• امروز جمعه ، ۹ آبان ۱۳۹۹
  • ۱۳ ربيع الأول ۱٤٤٢
  • Fri 30 Oct 2020
سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس گفت: اعضای کمیسیون نامه‌ای را به وزارت امور خارجه واصل داشتند و در آن نامه خواسته شد که دستگاه دیپلماسی واکنش جدی به اظهارات اخیر رئیس جمهور فرانسه نشان دهد. ، ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره اظهارات اخیر مکرون رئیس جمهور فرانسه در اهانت به ساحت قدسی پیامبر گرامی اسلامی حضرت محمد(ص)، اظهار داشت:در جلسه اخیر کمیسیون و در چارچوب رصد اخبار مربوط به تحولات این موضوع مورد بررسی قرار گرفت. وی ادامه داد: پس از بحث و بررسی‌ها اعضای کمیسیون نامه‌ای را به وزارت امور خارجه واصل داشتند و در آن نامه خواسته شد که دستگاه دیپلماسی واکنش جدی به اظهارات اخیر رئیس جمهور فرانسه نشان دهد. نماینده تهران در مجلس مواضع اخیر رئیس جمهور فرانسه را...


وزیر بهداشت گفت: ما مدیریت کرونا را بر مبنای روزهای سخت دفاع مقدس در کشور انجام دادیم و از قبل از ورود ویروس به کشور، خودمان را آماده و سنگرآرایی کردیم و یک بیمار هم پشت درِ هیچ بیمارستانی سرگردان نشد. سعید نمکی وزیر بهداشت در دیدار جمعی از هنرمندان و جانبازان به مناسبت حماسه 9 آبان و سالروز اولین شکست عراق در آبادان و اهدای تندیس شهید «دریاقلی سورانی» اظهار کرد: بخشی از هنرمندان در برج عاج می نشینند و گروهی دیگر نیز توفیق دارند که همواره در کنار مردم باشند و به عبارت دیگر «قطره دریاست، اگر با دریاست/ ور نه او قطره و دریا، دریاست». اینکه عزیزی مانند آقای پرستویی، جاودانه در ذهن مردم می ماند به این دلیل است که همیشه در کنار مردم بوده چه پشت دوربین، چه روبروی دوربین، چه در صحنه سینما و چه در کنار مردم در کارهای بزرگ. وی افزود: شاید چون...


وزیر امور خارجه تاکید کرد همگان باید بدانند که افراط‌گرایی تنها افراط‌گرایی بیشتر را به همراه می‌آورد. محمدجواد ظریف در توییتی با اشاره به حمله تروریستی اخیر در نیس فرانسه نوشت: «ما حمله تروریستی امروز در نیس را به شدت محکوم ‌می‌کنیم. این دور باطل تشدیدی - نفرت‌پراکنی، تحریک و خشونت - باید با منطق و عقلانیت جایگزین شود. همگان باید بدانند که افراط‌گرایی تنها افراط‌گرایی بیشتر به همراه می‌آورد و نمی‌توان از طریق تحریک‌آفرینی‌های زننده به صلح دست یافت.»


وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنجشنبه از اعمال تحریم‌های جدید علیه اشخاص و شرکت‌های فعال در بخش پتروشیمی ایران خبر داد. وزارت خزانه‌داری آمریکا امروز اعلام کرد چند شرکت فعال در بخش پتروشیمی ایران را در فهرست تحریم قرار داده است. در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده دفتر کنترل دارایی‌های این وزارتخانه ۸ شرکت را به دلیل نقشی که خرید و فروش محصولات پتروشیمی ایران با واسطه‌گری شرکت پتروشیمی «تریلیانس» داشته‌اند در فهرست تحریم قرار داده است. خزانه‌داری آمریکا شرکت تریلیانس را ژانویه ۲۰۲۰ در فهرست تحریم‌ها قرار داده بود. طبق این بیانیه، شرکت‌هایی که امروز در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند در ایران، چین و سنگاپور مستقرند و به فروش محصولات پتروشیمی ایران کمک کرده‌اند. «استیون منوشین»، وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت: «یک شبکه‌ جهانی از شرکت‌ها...


خسرو کفیلی- رکوردگیری بهمن ماه سال گذشته از ملی پوشان برای عضویت در تیم ملی وزنه برداری ایران توسط کادر فنی تیم ملی محسوب نمی شود. صالح چراغی وزنه بردار دسته ۸۹ کیلوگرم استان البرز که به تازگی از سوی محمدحسین برخواه سرمربی تیم ملی وزنه برداری ایران برای شرکت در رقابتهای آسیایی ازبکستان به اردوی تیم ملی دعوت شده است ، با بیان این مطلب گفت : کادر فنی تیم ملی وزنه برداری ایران بهمن ماه سال گذشته برای انتخاب ملی پوشان کشورمان برای عضویت در تیم ملی ایران به منظور شرکت در رقابتهای آسیایی اقدام به رکوردگیری از ملی پوشان کرد که من در آن رکوردگیری به علت آنکه در شرایط مطلوبی قرار نداشتم به عنوان یکی از دو وزنه بردار ذخیره برگزیده شدم . کادر فنی تیم ملی وزنه برداری ایران با گذشت بیش از ۹ ماه بار دیگر ۱۲ وزنه بردار را برای شرکت در اردوی تیم ملی...


شنبه ، ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ ساعت: ۱:۰۱
وزارتخانه‌ای که در جنگ اقتصادی ۴ ماه است، فرمانده ندارد!/

وزارتخانه‌ای که در جنگ اقتصادی 4 ماه است، فرمانده ندارد!/ ارتباط «گرانی» کالاها و قصور «روحانی» در عدم معرفی وزیر «صمت»
وزارت صمت به‌عنوان مهم‌ترین وزارتخانه درگیر در جنگ اقتصادی چهار ماه است که با بی‌توجهی روحانی وزیر ندارد و همین موضوع سبب گرانی محصولات شده است.
بیش از چهار ماه است که وزارت صنعت، معدن و تجارت یا به اختصار «صمت» بدون وزیر است.

رضا رحمانی در ۲۲ اردیبهشت ماه سال جاری توسط رئیس‌جمهور از وزارت صنعت، معدن و تجارت برکنار شد.

دلیل اصلی برکناری رحمانی از این وزارتخانه عدم اقناع مجلس برای تشکیل وزارت بازرگانی بود. موضوعی که در نامه گلایه‌آمیز رحمانی به رئیس‌جمهور هم به چشم می‌خورد.

رحمانی در نامه خود به روحانی نوشت: «در این فرصت با لابی، نمایندگان خصوصاً نمایندگان آذری زبان را قانع و برای این طرح رأی بگیرید. بنده هم عرض کردم مجلس که زیر نظر بنده نیست و بنده مشکلی با موضوع ندارم».

البته دلیلی دیگر هم برای برکنار رحمانی وجود داشت و آنهم دخالت‌های واعظی در امور وزیر بود. این موضوع به حدی رسیده بود که رحمانی در نامه خود به روحانی از تماس رئیس دفتر رئیس جمهور به خودش حرف به میان آورد. واعظی به رحمانی گفته بود باید خودش استعفا دهد.

حالا با توجه به این موضوع‌ها وزارت صمت چهار ماه است که با سرپرست اداره می‌شود. دولت در تابستان امسال مدرس خیابانی را به‌عنوان وزیر پیشنهادی صمت به مجلس معرفی کرد. البته روحانی به مجلس نیامد و وزیر پیشنهادی هم نتوانست مجلس را برای رسیدن به کرسی وزارت قانع کند و رأی لازم برای وزارت را به دست نیاورد.

مدرس خیابانی رأی مجلس را کسب نکرد و بنا به دلایلی قانونی هم دیگر دولت نمی‌توانست سرپرست برای وزارت صمت قرار دهد یا اینکه باید از رهبر کسب اجازه می‌کرد. موضوعی که مجلس‌ها اعلام کردند اجازه‌ای در کار نبوده است، ولی معاون پارلمانی دولت گفته اجازه گرفته شده است.

روحانی هم درحکمی سرقینی را به عنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد ولی هنوز این وزارتخانه وزیری ندارد و دولت هم تاکنون کسی را برای این مسئولیت معرفی نکرده است.

وی در حکم سرقینی صحبتی از اذن رهبری برای تعیین سرپرست وزارت صمت نکرده است. روحانی بر اساس اصل ۱۳۵ که در آمده است: «وزرا تا زمانی که عزل نشده‌اند و یا بر اثر استیضاح یا درخواست رای اعتماد، مجلس به آنها رأی عدم اعتماد نداده است در سمت خود باقی می‌مانند. استعفای هیئت وزیران یا هر یک از آنان به رئیس جمهور تسلیم می‌شود و هیئت وزیران تا تعیین دولت جدید به وظایف خود ادامه خواهند داد. رئیس جمهور می‌تواند برای وزارتخانه‌هایی که وزیر ندارند حداکثر برای مدت سه ماه سرپرست تعیین نماید»، وزیر صمت را منصوب کرده است.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی در گفتگو با خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری آنا، با اشاره به معرفی سرپرست جدید وزارت صمت از سوی دولت، اظهار کرد: دولت اگر اذن رهبری را در این موضوع اخذ کرده باید اعلام رسمی کند.

وی ادامه داد: رئیس جمهور با عدم اخذ اذن از رهبری در خصوص سرپرست وزارت صمت نشان داد که التزامی به قانون اساسی ندارد.

نکته‌ای که بسیار مهم نظر می‌رسد این است که دولت و شخص رئیس‌جمهور اعلام کرده که در دوران جنگ اقتصادی هستیم، ولی وزارتخانه‌ای که نقش فوق‌العاده‌ای در این جنگ دارد بدون فرمانده و سکان‌دار است.

وزارت صمت مهم‌ترین وزارتخانه در امور توزیع، فروش و نظارت اقلام و کالاهای اساسی در کشور است. نبود استراتژی و وزیر برای این صمت در چند ماه اخیر سبب گرانی شدید تمام محصولات و کالاهای اساسی شده است. وضعیت قیمت موادغذایی و خودرو به گونه‌ای بوده است که روحانی هم از گرانی‌ها صدایش درآمده است.رئیس‌جمهور در جلسه هیئت دولت گفت: «امروز اعتراف می‌کنم که مواد غذایی از لحاظ اصل مواد، در بازار وجود دارد اما قیمت‌ها ناعادلانه، غیرمنصفانه، غلط و نادرست است، چرا مردم در فشار قرار می‌گیرند؟ ما باید پایش و نظارت کنیم».

انتقادها نسبت به عدم وزیر پیشنهادی صمت توسط دولت سبب شد که رئیس دفتر رئیس‌جمهور به این موضوع ورود کند.

محمود واعظی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت، درباره زمان معرفی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: این وزارتخانه در گذشته شامل ۴ وزارتخانه می‌شد که البته نظر ما این است که جنس وزارت بازرگانی با صنعتی متفاوت است.

وی افزود: ما در دولت وزیری می‌خواهیم که ارزاق، کالاهای مورد نیاز مردم و بازار را نمایندگی کند. وزیر صنعت گرفتار مسائل صنعت و معدن است و کمتر وقت می‌کند که به بازرگانی بپردازد. مخصوصاً امسال که سال جهش تولید است و باید برای تحقق شعار سال تلاش بیشتری کند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: متاسفانه وزیر پیشنهادی دولت در مجلس رأی نیاورد و این‌گونه هم نیست که ما ۱۰ وزیر ردیف کرده باشیم که پشت سر هم آنها را معرفی کنیم. پس از رد شدن وزیر پیشنهادی دولت ما بلافاصله مطالعات خود را شروع کردیم و ۱۵-۱۶ گزینه را بررسی کرده‌ایم که الان به سه گزینه رسیده‌ایم و امیدوارم یک نفر را هفته آینده به مجلس معرفی کنیم.

چهار ماه وزارت صمت بدون وزیر است و این یعنی وزارتخانه‌ای که متولی کنترل، توزیع و نظارت اقلام اساسی مردم است بدون فرمانده اداره می‌شود.
کلمات کلیدی: چندثانیه - وزارت خانه - جنگ اقتصادی 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP