• امروز جمعه ، ۴ بهمن ۱۳۹۸
  • ٢٩ جمادى الأولى ۱٤٤۱
  • Fri 24 Jan 2020
سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به سخنان برایان هوک و تهدید به ترور فرمانده نیروی قدس سپاه گفت: سخنان این مقام وزارت امور خارجه آمریکا علنی سازی رسمی و پرده برداری آشکار از تروریسم هدفمند و دولتی این کشور است. سید عباس موسوی اظهار داشت: اینک پس از رژیم صهیونیستی، آمریکا دومین رژیمی است که رسما اعلام می کند امکانات دولت و نیروهای مسلح خود را برای اقدامات تروریستی بکار گرفته و در آینده نیز ادامه خواهد داد. وی روی آوری رژیم آمریکا به اقدامات تروریستی را نشانه ضعف، استیصال و سردرگمی مقامات این رژیم دانست و با محکوم کردن اظهارات وقیحانه و اقدامات تروریستی سردمداران این رژیم، از اعضای جامعه بین المللی خواست این اقدامات و تشویق به تروریسم برایان هوک رییس گروه اقدام ویژه ایران در وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه فرمانده جدید سپاه قدس...


این نوع رویارویی در شرایط ویژه کشور، نقض بی طرفی این شورا و نقض الزامات یک انتخابات پرشور و نیز عاملی برای بی اعتمادی به نهاد انتخابات و جایگاه مجلس شورای اسلامی است شورای سیاست گذاری اصلاح‌طلبان در اخرین جلسه خود ضمن انتقاد از رد صلاحیت‌ةای گسترده شورای نگهبان رفتار شورای نگهبان را نقض بی‌طرفی این نهاد و عاملی برای بی اعتمادی به نهاد انتخابات و جایگاه مجلس دانستند. بیست و نهمین جلسه شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح طلبان چهارشنبه دوم بهمن ماه ۹۸ با حضوردبیران کل احزاب برگزار شد. در این جلسه گزارشی از روند پیگیری های‌ صورت گرفته در اعتراض به رد صلاحیت گستره اصلاح طلبان به حاضرین ارائه شد. طبق گزارش های تکمیلی که در این جلسه مطرح شد، شرایط به گونه‌ای است که در صورت عدم تغییر معنی‌دار در وضعیت کاندیداهای اصلاح‌طلب امکانی برای ارائه لیست...


کنفدراسیون فوتبال آسیا با انتشار بیانیه رسمی خبر از توافق با باشگاه های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا داد. ، پس از جلسه مدیران عامل سه باشگاه استقلال، پرسپولیس و شهرخودرو به همراه مهدی علینژاد معاون وزیر ورزش با مسئولان AFC در مالزی، توافق بر سر میزبانی تیم‌های ایرانی در مرحله پلی آف و گروهی حاصل شد. از این رو کنفدراسیون فوتبال آسیا در بیانیه رسمی اعلام کرد باشگاه‌های استقلال و شهرخودرو موافقت خود را با برگزاری بازی‌های مرحله پلی آف در کشور امارات اعلام کردند. همچنین در این بیانیه آمده است بازی‌های خانگی نمایندگان ایران به دور برگشت منتقل شود تا پس از بررسی مجدد درباره مسائل امنیتی داخل ایران تصمیم گیری نهایی صورت گیرد. سایت AFC بیانیه خود را اصلاح کرد/شرط امنیتی حذف شد با اصلاح بیانیه AFC شرط امنیتی برای میزبانی تیم‌های...


حمیدرضا گودرزی وکیل مدافع محمد علی نجفی شهردار اسبق تهران درباره آخرین وضعیت پرونده «محمدعلی نجفی» اظهار کرد: ما به حکم شعبه ۹ دادگاه کیفری به دیوان عالی کشور اعتراض کردیم. وی افزود: در حال حاضر پرونده موکلم در شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور در دست رسیدگی است. وکیل مدافع نجفی بیان کرد: اگر حکم در دیوان عالی نقض شود، پرونده برای رسیدگی مجدد به شعبه هم عرض ارسال می‌شود. گودرزی با بیان اینکه ما به نقض حکم در دیوان عالی کشور امید زیادی داریم، گفت: فکر می‌کنیم شانس بالایی برای نقض حکم داریم، البته این موضوع به دیدگاه قضات دیوان عالی کشور هم بستگی دارد. وی بیان کرد: به احتمال زیاد حکم پرونده در یک تا دو هفته آینده از سوی دیوان عالی کشور اعلام شود.


محمدرضا خباز عضو حزب اعتماد ملی ز یادداشتی که نوشته، آورده است: اگر بخواهیم مجلس آینده مانند مجالس گذشته نباشد و نمایندگان واقعی مردم بتوانند برای رفع مشکلات کشور سینه سپر کنند اول باید مشخص شود آیا رفتن به مجلس یک هدف است یا وسیله‌ای برای خدمت به مردم؟ به نظر می‌رسد ما هدف را گم کرده‌ایم یعنی به هر قیمتی و با هر هزینه‌ای و با هر لابی‌گری باید به مجلس راه پیدا کنیم؛ وقتی چنین تفکری بر یک جریان یا یک جناحی حاکم شد اول سقوط فرد یا آن جناح آغاز می‌شود و پس از آن اتفاقی که می‌افتد آثار این تصمیم و هدف است. شفاف شدن هزینه‌های انتخابات، آغاز راه اصلاح مجلس معنا ندارد افراد برای انتخاب شدن دست به اسراف بزنند مگر یک نماینده در طول ۴ سال بیشتر از ۴۰۰ الی ۵۰۰ میلیون درآمد دارد که برخی نمایندگان میلیاردی خرج می‌کنند؟ در چنین شرایطی دو...


دوشنبه ، ۱۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت: ۱۶:۱۱
پرونده واگذاری ارز ۴۲۰۰ تومانی به کجا رسید؟

دادستان دیوان محاسبات در نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهور: دلارِ ۴۲۰۰ تومانی عملاً موجب حراج و هدررفت ۳میلیارد و ۴۵۹ میلیون دلار از منابع در پوشش رانت‌های ارزی شد.

آقای فیاض شجاعی با تبیین نتایج رسیدگی به پرونده ارزی موسوم به ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی گفت: یکی از چالش‌های بزرگی که در ۲ سال اخیر اتفاق افتاد، موضوع نظام ارزی کشور بود. ما چندین بار هزینه تغییر نظام ارزی را بر مبنای سیاست‌های مجموعه سیاستگذاران نظام ارزی پرداخت کردیم.

وی افزود: در دوره دفاع مقدس، سیاست ارزی کشور، تثبیت نرخ ارز بود شاید هم در آن مقطع چاره‌ای جز این نبود، زیرا هنوز بخش تولیدی کشور راه نیفتاده بود و ناگزیر بودیم که کشور را واردات محور اداره کنیم.

آقای شجاعی، سیاست تثبیت نرخ ارز را به معنی سیاست حمایت از واردات، اعطای یارانه به کالا‌های وارداتی و حمایت از محصولات دیگر کشور‌ها دانست و افزود: تا زمانی که نتوانیم سیاست ارزی خود را براساس شناور مدیریت شده یا براساس ارز تعادلی بازار اجرا کنیم شعار‌هایی مانند حمایت از صادرات و حمایت از تولیدات داخلی، هیچگاه به واقعیت نخواهد پیوست.

وی گفت:: در آن مقطع، قانونگذاران در زمان مناسب متوجه ضرورت جراحی اقتصادی در نظام ارزی شدند و در قانون برنامه پنجم، تصریح کردند که نرخ ارز، تک نرخی و بر اساس سیاست شناور مدیریت شده باشد.

آقای شجاعی افزود: طبیعی بود که وقتی می‌خواهیم از سیاست ارز تثبیتی یا دستوری به سمت سیاست ارزی شناور و مدیریت شده تغییر موضع دهیم آثار تورمی خواهد داشت که آن را تقبل کردیم و هیچ چاره‌ای هم نبود جز آن که نوعی جراحی اقتصادی کنیم که البته در آن مقطع، درد خودش را داشت، اما باید مراقبت می‌کردیم که نتیجه این جراحی به عفونت منجر نشود.

دادستان دیوان محاسبات گفت:: در مقطعی که اسناد بالادستی، قوانین و تجارب گذشته، ما را به سمتی کشاند که سیاست ارزی کشور، شناور مدیریت شده باشد برای درمان نوسانات ارزی، دوباره به نقطه صفر بازگشتیم، یعنی نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به ازای هر دلار تعیین شد که به عبارت دیگر تعیین نرخ دستوری و اعمال سیاست تثبیت نرخ ارز بود.

وی افزود: طبق این مصوبه هیأت وزیران، این نرخ، هم برای کالا‌های غیراساسی و غیر ضروری و هم برای کالا‌های اساسی به طور یکسان تعیین شد و آثاری را متوجه کشور کرد که در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور در ۲۵ خرداد ۹۸ ‎؛ آقای جهانگیری را به آن آثار توجه دادم و نوشتم که این سیاست ارزی، اولا خلاف مقررات و اسناد بالادستی است و ثانیا؛ آثاری بر نظام اقتصادی کشور تحمیل کرد.

آقای شجاعی گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی عاید کسانی شد که فرصتی پیدا کردند تا بدون قید و شرط اقلامی وارد کردند که چندان ضرورت و اهمیتی برای کشور نداشت.

وی تصریح کرد: در شرایطی که برای جذب یک دلار به آب و آتش می‌زدیم و این منابع ارزی می‌توانست صرف امور تولیدی و سرمایه گذاری‌هایی شود که اقتصاد ما تشنه آن است یا حداقل باید صرف واردات کالا‌های اساسی می‌شد به نحوی هزینه شد که با شرایط کنونی ارزی مواجه هستیم.

دادستان دیوان محاسبات گفت: مواقعی که منابع ارزی کشور از محل صادرات کالا‌های نفتی و غیر نفتی به وفور در اختیار باشد شاید ۳ میلیارد و ۴۵۹ میلیون دلار، خیلی عدد بزرگی نباشد، اما در مقطعی که حتی به یک دلار در عرصه سرمایه گذاری نیاز داریم به علت این سیاست و مصوبه غلط هیات دولت، این منابع هدر رفت و در قالب رانت، صرف کالا‌های غیر اساسی شد.

آقای شجاعی، مشخص شدن نحوه شکل گیری و استفاده از رانت‌ها را مستلزم دستیابی به ریز اطلاعات دانست و تاکید کرد: خوشبختانه دستگاه‌های نظارتی مانند سازمان بازرسی و نهاد‌های اطلاعاتی و حفاظتی با مشارکت یکدیگر به این پرونده ورود کردند تا کسانی که از رانت این سیاست غلط و این مصوبه نادرست منتفع شدند شناسایی شوند.

وی وظیفه دیوان محاسبات را در این گونه پرونده‌ها، عمدتاً کلان نگری دانست و افزود: به همین علت است که این نامه به معاون اول رئیس جمهور نگاشته و تصریح شد که چنین تصمیمی از جانب دولت، مغایر با نظام ارزی کشور بود.

آقای شجاعی همچنین این مصوبه هیات دولت را از مصادیق تصمیم نادرست منجر به تضییع حقوق بیت المال برشمرد و اضافه کرد: این، عنوانی است که دیوان محاسبات قائل به آن است و به همین علت از مسئولان ذیربط، مطالبه توضیح کردیم.

دادستان دیوان محاسبات گفت: در پاسخ معاونت حقوقی ریاست جمهوری به نامه بنده متأسفانه به جای این که به ماهیت موضوع بپردازند وارد بحث صلاحیتی دیوان شدند و گفتند در این نامه، صلاحیت دیوان محاسبات و به تبع آن، صلاحیت مجلس به نظارت بر عملکرد دولت توسعه یافته است.

وی افزود: آقای جهانگیری این نامه را به دستگاه‌های ذی ربط مانند معاونت حقوقی ریاست جمهوری، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه ارجاع داده بود و این معاونت حدود ۲۰ روز قبل به آن پاسخ داد.

آقای شجاعی گفت:: دلیلشان این است که می‌گویند این تصمیم ارزی بر اساس مصوبه هیأت دولت بوده است در حالی که تطبیق مصوبات هیأت وزیران با قوانین؛ در حیطه اختیارات رئیس مجلس شورای اسلامی است که در قالب هیأت تطبیق مصوبات هیأت دولت با قانون انجام می‌شود.

وی افزود: این مصوبه به ظاهر شاید مغایرتی با قوانین بالادستی نداشت، اما در مفهوم و ماهیت، مغایرت وجود دارد.

آقای شجاعی گفت:: طبق قانون ‏، هر تصمیمی که نادرست باشد و منجر به تضییع حق بیت المال شود دیوان محاسبات می‌تواند وارد شود و به این علت دادستانی با ورود به این پرونده، نامه نگاری کرد.

دادستان دیوان محاسبات تصریح کرد: توجیهات و دفاعیات معاونت حقوقی ریاست جمهوری در پاسخ به این نامه را نپذیرفتیم و به مرحله بعدی رسیدگی وارد می‌شویم که منتهی به صدور دادخواست، بررسی در هیات مستشاری و صدور و اجرای رأی منتهی می‌شود.

وی درباره اقدام بعدی دیوان محاسبات گفت:: روال کار در شرایط عادی به نحوی است که اگر این گونه تصمیمات ناشی از یک فرد باشد تصمیم او را نادرست می‌دانیم و آن فرد نیز دفاع می‌کند که یا می‌پذیریم یا نمی‌پذیریم و اگر قابل پذیرش نباشد، دادستان مبادرت به صدور دادخواست می‌کند و موضوع در هیأت‌های مستشاری با حضور متهم ‏و نماینده دادستان بررسی و به صدور رای و اجرای آن منجر می‌شود.

آقای شجاعی افزود: فرآیند رسیدگی به این پرونده ارزی، قاعدتاً نباید بیش از ۲ ماه طول بکشد.

دادستان دیوان محاسبات تاکید کرد: ۱۸ میلیارد دلاری که در قالب ارز ۴۲۰۰ پرداخت شده ‎؛ گم نشده است و این تعبیر درستی نیست، ما می‌گوییم تضییع شده است یعنی اگر می‌خواستیم یارانه بدهیم، مابه التفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی با ارز تعادلی بازار را باید برای چه کالا‌هایی می‌دادیم؟ به کالا‌های اساسی نه کالا‌هایی که هیچ ضرورتی برای کشور ندارد.

آقای شجاعی افزود: این اقدام حتی ‏، نوعی تضعیف تولیدات داخلی در مقایسه با کالا‌های وارداتی بود که به آن یارانه دادیم، یعنی نه فقط از کالا‌های داخلی حمایت نکردیم بلکه تضعیف شان هم کردیم.
کلمات کلیدی: چندثانیه - پرونده - واگذاری - تومانی 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP