• امروز یکشنبه ، ۱۷ فروردین ۱۳۹۹
  • ۱٢ شعبان ۱٤٤۱
  • Sun 5 Apr 2020
رئیس پلیس تهران گفت: در حال تصمیم‌گیری هستیم که با رعایت پروتکلهای ستاد مبارزه با موادمخدر و وزارت بهداشت معتادان متجاهر را جمع‌آوری کنیم. سردار حسین رحیمی در برنامه تلویزیونی درباره انتشار فیلمهایی از حضور و تجمع معتادان در تهران، اظهار کرد: بر اساس تصویب ستاد ملی مبارزه با کرونا بخشی از افرادی که در حبس بودند، باید آزاد می‌شدند لذا بخشی از زندانیان و معتادان متجاهر آزاد شدند. رئیس پلیس تهران بزرگ با بیان اینکه معتاد متجاهر به معتادی اطلاق می‌شود که چندین بار دستگیر شده و مکانی برای زندگی ندارد، افزود: متأسفانه خانواده‌های تعدادی زیادی از این معتادان نیز به دنبال آنها نمی‌آیند تا نزد خانواده زندگی کنند. وی با بیان اینکه در تهران حدود هفت هزار معتاد متجاهر پیش از عید نوروز آزاد شدند، گفت: بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله کرونا پذیرش...


، حجت‌الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» روز شنبه در این جلسه با تاکید بر اینکه رؤسای کمیته‌های گوناگون ستاد ملی مبارزه با کرونا موظفند ارزیابی دقیقی از میزان تاثیر تشدید برنامه فاصله‌گذاری اجتماعی انجام بدهند، گفت: باید برای دوره بازگشایی پس از اطمینان از ایجاد وضعیت تثبیت شده در مدیریت مقابله با کرونا پروتکل‌های متنوع و مختلف با دقت نظر در تمامی حوزه‌ها طراحی و متناسب با هر کسب و کار اجرا شود. رئیس‌جمهوری با بیان اینکه طرح فاصله‌گذاری اجتماعی با تبدیل به فاصله‌گذاری هوشمند ادامه خواهد یافت، اظهار داشت: ما مرحله اول و دوم آن را اجرا کرده‌ و موفقیت‌های خوبی داشته‌ایم و الان در مرحله سوم آن که اجرای فاصله‌گذاری هوشمند اجتماعی است، قرار داریم و مختصات آن باید مشخص و مدون باشد. روحانی ادامه داد: پروتکل‌های بهداشتی باید به گونه‌ای طراحی شود که...


: سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان به اظهارت مایک پامپئو واکنش نشان داد که مدعی شده بود دیپلمات های ایرانی در قتل یک مخالف نظام در ترکیه دست دارند. موسوی در صفحه توئیتر خود نوشت: « واقعیت غیرقابل انکار: "دیپلماتهای" آمریکایی مدتهاست که در کودتا ، مسلح کردن تروریستها ، تقویت خشونتهای فرقه ای ، حمایت از کارتل های مواد مخدر ، زورگیری از دولتها و شرکت ها، جاسوسی حتی از متحدان ایالات متحده ، معاشرت با دیکتاتورها، قصابها و تروریست ها و غیره… دست دارند.» سخنگوی وزارت خارجه در ادامه آورده است: «اما پامئپو (معروف به آقای سیا و وزیر خارجه نفرت) کار را کاملاً به یک سطح جدید برده اند: تروریسم پزشکی. به همین دلیل است که او باطنی مملو از گناه دارد و به تصور روانی متوسل می شود.»


عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی خود که پس از جلسه با فعالان گردشگری منتشر کرد، نوشته است: امروز ۱۶ فروردین ۹۹ در معیت معاون اول محترم رئیس جمهور، در جلسه فعالان گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی شرکت کردم. وی نوشت: مسئولان بخش های مختلف و نیز رؤسای اتحادیه های صنفی مسائل و مشکلات ناشی از شیوع کرونا در اوج فعالیت‌هایشان را تشریح کردند. انصافاً هتل ها، مراکز گردشگری، صنایع دستی و دفاتر مسافرتی اوج فعالیت و بهره برداری از سرمایه گذاری و تدارکتشان ایام عید است که کلاً متوقف شدند. رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: در مورد تعویق اقساط تسهیلات‌شان و نیز دوره تنفس تسهیلات جدیدی که برای جلوگیری از آسیب بیشتر و حفظ اشتغال‌شان قرار است، بگیرند،‌ پیشنهاداتی داشتند که قابل توجه بود. همتی افزود: این نکته را تأکید کردم مهمترین...


رییس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس شورای اسلامی گفت: طرح سه فوریتی تعطیلی و قرنطینه کامل کشور تقدیم هیات رییسه مجلس شده است. عبدالکریم حسین‌زاده اظهار کرد: یکشنبه هفته گذشته که جلسه مجلس قرار بود به صورت مجازی برگزار شود من در محل صحن مجلس حاضر شدم و ضمن رایزنی با رییس مجلس، طرح سه فوریتی تعطیلی و قرنطینه کامل کشور را در یک ماده و ۱۱ تبصره و با امضای ۱۶ نفر از نمایندگان تحویل آقای قاضی زاده هاشمی کردم، ایشان نیز این طرح را به اداره قوانین ارجاع کردند. وی‌ افزود: این طرح که حدود یک ماه پیش تهیه شده بر مبنای تعطیلی یک ماه کشور و براساس اصل ۷۹ قانون اساسی پیش‌بینی شده بود که با توجه به اینکه مجلس جلسه علنی نداشت امکان مطرح کردن آن نیز نبود لذا بنا داریم این طرح را در اولین جلسه علنی مجلس برای اتخاذ راهکارهایی جهت مقابله با کرونا مطرح کنیم. نایب...


سه‌شنبه ، ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ ساعت: ۱۵:۰۸
سالمندان فعلا ورزش نکنند
، محمد گله‌داری درخصوص چگونگی انجام فعالیت ورزشی باتوجه به خودقرنطینگی فعلی به منظور پیشگیری از ابتلا به کروناویروس، اظهارکرد: اگر قرار است در این شرایط، افراد به فعالیت ورزشی بپردازند، توصیه می‌شود که این فعالیت در وضعیت قرنطینگی و در خانه باشد و از رفتن به باشگاه‌های ورزشی خودداری شود. ضمن این‌که محیطی که در خانه برای ورزش در نظر گرفته می‌شود نیز باید تمیز و بدون تردد باشد و تمام نکات بهداشتی رعایت شود.

وی با بیان این‌که در چند روز اخیر، علاوه بر شیوع ویروس کرونا، آلودگی هوا را نیز داشته‌ایم، افزود: نکته قابل اهمیت این است، زمانی که ورزش می‌کنیم، ناخودآگاه تعداد تنفس‌های‌مان افزایش پیدا می‌کند و در این حالت نیز ما دیگر از طریق بینی نفس نمی‌کشیم و امر تنفس از طریق دهان نیز انجام می‌شود. در زمان‌هایی که با آلودگی هوا و حتی شرایط فعلی که با شیوع ویروس کرونا مواجه هستیم، گفته می‌شود که بهتر است تنفس از طریق بینی صورت گیرد زیرا در این حالت ویروس به دلیل مخاط‌های بینی به احتمال بسیار وارد بدن نمی‌شود و اگر هم وارد شود، از طریق عطسه یا سرفه از بدن خارج می‌شود.

مدیرگروه کارشناسی ارشد فیزیولوژی دانشگاه آزاد اهواز گفت: وقتی شدت ورزش نیز بالا می‌رود، تنفس از طریق بینی به تنفس دهانی تبدیل می‌شود و بر همین اساس، احتمال ورود آلاینده‌ها و ویروس کرونا به بدن بیشتر خواهد شد. پس به همین دلیل در شرایط فعلی نباید حتی در خانه ورزشی شدید انجام داد. ضمن این‌که وقتی ورزش خیلی شدید و با فشار باشد، سیستم بدنی تحت تاثیر قرار می‌گیرد و این نیز می‌تواند سیستم بدنی را ضعیف کند.

وی تاکید کرد: در شرایط فعلی یعنی شرایطی که به دلیل پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا در قرنطینه هستیم، باید ورزش‌های سبک و ورزش‌هایی که به بدن خیلی فشار وارد نمی‌کنند را انجام داد. پس در این روزها بهتر است تنها سطح آمادگی بدن را حفظ کنیم و به فکر ارتقا سطح فعالیت بدنی نباشیم. پس تمرین ما در خانه باید سبک و در یک محیط با هوای سالم باشد.

گله‌داری عنوان کرد: اکنون باتوجه به شیوع ویروس کرونا، ورود به اماکن عمومی از جمله سالن‌های ورزشی ممنوع شده است و به هیچ عنوان انجام فعالیت ورزشی توصیه نمی‌شود اما در چند روز اخیر شاهد بوده‌ام که برخی افراد در هوای آزاد در حال انجام فعالیت ورزشی هستند که کار درستی نیست زیرا در این شرایط، هوا بدون کنترل وارد ریه‌ها می‌شود.

وی گفت: همچنین باتوجه به این‌که فعالیت باشگاه‌ها منع شده است ولی برخی باشگاه‌ها همچنان فعال بوده و عنوان می‌کنند که ما فضای باشگاه را ضدعفونی می‌کنیم که فعالیت آن‌ها ایراد دارد زیرا در هیچ مکان عمومی همچون باشگاه نباید فعالیت ورزشی صورت بگیرد و تردد شود، چرا که خطر بی‌تحرکی، چاقی یا هر بیماری ناشی از عدم فعالیت ورزشی به شدت کمتر از ابتلا به کرونا است. همچنین باتوجه به این که سالمندان و بیماران جزو گروه خطر و ابتلا به کرونا هستند، توصیه می‌شود که هیچ نوع فعالیت ورزشی نداشته باشند.

عضو هیات علمی گروه تربیت‌بدنی دانشگاه آزاد اهواز با بیان این‌که ویروس کرونا خیلی سریع ریه‌ها را درگیر می‌کند، عنوان کرد: پس باید تا جایی که می‌توانیم از ریه‌ها مراقبت کنیم. همچنین در شرایط اخیر که آلاینده‌ها را هم در هوا داشته‌ایم، اگر فعالیت ورزشی صورت بگیرد، ورود آلاینده‌ها به ریه‌ها بیشتر شده و همین نیز می‌تواند سطح دفاعی سیستم بدنی در ریه‌ها را تضعیف و جایگاهی را فراهم کند که فرد بیشتر مستعد ابتلا به کرونا شود.

وی انجام فعالیت ورزشی در یک باشگاه را حتی با حضور تعداد معدودی از نفرات، اشتباه دانست و گفت: اگر در شرایط فعلی تنها پنج نفر هم در یک باشگاه به فعالیت بپردازند و حتی فضای باشگاه نیز ضدعفونی شود، کافی است فرد جدیدی که وارد باشگاه می‌شود و مبتلا به کرونا باشد و در ابتدا نیز فاقد علائم باشد، در آن محیط عطسه کند یا دست خود را به وسایل ورزشی بزند و همین، زمینه برای ابتلای سایر افراد به ویروس کرونا را ایجاد می‌کند. پس به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود حتی یک باشگاه ورزشی به صورت خصوصی برای پنج شش نفر فعال باشد.

گله‌داری همچنین بیان کرد: هنگام ورزش به دلیل تعریق بدن، احتمال تماس دست با صورت و چشم‌ها نیز زیاد می‌شود و باتوجه به این‌که ورود ویروس کرونا به بدن از طریق چشم‌ها و بینی بیشتر است و باتوجه به این‌که در طول فعالیت ورزشی احتمال این‌که فرد دست خود را به وسایل آلوده بزند و بعد هم به صورت، این موضوع بسیار خطرناک است.
کلمات کلیدی: چند ثانیه - سالمندان - فعلا - ورزش 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP