• امروز جمعه ، ۹ آبان ۱۳۹۹
  • ۱۳ ربيع الأول ۱٤٤٢
  • Fri 30 Oct 2020
سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس گفت: اعضای کمیسیون نامه‌ای را به وزارت امور خارجه واصل داشتند و در آن نامه خواسته شد که دستگاه دیپلماسی واکنش جدی به اظهارات اخیر رئیس جمهور فرانسه نشان دهد. ، ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره اظهارات اخیر مکرون رئیس جمهور فرانسه در اهانت به ساحت قدسی پیامبر گرامی اسلامی حضرت محمد(ص)، اظهار داشت:در جلسه اخیر کمیسیون و در چارچوب رصد اخبار مربوط به تحولات این موضوع مورد بررسی قرار گرفت. وی ادامه داد: پس از بحث و بررسی‌ها اعضای کمیسیون نامه‌ای را به وزارت امور خارجه واصل داشتند و در آن نامه خواسته شد که دستگاه دیپلماسی واکنش جدی به اظهارات اخیر رئیس جمهور فرانسه نشان دهد. نماینده تهران در مجلس مواضع اخیر رئیس جمهور فرانسه را...


وزیر بهداشت گفت: ما مدیریت کرونا را بر مبنای روزهای سخت دفاع مقدس در کشور انجام دادیم و از قبل از ورود ویروس به کشور، خودمان را آماده و سنگرآرایی کردیم و یک بیمار هم پشت درِ هیچ بیمارستانی سرگردان نشد. سعید نمکی وزیر بهداشت در دیدار جمعی از هنرمندان و جانبازان به مناسبت حماسه 9 آبان و سالروز اولین شکست عراق در آبادان و اهدای تندیس شهید «دریاقلی سورانی» اظهار کرد: بخشی از هنرمندان در برج عاج می نشینند و گروهی دیگر نیز توفیق دارند که همواره در کنار مردم باشند و به عبارت دیگر «قطره دریاست، اگر با دریاست/ ور نه او قطره و دریا، دریاست». اینکه عزیزی مانند آقای پرستویی، جاودانه در ذهن مردم می ماند به این دلیل است که همیشه در کنار مردم بوده چه پشت دوربین، چه روبروی دوربین، چه در صحنه سینما و چه در کنار مردم در کارهای بزرگ. وی افزود: شاید چون...


وزیر امور خارجه تاکید کرد همگان باید بدانند که افراط‌گرایی تنها افراط‌گرایی بیشتر را به همراه می‌آورد. محمدجواد ظریف در توییتی با اشاره به حمله تروریستی اخیر در نیس فرانسه نوشت: «ما حمله تروریستی امروز در نیس را به شدت محکوم ‌می‌کنیم. این دور باطل تشدیدی - نفرت‌پراکنی، تحریک و خشونت - باید با منطق و عقلانیت جایگزین شود. همگان باید بدانند که افراط‌گرایی تنها افراط‌گرایی بیشتر به همراه می‌آورد و نمی‌توان از طریق تحریک‌آفرینی‌های زننده به صلح دست یافت.»


وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنجشنبه از اعمال تحریم‌های جدید علیه اشخاص و شرکت‌های فعال در بخش پتروشیمی ایران خبر داد. وزارت خزانه‌داری آمریکا امروز اعلام کرد چند شرکت فعال در بخش پتروشیمی ایران را در فهرست تحریم قرار داده است. در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده دفتر کنترل دارایی‌های این وزارتخانه ۸ شرکت را به دلیل نقشی که خرید و فروش محصولات پتروشیمی ایران با واسطه‌گری شرکت پتروشیمی «تریلیانس» داشته‌اند در فهرست تحریم قرار داده است. خزانه‌داری آمریکا شرکت تریلیانس را ژانویه ۲۰۲۰ در فهرست تحریم‌ها قرار داده بود. طبق این بیانیه، شرکت‌هایی که امروز در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند در ایران، چین و سنگاپور مستقرند و به فروش محصولات پتروشیمی ایران کمک کرده‌اند. «استیون منوشین»، وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت: «یک شبکه‌ جهانی از شرکت‌ها...


خسرو کفیلی- رکوردگیری بهمن ماه سال گذشته از ملی پوشان برای عضویت در تیم ملی وزنه برداری ایران توسط کادر فنی تیم ملی محسوب نمی شود. صالح چراغی وزنه بردار دسته ۸۹ کیلوگرم استان البرز که به تازگی از سوی محمدحسین برخواه سرمربی تیم ملی وزنه برداری ایران برای شرکت در رقابتهای آسیایی ازبکستان به اردوی تیم ملی دعوت شده است ، با بیان این مطلب گفت : کادر فنی تیم ملی وزنه برداری ایران بهمن ماه سال گذشته برای انتخاب ملی پوشان کشورمان برای عضویت در تیم ملی ایران به منظور شرکت در رقابتهای آسیایی اقدام به رکوردگیری از ملی پوشان کرد که من در آن رکوردگیری به علت آنکه در شرایط مطلوبی قرار نداشتم به عنوان یکی از دو وزنه بردار ذخیره برگزیده شدم . کادر فنی تیم ملی وزنه برداری ایران با گذشت بیش از ۹ ماه بار دیگر ۱۲ وزنه بردار را برای شرکت در اردوی تیم ملی...


شنبه ، ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ ساعت: ۰:۴۲
۴۳ دانشگاه ایرانی دانشجوی خارجی شهریه‌پرداز جذب می‌کنند


عبدالحمید علیزاده مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان گفت: ۴۳ دانشگاه اصلی ایران به صورت مستقیم و بر اساس آیین‌نامه‌های داخلی، دانشجوی خارجی شهریه‌پرداز جذب می‌کنند.

عبدالحمید علیزاده اظهار داشت: تلاش سازمان امور دانشجویان مبنی بر این بود که در سال های اخیر نسبت دانشجوی بورسیه به دانشجوی شهریه پرداز اصلاح شود که شد و جهش بزرگی در این زمینه اتفاق افتاد.

وی افزود: به عنوان مثال، در ۱۴ سال پیش نسبت دانشجوی خارجی بورسیه به غیر بورسیه تقریباً برابر بود یعنی حدود ۳۰۰ دانشجوی بورسیه در مقابل ۳۰۰ دانشجوی شهریه پرداز خارجی داشتیم اما الان بیش از ۹۳ و نیم درصد دانشجویان بین المللی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مجاز کشور شهریه پرداز هستند.

علیزاده درباره رشته های تحصیلی دانشجویان خاطرنشان کرد: دانشجویان بورسیه غیرایرانی به طور عمده در رشته های زبان و ادبیات فارسی، زبان شناسی، ‌ایران شناسی و چند رشته دیگر مشغول به تحصیل در دانشگاه های ایران هستند. خوشبختانه بالاترین جمعیت و رتبه اول دانشجوی بین المللی در رشته زبان و ادبیات فارسی تحصیل می کنند که این امر خود در راستای اهداف کلان نظام برای گسترش و ترویج زبان و ادبیات فارسی است.

مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه از ابتدای پروژه جذب دانشجوی خارجی در کشور از ۱۲۹ ملیت برای تحصیل به دانشگاه های ایران آمده اند، افزود: امروز بیش از ۵۰ درصد این دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی تحصیل می کنند.

وی افزود: سازمان امور دانشجویان در سال ۹۷ منطبق بر برنامه ششم توسعه موفق به پشتیبانی، هدایت، جذب و پذیرش بیش از ۴۰ هزار دانشجو و در سال ۹۸ بالغ بر ۵۰ هزار دانشجوی خارجی بوده است؛ البته این آمار امروز روند افزایش به خود گرفت که در حال جمع بندی نهایی و اعلان هستیم.

به گفته این مقام سازمان امور دانشجویان، افزایش تعداد دانشجوی بین المللی در سال ۱۴۰۰ کاملا بستگی به شرایط کشور و منطقه از حیث بحران ویروس کرونا خواهد داشت.

وی با اشاره به یکی از اقدامات مهم سازمان امور دانشجویان برای تردد دانشجویان بین المللی در کشور، گفت: در سال ۱۳۹۹ بعد از حدود ۸۹ سال اصلاحیه ای بر قانون قدیمی تردد اتباع بیگانه از سوی وزارت علوم به هیات وزیران پیشنهاد و تصویب شد که در سهولت تردد و اقامت دانشجویان بین المللی و خانواده های آنان تاثیر خواهد داشت.

علیزاده توضیح داد: به استناد مصوبه کاهش مناطق ممنوعه برای دانشجویان بین المللی که در سال ۱۳۹۶ موفق به تصویب آن در کمیسیون ساماندهی اتباع شدیم امروز در همه استان های ما دانشجویان بین المللی بدون ممنوعیت تحصیل می کنند.

علیزاده با اشاره به هدفمندسازی بورسیه تحصیلی، اظهار داشت: سال ۹۷ برنامه هدفمند سازی بورس های تحصیلی به اجرا درآمد و بر این اساس، ضوابط و مقررات اصلاح و بروز رسانی شد به طوریکه جذب دانشجویان خارجی در مقاطع تحصیلات تکمیلی صورت می گیرد.

مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان با اشاره به درآمدزایی دانشگاه ها از پذیرش دانشجوی غیرایرانی، تاکید کرد: اقتصاد آموزش عالی ایران هنوز مبتنی و متکی بر دانشجوی خارجی نیست، بنابراین در شرایط بحرانی ویروس کرونا دانشگاه های ما از این حیث آسیبی نخواهند دید.

وی درباره میزان شهریه دانشجویان خارجی، گفت: مقادیر شهریه دانشجویان خارجی در اختیار هیأت امنای دانشگاه های کشور قرار دارد، هر چند نگاه ما تا به الان خیلی مالی و مادی نبوده بلکه درصدد معرفی توانمندی ها و پتانسیل های دانشگاه ها و آموزش عالی ایران به متقاضیان بین المللی هستیم تا به عنوان یک بلوک آموزش عالی جدید در میان سایر بلوک های موجود و رقبا قرار بگیریم.

علیزاده تاکید کرد: تلاش وزارت علوم در جذب دانشجوی خارجی بر این مسأله است که وجهه و برند آموزش عالی ایران از نگاه سنتی- ملی به نگاه مدرن - بین المللی گذر کند
کلمات کلیدی: چندثانیه - دانشگاه - ایرانی - دانشجوی 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP