• امروز جمعه ، ۲ آبان ۱۳۹۹
  • ٦ ربيع الأول ۱٤٤٢
  • Fri 23 Oct 2020
- فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به تعداد موارد مراجعه سرپایی و بستری بیماران در استان تهران، از اعمال محدودیت های بیشتر از هفته آینده گفت . دکتر علیرضا زالی تعداد کل بیماران بستری را ۶ هزار و ۶۵ بیمار اعلام کرد و گفت: از این تعداد هزار و ۷۰۰ بیمار در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند. وی ادامه داد: طی ۲۴ ساعت گذشته ۹هزار و ۷۰۰ بیمار به مراکز بهداشتی و درمانی به صورت سرپایی مراجعه کرده اند و سهم بستری از مجموع مراجعین بالغ بر ۸۲۰ بیمار جدید بوده است که ۱۶۳ بیمار در بخش مراقبت های ویژه بستری شدند. فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران، از ترخیص بالغ بر ۶۰۰ بیمار خبر داد و افزود: در مقابل ۱۵ درصد رشد در میزان مرگ و میر و ۱۸ درصد رشد در تعداد افرادی که نسبت به هفته قبل تست مثبت داشته اند، نسبت به ۲۴...


رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه احیای بافت‌های فرسوده تا پایان دولت دوازدهم ادامه می‌یابد، گفت: دولت یازدهم و دوازدهم تاکنون یک میلیون و ۳۵۵ هزار واحد مسکن مهر را تکمیل و تحویل داده است. حجت الاسلام حسن روحانی روز پنجشنبه یکم آبان در آیین بهره برداری از طرح های وزارت راه و شهرسازی گفت: بخشی از آرامش و سکونت مردم در سایه داشتن مسکن مناسب است. آنهایی که اجاره نشین بودند و سال‌ها و مدت ها دنبال خانه می‌گشتند، باید بهتر لمس کنند و اگر کسی این مراحل را نپیموده باشد و شرایط طوری باشد که از روز اول صاحب خانه باشد احساس نمی کند که مسئله خانه چقدر مهم است و چگونه آرامش برای روح و روان فرد و خانواده ایجاد می‌کند. وی افزود: از آغاز دولت دو کار مهم بر دوش داشتیم؛ یکی بحث ساماندهی بافت‌های فرسوده بود که بسیار اهمیت دارد. در شهرستان های مختلف بافت های...


سخنگوی وزارت خارجه با اعلام احضار صبح امروز سفیر سوئیس و حافظ منافع آمریکا در کشورمان، گفت: توصیه ایران به ایالات متحده آن است که دست از فرافکنی‌های بیهوده بردارد. سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه با اعلام احضار صبح امروز سفیر سوئیس و حافظ منافع آمریکا در کشورمان از سوی دستیار وزیر و مدیرکل آمریکای وزارت امورخارجه، که در پی انتشار برخی ادعاهای بی‌اساس مقامات رژیم آمریکا در خصوص دخالت سایر کشورها در انتخابات پیش رو در این کشور صورت گرفت، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران ضمن رد ادعاهای تکراری و گزارشات ساختگی، ناشیانه و متقلبانه مقامات رژیم آمریکا، بار دیگر تاکید می‌کند برای تهران هیچ تفاوتی نمی‌کند کدام یک از دو کاندیدای فعلی راهی کاخ سفید شود. وی افزود: رژیم آمریکا و دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی این کشور که سابقه طولانی در دخالت...


از میان موارد مشکوک ابتلا به ویروس کرونا در نقاط مختلف کشورمان در ۲۴ ساعت اخیر، آزمایش 5471 تن دیگر مثبت شد تا به شمار مبتلایان «کووید-۱۹» اضافه شود؛ مبتلایانی که بسیاری شان بهبود یافته و مرخص شده‌اند، ولی هنوز برخی شان بستری هستند و حال ۴۸۶۱ تن از ایشان وخیم است. دکتر سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان گفت: از ظهر دیروز تا ظهر امروز و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، پنج هزار و ۴۷۱ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شده که دو هزار و ۲۴۲ مورد بستری شدند. با احتساب این افراد، مجموع آمار مبتلایان قطعی در کشورمان به ۵۵۰ هزار و ۷۵۷ تن رسید. وی در ادامه گفت: در ۲۴ ساعت اخیر، ۳۰۴ تن از مبتلایان جانشان را از دست داده‌اند؛ بنابراین، تا ظهر امروز، متاسفانه آمار جان باختگان این بیماری در کشورمان به ۳۱ هزار...


در این مقطع، تمهیدات ویژه برای کاهش ابتلا، بستری و مرگ و میر ضروری است و قطع زنجیره ابتلا باید در اولویت باشد و لذا انجام تست‌های گسترده، هدفمند و هوشمند را در سراسر کشور و به ویژه برای گروه‌های در معرض خطر در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد و تمامی مراکز آزمایشگاهی، خصوصی و دولتی موظف به ثبت مشخصات بیمار در سامانه واحد خواهند بود. حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، روز پنجشنبه در جلسه روسای کمیته‌های ستاد ملی مقابله با کرونا با قدردانی از فعالیت مجاهدانه همه دستگاه‌های دخیل در مقابله با کرونا و به ویژه کادر درمانی کشور به عنوان سربازان خط مقدم این مبارزه، گفت: در یک ارزیابی دقیق می‌توانیم بگوییم که هیچ یک از دستگاه‌ها و افراد، در انجام وظایفشان در روند این مبارزه خستگی ناپذیر، اهمال و یا کم کاری نکرده اند. باید همگی تلاش کنیم تا هیچ ناهماهنگی...


دوشنبه ، ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ ساعت: ۱۴:۴۳
وقتی کرونا و دیابت همدست می شوند!

وقتی کرونا و دیابت همدست می شوند!دردها کنار هم که جمع می شوند روزگار سخت تر می گذرد، کرونا، گرانی، تحریم و دیابت را که کنار هم می گذاری این سختی گذران زندگی را برای افرادی که دیابت دارند بیشتر می توان حس کرد و به قول یکی از این افراد دیابتی؛ خدا به دادمان برسد با هزینه‌های امروز و کرونا، دیابت هم داشته باشی....
، اکرم رحیمی که روزانه مجبور به تزریق انسولین برای کنترل دیابت خود است می گوید: سال هاست که از دیابت رنج می برم اما چند سالی است بیماریم پیشرفت کرده و بر روح و روانم تاثیر گذاشته است.

وی می گوید که به خاطر بیماریم همیشه حالت خستگی و کسالت و استرس دارم اما در دوران کرونا این استرس ها بیشتر شده و کنترل آن برایم سخت شده است، به خصوص وقتی که برای پیدا کردن انسولین باید به تمام داروخانه ها سر بزنم.

این بیمار دیابتی می گوید: در طول شبانه‌روز هر چه آب می‌نوشم عطشم برطرف نمی‌شود و نوعی تنگی نفس هم دارم که با زدن ماسک بیشتر تشدید می شود و مدام نگران عوارض و علائم پیش‌بینی نشده هستم.

مستوره از دیگر بیماران دیابتی می گوید: متاسفانه هیچ اطلاع رسانی و آموزش دقیقی برای بیماران دیابتی وجود ندارد که در این شرایط کرونایی بتوانند از خود و خانواده شان بهتر مراقبت کنند، ما هم مثل سایرین ماسک می زنیم و بهداشت را رعایت می کنیم اما این یک واقعیت است که دیابتی با یک فرد عادی بسیار متفاوت است.

او می گوید که اگر چه در گذشته هم برای تهیه انسولین مشکل داشتیم، اما طی ماه های اخیر این کمبود بیشتر ما را آزار داده است.

مستوره می‌گوید: این بیماری و عوارضش بگونه‌ای است که سایه‌ای همیشگی بر روی روابط خانوادگی و اجتماعی فرد دیابتی می‌کشد از طرفی هزینه دارو و تغذیه و مراجعه مداوم به پزشک برای کنترل قند ایجاد نگرانی و حساست‌های زیادی برای بیمار و اعضاء خانواده می‌کند.

این خانم مبتلا به دیابت اضافه می‌کند: هر چند درمانگاه‌های هستند که خدماتی مثل ارائه دستگاه‌های تست قند و آزمایش خون دارد اما برای کنترل بیشتر و تهیه دارو هزینه زیادی باید پرداخت کنیم که در این شرایط فشار مالی زیادی را به خانواده وارد می‌آورد.

حسین میرکی یکی دیگری از بیماران دیابتی است که انسولین تزریق می‌کند و از هزینه‌های سرسام‌آور داروها و ویزیت دکتر گلایه‌مند است.

او که صاحب زن و فرزند است برای کار کردن متناسب با شرایط بیماریش می گوید: بیماران درگیر با این موضوع توان انجام هر شغلی را ندارند، علاوه بر آن کار روزانه در شرایط کرونایی برای ما بسیار سخت تر از گذشته شده است؛ خدا به دادمان برسد با هزینه‌های امروز و کرونا دیابت هم داشته باشی....

غربالگری دیابت هنوز در کردستان انجام نشده است
خسرو کردستانی مدیرعامل انجمن دیابت استان کردستان در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه انسولین داروی اصلی دیابتی ها است اظهار کرد: این روزها انسولین بیش از گذشته نایاب شده و بیماران دیابتی باید به تمام داروخانه ها برای تهیه آن سر بزنند که گاهی هم بی فایده است.

وی با بیان اینکه کرونا برای ما بیش از همه مسئله ساز شده است افزود: در شرایط کرونایی بیماران دیابتی که بیشتر در معرض ابتلا قرار دارند، باید برای تهیه نوار تست و ترکیبات قندی گلوکز و معاینه به مراکز مخصوص مراجعه کنند.

مدیرعامل انجمن دیابت استان کردستان عنوان کرد: رعایت فاصله اجتماعی در مرکز دیابت با توجه به تعداد بیماران و فضای موجود امری سخت است و عملا نمی توان کاری اساسی انجام داد، به همین خاطر تعداد روزهای مراجعه را کم و آن را به سه روز در هفته محدود کرده ایم.

وی کرونا را مزید بر علت نارضایتی از وضعیت موجود برای بیماران دیابتی ذکر کرد و ادامه داد: ما نیز تمامی پروتکل های بهداشتی را طبق دستورات سازمان بهداشت جهانی مراعات می کنیم اما در واقع گردش ویروس و انتقال آن بین افراد به راحتی قابل ملموس است.

کردستانی کمبود انسولین را اصلی ترین مشکل انجمن دیابت ذکر و بیان کرد: انجمن دیابت کردستان در حال حاضر 2900 نفر عضو دارد و 300 نفر از این تعداد تحت حمایت مالی و ماباقی نیز تحت آموزش و اطلاع رسانی قرار دارند.

به گفته وی به طور کلی آمار دیابتی ها در سطح استان نامشخص است و تا کنون غربالگری در این زمینه صورت نگرفته و اقدامات در این زمینه ناقص است، اما به طور تقریبی می توان گفت که حدود 9 درصد جمعیت استان دیابتی بوده و یا در معرض ابتلا به دیابت قرار دارند.

مدیرعامل دیابت استان کردستان افزود: مطابق این آمار تقریبی پیش بینی می شود که 50 هزار نفر سنندجی از دیابت رنج می برند اما متاسفانه از این تعداد فقط 2900 نفر عضو انجمن هستند و بیشتر افراد دیابتی ضمن بی اطلاعی از وضعیت خود، از امکانات بهداشتی و پزشکی بی بهره اند و این نیازمند اطلاع رسانی و آگاهی بخشی بیشتر است.

وی بیان کرد: اکنون تعداد زیادی از همشریان ما از دیابت خود اطلاع ندارد و هیچ مرجعی هم برای شناسایی این افراد وجود ندارد و حل این معضل به آگاهی و اطلاع رسانی بیشتری نیاز دارد.

کردستانی نا آگاهی مردم از دیابت و عوارض آن را مهم ترین دغدغه انجمن ذکر کرد و گفت: غربالگری در این زمینه شامل هزینه است و در حد امکانات و اعتبارات انجمن نیست، بر همین اساس دولت باید در این زمینه ما را بیشتر یاری و سریعتر اقدام کند و با اطلاع رسانی در رسانه ها و رادیو و تلویزیون مردم را آگاه سازد.

به گفته وی انجمن دیابت، یک نهاد حمایتی و مردمی است که بودجه آن از طریق حمایت های مردمی تامین می شود و مواد بهداشتی را با قیمت پایین تر از بازار در اختیار بیماران قرار می دهد و نوار تست را با قیمت آزاد تهیه می کنیم و آن را با قیمت پایین تر در اختیار مددجویان قرار می دهیم.

دکتر محمدی متخصص غدد داخلی و متابولیسم گفت: افراد دیابتی بیشتر در معرض خطر بیماری کرونا قرار دارند و احتمال بروز علائم شدیدتر در اثر ابتلا به کوید-19 در آنان بیشتر است اما اگر دیابت به خوبی کنترل شده باشد، خطر اینکه فرد در اثر ابتلا به کوید-19 علائم حاد را تجربه کند، به اندازه دیگر افراد عادی است.

وی افزود: بیماران دیابتی باید در پیشگیری از بروز این ویروس تمام نکات بهداشتی ازجمله شستشوی مرتب دست ها و پوشاندن دهان هنگام عطسه و سرفه با آرنج یا دستمال، استفاده از ماسک را رعایت کنند.

این متخصص غدد داخلی و متابولیسم عنوان کرد: به بیماران دیابتی توصیه می شود که برای مصرف دو تا سه ماه داروی ذخیره در منزل داشته باشند تا تعداد دفعات مراجعه آنها در روزهای کرونایی به داروخانه کمتر شود.

وی تاکید کرد: فرد دیابتی باید دستگاه تست قند داشته باشد و دفعات بیشتری قند خون خود را اندازه گیری کند و در صورت قرنطینه خانگی، علاوه بر تیم درمانی کرونا با پزشک معالج خود نیز در ارتباط باشد تا از نظر کنترل دیابت راهنمایی مناسب را انجام گیرد.

محمدی خاطرنشان کرد: کسانی که در معرض یا مبتلا به دیابت هستند باید دستورات دقیق کارکنان و پزشکان معالج را رعایت کرده و گرنه پیشرفت این بیماری باعث اختلال فعالیت بدن شده که در دیابت پیشرفته روده‌ها، معده، دردهای متفرقه، خارش، سکته‌های قلبی و مغزی و... را به دنبال دارد.
کلمات کلیدی: چندثانیه - کرونا - دیابت همدست 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP