• امروز سه‌شنبه ، ۶ اسفند ۱۳۹۸
  • ۱ رجب ۱٤٤۱
  • Tue 25 Feb 2020
نادر توکلی گفت: به تمامی بیمارستان‌های محدوده دانشگاه علوم پزشکی ایران، اعم از دولتی و خصوصی، توصیه کرده‌ایم اگر فردی به دلیل مشکوک شدن به کرونا مراجعه کرد، باید پذیرش شود. وی افزود: البته از بیمارستان‌ها خواسته‌ایم که محل موقت و جداگانه‌ای را با پرسنل و حفاظت فردی مجزا برای پذیرش این افراد پیش بینی کنند تا از آلودگی به سایر بخش‌های بیمارستان جلوگیری شود. توکلی ادامه داد: این قبیل مراجعان به کلینیک تب ارجاع و مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. اما، نکته‌ای که مردم نباید نسبت به آن بی اعتنا باشند، این است که فضا بیمارستان با عفونت همراه است و از همین رو، کسانی که علائم سرماخوردگی دارند، اصلاً نیاز نیست مراجعه داشته باشند و در منزل استراحت کنند. وی افزود: افراد با علائم سرماخوردگی می‌توانند با دارو‌های معمول و استراحت در منزل، بهبود بیابند...


سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ابتلای ۴۷ نفر در کشور به کرونا و فوت ۱۲ نفر بر اثر این بیماری خبر داد. ، اسدالله عباسی در حاشیه جلسه علنی صبح امروز (دوشنبه 5 اسفند 98) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران با اشاره به حضور وزیر بهداشت در جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی گفت: براساس گزارش ارائه شده از سوی آقای نمکی، بسیاری از گزارش‌هایی که در خصوص بستری شدن اشخاص در بیمارستان‌ها بوده مربوط به بیماران مبتلا به آنفلوآنزا است و تقریبا ۴۷ نفر در کشور به کرونا مبتلا شده‌اند و ۱۲ نفر بر اثر این بیماری فوت کرده‌اند. وی ادامه داد: براساس گزارش وزیر بهداشت دو نفر مبتلا به کرونا در تهران شناسایی شده که از قم به تهران آمده بودند. در استان قم هم به هر کدام از خانواده‌ها بسته‌ای حاوی ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده...


، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص نشست آتی کمیسیون مشترک برجام در وین اعلام کرد: جلسه‌ای که روز چهارشنبه هفتم اسفند برگزار می‌شود، نشست عادی و دوره‌ای کمیسیون مشترک برجام است که در سطح معاونان وزرا و مدیران سیاسی برگزار خواهد شد. وی تاکید کرد که این جلسه ارتباطی با سازوکار حل اختلاف برجام نداشته و جلسه عادی کمیسیون مشترک است که هر سه ماه یکبار برگزار می‌شود. به گزارش فارس، اتحادیه اروپا امروز (یکشنبه) از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در وین در روز چهارشنبه هفته جاری (هفتم اسفند ماه) در وین خبر داد. اخیرا سه کشور اروپایی در واکنش به گام‌های کاهش تعهدات برجامی ایران اعلام کردند که مکانیسم ماشه در برجام را کلید می‌زنند که این تصمیم واکنش ایران را در پی داشت. در همین خصوص نیز...


خسرو کفیلی - با نزدیک شدن به زمان اعزام ملی پوشان کشورمان به رقابتهای غرب آسیا که قرار است برخی از ملی پوشان زن و مرد ایران در آن شرکت کنند ، اردوی تیم ملی وزنه برداری کشورمان که در کمپ تیم های ملی تشکیل شده بود ، به پایان رسید. محمدحسین برخواه سرمربی تیم ملی وزنه برداری ایران پس از دعوت از حافظ قشقایی ، حسین سلطانی ، علی میری ، سهراب مرادی ، کیانوش رستمی ، امیر حقوقی ، علی هاشمی و علی داودی برای شرکت در رقابتهای وزنه برداری غرب آسیا با پایان هفته سوم لیگ وزنه برداری باشگاه های ایران از مسعود چترایی ، رسول معتمدی، محمد زارعی ، رضا بیرالوند ، صالح چراغبی ، سید ایوب موسوی ، رضا دهدار ، کیا قدمی و پیمان جان نیز برای شرکت در این اردو دعوت به عمل آورده بوده تا آنان خود را برای شرکت در رقابتهای قهرمانی آسیا آماده کنند. برخواه قرار است...


خسرو کفیلی - زمزمه حضور سهراب مرادی در ترکیب تیم ایران در رقابتهای وزنه برداری غرب آسیا در دوبی به گوش می رسد. ملی پوش دسته ۹۶ کیلوگرم تیم وزنه برداری ایران که به همراه کیانوش رستمی اندک شانسی برای حضور در بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو دارد ، به علت مصدومیت قرار نبود که در این مسابقات شرکت کند. رستمی و مرادی که تاکنون امتیاز چهار رقابت گزینشی را کسب کرده اند برای حضور در بازی های توکیو می بایست بیشترین امتیاز را در دو رویداد انتخابی بازی های المپیک کسب کنند. پس از رقابتهای غرب آسیا در امارات عربی متحده ، این دو ملی پوش دو رویداد پیکارهای بین المللی کلمبیا و رقابتهای قهرمانی آسیا در ازبکستان را پیش رو خواهند داشت. مرادی که به اردوی آمادگی تیم ملی وزنه برداری ایران دعوت شده بود ، از هفته گذشته اردو را ترک و به زادگاهش اصفهان بازگشته...


سه‌شنبه ، ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت: ۰:۲۴
عملکرد اقتصاد ایران در ۹ ماه؛ با نفت منفی، بدون نفت صفر


عملکرد اقتصاد ایران در ۹ ماه؛ با نفت منفی، بدون نفت صفرنخستین گزارش‌های رسمی از رشد اقتصادی امسال، یکشنبه شب و با تأخیر ۶ ماهه، توسط مرکز آمار منتشر شد. نرخ رشد اقتصادی در ۹ ماه نخست سال جاری با نفت، ۷.۶- درصد و بدون نفت، صفر است. رکود عمیق استخراج نفت و گاز طبیعی در تابستان و رشد ۴۷- درصدی آن، یکی از عوامل اصلی کوچک شدن اقتصاد ایران است.

درست چند ساعت پس از انتشار گزارش ایرناپلاس با عنوان «تأخیر ۶ ماهه در اعلام نرخ رشد اقتصادی»، مرکز آمار ایران یکشنبه شب جداول حساب‌های ملی فصلی را برای بهار، تابستان و پاییز سال جاری به‌روز رسانی و منتشر کرد و در کنار آن، نرخ رشد اقتصادی ۹ ماه نخست سال ۱۳۹۸ نیز اعلام شد.

این آمارها در حالی در ۲۰ بهمن‌ماه منتشر شدند که بر اساس تقویم انتشارات مرکز آمار ایران، حساب‌های ملی باید با یک فصل تأخیر منتشر شوند، یعنی تاریخ انتشار جداول بهار ۱۳۹۸ روز سی‌ام شهریور و جداول تابستان ۱۳۹۸ روز سی‌ام آذر اعلام شده بود و پیش از این، مرکز آمار جداول و گزارش‌های خود را مطابق با این تقویم منتشر می‌کرد.

با وجود این تأخیرها، جزئیات حساب‌های ملی و نرخ رشد به تفکیک بخش‌های اقتصادی منتشر شدند؛ آمارهایی که با اظهارنظرهای پیشین رئیس کل بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی، که در نبود آمارهای رسمی به‌صورت جسته و گریخته ارقامی را اعلام می‌کردند، تفاوت دارد.

عبدالناصر همتی و فرهاد دژپسند پیش از این در مصاحبه‌های جداگانه‌ای نرخ رشد تولید ناخالص داخلی را بدون احتساب نفت، برای بهار سال جاری، ۰.۴ درصد اعلام کرده‌ بودند. این در حالی است که بر اساس جداول منتشر شده مرکز آمار، رشد اقتصادی در بازه یاد شده، برابر با منفی یک درصد بوده است.

دژپسند روز سه‌شنبه ۱۵ بهمن، در یک نشست خبری، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی بدون احتساب نفت را در بهار امسال، ۰.۵ درصد و در تابستان ۰.۶ درصد اعلام کرده بود. ارقامی که با توجه به جداول منتشر شده مرکز آمار، به ترتیب به ۰.۱- و صفر درصد تغییر می‌کنند.
با نفت رکود، بدون نفت در جا

بر اساس آمارهای جدید مرکز آمار، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی با احتساب نفت و به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰، برابر با ۷.۶- درصد و بدون نفت برابر با صفر درصد بوده است. این نرخ‌ها در مدت مشابه سال قبل به‌ترتیب برابر با ۳.۸- و ۱.۹- بوده است. نرخ رشد منفی به‌صورت ساده به این معناست که اقتصاد کشور در این بازه زمانی، کوچک‌ شده است. تولید ناخالص داخلی با احتساب نفت، در ۹ ماه نخست سال گذشته، حدود ۵۴۱ هزار میلیارد تومان بوده که در ۹ ماه نخست امسال به حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است. تولید ناخالص داخلی بدون احتساب نفت نیز که در ۹ ماه نخست سال گذشته، حدود ۴۳۰ هزار میلیارد تومان بوده در ۹ ماه نخست امسال تقریباً بدون تغییر بوده است.

عملکرد اقتصاد ایران در ۹ ماه؛ با نفت منفی، بدون نفت صفر
خروج بدون نفت از دامنه رشد منفی

بررسی آمارهای فصلی نشان می‌دهد نرخ رشد اقتصادی بدون احتساب نفت در تابستان امسال از دامنه منفی خارج شده است. بر این اساس، به‌طور کلی رشد اقتصادی در هر سه فصل امسال، نسبت به مدت مشابه سال قبل، بهبود یافته است. این در حالی است که ورود نفت به محاسبات، نرخ‌های رشد را به‌شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد و اجازه نمی‌دهد نرخ رشد اقتصادی از دامنه منفی خارج شود. با این حال، نرخ رشد اقتصادی با احتساب نفت در پاییز امسال روند صعودی گرفته و رشد ۱.۷- درصدی را تجربه کرده است. این نرخ نسبت به تابستان و نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل، بهبود یافته است.

عملکرد اقتصاد ایران در ۹ ماه؛ با نفت منفی، بدون نفت صفر
عمیق‌ترین رکود بخش نفت و گاز در ۶ سال گذشته

بررسی نرخ رشد سه گروه کشاورزی، خدمات و صنایع و معادن نشان می‌دهد بخش کشاورزی در بهار و تابستان امسال با نرخ رشد ۴.۸ و ۶.۷ درصدی، نسبت به مدت مشابه سال قبل بهبود یافته است. نرخ رشد بخش کشاورزی در سه فصل نخست سال ۱۳۹۷، منفی بوده است. با این حال، بخش کشاورزی علی‌رغم رشد در بهار و تابستان امسال، در پاییز رشد ۱.۴- درصدی را تجربه کرده است. جواد حسین‌زاده، رئیس مرکز آمار ایران دلیل افت نرخ رشد بخش کشاورزی در پاییز امسال را سیل و خسارت‌های ناشی از آن عنوان کرده است.

رکود بخش صنایع و معادن در بهار امسال نسبت به زمستان و نیز مدت مشابه سال قبل، تشدید شد. آخرین تجربه نرخ‌ رشد مثبت در گروه صنایع و معادن، مربوط به بهار سال گذشته و برابر با ۰.۳ درصد بوده است. پس از این بخش، طی ۶ فصل، نرخ‌های رشد منفی را تجربه کرده که نشان‌دهنده رکود در این بخش است. اوج رکود این بخش در سال ۱۳۹۷، مربوط به فصل پاییز و با نرخ رشد ۲۱.۱- درصدی بود که در زمستان با بهبود نسبی به ۱۴.۲- رسید. با این حال، رکود صنایع و معادن در بهار امسال با نرخ ۲۱.۲- درصدی ادامه یافت و در تابستان با نرخ ۲۳.۷- درصدی شدت گرفت. در گروه صنایع و معادن، بخش استخراج نفت و گاز نرخ رشد ۴۷- درصدی داشته که عمیق‌ترین رکود از سال ۱۳۹۲ تا کنون است. با این حال، به‌نظر می‌رسد گروه صنایع و معادن به آهستگی از رکود خارج می‌شود، چرا که نرخ رشد این گروه در پاییز به ۱.۹- درصد رسیده است.

عملکرد اقتصاد ایران در ۹ ماه؛ با نفت منفی، بدون نفت صفر

گروه خدمات نیز آخرین بار رشد مثبت را در تابستان ۱۳۹۷ و با نرخ ۱.۷ درصدی تجربه کرد و پس از آن وارد دامنه منفی شد. با اینکه تابستان فرصتی بود تا بخش خدمات با نرخ ۰.۱ درصدی فرصتی برای بهبود پیدا کند، اما این بهبود اندک، ادامه نیافت و گروه خدمات در پاییز امسال با نرخ ۰.۷- درصدی دوباره به دوره رکود بازگشت.
کلمات کلیدی: چندثانیه - عملکرد - اقتصاد ایران - نفت 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP