• امروز یکشنبه ، ۱۷ فروردین ۱۳۹۹
  • ۱٢ شعبان ۱٤٤۱
  • Sun 5 Apr 2020
رئیس پلیس تهران گفت: در حال تصمیم‌گیری هستیم که با رعایت پروتکلهای ستاد مبارزه با موادمخدر و وزارت بهداشت معتادان متجاهر را جمع‌آوری کنیم. سردار حسین رحیمی در برنامه تلویزیونی درباره انتشار فیلمهایی از حضور و تجمع معتادان در تهران، اظهار کرد: بر اساس تصویب ستاد ملی مبارزه با کرونا بخشی از افرادی که در حبس بودند، باید آزاد می‌شدند لذا بخشی از زندانیان و معتادان متجاهر آزاد شدند. رئیس پلیس تهران بزرگ با بیان اینکه معتاد متجاهر به معتادی اطلاق می‌شود که چندین بار دستگیر شده و مکانی برای زندگی ندارد، افزود: متأسفانه خانواده‌های تعدادی زیادی از این معتادان نیز به دنبال آنها نمی‌آیند تا نزد خانواده زندگی کنند. وی با بیان اینکه در تهران حدود هفت هزار معتاد متجاهر پیش از عید نوروز آزاد شدند، گفت: بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله کرونا پذیرش...


، حجت‌الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» روز شنبه در این جلسه با تاکید بر اینکه رؤسای کمیته‌های گوناگون ستاد ملی مبارزه با کرونا موظفند ارزیابی دقیقی از میزان تاثیر تشدید برنامه فاصله‌گذاری اجتماعی انجام بدهند، گفت: باید برای دوره بازگشایی پس از اطمینان از ایجاد وضعیت تثبیت شده در مدیریت مقابله با کرونا پروتکل‌های متنوع و مختلف با دقت نظر در تمامی حوزه‌ها طراحی و متناسب با هر کسب و کار اجرا شود. رئیس‌جمهوری با بیان اینکه طرح فاصله‌گذاری اجتماعی با تبدیل به فاصله‌گذاری هوشمند ادامه خواهد یافت، اظهار داشت: ما مرحله اول و دوم آن را اجرا کرده‌ و موفقیت‌های خوبی داشته‌ایم و الان در مرحله سوم آن که اجرای فاصله‌گذاری هوشمند اجتماعی است، قرار داریم و مختصات آن باید مشخص و مدون باشد. روحانی ادامه داد: پروتکل‌های بهداشتی باید به گونه‌ای طراحی شود که...


: سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان به اظهارت مایک پامپئو واکنش نشان داد که مدعی شده بود دیپلمات های ایرانی در قتل یک مخالف نظام در ترکیه دست دارند. موسوی در صفحه توئیتر خود نوشت: « واقعیت غیرقابل انکار: "دیپلماتهای" آمریکایی مدتهاست که در کودتا ، مسلح کردن تروریستها ، تقویت خشونتهای فرقه ای ، حمایت از کارتل های مواد مخدر ، زورگیری از دولتها و شرکت ها، جاسوسی حتی از متحدان ایالات متحده ، معاشرت با دیکتاتورها، قصابها و تروریست ها و غیره… دست دارند.» سخنگوی وزارت خارجه در ادامه آورده است: «اما پامئپو (معروف به آقای سیا و وزیر خارجه نفرت) کار را کاملاً به یک سطح جدید برده اند: تروریسم پزشکی. به همین دلیل است که او باطنی مملو از گناه دارد و به تصور روانی متوسل می شود.»


عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی خود که پس از جلسه با فعالان گردشگری منتشر کرد، نوشته است: امروز ۱۶ فروردین ۹۹ در معیت معاون اول محترم رئیس جمهور، در جلسه فعالان گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی شرکت کردم. وی نوشت: مسئولان بخش های مختلف و نیز رؤسای اتحادیه های صنفی مسائل و مشکلات ناشی از شیوع کرونا در اوج فعالیت‌هایشان را تشریح کردند. انصافاً هتل ها، مراکز گردشگری، صنایع دستی و دفاتر مسافرتی اوج فعالیت و بهره برداری از سرمایه گذاری و تدارکتشان ایام عید است که کلاً متوقف شدند. رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: در مورد تعویق اقساط تسهیلات‌شان و نیز دوره تنفس تسهیلات جدیدی که برای جلوگیری از آسیب بیشتر و حفظ اشتغال‌شان قرار است، بگیرند،‌ پیشنهاداتی داشتند که قابل توجه بود. همتی افزود: این نکته را تأکید کردم مهمترین...


رییس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس شورای اسلامی گفت: طرح سه فوریتی تعطیلی و قرنطینه کامل کشور تقدیم هیات رییسه مجلس شده است. عبدالکریم حسین‌زاده اظهار کرد: یکشنبه هفته گذشته که جلسه مجلس قرار بود به صورت مجازی برگزار شود من در محل صحن مجلس حاضر شدم و ضمن رایزنی با رییس مجلس، طرح سه فوریتی تعطیلی و قرنطینه کامل کشور را در یک ماده و ۱۱ تبصره و با امضای ۱۶ نفر از نمایندگان تحویل آقای قاضی زاده هاشمی کردم، ایشان نیز این طرح را به اداره قوانین ارجاع کردند. وی‌ افزود: این طرح که حدود یک ماه پیش تهیه شده بر مبنای تعطیلی یک ماه کشور و براساس اصل ۷۹ قانون اساسی پیش‌بینی شده بود که با توجه به اینکه مجلس جلسه علنی نداشت امکان مطرح کردن آن نیز نبود لذا بنا داریم این طرح را در اولین جلسه علنی مجلس برای اتخاذ راهکارهایی جهت مقابله با کرونا مطرح کنیم. نایب...


پنج‌شنبه ، ۷ فروردین ۱۳۹۹ ساعت: ۰:۱۶
تجارت فردا؛ اقتصاد 99: بسته‌تر و کوچک‌تر ، کسب و کار نامساعدتر

مجله، اقتصادی است اما بیش از عدد و نمودار و جدول، کلمه دارد و به خاطر گزارش‌های روزنامه نگاران حرفه ای خواندنی است.

- ویژه نامۀ نوروزی «تجارت فردا» به جز آن که شمارۀ آخر سال این مجموعه است یک نقش دیگر را هم ایفا می‌کند چرا که به عنوان ضمیمۀ روزنامۀ «دنیای اقتصاد» هم عرضه می شود و از این حیث خود را «سال‌نامۀ جامع اقتصاد ایران» معرفی می‌کند.

ویژگی بارز «تجارت فردا» چه در شماره‌های عادی و چه در ویژه‌نامۀ نوروزی در هم نیامیختن گزارش‌های روزنامه‌نگارانه با تبلیغات و آگهی است. آفتی که غالب نشریات اقتصادی را از سیمای یک رسانه دور می کند و یا به آن خو کرده‌اند یا چاره ای جز آن نمی‌بینند.

در «تجارت فردا» اما به سادگی می‌توان دریافت که آگهی و رپرتاژ آگهی کدام است و گزارش و میزگرد واقعی کدام و این رازی ندارد جز نگاه حرفه‌ای تحریریه.

«تجارت فردا» و البته «دنیای اقتصاد»، تعلق خاطر خود به اقتصاد آزاد و رقابتی را نیز پنهان نمی‌کنند اما تریبون‌شان را یک‌سر به همفکران موسی غنی‌نژاد نسپرده‌اند هر چند باید دید در نخستین شماره‌های سال تازه با مرگ دکتر فریبرز رییس دانا اقتصاددان سوسیالیست و منتقد اقتصاد بازار چگونه برخورد می‌کنند.

این مجله به سبک نشریات معتبر جهانی در شمارۀ پایان سال به مرور گذشته بسنده نمی‌کند و پیش بینی خود از سال جدید را نیز می‌آورد و این کار را هم نه در پستو که روی جلد انجام می‌دهد.

جلد مجله طرحی است از آزادۀ پاک‌نژاد و احتمالا با ایدۀ محمد طاهری سردبیر که رییس جمهوری را در یک تنگۀ عمیق نشان می‌دهد. چندان ژرف که در نگاه اول هیبت و مهیب بودن تنگه را می بینی نه حسن روحانی را که آن پایین قصد عبور دارد.

تجارت فردا؛ اقتصاد 99: بسته‌تر و کوچک‌تر ، کسب و کار نامساعدتر

پیش بینی تجارت فردا از اقتصاد ایران در سال 1399 این است که کوچک تر و بسته تر می شود:

«عوامل زیادی دست به دست هم داده اند تا اقتصاد ایران در سال 1399 کوچک تر و بسته تر و فضای کسب و کار از همیشه نامساعدتر شود.انسداد در روابط مالی با جهان، شیوع ویروس کرونا و تعمیق تحریم ها در کنار تشدید نااطمینانی‌ها و فقدان چشم‌انداز، تحلیل‌گران را به این نتیجه رسانده که سال آینده سال بسیار سختی خواهد بود. حسن روحانی گفته " بلد نیستم بدون ارتباط با خارج، مشکل اقتصاد ایران را حل کنم." جز آنچه رییس جمهوری مطرح کرده آیا راهی وجود دارد که اقتصاد ایران از تلۀ تعلیق خارج شود؟»


«تجارت فردا» با نقل بخش های مختلف از چند سخنرانی مقام معظم رهبری دربارۀ «تحریم ها» آغاز می شود.

بخش اصلی سخنان آیت‌الله خامنه ای در 28 آذر 1398 و در دیدار با تولید کنندگان و کارآفرینان است:

« اقتصاد ما در چند سال اخیر شرطی شده." ببینیم چه می شود، 6 ماه دیگر چه می شود یا برجام چه می شود. ابتکار رییس جمهوری فرانسه چه می شود". اینها را بگذارند کنار. کاری می خواهند بکنند، بکنند. کاری را که ممنوع نیست و عبور از خطوط قرمز نیست انجام دهند. اما اقتصاد را متوقف به آن و افکار عمومی را متوجه به آن نکنند. افکار عمومی هم بداند: کهن جامۀ خویش پیراستن/ به از جامۀ عاریت خواستن. خودمان باید به کار خودمان برسیم.»

نخستین گزارش تحلیلی و با موضوع مرور وقایع سال به قلم مهرداد خدیر است با این تیتر: «سال بد، سال باد، سال اشک، سال شک»

گزارشی که این گونه پایان می یابد: « احمد شاملو سالی را که در 27 مهر آن -1333- رفیق شفیقش مرتضی کیوان را تیرباران کردند در شعری جاودانه این گونه توصیف کرد: سال بد، سال باد، سال اشک، سال شک...

برای سالی که با سیل شروع شد و با کرونا تمام می شود و در تشییع پیکر سردار و در سوگ تشییع کنندگان کرمانی و 176 مسافر پرواز نافرجام و قرابانیان آبان، اشک ها ریخته شد و افکار عمومی به عددها و خبرهایی شک کرد آیا همچنان بهترین توصیف همین شعر نیست؟»

تنها اما برای این مطلب، پاره ای از یک شعر به عنوان تیتر بر تارک آن ننشسته است که این ذوق را جاهای دیگر هم می بینیم.

«سال بلوا» - عنوان رُمانی از عباس معروفی برای گزارش دیگری از مرور سال یا شعر حافظ (نظیر خویش بِنگذاشتند و بگذشتند) که گفتاری است از علی اصغر سعیدی (جامعه شناس) به بهانۀ درگذشت چهره‌های نامدار اقتصادی و کارآفرینی در سال 1398: علی نقی عالی‌خانی وزیر اقتصاد در عصر طلایی اقتصاد ایران (دهۀ 40 خورشیدی)، محمود خیامی (یکی از پایه گذاران شرکت ایران ناسیونال و اولین تولید کنندۀ خودرو سواری در ایران)، اصغر قندچی (از نوابغ اقتصادی در همان دهۀ طلایی) و شاهرخ ظهیری (کارآفرین برتر صنعت غذایی).

از خواندنی ترین بخش های تجارت فردا که به کار غیر علاقه مندان مباحث اقتصادی هم می آید صفحاتی است که به چهره های مختلف اختصاص یافته و روزنامه نگاران مختلف دربارۀ چهره های خبر ساز و تأثیر گذار نوشته اند و اینجا هم تیترها با ذوق فرهنگی انتخاب شده اند و نمی دانیم کار خود نویسندگان است یا انتخاب سردبیر بوده است.

چندان که برای مطلب علی مطهری به قلم زینب موسوی این تیر: «بیمش نیست از دریای توفان زا» که برگرفته از شعر حسین منزوی است یا «ویران می آیی» دربارۀ سرنوشت تراژیک محمد علی نجفی که صدرا محقق نوشته است. یک روزنامه نگار 6 دانگ و کامل. این تیتر هم نام رُمانی است از حسین سناپور.

خواندنی تر از همه اما نوشتۀ «مهدی نوروزیان» است دربارۀ «محمد باقر قالیباف». هم او که سال 1398 را با رؤیای ریاست مجلس آغاز می کند چرا که در انتخابات بی رقیب و در غیاب اکثریت واجدان شرایط رأی دادن به مجلس راه یافته است.

او به تناقض های مختلف سردار سیاست مدار پرداخته از تناقض در تیپ تا تناقض در افکار و نیز تناقض در رفتار و اهداف: « سال ها تلاش کرد نشان دهد مرد اجرا و عمل است اما پس از ناکامی برای رسیدن به صندلی پاستور نامزد مجلس شد. عرصه ای که بیش از عمل گرایی نیازمند قوۀ ناطقه و لابی گری است‌.

هر چه این سال ها رشته پنبه شده و حالا باید همه چیز را از نو شروع کند...ژنرال دیروز و سیاست مدار امروز یک خصلت مشترک را در دو دورۀ متفاوت حفظ کرده است. خصلتی که عامل بقای او در صحنۀ قدرت است. هر نظامی در جایی فرمانده است در جای دیگر فرمان بَر».

تیتر این نوشته (هزار توی ژنرال) نیز یادآوررمان مشهوری از گابریل گارسیا مارکز است: ژنرال در هزار توی خود.

«مرگ رؤیای ایرانی» اما تعبیری است که محسن جلال پور رییس پیشین اتاق بازرگانی ایران در میزگردی با علی میرزاخانی سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد به کار گرفته و گفته است:

«ما پیوسته به سمت اقتصاد بسته تر و محدودتر حرکت کرده ایم. در مدتی که ما درجا زدیم چین اقتصاد خود را 33 برابر بزرگ کرد و خیلی هنر می خواهد که درآمد سرانۀ ما به سال 1384 بازگردد. کشورهای درگیر جنگ هم عملکردی بهتر از ما دارند. ما با بحران چشم انداز مواجهیم. رؤیای ایرانی بودن مان مرده است.»

با این حال ناامید نیست. راهکار او البته صرفاً اقتصادی نیست: «اگر کشور به سمتی برود که آزادی های مدنی در چارچوب قانون اساسی به رسمیت شناخته شود و سپس این نگرش جدید به همۀ عرصه های اجتماعی و بین المللی و سیاس یو فرهنگی تعمیم یابد اقتصاد هم قابل برگشت و اصلاح است.»

این همان حرفی است که سال ها پیش محسن رنانی گفت و دست از مطلب اقتصادی نوشتن کشید چون به این نتیجه رسید که راه حل معضلات اقتصاد ایران را باید در سیاست جُست. هم داخلی و هم خارجی و حالا تاجر موفق پسته که سابقۀ ریاست اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران را هم در کارنامه دارد همین را گفته است.

اگر فعال اقتصادی هستید جای «تجارت فردا» روی میز شماست و اگر اهل فعالیت اقتصادی نیستید و حوصلۀ اعداد و ارقام را ندارید نیز باز تجارت فردا خواندنی است و ژورنالیستیک.
کلمات کلیدی: چندثانیه - تجارت - اقتصاد - کسب و کار 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP