• امروز پنج‌شنبه ، ۱۴ فروردین ۱۳۹۹
  • ٩ شعبان ۱٤٤۱
  • Thu 2 Apr 2020
آمار‌های تجمیعی دولت‌ها در نقاط مختلف جهان حاکی از این است که چهارشنبه شب به‌وقت تهران آمار ابتلا به ویروس کرونا در جهان به بیش از ۹۰۰ هزار مورد رسیده است. آمریکا با بیش از ۲۰۵ هزار فرد مبتلا به ویروس کرونا، بیشترین شمار مبتلایان به کرونا در بین کشور‌های جهان به خود اختصاص داده است. از طرفی بیش از نیمی از ۹۰۰ هزار فردی که ابتلای آن‌ها به ویروس کرونا به تأیید پزشکان رسیده است، ساکن کشور‌های اروپایی هستند. کشور چین که در رسانه‌های غربی همچنان به عنوان مبدأ شیوع ویروس کرونا معرفی می‌شود، اکنون از لحاظ شمار مبتلایان به این ویروس در رتبه چهارم جهان -پس از آمریکا، ایتالیا و اسپانیا- قرار دارد. بر اساس آخرین آمار‌هایی که پایگاه اطلاعاتی worldometers با استناد به گزارش‌های رسمی نهاد‌های دولتی در اقصی نقاط جهان منتشر کرده، تاکنون بیش از...


محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به ادعای اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا علیه ایران در صفحه توییترش نوشت: «توسط آتش‌افروزان جنگ گمراه نشو، دوباره، دونالد ترامپ، ایران دوستانی دارد؛ کسی نمی‌تواند میلیون‌ها «حلقه نیابتی» داشته باشد. برخلاف آمریکا که به طور مخفیانه دروغ گفته، تقلب کرده و ترور می‌کند، ایران فقط، آشکارا، اقداماتی دفاعی دارد. ایران هیچ جنگی را آغاز نمی‌کند، اما به آن‌ها که این کار را می‌کنند، درس‌هایی می‌دهد». به گزارش ایسنا، اظهارات وزیر امور خارجه کشورمان در پی این مطرح می‌شود که رئیس جمهور آمریکا روز گذشته در صفحه توییترش نوشت: بر اساس اطلاعات موجود و باوری که وجود دارد، ایران یا حلقه‌های نیابتی آن در حال برنامه‌ریزی یک حمله مخفیانه علیه نظامیان آمریکا یا دارایی‌های آن در عراق هستند»، گفت: اگر این اتفاق...


فرزاد کفیلی - چنین احوالی در والیبال ایران طی دو دهه اخیر بی‌سابقه است. تیم‌های ملی بدون سرمربی و لایه‌های فدراسیون بدون گردانندگان متخصص آن‌هم در شرایطی که تصور می‌شد با بازگشت داورزنی نوعی اقتدار و آرامش به والیبال بازخواهدگشت. کرونا یک نعمت برای والیبال ایران بود تا با لغو المپیک از شر کولاکوویچ مربی درجه۳ خلاص شود اما با نفت زیر۲۰دلار و یوروی ۱۸هزارتومانی چه می‌توان کرد؟ کرونا زندگی میلیاردها انسان را در سراسر جهان دیگرگون کرده و بر آرزوهای زیادی نقطه پایان گذارده است؛ از جمله با لغو المپیک در تابستان پیش رو که رویاهای نخبه ترین ورزشکاران حال حاضر را برای حداقل یک سال به تاخیر انداخت. شغل‌های زیادی در پهنه زمین از دست رفته است و هزاران کسب‌وکار خانه‌نشین وخاموش شده اند و البته در چنین اوضاعی سرمربی تیم ملی والیبال ایران هم از آخرین...


فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران رعایت توصیه های بهداشتی توسط مردم در روز طبیعت را قابل تقدیر دانست و گفت: فرودهای آماری کرونا نباید ما را فریب دهد. علیرضا زالی، روز چهارشنبه، اظهار کرد: خوشبختانه امروز شاهد تحقق یک رفتار ستودنی و بسیار افتخار آمیز از سوی مردم استان به خصوص شهروندان تهران بودیم. وی ادامه داد: امروز شاهد آن بودیم که مردم شریف تهران با یک نگاه مسئولانه و با مسئولیت پذیری اجتماعی توصیه‌های بهداشتی را در دستور کار قرار دادند و با توجه ویژه به این توصیه‌ها شاهد حداقل حضور افراد در شهر بودیم. زالی با بیان اینکه مشاهدات میدانی موید عدم حضور و اسکان مردم در شهر به ویژه پارک‌ها و تفرجگاه‌ها در روز طبیعت بود، گفت: مردم انتخاب کردند روز طبیعت را در منازل در کنار خانواده خود بمانند. وی افزود: این موضوع...


وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی هوشمند پس از ۲۰ فروردین برای آغاز به کار برخی کسبه و بازگشایی برخی مراکز علمی و فرهنگی و مذهبی بر اساس ارزیابی خطر در آن بازه زمانی خبر داد. سعید نمکی روز چهارشنبه درباره اجرای طرح غربالگری و مقابله با کرونا و فاصله گذاری اجتماعی بیان کرد: امروز آمار ما در غربالگری کرونا از ۶۷ میلیون نفر گذشته که ۵۵ میلیون و ۴۵۰ هزار نفر از طریق تماس تلفنی غربالگری شده و ۱۱ میلیون و ۵۷۰ هزار نفر نیز از طریق سامانه salamat.gov.ir ارزیابی شده‌اند. این رقم بسیار قابل توجه بوده و مورد توجه افکار عمومی و کسانی که اقدامات بهداشتی را بررسی می‌کنند در جهان قرار گرفته است. پایش در این سطح و با توجه به گستردگی سرزمین ما بی نظیر است. این نشان می‌دهد که مردم ما نظام سلامت را به عنوان مطمئن‌ترین نظام ارائه...


سه‌شنبه ، ۵ فروردین ۱۳۹۹ ساعت: ۱:۳۳
غول‌های نفتی به استقبال ریاضت مالی رفتند


غول‌های نفتی شامل گروه انرژی فرانسوی توتال و شرکت شل در پی افت شدید قیمتهای نفت و تبعات اقتصادی شیوع ویروس کرونا، به کاهش چشمگیر هزینه‌ها و توقف برنامه بازخرید سهام خود اقدام می‌کنند.

ا، پاتریک پویانه، مدیرعامل شرکت توتال اظهار کرد که با قیمت ۳۰ دلار هر بشکه نفت، این شرکت کاهش هزینه به میزان بیش از سه میلیارد دلار را هدف قرار داده است.

پویانه در پیام ویدیویی به کارکنان توتال در پنج شنبه گذشته گفته بود: این گروه با سه بحران شیوع ویروس کرونا، سقوط قیمتهای نفت به دلیل افت شدید تقاضای جهانی و بحران تغییرات جوی روبروست. توتال در مواجهه با این بحران باید اقدام کند.

مدیرعامل توتال گفت: از ۳.۳ میلیارد دلار کاهش هزینه، ۲.۵ میلیارد دلار مربوط به بخش اکتشاف و تولید، ۳۰۰ میلیون دلار از بخش گاز، نیرو و تجدیدپذیرها و ۳۰۰ میلیون دلار از پالایش و مواد شیمیایی و ۲۰۰ میلیون دلار از بخش بازاریابی و خدمات خواهد بود.

این شرکت همچنین ۸۰۰ میلیون دلار صرفه جویی هزینه عملیاتی در سال ۲۰۲۰ را در مقایسه با سال ۲۰۱۹ هدف گرفته است در حالی که پیش از این برای صرفه جویی ۳۰۰ میلیون دلاری برنامه ریزی کرده بود و برنامه بازخرید سهام خود را متوقف می‌کند.

توتال برای بازخرید سهام خود به میزان دو میلیارد دلار در سال میلادی جاری برنامه ریزی کرده بود و تاکنون ۵۰۰ میلیون دلار را بازخرید کرده بود. بنابراین با توقف این برنامه، ۱.۵ میلیارد دلار صرفه جویی می‌کند.

پویانه اعلام کرد استخدام به طور کامل متوقف نمی‌شود اما به میزان چشمگیری کاهش خواهد یافت.

مدیرعامل توتال گفت: بازارها در حال حاضر نوسان زیادی دارند اما نقدینگی توتال بالا بوده و بیش از ۱۰ میلیارد دلار است. ما می‌توانیم با این بحران مالی مقابله کنیم.

غول نفتی شل هم هزینه سرمایه خود برای سال ۲۰۲۰ را به میزان حدود پنج میلیارد دلار پایین برده و دور بعدی برنامه بازخرید سهام خود را متوقف کرد. این شرکت اعلام کرد هزینه سرمایه سال ۲۰۲۰ را از حدود ۲۵ به ۲۰ میلیارد دلار کاهش خواهد داد و با این اقدام هشت تا ۹ میلیارد دلار نقدینگی آزاد می‌کند. همچنین هزینه‌های عملیاتی را در ۱۲ ماه آینده در مقایسه با سطح سال ۲۰۱۹ به میزان سه تا چهار میلیارد دلار در سال کاهش خواهد داد.

شرکت نفتی نروژی Aker BP هم به دلیل شیوع ویروس کرونا، با هدف کاهش هزینه سرمایه و اکتشاف به میزان ۲۰ درصد در سال ۲۰۲۰، قصد دارد پروژه‌های تایید نشده را به تعویق بیاندازد. این شرکت اعلام کرد هزینه سرمایه برای امسال به ۱.۲ میلیارد دلار و هزینه اکتشاف به ۴۰۰ میلیون دلار کاهش پیدا خواهد کرد در حالی که در سال ۲۰۲۲-۲۰۲۱ انتظار دارد هزینه سرمایه پایین یک میلیارد دلار باشد.

کارل جانی هرسویک، مدیرعامل شرکت Aker BP اظهار کرد: با اقداماتی که اکنون در پیش گرفته‌ایم این شرکت برای رویارویی با وضعیت پرچالش بازار آماده است و ما منابع مالی برای پیگیری فرصتهای رشد پیش روی خود داریم.

این شرکت هنوز نظرش درباره پرداخت سود سهام را تغییر نداده است اما هیات مدیره باید تاثیر افت قیمتهای نفت و شیوع ویروس کرونا را روی حسابهای مالی بررسی کند.

شرکت Aker BP پیش از این اعلام کرده بود قصد دارد ۸۵۰ میلیون دلار سود سهام در سال ۲۰۲۰ پرداخت کند و میزان پرداختی را تا سال ۲۰۲۳ هر سال ۱۰۰ میلیون دلار افزایش می‌دهد.

شرکت اکوئینور که بزرگترین شرکت نفت و گاز نروژ است، اوایل هفته جاری اعلام کرد برنامه پنج میلیارد دلاری بازخرید سهام را به دلیل شیوع ویروس کرونا و افت قیمتهای نفت متوقف کرده است.

شرکت آمریکایی اکسون موبیل هم به پیمانکاران و فروشندگانش در خصوص کاهش سرمایه و هزینه‌های عملیاتی اطلاع داده و بمحض نهایی شدن برنامه‌هایش آنها را اعلام خواهد کرد.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت آمریکایی شورون هم پس از سقوط بیش از یک سوم ارزش این شرکت در پی افت شدید قیمتهای نفت، اعلام کرده که به دنبال راهی برای کاهش هزینه‌ها است.
کلمات کلیدی: چندثانیه - غول های نفتی ۰- ریاضت 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP