• امروز یکشنبه ، ۱۵ تیر ۱۳۹۹
  • ۱٤ ذو القعدة ۱٤٤۱
  • Sun 5 Jul 2020












رئیس کمیسیون بهداشت مجلس توضیحاتی درباره آخرین وضعیت ساخت واکسن ایرانی برای مقابله با کرونا ارائه کرد. حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت که کمیسیون بهداشت از هر اقدامی که وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا در دستور کار قرار دهد، حمایت می کند. وی گفت: کمیسیون بهداشت مجلس در جریان ساخت واکسن ایرانی قرار دارد و طبق اطلاعات ما، این واکسن مراحل موفقیت آمیزی را طی کرده اما با رسیدن به مراحل نهایی فعلا فاصله داریم اما امیدواریم که بتوانیم شاهد نهایی شدن مراحل ساخت این واکسن باشیم. شهریاری افزود: البته ما در حوزه درمان نیز در حال استفاده از داروهای جدید هستیم و امیدواریم که بتوانیم به یک درمان قطعی برسیم اما در شرایط کنونی، بهترین دارو، پیشگیری و رعایت پروتکل های بهداشتی است. رئیس کمیسیون بهداشت مجلس...


خسرو کفیلی - مدرس فدراسیون جهانی ، خداحافظی زودهنگام ملی پوش سابق وزنه برداری ایران از دنیای قهرمانی را به مدیریت ضعیف فدراسیون وزنه برداری مرتبط دانست. داود ملکی رییس سابق کمیته مربیان فدراسیون وزنه برداری و عضو سابق شورای عالی فنی این فدراسیون با بیان این مطلب گفت : وزنه بردارانی همچون بهداد سلیمی ، سعید علی حسینی ، سعید محمدپور ، نواب نصیرشلال و ... با داشتن مدال های جهانی و المپیک در حالی مجبور به ترک دنیای قهرمانی شدند که سال ها می توانستند برای میهن اسلامی از میادین مختلف افتخار کسب کنند. او افزود : مدیریت ضعیف حاکم بر فدراسیون وزنه برداری مانع از حفظ سرمایه های این رشته ورزشی که میلیاردها تومان برای آنان سرمایه گذاری شده بود ، گردید . افزون بر آن این فدراسیون از داشته های خود نیز به خوبی استفاده نکرده است. مدرس فدراسیون...


وزیر امور خارجه ایران روز شنبه در پیامی توییتری درباره سابقه به جریان انداختن مکانیزم حل اختلافات در برجام نوشت: به زودی همه نامه‌هایم را منتشر خواهم کرد. محمد جواد ظریف در صفحه توییتر خود نوشت: جنجال تبلیغاتی را باور نکنید: با توجه به نقض برجام توسط ایالات متحده و سه کشور اروپایی (تروئیکا)، ایران دست‌کم در ۶ نوبت مکانیسم حل اختلاف را به جریان انداخته است: ظریف در ادامه به تلاش ایران در به جریان انداختن شش نوبت مکانیسم حل اختلاف اشاره کرد: - در ۱۶ دسامبر ۲۰۱۶ به دلیل نقض برجام توسط ایالات متحده - در دهم می ۲۰۱۸ به دلیل نقض برجام توسط ایالات متحده - در هفدهم ژوئن ۲۰۱۸ به دلیل نقض برجام توسط ایالات متحده - در ششم نوامبر ۲۰۱۸ به دلیل نقض برجام توسط ایالات متحده و سه کشور اروپایی - در هشتم می ۲۰۱۹ به دلیل نقض برجام توسط ایالات متحده...


معاون کل وزارت بهداشت، گفت: ماسک N۹۵ به هیچ وجه توصیه نمی شود، چون احتمال آلوده کردن دیگران را افزایش می دهد. ایرج حریرچی، با حضور در بخش خبری ۲۱ شنبه شب شبکه یک سیما، افزود: ویروس کرونا در جهان به شدت در حال گسترش است و ۶۰ درصد موارد ابتلاء در دنیا در یک ماه اخیر بوده است و پیش بینی می‌شود در همه کشورها به ویژه پاکستان و عربستان شیوع گسترده‌ای داشته باشد و آمریکا نیز در روز گذشته ۵۵ هزار مورد ابتلای جدید داشته است. وی گفت: بهترین، مؤثرترین و کم هزینه ترین راه پیشگیری در شرایط فعلی، استفاده عمومی از ماسک است و اگر مردم از ماسک استفاده کنند حدود ۸۵ درصد ابتلاء به این ویروس کم می‌شود. حریرچی درباره استفاده از ماسک‌های طبی و N۹۵ افزود: این نوع ماسک به دلیل اینکه هوا را به داخل وارد و با فشار به بیرون منتقل می‌کند به هیچ وجه توصیه نمی‌شود،...


روحانی: مبتلا شدن به کرونا ننگ و عار نیست رئیس جمهور گفت: از روز اول در بازگشایی مراکز تعطیل شده به خاطر ویروس کرونا با مردم قرار گذاشتیم گشایش ها به شرط رعایت پروتکل های بهداشتی است. مهمترین بخش های سخنان حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا این گونه است: - کارمندانی که ماسک نزنند، غیبت می‌خورند - کسی نباید مبتلا شدن به ویروس کرونا را ننگ و عار بداند. این یک بیماری است و وظیفه شرعی ماست که به اطرافیان بگوییم که من به این بیماری مبتلا هستم. - ادارات دولتی اگر می‌خواهند خدمات ارائه دهند، مردم باید از ماسک استفاده کنند و اگر کسی از ماسک استفاده نکرد خدمت ارائه ندهند، این قانون باید ابلاغ شود. اگر کارمندی در سر کار ماسک نزد باید برای او غیبت زد و او را بازگرداند. - از روز اول خدمت مردم عزیز گفتیم این ویروس مهمان...


جمعه ، ۱۷ آبان ۱۳۹۸ ساعت: ۱:۲۷
13 راهکار برای فرار از سرماخوردگی و آنفلوآنزا


سرماخوردگی و آنفلوآنزا از جمله عفونت های تنفسی محسوب می شوند.

بیشتر افراد هر از گاهی ابتلا به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا را تجربه می کنند. اگرچه بیشتر موارد عفونت های سرماخوردگی و آنفلوآنزا طی پاییز و زمستان رخ می دهند، اما ویروس های مسئول آنها می توانند در تمام طول سال افراد را بیمار کنند.

13 راهکار برای فرار از سرماخوردگی و آنفلوآنزا
سرماخوردگی می تواند به واسطه بیش از 200 نوع مختلف ویروس رخ دهد. حدود 50 درصد موارد سرماخوردگی با فعالیت راینوویروس مرتبط هستند و از دیگر ویروس های شایع می توان به ویروس پاراآنفلوانزای انسانی، متاپنوموویروس انسانی، کروناویروس، آدنوویورس و انتروویروس اشاره کرد.

از سوی دیگر، آنفلوآنزا یک بیماری تنفسی واگیردار است که بیشتر به واسطه ویروس های نوع A و B آنفلوآنزا شکل می گیرد.

اگرچه پیشگیری کامل از ابتلا به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا ممکن نیست، اما روش هایی وجود دارند که می توانند احتمال ابتلا به این بیماری ها را کاهش دهند.
دریافت واکسن

13 راهکار برای فرار از سرماخوردگی و آنفلوآنزا

دریافت واکسن قوی‌ترین محافظت در برابر عفونت های آنفلوآنزای فصلی را ارائه می کند. به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، دریافت واکسن بهترین روش برای محافظت در برابر عفونت های آنفلوانزای فصلی است.

آنفلوآنزا در نتیجه آلوده شدن یک فرد با یک ویروس آنفلوآنزا رخ می دهد. واکسن های آنفلوآنزا حاوی آنتی‌ژن های آنفلوآنزا هستند که سیستم ایمنی بدن انسان را به تولید پادتن های بیشتر ترغیب می کند. این پادتن ها می توانند در برابر ویروس های مهاجم آنفلوآنزا از انسان محافظت کرده و به پیشگیری از بیماری کمک کنند.

چهار نوع ویروس آنفلوآنزا وجود دارند که همگی می توانند در طول سال جهش یابند. این جهش ها می تواند کارایی واکسن های آنفلوآنزای فصلی را کاهش دهد. اگر واکسن به خوبی با ویروس آنفلوآنزا منطبق شده باشد، می تواند از 40 تا 60 درصد عفونت های آنفلوآنزا پیشگیری کند. بر همین اساس دریافت سالانه واکسن اهمیت دارد.

در شرایطی که واکسن های آنفلوآنزا ایمنی کامل را تضمین نمی کنند، اما می توانند در صورت ابتلا به بیماری شدت علائم را کاهش داده و خطر بستری شدن در بیمارستان و مرگ را نیز کاهش دهند.

در ادامه برخی دلایل که می توانند شما را برای دریافت سالانه واکسن آنفلوآنزا تشویق کنند، ارائه شده اند:

بنابر برآورد مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، واکسیناسیون از 5.3 میلیون مورد بیماری آنفلوآنزا بین سال های 2016 و 2017 پیشگیری کرد.

بنابر مطالعه ای که در سال 2018 انجام شد، افراد بزرگسال در نیوزیلند که بین سال های 2012 تا 2015 واکسن آنفلوآنزا دریافت کرده بودند، در مقایسه با آنهایی که واکسن نزده بودند، 59 درصد احتمال کمتری داشت به واسطه این بیماری در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بستری شوند.

مطالعه ای در سال 2017 نشان داد که واکسیناسیون آنفلوآنزا میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری را در کودکان 6 ماهه تا 17 ساله به میزان 65 درصد کاهش داده است.
ضدعفونی کردن سطوح مختلف

13 راهکار برای فرار از سرماخوردگی و آنفلوآنزا

ویروس ها می توانند روی سطوح مختلف، از جمله سطوح فلزی، پلاستیکی، پارچه ای، کاغذی، و شیشه ای زنده بمانند.

مدت زمانی که ویروس می تواند روی این سطوح در حالت عفونی باقی بماند به عوامل مختلفی، از جمله دما و رطوبت، بستگی دارد. با این وجود، مطالعه ای در سال 2016 نشان داد که ویروس های آنفلوآنزا می توانند برای مدت زمانی طولانی، حتی تا چند ماه، خارج از بدن به بقای خود ادامه دهند.

افراد می توانند خطر عفونت های ویروسی را با استفاده از محصولات حاوی الکل و مواد ضد عفونی کننده و پاکسازی منظم اشیا مختلف که با آنها در تماس هستند، مانند میز، پیشخوان آشپزخانه یا صفحه کلید رایانه، کاهش دهند.

زمانی که از محصولات ضد عفونی کننده و پاک کننده استفاده می کنید به دستورالعمل استفاده از آنها توجه داشته باشید.
تمیز نگه داشتن هوا

13 راهکار برای فرار از سرماخوردگی و آنفلوآنزا

سرماخوردگی و آنفلوآنزا از جمله عفونت های تنفسی محسوب می شوند. ویروسی هایی که موجب این بیماری ها می شوند در غشاهای مخاطی که دستگاه تنفسی را پوشش می دهند، تکثیر می شوند و می توانند در قالب قطرات ریز مخاط از طریق هوا در محیط پخش شوند.

این به معنای آن است که سرفه یا عطسه افراد مبتلا به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا می تواند به پخش شدن ویروس ها در محیط اطراف منجر شود. به عنوان مثال، ویروس های آنفلوانزا می توانند پس از سرفه یا عطسه یک فرد بیمار تا فاصله 3.7 متری در هوا پخش شوند.

افراد بیمار می توانند خطر آلوده کردن دیگران را با استراحت در خانه و پوشاندن صورت هنگام عطسه یا سرفه کاهش دهند.
رعایت بهداشت

13 راهکار برای فرار از سرماخوردگی و آنفلوآنزا

شستشوی منظم دست ها روشی موثر برای محافظت در برابر عفونت های ویروسی است. ویروس ها می توانند از طریق چشم ها، بینی، یا دهان وارد دستگاه تنفسی انسان شوند. یک فرد می تواند با لمس سطحی آلوده و سپس تماس دست با صورت، زمینه ساز ورود ویروس به بدن خود شود.

شستشوی منظم دست ها با آب تمیز و صابون روشی موثر برای پیشگیری از ابتلا به عفونت های ویروسی، مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا است. بنابر گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، شستشوی منظم و اصولی دست ها می تواند کاهش 16 تا 21 درصدی بیماری های تنفسی، مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا را موجب شود.

اگر به صابون دسترسی ندارید، می توانید از ضدعفونی کننده های دست مبتنی بر الکل استفاده کنید. محصولات متنوع ضد عفونی کننده دست در بازار وجود دارند.
مصرف مکمل روی

13 راهکار برای فرار از سرماخوردگی و آنفلوآنزا

روی یک ماده مغذی مهم برای سلامت انسان است که به طور طبیعی در مواد غذایی مانند گوشت، ماهی، و مغزدانه ها وجود دارد.

بنابر یک بررسی که در سال 2016 انجام شد، کمبود روی می تواند به ضعف سیستم ایمنی و بیماری های التهابی پوست منجر شود. افرادی که دارای واکنش ایمنی ضعیف هستند، توانایی کمتری برای مبارزه با عفونت ها دارند.

همچنین، یک متاآنالیز در سال 2017 نشان داد که مصرف مکمل روی می تواند دوره زمانی سرماخوردگی را حدود 33 درصد کاهش دهد. شرکت کنندگان در مطالعه بین 80 و 207 میلی گرم روی در روز مصرف می کردند.
مصرف فیبر بیشتر

13 راهکار برای فرار از سرماخوردگی و آنفلوآنزا

فیبر غذایی فواید سلامت مختلفی را ارائه می کند که از آن جمله می توان به تنظیم گوارش، پیشگیری از یبوست، و کاهش خطر ابتلا به برخی از بیماری ها اشاره کرد.

مطالعه ای در سال 2018 با حضور سوژه های حیوانی نشان داد که فیبر ممکن است به تقویت سیستم ایمنی کمک کند.

پژوهشگران واکنش های ایمنی در موش هایی که یک رژیم غذایی کم فیبر را دنبال کرده بودند نسبت به گروه مصرف کننده یک رژیم غذایی پر فیبر مقایسه کردند. نتایج این مطالعه نشان داد که اسیدهای چرب زنجیره کوتاه موجود در فیبر غذایی سیستم ایمنی موش ها را در برابر عفونت های آنفلوآنزا تقویت کرده است.
پرهیز از سیگار

13 راهکار برای فرار از سرماخوردگی و آنفلوآنزا

سیگار کشیدن یک عامل خطرآفرین شناخته شده برای بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان، آسم و عفونت های تنفسی است. تنفس دود دست دوم سیگار نیز می تواند خطر ابتلا به این بیماری ها را افزایش دهد.

افرادی که سیگار می کشند یا به طور مرتب در معرض دود سیگار قرار دارند احتمال بیشتری دارد هنگام ابتلا به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا علائمی با شدت بیشتر را تجربه کنند. نتایج یک بررسی در سال 2018 نشان داد که دود سیگار می تواند بر سیستم ایمنی تاثیرگذار بوده و توانایی فرد برای مبارزه با عفونت ها را کاهش دهد.

ترک سیگار و پرهیز از دود دست اول و دست دوم سیگار روشی خوب برای بهبود سلامت کلی و کاهش احتمال ابتلا به بیماری است.
ورزش کردن

13 راهکار برای فرار از سرماخوردگی و آنفلوآنزا

فعالیت بدنی منظم می تواند خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها را کاهش داده، سلامت کلی و بهزیستی فرد را تقویت کرده و خطر برخی از بیماری ها از جمله موارد زیر را کاهش دهد:

- بیماری قلبی

- استرس و اضطراب

- فشار خون بالا

- دیابت نوع 2

- برخی انواع سرطان

افزون بر این فواید، پژوهشی در سال 2016 نشان داد که فعالیت بدنی می تواند عملکرد ایمنی یک فرد را تقویت کرده و خطر ابتلا به عفونت های تنفسی را کاهش دهد.

مطالعه ای دیگر در سال 2018 نیز فواید مدیتیشن و ورزش را در پیشگیری از عفونت های تنفسی حاد نشان داد. در این مطالعه 8 هفته ای، پژوهشگران شرایط 390 شرکت کننده که به صورت تصادفی به سه گروه زیر تقسیم شده بودند را دنبال کردند:

گروهی که ورزش نمی کردند (گروه کنترل).

گروهی که تمرینات کاهش استرس مبتنی بر ذهن‌آگاهی را انجام می دادند.

گروهی که تمرینات ورزشی با شدت متوسط را انجام می دادند.

شرکت کنندگان دو گروهی که تمرینات کاهش استرس و تمرینات ورزشی را انجام می دادند در مقایسه با گروه کنترل، کاهش 14 تا 33 درصدی در تعداد عفونت های تنفسی حاد را تجربه کردند.

همچنین، افراد حاضر در دو گروه تمرینات کاهش استرس و ورزش که بیمار شده بودند، علائمی با شدت کمتر را تجربه کردند.

به گفته وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا، انجام هر گونه فعالیت بدنی بهتر از بی تحرکی است.

با این وجود، برای تضمین بهره‌مندی از فواید سلامت، این وزراتخانه حداقل 150 دقیقه ورزش با شدت متوسط یا 75 دقیقه ورزش ایروبیک (هوازی) با شدت زیاد در هفته را توصیه کرده است.
مصرف زیاد مایعات

13 راهکار برای فرار از سرماخوردگی و آنفلوآنزا

مصرف زیاد آب یکی از اقدامات دیگری است که می توانید برای پرهیز از سرماخوردگی و آنفلوآنزا مد نظر قرار دهید. نتایج یک مطالعه نشان داد که هیدارته نگه داشتن بدن ممکن است به تقویت یک نوع واکنش ایمنی خاص منتج شود که توانایی بدن در مبارزه با ویروس ها را افزایش می دهد. مصرف مایعات فراوان، به ویژه آب، می تواند به هیدراته نگه داشتن بدن کمک کند.

این در شرایطی است که باید از نوشیدنی های حاوی الکل و کافئین پرهیز کرد زیرا می توانند به کم آبی بدن منجر شوند. نوشیدنی های الکلی می توانند در تضعیف سیستم ایمنی نیز نقش داشته باشند.

مصرف شش تا هشت لیوان آب در روز و حتی بیشتر در روزهای گرم می تواند به تامین آب مورد نیاز بدن کمک کند. آب گوشت و آبمیوه ها و آب سبزیجات تازه، مانند آب پرتقال، نیز از دیگر گزینه هایی خوب هستند که نه تنها تامین آب مورد نیاز بدن کمک می کنند، بلکه مواد مغذی مانند ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها را در اختیار بدن قرار می دهند.
مصرف پروبیوتیک ها

13 راهکار برای فرار از سرماخوردگی و آنفلوآنزا

پروبیوتیک ها باکتری های خوب و مفیدی هستند که می توانند به حفظ سلامت بدن کمک کرده و از شما در برابر باکتری های بد محافظت کنند. همچنین، مصرف پروبیوتیک ها ممکن است به پیشگیری از سرماخوردگی و آنفلوآنزا نیز کمک کند.

نتایج یک مطالعه نشان داد که مصرف منظم پروبیوتیک ها به حفظ سلامت انسان کمک کرده و ابتلا به عفونت های تنفسی، مانند سرماخوردگی را کاهش داده است. شما می توانید مصرف مواد غذایی حاوی پروبیوتیک ها مانند کفیر، ماست، و کیمچی و یا مصرف مکمل های پروبیوتیک را برای پیشگیری از سرماخوردگی و آنفلوآنزا مد نظر قرار دهید.
خواب کافی

13 راهکار برای فرار از سرماخوردگی و آنفلوآنزا

خواب و استراحت کافی و با کیفیت بالا می تواند نقش مهمی در تقویت سلامت و عملکرد سیستم ایمنی بدن انسان داشته باشد. مطالعات مختلف نشان داده اند که خواب کافی برای عملکرد سالم سیستم ایمنی بدن ضروری است و خواب ناکافی یا بی کیفیت با افت عملکرد سیستم ایمنی پیوند خورده است. از این رو، خواب خوب شبانه می تواند به پیشگیری از فعالیت ویروس های سرماخوردگی و آنفلوآنزا و بیمار شدن شما کمک کند.
مصرف گلوتاتیون و زردچوبه

13 راهکار برای فرار از سرماخوردگی و آنفلوآنزا

آنتی اکسیدان ها برای عملکرد ایمنی بدن انسان اهمیت ویژه ای دارند. گلوتاتیون یک آنتی اکسیدان کلیدی برای بدن انسان که در تقویت سیستم ایمنی نقش داشته و به کبد در انجام سمزدایی کمک می کند. کورکومین نیز ماده فعال و مسئول رنگ نارنجی در زردچوبه است که از خواص آنتی اکسیدانی برخوردار بوده که می تواند به مبارزه با رادیکال های آزاد بیماری‌زا کمک کند و همچنین در بهبود سلامت مفاصل و عملکرد قلبی‌عروقی نقش دارد.
لبخند زدن

13 راهکار برای فرار از سرماخوردگی و آنفلوآنزا

نتایج یک پژوهش نشان داد که شادی نیز ممکن است به مبارزه با میکروب های سرماخوردگی و آنفلوآنزا کمک کند. پژوهشگران دریافتند که تفکر مثبت، بازی کردن با حیوانات خانگی، و رفتاری ها و فعالیت های شادی آفرین دیگر می توانند به تقویت سیستم ایمنی کمک کرده و محیطی خصمانه را برای فعالیت ویروس ها شکل دهند.
سرماخوردگی یا آنفلوآنزا؟

برخی علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا می توانند شبیه هم بوده و تشخیص این که به کدام بیماری مبتلا شده اید را دشوار سازد. به طور کلی، علائم آنفلوآنزا سریع‌تر از علائم سرماخوردگی که به تدریج شکل می گیرند، احساس می شوند. همچنین، علائم آنفلوآنزا از شدت بیشتری برخوردار هستند. افراد مبتلا به آنفلوآنزا برای دو تا سه هفته احساس ضعف و خستگی را تجربه می کنند. همانگونه که تب شکل گرفته و از بین می رود، دوره های لرز و تعریق (عرق سرد) وجود خواهند داشت. دردهای عضلانی، آبریزش یا گرفتگی بینی، سردرد و گلودرد از دیگر علائم این بیماری ها هستند.

درمان سرماخوردگی و آنفلوآنزا معمولا شامل مصرف داروهای ضد ویروس می شود.

علائم زیر در آنفلوآنزا رایج هستند، اما همواره در یک سرماخوردگی رخ نمی دهند:

سردرد: در سرماخوردگی شایع نیست، اما امکان تجربه آن وجود دارد. احتمال مواجهه با سردرد در آنفلوآنزا بیشتر است.

خستگی و ضعف: گاهی اوقات در سرماخوردگی تجربه می شود، اما خفیف‌تر از زمان ابتلا به آنفلوانزا است.

خستگی شدید: در سرماخوردگی شایع نیست.

درد: احساس درد در سرماخوردگی بسیار خفیف‌تر از زمان ابتلا به آنفلوآنزا است.

دما/تب: در سرماخوردگی غیر معمول است و تب بالا به طور کلی در آنفلوآنزا دیده می شود.

عطسه: یک علامت شایع سرماخوردگی است.

آبریزش یا گرفتگی بینی: بسیار شایع است.

سرفه: گاهی اوقات در سرماخوردگی دیده می شود، اما به شدت زمان ابتلا به آنفلوآنزا نیست.

خشکی یا درد گلو: شایع است.
کلمات کلیدی: چندثانیه - راهکار - سرماخوردگی - آنفلوانزا 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP