در حراست از حضور در سوریه و دفاع از امنیت ملی و منافع منطقه...


خسرو کفیلی - از شانس دو ملی پوش دسته ۹۶ کیلوگرم تیم وزنه برداری ایران برای شرکت در بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو کاسته شده است. هادی پانزوان مربی سابق تیم ملی وزنه برداری ایران با بیان این مطلب افزود : شانس کیانوش رستمی و سهراب مرادی برای شرکت در بازی های المپیک توکیو نسبت به علی هاشمی و علی داودی دو ملی پوش اوزان ۱۰۹ و به اضافه ۱۰۹ کیلوگرم کشورمان در برهه کنونی کمتر است. مصدومیت های رستمی و مرادی که مانع از کسب امتیازات لازم این دو وزنه بردار از رقابتهای گزینشی بازی های المپیک شده است ، باعث گردیده که امید هاشمی و داودی برای حضور در این بازی ها بیشتر شود. رستمی و مرادی در دو رویداد گزینشی دیگر باید بیشترین امتیاز را کسب کنند که با توجه به شرایط و میزان آمادگی آنان کسب این امتیازات بسیار سخت است با این وجود باید امید داشت . پانزوان...


وزیر بهداشت از پیک بیماری کرونا در کشور در هفته آینده خبر داد و گفت: از مردم تمنا می‌کنم بیش از پیش با همکارانم در وزارت بهداشت همکاری کنند. سعید نمکی وزیر بهداشت در پایان پنجمین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا که صبح امروز در وزارت بهداشت برگزار شد، با تشکر از رهبر معظم انقلاب و همچنین تشکر از تمامی پزشکان و پرستاران و کادر درمانی گفت: اگر چه در سراسر کشور بخش‌های بیمارستانی را آماده کرده‌ایم و تمامی امکانات را به میدان آورده‌ایم اما باید بگویم که هفته نسبتا سختی را در پیش داریم. وی با اشاره به بررسی‌های انجام شده در خصوص اپیدمی این بیماری در دنیا ادامه داد: پیک اصلی بیماری در هفته آتی و روزهای آینده است اما این به معنی وحشت نیست و قرار نیست اتفاقات حادی بیفتد چراکه با هوشمندی مردم شریف و همه دست‌اندرکاران و خبررسانی‌ که انجام می‌شود...


آمار‌مبتلایان‌به‌کرونا‌بدون‌ملاحظه‌سیاسی‌اعلام‌می‌شود ، کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت:امروز شاهد ارائه آماری غیر واقعی و اغراق آمیز از سوی رسانه‌هایی هستیم که نه تنها هیچ خیرخواهی برای جامعه ایران ندارند بلکه سابقه روشنی در عملیات روانی و همسویی با فشار حداکثری آمریکا علیه ملت ایران در کارنامه خود دارند. وی گفت: وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران بدون هیچگونه ملاحظه سیاسی به محض حصول اطمینان از تعداد دقیق مبتلایان و جان‌باختگان ناشی از این ویروس نسبت به اعلام صادقانه و شفاف آن به افکار عمومی اقدام کرده و حتی در این راه شماتت‌های سیاسی داخلی را نیز به جان خریده است. این در حالی است که اطلاعات واثقی در اختیار است که نشان می‌دهد کشور‌های زیادی، از جمله کشور‌های پیشرفته نسبت به اعلام اطلاعات مربوط به مبتلایان...


سید عباس موسوی جمعه شب در پاسخ به ادعای وزیر امور خارجه آمریکا برای کمک به ایران در خصوص ویروس کرونا، قبل از آنکه به ایران اعلام شود در رسانه‌ها اعلام شده و روی آن تبلیغات وسیع انجام شد، این ادعا را یک حرکت تبلیغاتی و ریاکارانه دانست که با اغراض سیاسی و به منظور فریب افکار عمومی جهانیان صورت می‌گیرد. این دیپلمات ارشد کشورمان افزود: ادعای کمک به ایران برای مقابله با کرونا از سوی کشوری که با تروریسم اقتصادی خود باعث فشار‌های گسترده بر مردم ایران شده و حتی راه خرید دارو و تجهیزات پزشکی را مسدود کرده است، ادعایی مضحک و یک بازی سیاسی - روانی است. موسوی اضافه کرد: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور تامین نیاز‌های دارویی و بهداشتی کشور و مقابله با ویروس کرونا در تماس نزدیک با بسیاری از کشور‌ها بوده و تا کنون بخش قابل توجهی از نیاز‌های...


چهارشنبه ، ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت: ۱۸:۲۲
کنعانی مقدم: شاید لاریجانی در انتخابات شرکت نکند

اختلافات «پایداری» با طیف لاریجانی هر روز عیان‌تر می‌شود و کار به جایی رسیده که تحلیل‌گران اصولگرا معتقدند این جریان باید فکر‌های خود را کرده و بین این دو یکی را انتخاب کند.

همین چند روز قبل بود که ناصر ایمانی، در گفت‌وگو با «آزادی» تاکید بر این داشت که جریان اصولگرا زیادی برای جبهه پایداری هزینه می‌کند و در صورت ادامه این رویه لاریجانی را از دست خواهد داد. اصولگرایان هنوز انتخاب خود را نکرده‌اند، اما پایداری‌چی‌ها دست پیش گرفته‌اند. انتشار لیست قم و قرار نداشتن لاریجانی در آن اگرچه به قول ذوالنوری هنوز قطعی نباشد نشان می‌دهد که حداقل قم‌نشینان تکلیف خود را روشن کرده‌اند. حال سوال اینجا است که با قطعی شدن این فهرست و کنارگذاشتن لاریجانی از فهرست انتخاباتی قم، او چه خواهد کرد؟ هر چه باشد لاریجانی یکی از اثرگذارترین مهره‌ها در بازی انتخابات است.

ورود مستقل او به انتخابات، یا کاندید شدن از پایتخت هر یک به نحوی در نتیجه انتخابات ۹۸ موثر خواهد بود. باید دید که اصولگرایان در تهران چه واکنشی به این تصمیم سیاست‌ورزان قم نشان می‌دهند. برخی معتقدند که حضور لاریجانی در فهرست اصولگرایان تهران می‌تواند با ائتلاف با اعتدالگرایان همراه شده و موجب پیروزی در انتخابات شود.

حسین کنعانی مقدم، فعال سیاسی اصولگرا از جمله همین افراد است. او در گفت‌وگو با «آزادی» گفت: «قم در میان اصولگرایان شرایط ویژه‌ای دارد و حتی در خیلی از موارد آن‌ها مستقل عمل می‌کنند و لیست خود را ارائه می‌کنند. این مجموعه‌که جمع شده و لیست داده‌اند، اما معلوم نیست مجموعه‌ای باشد که در لیست گذاشتن یا نگذاشتن لاریجانی از سوی آنان تاثیر چندانی در انتخاب لاریجانی داشته باشد. به خاطر اینکه عمدتا جامعتین در قم تعیین کننده است و کسانی که مورد تایید جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین قرار می‌گیرند شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات دارند.»


بر این اساس باید منتظر ماند و دید که جامعتین که این روز‌ها به خصوص بعد از حضور ناطق نوری در جلسه جامعه روحانیت مبارز مورد توجه‌تر و کنش‌گرتر از قبل شده است، در این باره چه تصمیمی می‌گیرد و بین لاریجانی و لیست ارائه شده کدام را انتخاب می‌کند.

سناریو دیگر، اما این است که لاریجانی منتظر تصمیم جامعتین نماند و بخواهد که برخلاف همیشه از تهران کاندید شود. کنعانی مقدم این گمانه را محتمل می‌داند. او در این‌باره گفت:» احتمال دارد که آقای لاریجانی بخواهد از تهران کاندید شده و سر لیست باشد. به نظر من ممکن است لیستی که در تهران ارائه شود و لاریجانی سرلیست آن باشد، بتواند رای بیشتری از لیست قم جمع کند.»


وی در پاسخ به این پرسش که کاندیداتوری لاریجانی از تهران چقدر احتمال ائتلاف او با اعتدالگرایان یا اصلاح‌طلبان را جدی می‌کند؟ گفت: «اگر لاریجانی بخواهد از تهران کاندید شود و سرلیست باشد، آن لیست از اعتدالگرایان و اصولگرایان تشکیل خواهد شد و خبری از اصلاح‌طلبان نخواهد بود. به احتمال زیاد بخشی از جریان اصولگرایی با لاریجانی ائتلاف می‌کنند و این به نفع اصولگرایان و لاریجانی خواهد بود. از آنجایی که هم لاریجانی رای دارد و هم اصولگرایان جمع شدن رای این‌ها با هم می‌تواند پیروزی لیست را قطعی کند».


این تحلیل چندان دور از ذهن نیست اگر توجه داشته باشیم که اصلاح طلبان نیز مثل چند ماه قبل به ارائه فهرست و ائتلاف با امثال لاریجانی علاقه‌ای ندارند. شاهد این مدعا آن که اسماعیل گرامی‌مقدم سخنگوی حزب اعتماد ملی در گفت‌وگویی با آزادی تاکید کرده بود که در شرایط فعلی ائتلاف با اعتدال‌گرا‌ها مورد اقبال اصلاح‌طلبان نیست. طبیعتا وقتی اعتدالگرا‌ها مورد اقبال نباشند، تکلیف لاریجانی هم مشخص است. به این ترتیب سناریو ائتلاف لاریجانی با اصلاح‌طلبان منتفی می‌شود.


کنعانی مقدم، اما معتقد است که یک سناریو دیگر هم وجود دارد. او گفت: «به طور کلی درباره کنش سیاسی لاریجانی در انتخابات‌های پیش رو سه فرضیه وجود دارد. یک اینکه اصلا در انتخابات مجلس شرکت کند و خود را برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ آماده کند. دوم اینکه از قم کاندید نشود و از تهران وارد شود. سوم هم اینکه به صورت مستقل وارد انتخابات شود.»


این فعال سیاسی اصولگرا در پاسخ به اینکه ورود مستقل لاریجانی در انتخابات مجلس چه تاثیری در میزان رای او خواهد داشت، گفت: «به نظر من در این صورت ممکن است که رای نیاورد یا اینکه رئیس مجلس بعدی نشود. در واقع ورود مستقل لاریجانی به انتخابات به ضرر اوست».
کلمات کلیدی: چندثانیه - کنعانی مقدم - لاریجانی 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP