• امروز شنبه ، ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
  • ٢ صفر ۱٤٤٢
  • Sat 19 Sep 2020
خسرو کفیلی - سرمربی اسبق تیم ملی وزنه برداری ایران برگزاری طرح کمک مومنانه از سوی فدراسیون وزنه برداری را گامی مهم از سوی جامعه ورزش کشور برای کمک به محرومان و آسیب دیدگان ویروس کرونا در کشور دانست. کوروش باقری که از جمله حامیان اجرای این طرح بود ، با بیان این مطلب گفت : جامعه ورزش کشور به ویزه خانواده وزنه برداری همیشه در امور خیر پیش قدم بوده اند و اجرای طرح کمک مومنانه نیز در این راستا بود. او افزود : در این طرح برخی از ملی پوشان سابق و حال وزنه برداری ایران با فروش مدال های خود و عواید حاصله از فروش این مدال ها در راستای کمک به محرومان گام برداشتند . بی شک دیگر فدراسیون های ورزشی نیز بزودی چنین برنامه هایی را اجرا خواهند کرد. باقری برگزاری اردوهای آمادگی تیم ملی وزنه برداری ایران و راه اندازی دو باره لیگ وزنه برداری باشگاه های...


سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین المللی مستقر در وین، ضمن ابراز نگرانی از عدم اجرای کامل موافقت‌نامه جامع پادمان توسط عربستان سعودی و سکوت برخی کشور‌های مدعی، به افشای برخی فعالیت‌های هسته‌ای مخفی این رژیم اشاره کرد و از آژانس و شورای حکام خواست تا اطمینان حاصل کنند که ریاض به تعهدات خود ذیل موافقتنامه جامع پادمان پایبند باشد. کاظم غریب آبادی، عصر پنجشنبه با ایراد سخنانی در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: علیرغم درخواست‌های مکرر آژانس، تا زمانی که ریاض "پروتکل مقادیر کوچک" فعلی خود را لغو نکند، ابزار‌های ضروری راستی آزمایی برای اجرای مأموریت آژانس فراهم نمی‌شود. سفیر و نماینده دائم کشورمان با هشدار در این خصوص که عدم اجرای پادمان آژانس در زمانی که عربستان به طور فعال به دنبال برنامه هسته‌ای است،...


خسرو کفیلی - ملی پوش سابق وزنه برداری ایران در حالی که نامش در فهرست چهار ملی پوش کشورمان که شانس حضوردر بازی های المپیک۲۰۲۰ توکیو را دارند، قرار ندارد از شرکتش در رقابتهای انتخابی این بازی ها خبر داد. رضا بیرالوند در حالی که مسوولان فدراسیون وزنه برداری و کادر فنی تیم ملی وزنه برداری ایران تنها از شانس علی داودی ، علی هاشمی ، سهراب مرادی و کیانوش رستمی ملی پوشان اوزان به اضافه ۱۰۹ کیلوگرم ،۱۰۹ کیلوگرم و ۹۶ کیلوگرم کشورمان برای شرکت در بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو نام برده اند ، گفت : من نمی دانم چرا نام من در بین این ملی پوشان قرار ندارد در حالی که من هنوز هم این شانس را دارم که یکی از ملی پوشان اعزامی کشورمان به توکیو باشم. او گفت : با مشخص شدن زمان و مکان رقابتهای انتخابی بازی های المپیک توکیو از سوی فدراسیون جهانی وزنه برداری مطمئن...


معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه دیگر رنگ‌بندی کرونایی معنایی ندارد، گفت: نارنجی و زرد نداریم، کل کشور در وضعیت قرمز قرار دارد و در صورت ادامه این روند آمار کشته‌های کرونا به ۴۵ هزار نفر هم خواهد رسید. ، ایرج حریرچی پنجشنبه شب در تبریز، طی گفت‌وگوی خبری اظهار کرد: انفجار کرونایی در برخی شهر‌ها اتفاق افتاده است. در شهر تبریز از زیر ۴۰ بستری روزانه به ۱۶۰ بستری رسیده ایم و در قم نیز از ۱۰ بستری روزانه به ۱۶۰ بستری رسیدیم. معاون‌کل وزارت بهداشت یادآوری کرد: درصورت استفاده ۹۵ درصدی از ماسک و کاهش ۵۰ درصدی تردد‌ها میزان مرگ کاهش خواهد یافت. عباسعلی درستی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز گفت: ۹ شهرستان استان در وضعیت قرمز قرار دارد. تعداد مبتلایان و فوتی‌ها طی روز‌های اخیر افزایش یافته است. وی ادامه داد:...


ربیعی گفت: جریان سودجویی در شرایطی که دولت دچار شوک شده وجود دارد، و در این جریان سودجویی، افراد ملی فکر نمی‌کنند، به عنوان مثال شخصی مجوز واردات کالایی را با ارز ۴۲۰۰ گرفته یا کالایی که به واسطه مواد اولیه با ارز ۴۲۰۰ کالای تکمیلی شده است تا زمانی برای تغییر قیمت نگه می‌دارد. سخنگوی دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به برخی تخلفات صورت گرفته در نحوه هزینه ارز ۴۲۰۰ تومان گفت: عده‌ای سودجو کالا‌هایی را با ارز ۴۲۰۰ تومانی تهیه کرده‌اند، اما قصد تزریق آن به بازار را ندارند. علی ربیعی سخنگوی دولت در جمع خبرنگاران اصفهان با اشاره به تلاش دشمن برای ایجاد ناامنی روانی اظهار داشت: این اقدام دشمن حربه روانی است که دشمنان برای ضربه‌زدن به نظام بهره می‌برند و راه مقابله با آن ایجاد وحدت و همدلی در کشور است. وی افزود: جریان سودجویی در شرایطی که...


چهارشنبه ، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت: ۰:۲۱
فوت روزانه ۱۲ بیمار در انتظار پیوند عضو در کشور


مسوول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه تنها یک چهارم اعضای دارای قابلیت پیوند در کل کشور اهدا می‌شود، گفت: این در حالیست که روزانه تقریبا ۱۲ نفر به علت نرسیدن عضو پیوندی در لیست انتظار پیوند فوت می‌کنند؛ در صورتی که اگر به ظرفیت واقعی کشور در زمینه اهدای عضو یعنی شاخص pmp ۴۰ برسیم این میزان مرگ و میر به کمتر از ۲ مورد در روز کاهش پیدا می‌کند.

فوت روزانه ۱۲ بیمار در انتظار پیوند عضو در کشور

دکتر فرحناز صادق بیگی به مناسبت ۳۱ اردیبهشت ماه - روز ملی اهدای عضو - در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در حال حاضر در داخل کشور ۲۵ هزار نفر در لیست انتظار پیوند عضو هستند، گفت: بیشتر این افراد از بیماران دیالیزی نیازمند پیوند کلیه هستند و در رتبه‌های بعدی به ترتیب بیماران نیازمند پیوند کبد، قلب، ریه، پانکراس و روده قرار دارند.
سه چهارم اعضای دارای قابلیت اهدا به زیر خاک می‌روند

وی با بیان اینکه سالانه بین ۶ تا ۸ هزار مورد مرگ مغزی در داخل کشور رخ می‌دهد که شایع‌ترین علت آن تصادفات جاده‌ای است، اظهار کرد: از این تعداد مرگ مغزی تقریبا ۵۰ درصد از نظر علمی قابلیت اهدای عضو دارند، به عبارتی بین ۳ تا ۴ هزار مورد مرگ مغزی در سال؛ در حالیکه متاسفانه تنها ۲۵ درصد این ظرفیت یعنی چیزی حدود یک چهارم به اهدا می‌رسد.

به گفته وی، در حال حاضر تقریبا سه چهارم اعضایی که قابلیت اهدا دارند، به زیر خاک می‌روند و دلیل اصلی آن عدم رضایت خانواده‌های اهدا کننده است.

وی با اشاره به رشد مضاعف اهدای عضو از موارد مرگ مغزی طی سال گذشته، عنوان کرد: آمار اهدای عضو موارد مرگ مغزی از حدود ۹۳۰ مورد در سال ۹۷ به ۱۰۷۸ مورد در سال ۹۸ افزایش یافته است، با این حال هنوز با تحقق ظرفیت واقعی کشور فاصله داریم.
فوت روزانه ۱۲ نفر در لیست انتظار پیوند

وی با بیان اینکه روزانه تقریبا ۱۲ نفر به علت نرسیدن عضو پیوندی در لیست انتظار پیوند فوت می‌کنند، تصریح کرد: در صورتی که اگر به ظرفیت واقعی کشور در زمینه اهدای عضو یعنی شاخص pmp ۴۰ برسیم این میزان مرگ و میر به کمتر از ۲ مورد در روز کاهش پیدا می‌کند.

صادق بیگی اضافه کرد: در حال حاضر شاخص اهدای عضو (pmp) در داخل کشور با ۱۵۰ مورد افزایش پیوند نسبت به سال گذشته؛ از عدد ۱۱ در سال ۹۷ به ۱۴ در سال ۹۸ رسیده که هنوز با عدد طلایی اهدای عضو کشور فاصله زیادی دارد.
شایع‌ترین علت عدم رضایت خانواده‌ها برای اهدای عضو

وی "عدم باور به مرگ مغزی به عنوان فوت" را به عنوان شایع‌ترین علت عدم رضایت خانواده‌ها برای اهدای عضو عزیزانشان مطرح کرد و گفت: اکثرا مرگ مغزی را با کمای عمیق اشتباه می‌گیرند، چراکه ظاهر بیماران دچار کمای عمیق با بیمارانی که متاسفانه به علت مرگ مغزی فوت کرده‌اند شبیه به هم بوده و از آنجا که در مرگ مغزی تا مدت کوتاهی قلب افراد حیات خود را بر روی مانیتور نشان می‌دهد، باور مرگ مغزی و فوت بیمار برای خانواده ها دشوار است و به همین علت نسبت به اهدای عضو رضایت نمی‌دهند.
مرگ مغزی یک اتفاق غیرقابل برگشت است

وی با تاکید بر اینکه مرگ مغزی یک اتفاق غیرقابل برگشت است، توضیح داد: حیات انسان به عملکرد همزمان قلب و مغز بستگی دارد، در صورتیکه یکی از این اعضا به صورت کامل عملکرد خود را از دست بدهد فرد زنده نخواهد بود. در این میان مرگ قلبی شناخته شده بوده چراکه توقف عملکرد آن به صورت خط صاف بر روی مانیتور مشخص می‌شود. در حالیکه مرگ مغزی بسیار نادر است و تنها یک درصد مرگ بشر به صورت مرگ مغزی رخ می‌دهد، همچنین توقف عملکرد آن مانند مانیتور قلب برای خانواده‌ها مشهود نیست، لذا اگرچه امکان بازگشت حیات فرد مرگ مغزی ممکن نیست، باور فوت بیمار برای اطرافیان وی دشوار است.
تفاوت اصلی کمای عمیق با مرگ مغزی

این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به تفاوت کمای عمیق با مرگ مغزی تصریح کرد: در کمای عمیق سلول‌های مغزی زنده هستند و تنها عملکردی ندارند ولی در مرگ مغزی نه تنها عملکرد از بین رفته بلکه سلول‌های مغزی نیز فوت شده‌اند که این اختلاف تنها به وسیله آزمایش‌های تخصصی پزشکی است و روش‌های تکمیلی مانند نوار مغز، آنژیوگرافی و سونوگرافی عروق مغز قابل تشخیص بوده و به هیچ وجه از روی ظاهر بیمار مشخص نیست. لذا تنها زمانی مرگ مغزی بیمار تایید می‌شود که تمامی این آزمایش‌ها و معاینات به صورت کامل انجام شده باشد.

مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به پروسه اعلام و تایید مرگ مغزی، اظهار کرد: به محض اعلام موارد مشکوک، پزشک مسئول و آموزش دیده بر بالین فرد حاضر شده و در صورت تایید معاینات اولیه، روش‌های تشخیصی قطعی انجام می‌شود و در صورت تایید نهایی مرگ مغزی با اخذ رضایت از خانواده‌ها، فرد مرگ مغزی شده برای اهدای عضو به بیمارستان مسیح دانشوری منتقل می‌شود.

وی تفاوت کمای عمیق با مرگ مغزی را به سکته مغزی و قانقاریا تشبیه کرد و گفت: در قانقاریا پای فرد سیاه شده و قابل بازگشت نیست و تنها راه نجات بیمار قطع کردن پاست، چراکه در غیراینصورت سموم ترشح شده از آن بافت مرده منجر به فوت بیمار می‌شود، این در حالیست که در فلج پا به علت سکته، سلول‌های پا سالم بوده و تنها عملکرد آنها متوقف شده و احتمالا به مرور و با فیزیوتراپی قابل بازگشت است.
مراحل اهدای عضو

صادق بیگی با اشاره به اجرای مراحل اهدای عضو در بیمارستان مسیح دانشوری، گفت: پس از انتقال فرد به بیمارستان، مراحل تایید مرگ مغزی توسط ۵ متخصص داخلی، نورولوژی، جراحی اعصاب، بیهوشی و پزشکی قانونی بررسی شده و پس از تایید نهایی و اخذ رضایت مجدد از خانواده برای اهدای عضو به اتاق عمل منتقل می‌شود.

مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه از ابتدای شروع اهدای عضو مرگ مغزی از سال ۸۰ در کل کشور بیش از ۸ هزار مورد اهدای عضو صورت گرفته است، گفت: از این ۸ هزار مورد نزدیک به ۱۹ هزار عضو اهدا شده است.
در چه مواردی خانواده ها برای اهدای عضو راحت‌تر رضایت می‌دهند؟

وی با بیان اینکه هرچه فاصله بیماری تا مرگ مغزی طولانی‌تر باشد، اخذ رضایت از خانواده‌ها آسان‌تر است، ‌ اظهار کرد: در مورد افراد بالای ۵۰ سالی که به علت حوادث مغزی و عروقی مانند خونریزی مغزی، تومور مغزی و یا سکته‌های مغزی دچار مرگ مغزی شده‌اند اخذ رضایت آسان‌تر است، ‌ چراکه خانواده مدت بیشتری با بیماری درگیر بوده و کمتر تحت شوک قرار می‌گیرند، ولی در مورد مرگ مغزی ناشی از تصادفات رانندگی که بیشتر در گروه سنی جوان‌تر و ناگهانی رخ می‌دهد، اخذ رضایت از خانواده‌ها به علت شوک ناشی از مساله مشکل‌تر و با تاخیر بیشتری انجام می‌شود.

صادق بیگی هم چنین با اشاره به اهدای کلیه از فرد زنده، عنوان کرد: در حال حاضر ۶۰ درصد پیوندهای کلیه از مرگ مغزی و ۴۰ درصد از اهداکننده زنده است و در رابطه با سایر اعضا طبیعتا اهدای عضو تنها از مرگ مغزی امکانپذیر است.

وی با اشاره به رتبه شاخص اهدای عضو کشور در مقایسه با سایر کشورها، ‌ با بیان اینکه آمارها هنوز برای امسال به روز نشده است، گفت: با این حال پیش بینی می‌شود که رتبه کشور بین ۲۰ تا ۳۰ باشد.
زمان طلایی در اهدای عضو پیوندی

مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی در بخش دیگر گفت‌وگو با تاکید بر اهمیت زمان طلایی در اهدای عضو پیوندی، خاطرنشان کرد: زمان طلایی اهدای عضو از مرگ مغزی ۴۸ ساعت است، چراکه با رخ دادن مرگ مغزی، سموم در بدن شروع به ترشح کرده و یکی یکی اعضای بدن را به ترتیب از ریه، قلب، کلیه و کبد از بین می برد. بنابراین اگر قصد کمک به دیگران و اهدای عضو عزیزان خود را داریم باید هر چه سریع‌تر تصمیم‌گیری کنیم.

وی با بیان اینکه در هر مورد مرگ مغزی امکان اهدای ۱ تا ۸ عضو بدن فرد وجود دارد، تصریح کرد: هرچه زمان بگذرد شانس اهدا کاهش پیدا می‌کند. باید بپذیریم که بدن تنها داربست و کالبدی برای روح و جان اصلی ماست، در این صورت پذیرش معنوی مساله اهدای عضو برای نجات سایرین بسیار آسانتر می‌شود.
تاثیر کرونا در پیوند اعضا و توصیه‌ به پیوندی‌ها

صادق بیگی با بیان اینکه از ابتدای اعلام رسمی شیوع کرونا توسط وزارت بهداشت محدودیت‌ها درباره اهدای عضو و پیوند اعضا به خصوص در مراکز پذیرش کننده بیماران کرونایی اعمال شد، گفت: از اوایل اسفند در مرکز اهدای عضو مسیح دانشوری امر اهدای عضو متوقف و مساله پیوند نیز تنها به موارد اورژانس محدود شد. اگر چه اپیدمی کرونا در کاهش آمار پیوند تاثیرگذار بود، با این حال طی چند روز گذشته خوشبختانه مجددا با کنترل اپیدمی امر اهدا و پیوند عضو با کنترل دقیق و اعمال محدودیت‌ها آغاز شده است.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر تنها پیوندهای ضروری و در سنین پایین‌تر انجام می‌شود و همچنین تمام موارد اهدا کننده باید زیر ۵۰ سال بوده و تست‌های کرونا و سی تی اسکن ریه را گذرانده باشند.

این عضو هیات علمی دانشگاه خطاب به بیماران پیوندی توصیه کرد: از آنجا که بیماران پیوندی داروهای سرکوب کننده ایمنی مصرف می‌کنند همواره در معرض عفونت‌ها قرار دارند، بنابراین باید همیشه مراقبت کنند و به خصوص همزمان با شیوع و همه‌گیری کرونا بیش از پیش اصول بهداشتی و توصیه‌های لازم برای پیشگیری از عفونت‌ها را رعایت کنند. به مکان‌های شلوغ و تجمعات نروند و موارد در فضاهای بیرون از خانه ماسک و دستکش استفاده کنند.

صادق بیگی با تاکید بر اهمیت و ضرورت ترویج فرهنگ اهدای عضو در جامعه، اظهار کرد: قطعا فرهنگ سازی از طریق ابزارهای فرهنگی مثل رسانه، صدا و سیما و همچنین سایت اهدای عضو مرکز فراهم‌آوری اعضای پیوندی بیمارستان مسیح دانشوری ehda.ir و استفاده از روش ثبت‌نام برای کارت اهدای عضو در جهت ترویج این فرهنگ به شدت تاثیرگذار خواهد بود.
آمار رضایت خانواده‌ها در اهدای عضو

وی با اشاره به رشد رضایت گیری از خانواده‌ها برای اهدای عضو، تصریح کرد: این آمار در سالهای ابتدایی کمتر از ۱۰ درصد بود، در حالیکه این آمار هم اکنون در واحد فراهم آوری مسیح دانشوری به بالای ۸۰ درصد رسیده و در کل کشور حدود ۵۶ درصد است که امیدواریم با ترویج و فرهنگ سازی این آمار بیشتر شود.

مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی بیمارستان مسیح دانشوری در خاتمه با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۷ میلیون نفر یعنی کمتر از ۱۰ درصد جمعیت کشور کارت اهدای عضو دارند، گفت: اگرچه کارت اهدای عضو در حال حاضر وجاهت قانونی ندارد و درصورت مرگ مغزی باز هم اخذ رضایت از خانواده‌ها الزامیست، با این حال این مساله در ترویج فرهنگ اهدای عضو و تسهیل و تسریع فرایند اخذ رضایت از خانواده‌ها بسیار تاثیرگذار بوده است.
کلمات کلیدی: چندثانیه - فوت پیوند عضو 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP