• امروز پنج‌شنبه ، ۳ بهمن ۱۳۹۸
  • ٢۸ جمادى الأولى ۱٤٤۱
  • Thu 23 Jan 2020
، ‌حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با اشاره به خطبه های مقام معظم رهبری در نماز جمعه تهران و تاکید ایشان بر مساله قدرت ملی و توانمند شدن گفت: بزرگترین قدرتی که خداوند در کشور ما قرار داده است قدرت ملی و مردمی است و مردم ایران بزرگترین قدرت ما هستند و هیچ قدرتی بالاتر از حضور، ایستادگی، فداکاری و اتحاد مردم نداریم. رییس جمهوری خاطرنشان کرد: هر کجا با مشکل مواجه شدیم، با حضور، اتحاد و وفاق مردم از این مشکلات عبور کردیم. روحانی با بیان اینکه هراس عمده دشمنان از قدرت اقتصادی، نظامی و امنیتی کشورمان نیست، گفت: دشمنان از قدرت مردمی و فرهنگی ایران به شدت در هراس هستند چرا که ملتی که خودش را برای ایثار و فداکاری آماده کند و در مسائل و حوادث مختلف در کنار هم باشند همچنان که در حادثه هواپیما و شهادت فرمانده...


«محمود واعظی» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، گفت: در دولت بحثی درباره تصویب خروج ایران از "ان پی تی" نداشتیم و طبیعی است که این موضوع از اختیارات خود دولت است و تصمیم آن باید جای دیگری گرفته شود. رئیس جمهوری اردیبهشت‌ماه نامه‌ای به سران کشورهای ۴+۱نوشت و اعلام کرد که ایران علاقه‌مند به ماندن در برجام است آمادگی اجرای تعهدات خود را در چارچوب برجام دارد به شرط آنکه طرف‌های دیگر برجام برای حفظ آن به تعهدات خود وفادار باشند. رییس دفتر رییس‌جمهوری ادامه داد: رئیس جمهوری در آن نامه اعلام کرده بود که اگر آمریکا یا هر یک از طرفین تلاش کنند تا پرونده ایران به شورای امنیت ارجاع داده شود، در آن صورت ایران تصمیم به اقدامات سخت‌تری خواهد گرفت، که خروج از "ان پی تی" یکی از آن‌ها خواهد بود. این نوشته رئیس‌جمهوری برای سران...


پروانه سلحشوری نماینده مجلس دهم و عضو فراکسیون امید در گفتگو با فرارو گفت: «مسلم است که دوستان اصولگرا، مجلس دهم را ضعیف‌تر از مجلس هفتم، هشتم و نهم ارزیابی کنند. وقتی مردم تهران برای اولین بار در تاریخ مجالس ایران به هر سی نفر یک فهرست ناشناخته رأی می‌دهند مشخص است که چقدر عملکرد دوستان اصولگرای ما در مجالس هفتم تا نهم خوب بوده است. در واقع اینکه مردم ترجیح دادند به یک تعداد افراد ناشناخته رأی بدهند اما به آنها رأی ندهند، یک نه بزرگ به آنها بود. برای بررسی عملکرد مجلس دهم و اینکه این عملکرد چگونه بوده است به طور حتم به یک بررسی تطبیقی نیاز داریم. چون اتفاقات در خلأ که رخ نمی‌دهد بنابراین باید بررسی مقایسه‌ای کرد. به نظر می‌رسد مجلس دهم اتفاقاً از لحاظ مباحث حقوق بشری که منظور از آن ابعاد اجتماعی است و حتی از نظر اقتصادی عملکرد...


بر اساس بررسی داده ها و نقشه های پیش یابی روز چهارشنبه هواشناسی تهران، بارش ها در نیمه شمالی استان بصورت بارش برف خواهد بود و شدت بارش از امشب تا صبح فردا و همراه با مه پیش بینی می‌شود. از بعدازظهر فردا بتدریج با عبور سامانه بارشی کاهش ابرناکی و افزایش وزش باد دور از انتظار نیست که با افت محسوس دما (بویژه در ارتفاعات و نیمه شمالی استان) همراه خواهد بود. همچنین در بعدازظهر شنبه با عبور موجی نسبتا ضعیف بارش پراکنده انتظار می رود. بیشینه و کمینه دمای هوای پایتخت در روزهای چهارشنبه (۶و ۰)، پنجشنبه (۵ و ۱- )، جمعه (۶ و ۱-)، شنبه و یکشنبه (۶ و ۲-) درجه سانتیگراد پیش بینی می شود. ورامین با ۷ درجه و فیروزکوه – امین آباد با منفی ۱۳ درجه سانتیگراد به ترتیب گرم‌ترین و سردترین نقاط استان طی ۲۴ ساعت گذشته بودند.


قیمت دلار و یورو امروز چهارشنبه دوم بهمن ماه 98/ فاصله 500 تومانی دلار آزاد و بانکی بازار ارز در حالی پنجمبن روز هفته را پشت سر می گذارد که روند معاملات در روزهای اخیر با کمترین نوسان و هیجانی دنبال شده است. به گونه ای که دلار در صرافی های مجاز در کانال 12 هزار تومانی و در آستانه مرز 13 هزار تومان قرار دارد و دلار در بازار آزاد در میانه کانال سیزده هزار تومان با نوسان محدود، قیمت گذاری می شود. در معاملات امروز (چهارشنبه دوم بهمن ماه 98) بازار ارز، شاهد عدم تغییر قیمت گذاری توسط بازارساز هستیم. این ثبات نشان دهنده کاهش نوسان در بازار آزاد و همچنین افت تقاضای کاذب در بازار است. روندی که به گفته بسیاری از فعالان ارزی، با فروکش التهابات غیراقتصادی رقم خورده است و در کنار حضور پرقدرت بانک مرکزی به عنوان بازارساز، همچنان ادامه دارد. بر اساس...


شنبه ، ۱۶ آذر ۱۳۹۸ ساعت: ۲۲:۱۹
در آرزوی پیروزی در مسابقۀ بی‌رقیب؟

در انتخابات اسفند 94 کف رأی فهرست اصلاح طلبان در تهران، از سقف رأی اصول گرایان بیشتر بود اما اگر قرار بر غیبت فهرست اول یا رأی دهندگان به فهرست اول باشد، سقف فهرست دوم، سقف کل هم می شود.

- با افول جایگاه مجلس شورای اسلامی در ساختار سیاسی به گونه‌ای که احساس می‌شود نظارت استصوابی هم کفایت نمی‌کند و تأیید نهایی مصوبات آن مانند پذیرش کنوانسیون اف.ای.تی.اف به نهادهای دیگر سپرده شده یا افزایش قیمت بنزین در شورای عالی هماهنگی اقتصادی به تصویب می رسد، سردیِ فضای انتخابات پیش رو، شگفت‌آور نیست.

در این میان اما برخی جریان‌های اصول‌گرا از این که در مسابقه‌ای بی‌رقیب و در غیاب اکثریت واجدان شرایط رأی دادن، برنده شوند خُرسندند.

همان اتفاقی که در سال 1381 و در انتخابات شورای دوم شهر تهران رخ داد و سال بعد در مجلس هفتم ادامه یافت. وقتی اکثریت نیایند اقلیت پیروز می‌شود و این گونه بود که شورای دوم شهر به خاطر غیبت اکثریت رأی دهندگان تهرانی به دست گروه تازه تأسیس آبادگران افتاد که به صورت متشکل هواداران خود را بسیج کردند و از دل آن محمود احمدی‌نژاد شهردار تهران شد و باقی قضایا.

در آرزوی پیروزی در مسابقۀ بی‌رقیب؟

در انتخابات اسفند 94 دیدیم که کف رأی فهرست اصلاح‌طلبان (آرای آخرین نفر) از سقف رأی اصول‌گرایان (آرای اولین نفر) بیشتر بود اما اگر قرار بر غیبت فهرست اول یا رأی دهندگان به فهرست اول باشد، سقف فهرست دوم، سقف کل هم می‌شود.

کما این که آرای آقای حداد عادل چه در مجلس ششم و چه هفتم 800 هزار رأی بود. منتها در مجلس ششم دیگران هم آمده بودند و او در جایگاه آخر نشست و در مجلس هفتم نیامدند و اول شد. 800 هزار اما همان بود.

اصول گرایان سبد رأی ثابتی دارند و بسته به این که شهروندان دیگر به صحنه می آیند یا نه جای آنها تغییر می کند.

در این فرمول، اصول گرایان به مجلس باز می گردند اما سه واقعیت را نمی توان نادیده انگاشت:

اول این که به تعبیر رهبری میزان آرا مثل موجودی اعتبار است و هر چه حساب پُرتر باشد اعتبار افزون تر می شود. آیا اصول گرایان مایل اند موفقیت آنها به بهای کاهش موجودی حساب اتفاق بیفتد؟

دوم این که هر قدر نماینده ای آرای شهروندان را بازبتاباند خود مردم کمتر به ابراز نظردر قالب تظاهرات و اعتراض، احساس نیاز می کنند.

امام خمینی در سخنرانی 12 بهمن 1357 در بهشت زهرا گفتند دست این نماینده های مجلس را اگر بگیریم و به حوزه های انتخابیه شان ببریم ایا مردم آنان را نماینده خود می دانند؟

بدیهی است که در هیچ انتخاباتی 100 درصد شهروندان شرکت نمی کنند. همیشه 15 تا 20 درصد جامعه بی انگیزه است. اما در شرایط نرمال بین 40 تا 60 و گاهی 70 تا 80 درصد باید شرکت کنند. چنانچه نماینده ای تنها 10 درصد کل واجدان شرایط را نمایندگی کند هر چند رسماً نماینده خوانده می شود اما شهروندان احساس نمی کنند صدای آنان است.

چرا در فرانسه که اصطلاحاً مهد دموکراسی است یک سال است که اعتراضات ادامه دارد؟ مگر دولت و مجلس منتخب ندارند؟ دارند اما آقای مکرون تنها 18 درصد کل شهروندان فرانسوی را نمایندگی می کند و به فرض آن که 18 درصد بر نظر خود استوار باشند دیگران او را نمایندۀ خود نمی دانند.

مهم ترین علت برای دو مرحله ای کردن انتخابات و تأکید بر این که شخص نصف به علاوه یک رای را بیاورد این بود که پشتوانه کافی داشته باشد.

نصف به علاوه یک البته اکنون به 25 درصد تقلیل یافته ولی اگر نرخ مشارکت پایین باشد شخص اگر نصف به علاوه یک را هم به دست آورد نصف شرکت کنندگان است و چه بسا در قیاس کل واجدان شرایط از 10 تا 15 درصد فراتر نرود.

در این حالت، شهروندانی که نماینده را منتخب خود نمی‌دانند به طرق دیگر روی می‌آورند.

با این اوصاف از منظر امنیت ملی هم اقتضا می‌کند:

اولا: اعتبار مجلس را بازگردانیم.

ثانیا: انتخابات از شکل بسته فعلی خارج شود.

ثالثا: در صورت تحقق دو مورد بالا فعالان سیاسی و مدنی مردم را به مشارکت تشویق کنند.

در غیر این صورت البته که اصول‌گرایان پیروز می‌شوند. اما لذت بردن در یک مسابقه کجا و پیروزی به خاطر غیبت حریف یا واداشتن او با تیم نونهالان کجا؟

یک راهکار دیگر هم وجود دارد. این که اصول‌گرایان رقابت را بین خودشان سامان دهند. در این صورت با محمود احمدی‌نژاد چه کنند؟ به او بازی بدهند یا نه؟
کلمات کلیدی: چندثانیه - آرزوی - پیروزی - مسابقه 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP