• امروز چهارشنبه ، ۲ بهمن ۱۳۹۸
  • ٢۷ جمادى الأولى ۱٤٤۱
  • Wed 22 Jan 2020
، ‌حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با اشاره به خطبه های مقام معظم رهبری در نماز جمعه تهران و تاکید ایشان بر مساله قدرت ملی و توانمند شدن گفت: بزرگترین قدرتی که خداوند در کشور ما قرار داده است قدرت ملی و مردمی است و مردم ایران بزرگترین قدرت ما هستند و هیچ قدرتی بالاتر از حضور، ایستادگی، فداکاری و اتحاد مردم نداریم. رییس جمهوری خاطرنشان کرد: هر کجا با مشکل مواجه شدیم، با حضور، اتحاد و وفاق مردم از این مشکلات عبور کردیم. روحانی با بیان اینکه هراس عمده دشمنان از قدرت اقتصادی، نظامی و امنیتی کشورمان نیست، گفت: دشمنان از قدرت مردمی و فرهنگی ایران به شدت در هراس هستند چرا که ملتی که خودش را برای ایثار و فداکاری آماده کند و در مسائل و حوادث مختلف در کنار هم باشند همچنان که در حادثه هواپیما و شهادت فرمانده...


«محمود واعظی» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، گفت: در دولت بحثی درباره تصویب خروج ایران از "ان پی تی" نداشتیم و طبیعی است که این موضوع از اختیارات خود دولت است و تصمیم آن باید جای دیگری گرفته شود. رئیس جمهوری اردیبهشت‌ماه نامه‌ای به سران کشورهای ۴+۱نوشت و اعلام کرد که ایران علاقه‌مند به ماندن در برجام است آمادگی اجرای تعهدات خود را در چارچوب برجام دارد به شرط آنکه طرف‌های دیگر برجام برای حفظ آن به تعهدات خود وفادار باشند. رییس دفتر رییس‌جمهوری ادامه داد: رئیس جمهوری در آن نامه اعلام کرده بود که اگر آمریکا یا هر یک از طرفین تلاش کنند تا پرونده ایران به شورای امنیت ارجاع داده شود، در آن صورت ایران تصمیم به اقدامات سخت‌تری خواهد گرفت، که خروج از "ان پی تی" یکی از آن‌ها خواهد بود. این نوشته رئیس‌جمهوری برای سران...


پروانه سلحشوری نماینده مجلس دهم و عضو فراکسیون امید در گفتگو با فرارو گفت: «مسلم است که دوستان اصولگرا، مجلس دهم را ضعیف‌تر از مجلس هفتم، هشتم و نهم ارزیابی کنند. وقتی مردم تهران برای اولین بار در تاریخ مجالس ایران به هر سی نفر یک فهرست ناشناخته رأی می‌دهند مشخص است که چقدر عملکرد دوستان اصولگرای ما در مجالس هفتم تا نهم خوب بوده است. در واقع اینکه مردم ترجیح دادند به یک تعداد افراد ناشناخته رأی بدهند اما به آنها رأی ندهند، یک نه بزرگ به آنها بود. برای بررسی عملکرد مجلس دهم و اینکه این عملکرد چگونه بوده است به طور حتم به یک بررسی تطبیقی نیاز داریم. چون اتفاقات در خلأ که رخ نمی‌دهد بنابراین باید بررسی مقایسه‌ای کرد. به نظر می‌رسد مجلس دهم اتفاقاً از لحاظ مباحث حقوق بشری که منظور از آن ابعاد اجتماعی است و حتی از نظر اقتصادی عملکرد...


بر اساس بررسی داده ها و نقشه های پیش یابی روز چهارشنبه هواشناسی تهران، بارش ها در نیمه شمالی استان بصورت بارش برف خواهد بود و شدت بارش از امشب تا صبح فردا و همراه با مه پیش بینی می‌شود. از بعدازظهر فردا بتدریج با عبور سامانه بارشی کاهش ابرناکی و افزایش وزش باد دور از انتظار نیست که با افت محسوس دما (بویژه در ارتفاعات و نیمه شمالی استان) همراه خواهد بود. همچنین در بعدازظهر شنبه با عبور موجی نسبتا ضعیف بارش پراکنده انتظار می رود. بیشینه و کمینه دمای هوای پایتخت در روزهای چهارشنبه (۶و ۰)، پنجشنبه (۵ و ۱- )، جمعه (۶ و ۱-)، شنبه و یکشنبه (۶ و ۲-) درجه سانتیگراد پیش بینی می شود. ورامین با ۷ درجه و فیروزکوه – امین آباد با منفی ۱۳ درجه سانتیگراد به ترتیب گرم‌ترین و سردترین نقاط استان طی ۲۴ ساعت گذشته بودند.


قیمت دلار و یورو امروز چهارشنبه دوم بهمن ماه 98/ فاصله 500 تومانی دلار آزاد و بانکی بازار ارز در حالی پنجمبن روز هفته را پشت سر می گذارد که روند معاملات در روزهای اخیر با کمترین نوسان و هیجانی دنبال شده است. به گونه ای که دلار در صرافی های مجاز در کانال 12 هزار تومانی و در آستانه مرز 13 هزار تومان قرار دارد و دلار در بازار آزاد در میانه کانال سیزده هزار تومان با نوسان محدود، قیمت گذاری می شود. در معاملات امروز (چهارشنبه دوم بهمن ماه 98) بازار ارز، شاهد عدم تغییر قیمت گذاری توسط بازارساز هستیم. این ثبات نشان دهنده کاهش نوسان در بازار آزاد و همچنین افت تقاضای کاذب در بازار است. روندی که به گفته بسیاری از فعالان ارزی، با فروکش التهابات غیراقتصادی رقم خورده است و در کنار حضور پرقدرت بانک مرکزی به عنوان بازارساز، همچنان ادامه دارد. بر اساس...


دوشنبه ، ۱۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت: ۱۶:۳۱
هزینه یک پشیمانی دیگر دولت: 10 هزار میلیارد تومان در سال


پشیمانی دولت از شعار «به حساب‌ها سرک نمی‌کشیم» مهم‌ترین خبر نهفته در حذف برخی خانوارهای برخوردار، از یارانه معیشتی بود.

، پشیمانی دولت از شعار «به حساب‌ها سرک نمی‌کشیم» مهمترین خبر نهفته در حذف برخی خانوارهای برخوردار، از یارانه معیشتی بود.

در بین تمام اتفاقات تلخ و بی‌تدبیری‌های صورت گرفته در موضوع افزایش قیمت بنزین، خبر متقاعد شدن دولت برای کنار گذاشتن سیاست اشتباه عدم بررسی حساب‌های بانکی و سایر تراکنش‌های مالی شهروندان می‌تواند امیدها برای حذف یارانه ثروتمندان، جلوگیری از فرار مالیاتی و پیش‌گیری از بسیاری از جرایم مالی مانند پولشویی و فروش ملک به چند نفر و … که بسیاری از این جرایم، به فسادهای سیاسی نیز منجر می‌شوند را زنده کند.

اگر سیاست جدید دولت که شفافیت تراکنش‌های بانکی و مالی را در دستور کار قرار داده است، در کوتاه مدت اجرا شده و گزارش روشنی از اثرات آن به مردم ارائه شود، بی‌شک اعتماد از دست رفته مردم نسبت به دولت در حوادث اخیر تا حدی ترمیم خواهد شد.

برای نشان دادن اهمیت این تغییر رویکرد دولت، چند عدد را باهم مرور کنیم:

به گفته رییس سازمان برنامه و بودجه، درآمد سالانه ناشی از افزایش قیمت بنزین حدود 30 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.

بعد از بررسی‌های انجام شده توسط دولت، حدود 60 میلیون نفر مستحق دریافت یارانه معیشتی شناخته شدند.

از طرفی برمبنای اظهارات رئیس سازمان هدفمندی یارانه‌ها، ماهانه به بیش از 78 میلیون نفر یارانه نقدی پرداخت می‌شود. یعنی 18 میلیون نفر که بعد از افزایش قیمت بنزین و تورم ناشی از آن نیازمند دریافت یارانه معیشتی نیستند، همچنان یارانه 45500 تومانی دریافت می‌کنند.
تقریبا چیزی معادل 10 هزار میلیارد تومان در سال،‌ که یک سوم افزایش درآمد ناشی از افزایش قیمت بنزین است! درآمدی که با پشتوانه قانونی ایجاد شده توسط مجلس شورای اسلامی، بسیار سهل‌الوصول و در دسترس است زیرا دولت سیاست شفافیت تراکنش‌ها را در پیش گرفته و به سادگی قادر به شناسایی و حذف سه دهک برخوردار است.

ناگفته نماند که مجلس در قوانین مختلفی مانند قانون هدفمندی یارانه‌ها و قوانین بودجه چند سال گذشته مکررا حذف دهک‌های بالای درآمدی را از دریافت یارانه به تصویب رسانده و به دولت ابلاغ کرده بود. ازجمله می‌توان به تبصره 14 بودجه سال 98 اشاره کرد، که در آن به لزوم حذف سه دهک بالای درآمدی اشاره شده است.

با اجرای تبصره 14 قانون بودجه سال 98، یارانه افرادی در دهک هشتم تا دهم درآمدی که بر اساس آمارهای بانک مرکزی، متوسط هزینه ماهانه بین 5میلیون و 300 هزار تومان (متوسط هزینه دهک هشتم) تا 13میلیون و 500 هزار تومان (متوسط هزینه دهک دهم) دارند، حذف خواهد شد. با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت که یارانه پرداختی از سوی دولت چیزی حدود 0.85% هزینه‌های ماهانه دهک هشتم و 0.34% هزینه‌های ماهانه دهک دهم را تامین می‌کند، این یعنی همان تقریبا هیچ! بگذریم از استفاده ناعادلانه و چندین برابری این دهک‌ها از یارانه پنهان.

در مقابل، سه دهک پایین جمعیتی در سال 97 هر ماه به ترتیب: دهک اول، 959 هزار تومان، دهک دوم، 1میلیون و 550 هزار تومان و دهک سوم، 1میلیون و 986 هزار تومان خرج کرده‌اند. به این ترتیب می‌توان گفت یارانه پرداختی دولت به هر فرد در دهک‌های اول تا سوم به ترتیب 4.7%، 3%، 2.2 از هزینه‌های آن‌ها را پوشش می‌دهد. این یعنی یارانه پرداختی دولت برای یک نفر در دهک اول 14 برابر ارزشمندتر از فردی از دهک دهم درآمدی است.

با توجه به موارد فوق باید ادامه سیاست شفافیت تراکنش‌های بانکی را از دولت مطالبه کرد، تا علاوه بر قانونمداری و احترام به قانون، کشور را از سایر منافع آن مانند جلوگیری از فرار مالیاتی بیش از 70 هزار میلیارد تومانی برخی از اصناف پردآمد،‌برخوردار کرد.
کلمات کلیدی: چندثانیه - هزینه - پشیمانی - دولت 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP