• امروز شنبه ، ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
  • ٢ صفر ۱٤٤٢
  • Sat 19 Sep 2020
سرلشکر سلامی با بیان اینکه دشمن همه جا زیر دید ما است و اگر لازم باشد زیر تیر ما نیز قرار خواهد گرفت ، تاکید کرد: آقای ترامپ اگر تار مویی از سر یک ایرانی کم شود، تمام کرک‌های شما را به باد می‌دهیم؛ این تهدید جدی است و ما همه چیز را در عمل ثابت می کنیم. سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراسم صبحگاه فرماندهان، مسئولین و کارکنان ستاد فرماندهی کل و حوزه مرکزی سپاه که در آستانه فرارسیدن هفته دفاع مقدس برگزار شد؛ از امام خمینی (ره) به عنوان بزرگ مردی که مجد و عظمت از دست رفته مسلمانان را احیا و نقشی پیامبرگونه برای بعثت جدید اسلام ایفا کرد، نام برد و اظهار کرد: بنیانگذار انقلاب اسلامی بزرگ مردی بود که کرامت ذبح شده ملت‌های مسلمان به ویژه ایران را بازیابی و احیا کرد و عزّت دفن شده توسط جهانخواران را به...


رییس جمهور گفت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هفته‌های اخیر در کشور پایین آمده و این نگران کننده است. این میزان از ۸۰ درصد به ۶۰ درصد کاهش یافته و این خبر بدی است. ما باز هم تاکید می‌کنیم که در همه‌جا اصول بهداشتی را رعایت کنند. حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا با تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی اظهار کرد: برخی دوگانه انگاری‌ها در جامعه ما مطرح می‌شود مثل سلامت و معیشت، سلامت و دیانت، سلامت و آموزش؛ این دوگانه ها نادرست است. ما فکر نکنیم اگر نوجوانی به مدرسه رود مبتلا می‌شود اما اگر در کوچه بازی کند نه. این ویروس می‌تواند همه‌جا باشد و در عین حال اگر پروتکل‌ها را رعایت کنیم، هیچ‌جا نباشد. وی افزود: آمار و ارقام نشان می‌دهد آن مشاغلی که کارمند و کارگر زیاد داشتند و مراعات کردند کمتر مبتلا شدند و...


خسرو کفیلی - سرمربی اسبق تیم ملی وزنه برداری ایران برگزاری طرح کمک مومنانه از سوی فدراسیون وزنه برداری را گامی مهم از سوی جامعه ورزش کشور برای کمک به محرومان و آسیب دیدگان ویروس کرونا در کشور دانست. کوروش باقری که از جمله حامیان اجرای این طرح بود ، با بیان این مطلب گفت : جامعه ورزش کشور به ویزه خانواده وزنه برداری همیشه در امور خیر پیش قدم بوده اند و اجرای طرح کمک مومنانه نیز در این راستا بود. او افزود : در این طرح برخی از ملی پوشان سابق و حال وزنه برداری ایران با فروش مدال های خود و عواید حاصله از فروش این مدال ها در راستای کمک به محرومان گام برداشتند . بی شک دیگر فدراسیون های ورزشی نیز بزودی چنین برنامه هایی را اجرا خواهند کرد. باقری برگزاری اردوهای آمادگی تیم ملی وزنه برداری ایران و راه اندازی دو باره لیگ وزنه برداری باشگاه های...


سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین المللی مستقر در وین، ضمن ابراز نگرانی از عدم اجرای کامل موافقت‌نامه جامع پادمان توسط عربستان سعودی و سکوت برخی کشور‌های مدعی، به افشای برخی فعالیت‌های هسته‌ای مخفی این رژیم اشاره کرد و از آژانس و شورای حکام خواست تا اطمینان حاصل کنند که ریاض به تعهدات خود ذیل موافقتنامه جامع پادمان پایبند باشد. کاظم غریب آبادی، عصر پنجشنبه با ایراد سخنانی در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: علیرغم درخواست‌های مکرر آژانس، تا زمانی که ریاض "پروتکل مقادیر کوچک" فعلی خود را لغو نکند، ابزار‌های ضروری راستی آزمایی برای اجرای مأموریت آژانس فراهم نمی‌شود. سفیر و نماینده دائم کشورمان با هشدار در این خصوص که عدم اجرای پادمان آژانس در زمانی که عربستان به طور فعال به دنبال برنامه هسته‌ای است،...


خسرو کفیلی - ملی پوش سابق وزنه برداری ایران در حالی که نامش در فهرست چهار ملی پوش کشورمان که شانس حضوردر بازی های المپیک۲۰۲۰ توکیو را دارند، قرار ندارد از شرکتش در رقابتهای انتخابی این بازی ها خبر داد. رضا بیرالوند در حالی که مسوولان فدراسیون وزنه برداری و کادر فنی تیم ملی وزنه برداری ایران تنها از شانس علی داودی ، علی هاشمی ، سهراب مرادی و کیانوش رستمی ملی پوشان اوزان به اضافه ۱۰۹ کیلوگرم ،۱۰۹ کیلوگرم و ۹۶ کیلوگرم کشورمان برای شرکت در بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو نام برده اند ، گفت : من نمی دانم چرا نام من در بین این ملی پوشان قرار ندارد در حالی که من هنوز هم این شانس را دارم که یکی از ملی پوشان اعزامی کشورمان به توکیو باشم. او گفت : با مشخص شدن زمان و مکان رقابتهای انتخابی بازی های المپیک توکیو از سوی فدراسیون جهانی وزنه برداری مطمئن...


یکشنبه ، ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ ساعت: ۱۴:۴۳
افزایش خطر سکته مغزی در ایام کرونا

یک متخصص مغز و اعصاب، با بیان اینکه عوارض ناشی از بیماری ام اس در افراد مبتلا روز به روز افزایش می یابد، به این بیماران در دوران کرونا توصیه هایی داشت.
سیدحسین آقامیری، با اشاره به عوارض عصبی ویروس کرونا، اظهار کرد: ویروس کرونا همانند هر عامل میکروبی و ویروسی می‌تواند به سیستم اعصاب مرکزی و محیطی حمله کند.

این فوق تخصص آنژیوپلاستی با اشاره به راه‌های تهاجمی ویروس کرونا بر سیستم عصبی خاطرنشان کرد: این ویروس از طریق عروق خونی و یا هماتولوژیک می‌تواند در سیستم عصبی و مغز عوارض جبران ناپذیری ایجاد کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: کووید ۱۹ از طریق مجاورتی به شکلی که سیستم تنفسی فوقانی و سینوس‌ها را درگیر کند، از قاعده جمجمه میزبان خود عبور کرده و به مغز می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه همراهی سکته مغزی با ویروس کرونا یکی از مهمترین عارضه‌های این ویروس است تاکید کرد: در مقالات علمی متعدد اثر گذاری ویروس کرونا بر سیستم اعصاب ثابت شده است.

آقامیری توضیح داد: در دوره پاندمی ویروس کرونا، دیده شده مبتلایان جوانانی بدون هیچ ریسک فاکتوری بعد از ابتلاء به کرونا دچار سکته‌های مغزی شده اند و نکته اینجاست که غالباً این سکته‌ها عروق بزرگ خونی را نیز درگیر کرده است.

این متخصص مغز و اعصاب، تولید سم اینتر لوکین را یکی دیگر از عوارض ویروس کووید ۱۹ دانست و خاطرنشان کرد: در مواردی دیده شده که این سم پس از ابتلای فرد به کرونا به سلول‌های مغزی می‌رسد و نوعی مسمومیت مغزی را ایجاد می‌کند.

وی افزود: یکی از عوارض این نوع مسمومیت مغزی احساس گیجی و یا کاهش سطح هوشیاری است.

وی ادامه داد: ویروس کرونا می‌تواند به اعصاب محیطی نیز تهاجم داشته باشد و ایجاد نروپاتی کند به شکلی که در ادامه باعث ایجاد ضعف در سایر اندام‌ها نیز شود.

آقامیری با بیان اینکه عوارضی که کرونا بر سیستم عصبی ایجاد می‌کند در مقایسه با عوارض تنفسی و گوارشی بسیار نادر و محدود تر است، احتمال بروز این عوارض را به نسبت مبتلایان رقم کمتری دانست و رعایت توصیه‌های بهداشتی برای پیشگیری از کرونا را مورد تاکید قرار داد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اینکه پزشکان و کادر درمان در ابتدای همه گیری کرونا انتظار طولانی شدن و مزمن شدن این اپیدمی را نداشتند، توضیح داد: کادر پزشکی و مردم امید داشتند که مدت اپیدمی کوتاه‌تر باشد و با این رویکرد درمان برخی از بیماران به تعویق افتاد.

وی ترس از مبتلا شدن برخی بیماران با ریسک ابتلای بالا را یکی دیگر از فاکتورهای به تعویق انداختن درمان‌های غیر اورژانس ذکر کرد و گفت: با توجه به این که اپیدمی کرونا از زمان پیش بینی شده طولانی‌تر شده در حال حاضر نمی‌توان بیش از این درمان بیماران را به تعویق انداخت بنابراین بیمارانی که دچار تنگی عروقی هستند، افرادی به هر دلیلی ریسک بالای سکته مغزی دارند باید درمان‌های لازم را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی دریافت کنند.

این فوق تخصص آنژیوپلاستی و سکته‌های مغزی گفت: به نظر می‌رسد باید خدمات درمانی با رعایت توصیه‌ها و پروتکل‌ها در بالاترین سطح به بیماران در لیست انتظار ارائه شود تا از پیامدها و عارضه‌های بعدی بیماری این افراد بکاهد.

آقامیری تاکید کرد: اگر درمان‌ها به تعویق بیفتد به طور قطع ریسک ابتلاء به سکته‌های مغزی بالاتر خواهد رفت.

وی با اشاره به اینکه برخی داروهایی که برای درمان بیماران مبتلا به ام اس استفاده می‌شود و یا داروهایی که برای جلوگیری و درمان حمله در این بیماران استفاده می‌شود، می‌تواند بیماران را دچار ضعف ایمنی کند افزود: همواره نگران هستیم که این بیماران در پروسه درمان به دلیل ضعف سیستم ایمنی به بیماری کرونا مبتلا شوند ولی از طرفی عوارض ناشی از بیماری در این افراد روز به روز بالاتر می‌رود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، توصیه کرد: لازم است این افراد با رعایت تمهیدات ویژه ای بستری شوند و درمان‌های لازم را دریافت کنند چرا که درمان حمله‌های حاد ام اس و درمان‌های پیشگیرانه ام اس باید در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شود.

آقا میری در ادامه درباره بیمارانی که دچار تشنج می‌شوند نیز توضیح داد: در بیمارانی که دچار بیماری عصبی عضلانی می‌شوند با مشکلات و چالش‌های کمی کمتری مواجه هستیم چرا که درمان‌هایی که برای بیماری‌های عصبی و تشنج‌ها استفاده می‌شود خیلی با ضعف ایمنی همراه نیست و حداقل مشکلات بعدی در این افراد کمتر از بیماران ام اس و سکته‌های مغزی خواهد بود.

وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین چالش‌ها این است که در شرایط موجود مجبور هستیم بیمارانی را علیرغم این که ریسک بالایی به لحاظ بستری و ابتلاء به کرونا دارند بستری و درمان کنیم.

آقامیری با بیان این نکته که بر اساس برخی مقالات ویروس کرونا می‌تواند باعث ایجاد تشکیل لخته در بدن نیز شود در این رابطه توضیح داد: بر اساس مطالعات مختلف بین دو تا پنج درصد ریسک ابتلاء به سکته در شرایط همه گیری ویروس کرونا افزایش پیدا کرده است.

فوق تخصص آنژیوپلاستی و سکته‌های مغزی، مهم‌ترین و شایع‌ترین چالش درمانگران بیماری سکته مغزی در دوران شیوع کرونا را گسترش سکته‌های مغزی در جوانان بدون داشتن ریسک فاکتور و بیماری زمینه‌ای جدی دانست و گفت: در بررسی‌ها و آزمایشات مشخص شده که غالباً این بیماران به ویروس کرونا هم مبتلا هستند.

وی یادآور شد: به نظر می‌رسد بین ابتلاء به بیماری کرونا و بروز سکته مغزی، خصوصاً در سکته‌های حاد رابطه‌ای مستقیم وجود دارد به شکلی که در این عارضه بیشتر عروق بزرگ مغز درگیر شده رابطه‌ای وجود دارد ولی نتایج و یافته‌های این مطالعات به صورت متفاوت منتشر شده است.

این متخصص مغز و اعصاب، در بخش دیگری اختلال بویایی و چشایی را نیز از عارضه‌های کرونا ذکر کرد و افزود: ویروس کرونا می‌تواند درگیری اعصاب محیطی ایجاد کند و مهمترین بیماری‌های که این ویروس بر اثر درگیری اعصاب محیطی ایجاد می‌کند همان اختلال بویایی و چشایی است.

وی در ادامه گفت: تا به امروز ثابت نشده گزگز و سوزن سوزن شدن اندام از عارضه‌ها و یا نشانه‌های کرونا باشد و در این مورد هم مقاله و تحقیقاتی ارائه نشده است.

آقامیری، پیشگیری و رعایت اصول پیشگیرانه از ابتلاء به کرونا را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: ابتلاء به کرونا همیشه بدون علامت با علائم خفیف نیست و این ویروس در مواردی می‌تواند تا مدت‌ها فرد را دچار ناتوانی ذهنی و جسمی کند.
کلمات کلیدی: چندثانیه = خطر = سکته - کرونا 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP