• امروز دوشنبه ، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
  • ٩ شوال ۱٤٤۱
  • Mon 1 Jun 2020
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران، خستگی شهروندان از اجرای پروتکل‌های بهداشتی را نگران‌کننده‌ترین خطر استمرار اپیدمی عنوان کرد و گفت: گزارش‌ها نشان می‌دهد، در پایتخت کرونا پایان نیافته است و خطر آن باید جدی‌تر تلقی شود. دکتر علیرضا زالی، امروز، یکشنبه(۱۱ خرداد) در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی اظهار کرد: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۷۱ بیمار در بخش‌های عادی مراکز درمانی استان تهران به عنوان موارد قطعی جدید ابتلا به کرونا و ۷۲ بیمار نیز در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری شده‌اند. وی با بیان این‌که مجموعا ۲۹۴ بیمار در طول ۲۴ ساعت گذشته از مجموع بیمارستان‌های استان مرخص شده‌اند، درباره تعداد بستری‌های جدید نسبت به روز گذشته، اظهار کرد: این آمار نسبت به روز گذشته افزایش مختصری داشته است و مجموع بیماران جدید نسبت به روز قبل ۲,۳ درصد...


معاون اول رئیس جمهور در جلسه بررسی نحوه تأمین ارز واردات دارو و کالا‌های اساسی گفت: بانک مرکزی برای تأمین ارز مورد نیاز دارو بر اساس اولویت‌های وزارت بهداشت تعهد داده است. جلسه بررسی نحوه تأمین ارز واردات دارو و کالا‌های اساسی عصر امروز (یکشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد. اسحاق جهانگیری در این جلسه گفت: برنامه ریزی برای تأمین دارو و کالا‌های اساسی باید به نحوی انجام شود که جامعه این اطمینان را حاصل کند که اقلام ضروری مورد نیاز با قیمت مناسب و به وفور در اختیار مردم قرار خواهد داشت. جهانگیری با بیان اینکه مقام معظم رهبری و رییس جمهور نیز نسبت به تأمین کالا‌های اساسی و اقلام ضروری مردم تأکید ویژه دارند، از وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و بانک مرکزی خواست جلسات مرتبط با تأمین کالا‌های اساسی و دارو را به...


سعید نمکی (وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: ما در اکثر استان‌ها که متجاوز ار ۲۶ الی ۲۷ است وضعیت ثابت و به سمت مهار بیماری را داریم. برای تحقق این موضوع نیز تلاش زیادی انجام شد و مشقات زیادی را تحمل کردیم تا این دستاورد کسب شد. وی با اشاره به برخی استان‌ها که دچار خیزش جدید بیماری شده‌اند، ادامه داد: در برخی از استان‌ها علیرغم توصیه‌های اکید ما و تذکرات مستمر، اما شاهد بودیم که پروتکل‌ها را شکستند و در برخی از استان‌ها دچار خیز بیماری هستیم. وزیر بهداشت با بیان اینکه تصور می‌شد گرما باعث پایان بیماری کرونا است، تصریح کرد: یک باور غلط که بیماری با شروع فصل گرما مهار می‌شود در میان مردم وجود دارد و این باور غلط باعث شد تا فاصله‌گذاری‌ها و اصول پروتکل‌ها رعایت نشود و امروز ما در استان‌های...


زالی گفت: میزان بستری بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تهران طی شبانه روز گذشته حدود ۵.۶ درصد افزایش داشته است. علیرضا زالی فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران در اخبار شبکه پنج اظهارکرد: در ۲۴ ساعت گذشته تعداد ۱۷۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تهران بستری شده‌اند. همچنین طی این مدت ۷۲ مورد جدید در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند و میزان مراجعه مردم به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ۵.۶ درصد افزایش داشته است. او ادامه داد: با توجه به تغییرات شناور در آمار مبتلایان، کنترل قطعی ویروس کرونا در تهران انجام نشده است و مهمترین عامل در انتقال بیماری کووید ۱۹ عدم استفاده از ماسک و حضور غیر ضروری در نقاط شلوغ و پر تردد است. زالی بیان کرد: بیماری کرونا فریبنده است و باید مراقبت‌های...


خسرو کفیلی - سرمربی اسبق تیم ملی وزنه برداری ایران با حمایت از ملی پوشانی که به تازگی از دنیای قهرمانی خداحافظی کرده اند برای حضور در عرصه مربیگری ، خواستار شرکت آنان در کلاس های آموزشی به ویزه کلاس های سولیداریتی که توسط کمیته ملی المپیک دایر می شود ، شد. بهمن زارع با اشاره به ملی پوشانی همچون بهداد سلیمی ، سعید علی حسینی ، سعید محمد پور و نواب نصیرشلال که در دو طول یکی دو سال گذشته از صحنه رقابتهای این رشته ورزشی خداحافظی کرده اند ، اظهارداشت : این وزنه برداران که سال ها در میادین مختلف برای کشورمان افتخار کسب کردند ، اکنون در صورتی که به مربیگری علاقه دارند می توانند به جرگه مربیان بپیودند و توصیه من به آنان این است که برای تصدی سرمربیگری تیم های ملی تعجیل نکنند و با حضور در کلاس های آموزشی نخست بر دانش خود بیفزایند ، سپس در کنار بزرگان...


شنبه ، ۳ خرداد ۱۳۹۹ ساعت: ۰:۳۰
دلایل همتی برای کاهش قیمت دلار در روزهای آتی

در حالی که دلار در هفته های اخیر پی در پی رکوردهای قیمتی را می شکند، رییس کل بانک مرکزی وعده داده است که وضعیت در بازار ارز به زودی تغییر خواهد کرد.
، این روزها دلار از کانال ۱۴ هزار تومان به دلار هفده هزار تومان صعود کرده است و هنوز نوسان در بازار ارز ایران ادامه دارد.

در حالی که برخی صرافان از افزایش محسوس تعداد خریداران ارز در روزهای اخیر خبر می دهند، همتی، رییس کل بانک مرکزی به خریداران ارز هشدار داده و تاکید کرده است اگر وارد بازار ارز می شوید ریسک این بازار را بپذیرید. اما دلیل افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر چه بود؟

تبلیغات منفی در مورد بورس

در حالی که بورس تهران روزهای پر خبری را پشت سر می‌گذارد، تبلیغات منفی در خصوص ریسک بالای سرمایه گذاری در این بازار برای خیلی ها نگران کننده بود و سبب شد مسیر ورود سرمایه ها به ساختمان شیشه ای حافظ تغییر مسیر داده و راهی صرافی‌های واقع در خیابان فردوسی شود.

هر چند سرمایه گذاری ناآگاهانه در بورس تهران خطری بزرگ برای اصل سرمایه ها تلقی می شود اما شرایط بورس تهران به گونه ای است که افراد متقاضی سرمایه گذاری می توانند با مراجعه به کارگزاری ها، درخواست سبد سرمایه گذاری کرده و یا از طریق بانک ها برای سرمایه گذاری در بورس اقدام کنند.

بر این اساس ریسک سرمایه گذاری در بورس نافی اصل سرمایه گذاری نیست کما اینکه برآوردها نشان می دهد ورود به بازار ارز و خرید ارز با هدف حفظ قدرت خرید در بلند مدت مضراتی اشکار برای کلیت اقتصاد داشته و به ریزش ارزش پول ملی دامن می زند. هر چند در این مسیر سیاستگذاری دقیق بانک مرکزی نیز ضرورت دارد.

بازار ارز

کاهش درآمدهای نفتی

رییس کل بانک مرکزی به موضوع کاهش درآمدهای نفتی و تعطیلی سه ماهه در اثر شیوع کرونا اشاره کرده است اما با این حال صراحتا از احیای صادرات نفتی غیر نفتی ایران خبر داده است.

در ماه های گذشته فشار ناشی از کرونا در کنار فشار وارده تحت تاثیر از تحریم ها سبب شده است انتظارات تومی با افزایش روبرو شود اما همتی این بار نیز در صفحه شخصی خود خبر از گشایش‌های در راه می دهد.

وی با تاکید بر اینکه مردم حق دارند سرمایه های خود را در هر بخشی به کار بگیرند، تاکید دارد، در این مسیر لازم است ریسک‌ها مد نظر قرار گیرد.

خبرهای رسیده از وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز از احیای روند صادرات غیر نفتی حکایت دارد و این بدان معناست که باید انتظار افزاش درآمدهای ارزی را در ماه های پیش رو داشت. در این میان کاهش قیمت نفت و کاهش تقاضای جهانی در اثر شیوع ویروس کرونا را نباید از نظر دور داشت چرا که هر دو اتفاق در کنار تحریم‌ها سبب شده است فشار بر منابع ارزی ایران افزایش یابد اما منظور همتی از گشایش پیش رو چیست؟

در کنار احیای صادرات نفتی و غیر نفتی، اشاره همتی به موضوع آزادسازی منابع ارزی ایران در خارج از کشور نیز بسیار قابل توجه و ردگیری است. به عبارت دیگر آزادسازی بخشی از منابع ارزی ایران می تواند محاسبات بازار ارز ایران را دگرگون نماید.

و باز هم غول تورم

تورم در ایران سال های طولانی است که اقتصاد را آزرده کرده است. در این میان یک سر برخی تحلیل ها ردباره چرایی افزایش نرخ دلار به موضوع تورم باز می گردد. سمیعی، رییس اسبق کانون صرافان در این خصوص می گوید: تا زمانی که نرخ تورم در کشور ما با کشورهای حوزه دلار تفاوت جدی دارد، چاره‌ای نیست جز این که تفاضل دو نرخ تورم، بر نرخ ارز افزوده شود.

رییس اسبق کانون صرافان تصریح کرد: ممکن است چند روزی و یا حتی چند ماهی به ضرب تزریق بیش از تقاضا، به طور مصنوعی، قیمت‌ها را ثابت نگه داشت، ولی این کار اولا برای همیشه عملی نیست، دوما، اساسی و منطقی و صحیح هم نیست؛ چراکه باعث جمع شدن فنر قیمت شده و انرژی آن ذخیره می‌شود و در زمانی، با اندک بهانه‌ای باعث رها شدن فنر و جهش قیمت‌ها می‌شود.

با این حال همتی معتقد است پیش بینی های تورمی بانک مرکزی نشان می دهد در این حوزه بزرگنمایی شده است.

ارزش پول ملی کاهش یافت

در این میان حریری، رییس اتاق بازرگانی ایران و چین نیز درباره چرایی این مساله گفت: به دلیل حجم بالای نقدینگی در کشور و تورم بیش از ۴۰ درصدی که بانک مرکزی اعلام کرده و رشد منفی بیش از پنج درصد اقتصادی بیانگر کاهش ارزش واقعی پول ملی است. در مقابل این کاهش ارزش هر کالا، خدمات و ارزی گران‌تر می‌شود و این طبیعی است.

حریری تصریح کرد: پارسال این موقع دلار حدود ۱۴ و ۱۵ هزار تومان بود. بانک مرکزی تورم سالیانه کشور را ۴۱ درصد اعلام کرده است و اکنون نرخ دلار بیش از ۱۷ هزار تومان است. بر این اساس می‌توان گفت حتی قیمت فعلی نیز به اندازه کافی رشد نکرده، با این حال ارزش پول ملی کاهش داشته است.

بازار ارز حالا نیمه کانال ۱۷ هزار تومان را تجربه می کند اما به نظر می رسد سرازیری قیمت ها به زودی از راه می رسد، شمارش معکوس برای تحقق وعده همتی آغاز شده است.
کلمات کلیدی: چندثانیه -دلایل - همتی - دلار 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP