• امروز پنج‌شنبه ، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
  • ۱٢ شوال ۱٤٤۱
  • Thu 4 Jun 2020
رئیس مجلس ملی پاکستان از رئیس مجلس کشورمان دعوت کرد تا راس هیئتی پارلمانی به این کشور سفر کند. «اسد قیصر» رئیس مجلس ملی پاکستان در پیامی با تبریک انتخاب محمّدباقر قالیباف به ریاست مجلس شورای اسلامی، این انتخاب را بیانگر اعتماد و اطمینان نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مدیریت وی دانست و از او دعوت کرد تا راس هیئتی پارلمانی به پاکستان سفر کند. متن این پیام به شرح زیر است: جناب آقای محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران السلام علیکم بسیار مایه خوشوقتی اینجانب است که صمیمانه‌ترین تبریک جهت انتخاب آن جناب را به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران ابراز نمایم. انتخاب جنابعالی به این سمت عالی نه تنها دستاورد مهمی برای پارلمان ایران، بلکه بیانگر اعتماد و اطمینان نمایندگان مجلس شورای اسلامی به...


رئیس‌جمهور تاکید کرد: استان‌های برخوردار از پوشش‌های جنگلی و مرتعی که با فرا رسیدن تابستان احتمال وقوع آتش‌سوزی در آنها وجود دارد، با هماهنگی ستاد بحران کشور، تمهیدات و آمادگی‌های لازم را برای پیشگیری از آتش‌سوزی و در صورت لزوم استفاده از همه ظرفیت‌های مقابله‌ای و امدادی موجود و ممکن برای مقابله با رخداد احتمالی آتش‌سوزی، فراهم کنند. حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با عبدالرضا رحمانی فضلی - وزیر کشور - از آخرین اخبار و وضعیت آتش‌سوزی در مناطق جنگلی خاییز اطلاع یافت و با اشاره به اینکه در وضعیت جوی کشور در تابستان، احتمال وقوع حوادث مشابه وجود دارد، به وزیر کشور دستور داد، استانداران استان‌هایی را که از پوشش‌های جنگلی و مرتعی مشابه برخوردارند، موظف کند تا برآوردهای کارشناسی دقیقی برای جلوگیری از تکرار آتش‌سوزی در...


رئیس‌جمهور با تاکید بر لزوم نظارت مستمر بر اجرای دقیق پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی مقابله با شیوع کرونا از سوی همه مسئولان کشوری و استانی، اظهار کرد: مسئولان ستادهای کشوری و استانی مقابله با کرونا باید با همکاری رسانه‌ها و صداوسیما، مردم را نسبت به این موضوع آگاه کنند که باید کماکان از سفرهای غیرضروری بپرهیزند و صرفا برای انجام امور ضروری اقدام به سفر کنند. حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با اشاره به نزدیک شدن کشور به مرحله مهار شیوع بیماری کووید 19، گفت: اجرای دقیق پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های طراحی‌شده از سوی مسئولان امر، برای مقابله با شیوع کرونا توسط مردم عمده شهرها و استان‌ها در هفته‌های گذشته، تجربه موفقی بود که موجب حصول سطح قابل قبولی از کنترل بر گسترش این بیماری...


دکتر جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت: از دیروز تا امروز ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، سه هزار و ۱۳۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد. جهانپور گفت: از بین مبتلایان جدید، ۴۹۳ مورد بستری و دو هزار و ۶۴۱ مورد از افراد معادل ۸۴ درصد از موارد جدید، در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۱۶۰ هزار و ۶۹۶ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۷۰ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند. مجموع جان باختگان این بیماری به ۸ هزار و ۱۲ نفر رسید. سخنگوی وزارت بهداشت افزود: خوشبختانه تا کنون ۱۲۵ هزار و ۲۰۶ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. ۲۵۵۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. تا کنون ۹۹۷ هزار و ۹ آزمایش تشخیص...


- تحول در نگاه به قدرت های جهانی و ابرقدرتها؛ آن زمان هیچکس فکر نمی کرد بر خلاف اراده آمریکا بتوان کاری کرد. امام کاری کردند که خود رؤسای جمهور آمریکا گفتند که خمینی ما را تحقیر کرد. امام و کارگزاران امام(ره) ابرقدرتها را شکست دادند. امام ثابت کردند که ابرقدرت ها ضربه پذیر و شکست پذیرند، دیدید که شوروی چگونه فروپاشید و وضعیت امروز آمریکا را هم که می بینید... امام(ره) یک انسان تحول‌آفرین، فرمانده داخل میدان و رهبری واقعی بود/ امام خمینی مردم را تبدیل به یک ملت مطالبه‌گر کرد سخنرانی تلویزیونی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در سی و یکمین سالروز رحلت حضرت امام خمینی رحمة‌الله انجام شد. مراسم سالگرد رحلت بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی که هرسال با سخنرانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در حرم مطهر امام خمینی(ره) برگزار می شد، با...


یکشنبه ، ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت: ۰:۲۳
کووید-19 و کشف دلیل احتمالی کاهش قدرت بویایی

پژوهشگران فکر می کنند لخته های خون کوچک دلیل از دست دادن ناگهانی حس بویایی در افراد مبتلا به کروناویروس جدید هستند.

برای افراد بسیاری نخستین نشانه ابتلا به بیماری کووید-19 سرفه، تب یا خستگی نبوده و موردی عجیب یعنی از دست دادن حس بویایی را به عنوان نخستین نشانه بیماری تجربه کرده اند.

کووید-19 و کشف دلیل احتمالی کاهش قدرت بویایی
این افراد حتی روایحی قوی مانند بوی دارچین یا سیر را هنگام غذا خوردن احساس نمی کردند. این نشانه غیرمعمول بیشتر و بیشتر توسط افراد مبتلا به کووید-19 گزارش شده است. در برخی موارد، از دست دادن قدرت بویایی تنها نشانه ای بوده است که افراد داشته اند که ممکن است این پرسش را مطرح کند که چرا یک ویروس موجب بروز این شرایط می شود.

ما همچنان از دلیل دقیق بروز چنین شرایطی مطمئن نیستیم، اما پژوهش های جدید ممکن است دلیل احتمالی آن را کشف کرده باشند. و این همان دلیلی است که تنفس را در برخی افراد مبتلا به کووید-19 دشوار می سازد و همان دلیلی است که موجب می شود فردی با حال عمومی خوب به طور ناگهانی با وخیم شدن شرایط خود مواجه شود. پژوهشگران متوجه شده اند که کووید-19 موجب تشکیل لخته های خون بسیار کوچک در بدن می شود.
اثر خطرناک لخته های خون در کووید-19

پزشکان و پژوهشگران در سراسر جهان متوجه مساله ای نگران کننده درباره کووید-19 شده اند که آن تشکیل لخته های خون کوچک در بدن افراد مبتلا به این بیماری است.

به نظر می رسد ویروس موجب تشکیل لخته های خون در سراسر بدن می شود و به گفته پژوهشگران، این ممکن است دلیل از دست دادن حس بویایی و موردی باشد که ویروس SARS-CoV-2 را به شدت خطرناک می سازد.

در بیماران مبتلا به عفونت شدید کووید-19، پزشکان تشکیل لخته های خون در ریه ها و اندام های دیگر را مشاهده کرده اند. تشکیل لخته های خون می تواند حداقل تا حدی دلیل دشواری در تنفس افراد مبتلا به کووید-19 را توضیح دهد.

همچنین، کووید-19 موجب تشکیل لخته های خون در کلیه ها و پاها می شود. حتی این بیماری موجب لخته های خون مرتبط با سکته های مغزی و حملات قلبی شده است. پژوهشگران فکر می کنند این لخته های خون کوچک دلیل از دست دادن ناگهانی حس بویایی در افراد مبتلا به کروناویروس جدید نیز هستند.

خوشبختانه خبرهای خوبی نیز وجود دارند. اگر لخته های خون در برخی عوارض جانبی شدیدتر کووید-19 نقش داشته باشند، داروهای رقیق کننده خون می توانند به کسب نتایج بهتر در درمان افراد مبتلا به این بیماری کمک کنند.

دکتر هومن پور متخصص ریه و مراقبت ویژه در نیویورک، اخیرا موفق به درمان پنج بیمار مبتلا به کووید-19 با داروهای رقیق کننده خون شده است. این بیماران به نارسایی ریوی مبتلا بودند و وی متوجه شواهدی شد که لخته های خون می توانند دلیل این شرایط باشد. به طور خاص، وی نشانگرهای پروتئینی مرتبط با لخته خون و سطوح پایین اکسیژن خون را در بیماران مشاهده کرد که می تواند به معنای این باشد که لخته های خون موجود در ریه ها، این بیماران را از دریافت اکسیژن کافی باز می داشت.

نخستین فردی که توسط وی با داروهای رقیق کننده خون تحت درمان قرار گرفت پاسخی فوری نشان داد که موجب شد دکتر پور به این باور برسد که وجود لخته های خون احتمالا منجر به علائم ریوی شدید در وی شده است. بیماران دیگر که تحت درمان قرار گرفتند نیز در نهایت افزایش سطوح اکسیژن خون را تجربه کردند که به معنای از بین رفتن لخته های خون که تاثیر منفی بر تنفس داشتند، بوده است.
داروهای رقیق کننده خون ممکن است آینده درمان کویید-19 باشند؟

متاسفانه، خیلی زود است درباره این که آیا داروهای رقیق کننده خون ابزاری ایمن و موثر برای درمان کووید-19 هستند یا خیر اظهارنظر کنیم. این داروها با برخی عوارض جانبی قابل توجه مانند خطر یک خونریزی فاجعه‌بار نیز همراه هستند. از این رو، بعید است که شاهد استفاده گسترده از آنها تا زمان انجام پژوهش های بیشتر باشیم.

با این وجود، این مطالعه بینش مهمی درباره این که چه اتفاقی در بدن افراد مبتلا به کووید-19 رخ می دهد و این که چرا کروناویروس جدید بسیار خطرناک است، ارائه می کند. امیدواریم که در آینده نزدیک گزینه های درمان قطعی و کارآمد بیشتری در اختیار داشته باشیم اما در حال حاضر، برای حفظ سلامت خود تا حد امکان در خانه بمانید، فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنید و مسائل بهداشتی مانند شستشوی مداوم دست ها با آب و صابون و ضد عفونی کردن سطوح پر استفاده را فراموش نکنید.
کلمات کلیدی: چندثانیه - کشف - کاهش - قدرت بویایی 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP