• امروز پنج‌شنبه ، ۲۱ آذر ۱۳۹۸
  • ۱٥ ربيع الثاني ۱٤٤۱
  • Thu 12 Dec 2019
عضو مجمع روحانیون مبارز گفت: اگر کاندیدایی نداشته باشیم طبیعتا نمی‌توانیم لیستی بدهیم و وقتی لیستی نباشد، جناب خاتمی از چه چیزی باید حمایت کند؟ در حقیقت این احتمال وجود دارد که اصلا لیستی ارائه نشود. ندادن لیست اصلا به معنای تحریم انتخابات نیست و پیش‌فرض اصلاح‌طلبان حضور در انتخابات است. ما به قطعیت می‌گوییم که هنوز تنها روزنه اصلاح‌طلبان شرکت در انتخابات است، ولو در مناطقی لیستی نداشته باشند. معتقدم که اصلاح‌طلبان هنوز هم باید در انتخابات شرکت کنند، زیرا هر نوع تغییری میسر نمی‌شود مگر از صندوق‌های رأی. نباید از این مجال غافل شد.


پروانه سلحشوری نماینده تهران در جمع دانشجویان دانشگاه شیراز گفت: بنده را متهم کردند که در مقابل خانواده شهدا ایستاده‌ای اما من ذره به ذره با خانواده شهدا تجربه دارم. هیچگاه سناریوی استعفا را بازی نکردم، اگر استعفا داده بودم آیا می‌توانستم نطق دو روز اخیر را بدهم؟ بنده به مردم تعهد داده‌ام و باید به آن پایبند باشم. بارها گفته‌ام قتل میترا استاد جنایت است اما نمی‌دانم چرا برخی امر بدیهی را توئیت می‌کنند؟ بارها گفته‌ام این مجلس و حکومت در مقابل مرگ سحر خدادادی هم مسئول است چه بپذیرید چه نه! فکر می‌کنید سهم ما و برنامه ریزان در ناامیدی که زنان جامعه دارند، کم است؟


در انتخاباتی که شاهد غیبت چهره‌های شاخص اصولگرا و اصلاح طلب هستیم، ۶ چهره نام آشنا از نهاد مجمع تشخیص حضور یافته‌اند. چهره‌هایی که هر کدام به دلیل برخورداری از سوابق و مسئولیت‌های کلیدی اکنون مدعی نشستن بر کرسی‌های هیات رئیسه مجلس یازدهم هستند. غلامرضا مصباحی مقدم، مجید انصاری، حسین مظفر، محمد باقر قالیباف، مصطفی میرسلیم و علی احمدی (جانشین دبیر مجمع تشخیص) به عنوان ۶ مجمعی در کنار خیل نیروهای جوان و اغلب ناشناخته اصولگرا و اصلاح‌طلب برای کارزار انتخابات اسفند ۹۸ آماده می شوند. در میان این ۵ نامزد اصولگرای مجمعی، میرسلیم و مصباحی مقدم جریان سنتی‌ها (موتلفه و جامعه روحانیت) را نمایندگی می‌کنند. حسین مظفر و قالیباف زوج انتخاباتی سال ۹۲ تحت حمایت تشکل ایثارگران قرار دارند و علی احمدی در شمار اصولگرایان میانه‌رو تعریف می‌شود.


نرخ دلار در این ساعت از معاملات (۱۶ عصر) در تابلوی صرافی ملی به ۱۳۱۵۰ برای فروش و ۱۳۰۵۰تومان برای خرید رسید. البته قیمت‌ها در تابلوی دیگر صرافی‌ها تا حدودی متفاوت است؛ برخی صرافی‌ها دلار را ۱۳۱۰۰ و برخی دیگر ۱۳۲۰۰ اعلام می‌کنند، حتی چند صرافی نرخ دلار را تا ۱۳۳۰۰ بالا نگه داشته‌اند. این درحالیست که قیمت واقعی فروش با آنچه در تابلوی برخی صرافی‌ها اعلام شده فرق دارد. به گفته یکی از صرافان به خاطر اینکه دلار را با قیمت بالا خریده نمی‌تواند با نرخ پایین بفروشد. بنابراین به رغم اینکه قیمت را به ظاهر ۱۳۱۵۰ اعلام کرده، ۱۳۳۳۰ تومان می‌فروشد. بنابر گزارش میدانی از بازار ارز فردوسی، امروز بیشتر فعالان رسمی و غیررسمی بازار با آغاز روند نزولی نرخ ارز فروشنده هستند.


رئیس جمهور گفت: کمک‌های معیشتی دولت به مردم در راستای اصلاح قیمت بنزین همچنان ادامه خواهد داشت. ، حجت‌الاسلام حسن روحانی در نشست امروز (چهارشنبه ۲۰ آذر ماه) هیئت دولت با اشاره به اینکه در آغاز دولت دوازدهم ۲ تعهد اساسی به مردم دادم که بر روی آن‌ها بیش از سایر موارد تلاش و ایستادگی کرده‌ایم، گفت: در راستای تحقق وعده اشتغال، تقویت تولید و شرکت‌های دانش‌بنیان در دستور کار جدی قرار گرفته است و برای جذب سرمایه‌گذاری در این زمینه اقدامات بزرگی انجام شده است و تا امروز به وعده خود در این زمینه وفادار بوده‌ایم. رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در زمینه مبارزه با فقر مطلق نیز بندی در تبصره ۱۴ بودجه گنجانده‌ایم که هر سال اعتبار آن نسبت به سال قبل افزایش یافته است و در این راستا رئیس کمیته امداد امام (ره) در اجتماع بزرگی صراحتاً به من اعلام کرد که شما فقر...


شنبه ، ۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت: ۰:۰۷
انتشار دوبارۀ مجلۀ «صدا»


هفته‌نامۀ «صدا» که اردیبهشت ماه گذشته توقیف شده بود، فردا – شنبه 9 آذر 1398- انتشار خود را از سر می‌گیرد.
مدیرمسؤول این مجله دراین‌باره گفت: «پس از فضاسازی‌هایی در فضای مجازی و توقیف مجله در دفاعیات خود تاکید کردیم همۀ جریان‌ها و نیروهای سیاسی کشور باید بتوانند دیدگاه خود را درباره مسایل اصلی و کلان کشور، ازجمله موضوعات سیاست‌ خارجی، بیان کنند و خوش‌بختانه با دستور ریاست محترم قوه‌قضاییه دستور رفع توقیف صادر شد».


وی در پاسخ به این سؤال که «با توجه به این که زودتر هم به لحاظ قانونی می‌توانستید مجله را منتشر کنید چرا دورۀ عدم انتشار طولانی شد» ضمن اشاره به مسایل و مشکلات مالی تصریح کرد: متاسفانه، بخش مهمی از احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب به بهانۀ توسعۀ فضای مجازی و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، به نشریات مکتوب کم‌توجه‌اند و از حداقل حمایت و همراهی دراین زمینه خودداری می‌کنند و همین امر، موجب دلسردی و بی‌انگیزگی همکاران مجله جهت انتشار مجدد آن شد.

راعی با بیان این که "به رغم توسعه فضای مجازی، کانال‌های تلگرامی، توییتر و... هیچ‌گاه نمی‌توانند جایگزین اعتبار و اهمیت نشریات مکتوب شوند"، این نقد را مطرح کرد: جای تاسف دارد که جریان اصلاحات به چنین موضوعات واضحی بی‌توجه است و امروز می‌بینیم به‌جز حزب کارگزاران سازندگی، سایر احزاب مهم اصلاح‌طلب کاملا در حوزه نشریات مکتوب بی‌برنامه و بی‌توجه اند.

وی تصریح کرد: اتفاقا واکنش گسترده و حملات سازمان‌یافته به مجله "صدا" نشان داد با وجود مطالب زیادی که در فضای مجازی منتشر می‌شود؛ جریان مقابل، همچنان به اهمیت مجلات و نشریات معتبر اصلاح‌طلب واقف است و از هر بهانه‌ای برای جلوگیری از فعالیت آنها استفاده می‌کند. اما خود اصلاح‌طلبان به این موضوع توجهی ندارند و از کمترین حمایت‌ها در این زمینه خودداری می‌کنند و همین امر، موجب دلسردی سردبیر و تحریریه مجله و خودداری آنها از ادامه فعالیت در چندماه گذشته شده بود.

مدیرمسئول هفته‌نامه "صدا" با اشاره به قطع اینترنت در چند روز یا اختلال در آن گفت: هر چند به این کار اعتراض داریم اما همین اتفاق نشان داد اتکای صرف به فضای مجازی، می‌تواند جامعه و نیروهای سیاسی را از حداقل ارتباطات در حساس‌ترین شرایط کشور محروم سازد.

راعی گفت: شرایط دشوار انتشار مطبوعات و مسایل اقتصادی، عامل اصلی توقف انتشار و یا کاهش کیفیت محتوای مطبوعات است حال آن که اگرهمفکران و حامیان نشریاتی مانند «صدا» برنامه‌ مشخصی در این زمینه داشته باشند؛ می‌توان با همۀ فشارها و محدودیت‌ها موثر و فعال عمل کرد.

در بیست و سومین شماره دوره جدید هفته‌نامه "صدا" پرونده‌ها، مصاحبه‌ها و مقالات مختلفی درباره اعتراضات و نا‌آرامی‌های اخیر پیش چشم خوانندگان قرار می گیرد و چهره‌هایی چون مصطفی تاج‌زاده، محمدرضا تاجیک، عبدالله رمضان‌زاده، سراج‌الدین میردامادی، داوود سلیمانی و... تحلیل‌های خود را دراین‌باره ارائه کرده‌اند.

محمدجواد روح هم در یادداشت نخست این شماره "صدا" با عنوان "آخرین صداها" به تحلیل استعفای محمود حجتی، وزیر جهادکشاورزی، قطع اینترنت و پیام سیدمحمد خاتمی درباره حوادث اخیر پرداخته و آن را ناشی از شرایطی دانسته که "دیگر کسی حرفی برای گفتن ندارد؛ و همه می‌خواهند بروند".

در صفحات اقتصادی "صدا" به وضعیت کسری بودجه دولت در سال آینده و وضعیت بودجه و مالیات نهادهای خاص پرداخته شده و گفت‌وگوهایی با علی سرزعیم و جعفر خیرخواهان هم دراین‌باره انجام شده است.

پرونده "ایران" این شماره که در آستانه ۱۰آذرماه، روز مجلس، به بررسی موقعیت کنونی نهاد قانونگذاری در ایران اختصاص یافته؛ گزارشگر "صدا" در تحلیلی با عنوان "مجلس مدرس می‌خواهد؛ نه لیاخوف" به سقوط مجلس از راس امور پرداخته است. احمد توکلی، مجید انصاری، حسین انصاری‌راد، پروانه سلحشوری و... هم در گفت‌وگوهایی با "صدا" نظرات خود را دراین‌باره ارائه کرده‌اند.

عصر ایران با استقبال ازبازگشت یک رسانۀ مکتوب به عرصۀ اطلاع‌رسانی و تحلیل، امیدوار است رویکرد جدید دستگاه قضایی و مقاومت مدیران نشریات و روزنامه‌نگاران در برابر فشارهای اقتصادی به ایجاد نشاط در فضای سیاسی و رسانه های چاپی و مکتوب و احیای مرجعیت رسانه های داخلی در افکار عمومی بینجامد.
کلمات کلیدی: چندثانیه - مجله - صدا - انتشار 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP