• امروز دوشنبه ، ۵ آبان ۱۳۹۹
  • ٩ ربيع الأول ۱٤٤٢
  • Mon 26 Oct 2020
سخنگوی وزارت بهداشت: گزارش تخلفات کرونایی به سامانه ۱۹۰/ از ارائه خدمات به افراد فاقد ماسک خودداری شودسخنگوی وزارت بهداشت از مردم خواست تا هرگونه تخلفی در رعایت اصول بهداشتی را از طریق سامانه تلفنی ۱۹۰ و یا از طریق QR کد هر واحد اطلاع دهند. «سیما سادات لاری» سخنگوی وزارت بهداشت درباره برخورد با تخلفات کرونایی، گفت: در شرایط همه گیری بیماری کرونا در کشور، لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراکز صنفی و کارگاهی به عنوان یکی از محل‌های پر رفت و آمد مردم از اهمیت خاص و ویژه‌ای برخوردار است. وی با تاکید بر ضرورت رعایت پروتکل ها از سوی اصناف ادامه داد: ضروری است که صاحبان مراکز یاد شده استفاده از ماسک را در دستور کار جدی خود قرار دهند و از ارائه هرگونه خدمت به افراد فاقد ماسک به طور جدی خودداری کنند، نسبت به استفاده از کارتخوان به جای دریافت...


وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تصمیم سودان برای عادی سازی رابطه با رژیم صهیونیستی را شرم آور خواند. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پی اعلام کاخ سفید در خصوص عادی سازی روابط سودان با رژیم صهیونیستی در صفحه توئیترش اعلام کرد: اعلامیه کاخ سفید درباره سودان نمی‌توانست از این نمادین‌تر باشد. به اندازه کافی باج پرداخت کنید، چشمان خود را به روی جنایات علیه فلسطینی‌ها ببندید، سپس از فهرست سیاه به اصطلاح "تروریسم" خارج خواهید شد. به گزارش فارس، وزارت امور خارجه افزوده است: واضح است که این فهرست به اندازه مبارزه ایالات متحده آمریکا با تروریسم، جعلی است. شرم آور است! تبلیغات مصالح ساختمانی رو آنلاین خرید کن مصالح ساختمانی رو آنلاین خرید کن مصالح ساختمانی رو آنلاین خرید کن مصالح ساختمانی رو آنلاین خرید کن مصالح ساختمانی...


مجموع جان باختگان این بیماری به ۳۲ هزار و ۶۱۶ نفر رسید و ۴۹۶۹ نفر در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. شناسایی ۶۱۹۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور/ ۲۹۶ نفر جان باختندسخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵۶۸ هزار و ۸۹۶ نفر رسید، گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۹۶ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۳۲ هزار و ۶۱۶ نفر رسید. دکتر سیما سادات لاری، گفت: از دیروز تا امروز ۴ آبان ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۶ هزار و ۱۹۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۴۱ نفر از آنها بستری شدند. بر این اساس مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵۶۸ هزار و ۸۹۶ نفر رسید. وی افزود: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۹۶ بیمار کووید۱۹ جان خود را از...


از فردا فعالیت سه دسته کسب و کار و گروه شغلی در شهرهای با وضعیت قرمز کرونایی با محدودیتهای شدید همراه شده و بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا تا یک هفته امکان فعالیت نخواهند داشت. در ماه‌های گذشته علیرغم آنکه تعدادی از شهرها به وضعیت سفید کرونایی بازگشته بودند، عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در برخی از شهرها باعث شد شروع موج وسیع تری از کرونا را شاهد باشیم؛ موجی که آمار مبتلایان کرونا را صعودی کرد و به بستری شدن تعداد بیشتری از افراد منجر و موجب شد تا این استانها از سطح هشدار فراتر رفته و در وضعیت قرمز کرونا قرار گیرند. به دنبال وخامت اوضاع و عادی انگاری رعایت پروتکل های بهداشتی و حضور در تجمعات غیر ضرور، سخنگوی دولت از تشدید نظارت و اعمال محدودیتهای کرونایی خبر داد و اعلام کرد" فعالیت گروههای شغلی ۲، ۳ و ۴ از...


سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به حادثه تروریستی اخیر در افغانستان گفت : امشب ایران، داغدار افغانستان است. سعید خطیب زاده در صفحه توییتر خود در این ارتباط نوشت :« ‏افغانستان عزیز بار دیگر زخمی تروریسم کور شد. دانش آموزان افغانستانی قربانی خشونت کریه و جنگ بی پایانی شدند که هرگز آن را انتخاب نکرده بودند. جمهوری اسلامی ایران این‌ جنایت هولناک را به شدت محکوم نموده و به ملت و دولت افغانستان تسلیت می‌گوید. امشب ایران داغدار افغانستان است.»


شنبه ، ۲۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت: ۰:۰۴
شکست توسعه ایران در مدل والرشتاین

بر اساس این مدل از توسعه؛ قطع ارتباط با بسیاری ازقدرت های جهانی تئوریزه می شود و وضعیت توسعه کشور همانی می شود که اکنون شاهد هستیم.
امانوئل والرشتاین آمریکایی هم متاثر از دیدگاه‌های مارکسیستی بود و هم تحت تاثیر نظریه وابستگی قرار داشت.او که از متفکران سوسیالیست قرن ۲۱ بود، در زمان حیات یک بار نیز به دعوت انجمن جامعه شناسی به ایران سفر کرد.

امانوئل والِرشتاین (Immanuel Wallerstein) (زادهٔ ۲۸ سپتامبر ۱۹۳۰ در شهر نیویورک - درگذشتهٔ ۳۱ اوت ۲۰۱۹)، جامعه‌شناس و متفکر چپ‌گرای آمریکایی و از بزرگ‌ترین متفکران سوسیالیست قرن ۲۱

بر اساس این مدل از توسعه؛ قطع ارتباط با بسیاری ازقدرت های جهانی تئوریزه می شود و وضعیت توسعه کشور همانی می شود که اکنون شاهد هستیم. ؛ چرا این قدر وابسته ایم

والرشتاین اعتقاد داشت کشورهای مرکز که به لحاظ علمی، صنعتی، تکنولوژیک، نظامی و از نظر ثروت و قدرت جزو برترین و پیشرفته‌ترین کشورهای صنعتی و ثروتمند‌ترین و قدرتمندترین دولت‌ها و نظام‌های سیاسی در سطح جهان محسوب می‌شوند به استثمار و غارت منابع و مواد خام کشورهای واقع در مناطق حاشیه و پیرامونی، یعنی همان کشورهای توسعه‌نیافته می‌پردازند.

در بسیاری از موارد، مبانی تصمیم سازی در نظام توسعه کشور ما نیز متاثر از نوع تفکر امانوئل والرشتاین بوده است. برنامه ریزان حوزه توسعه کشور با تکیه بر نظریه" نظام جهانی" والرشتاین وبا این استدلال که کشورهای مرکزی وقدرتمند به دنبال استثمار کشورهای ضعیف هستند؛ با شعار استقلال خواهی، توسعه کشور را منهای کشورهای قدرتمندی چون امریکا برنامه ریزی کرده اند و بازکردن درهای کشور به روی کشورهای قدرتمندی مانندامریکا را به معنای غارت ثروت، منابع و مازاد اقتصادی کشور می دانند.

این رویکرد همچنان رویکرد غالب توسعه کشور است. بر اساس این مدل از توسعه؛ قطع ارتباط با بسیاری ازقدرت های جهانی تئوریزه می شود و وضعیت توسعه کشور همانی می شود که اکنون شاهد هستیم. همراه با کشور ما ، کشور کره شمالی نیز رویکرد مبارزه با امپریالیسم و به نوعی مرکز- پیرامون والرشتاینی را سرلوحه سیاست‌ورزی خود قرار داده است و لذا وضعیت توسعه آن سامان نیز روشن است. وضعیت کشورهای مشابه دیگری نیز که مسیر توسعه مشابه ای داشته اند نشان می دهد، رویکردی که کشورها را به الگوی والرشتاین نزدیک می کند رویکردی ناموفق و حتی خطرناک است وبه دنبال این رویکرد فرصت های زیادی از دست می رود. کشور ایران که بعد از کره شمالی در این نوع از توسعه پیشرو است اکنون پیش چشم ماست.

در حالی که طبق جدید ترین آمار بانک جهانی، نرخ فقر در میان شهروندان امارات (کشور همسایه ایران با رویکرد توسعه ای بسیار متفاوت با ایران) صفراست و در این کشور هیچ فقیری وجود ندارد؛ این نرخ در ایران بسیار بالاست و شاخص شکاف فقر در بدترین وضعیت خود قرار دارد. در خود آمریکا نیز طبق آماربانک جهانی، نرخ فقر یک دهم درصد و شاخص شکاف فقر هم تنها نه دهم درصد اعلام شده است.

پرسش سخت و رازآلود این است که اگر ما خود این نوع الگوی توسعه را بر اساس ایدئولوژی نظام و با هدف قطع وابستگی به قدرت های جهانی و کشورهای مرکز انتخاب کردیم و حاصل آن نیز طبق همه شواهد وآمارهای رسمی تا کنون ناموفق بوده است ؛ چرا وابستگی ما به این قدرت ها بعد از ۴۰ سال بیش‌تر شده است؟

تصمیم گیران توسعه کشور آن‌قدر که تعداد روزهای باقی‌مانده تا ریاست جمهوری جدید آمریکا را می‌شمارند هرگز به وضعیت داخلی توجه نمی کنند؛ واین امر نشان می دهد این سیستم بر خلاف ادعایش در مدل توسعه والرشتاین یکی از وابسته‌ترین سیستم ‌های جهان به آمریکاست!
حتی امروز را وقتی با چندسال پیش مقایسه می‌کنیم می‌بینیم چقدر تاثیر تصمیمات آمریکا، یا روسیه یا چین بر زندگی ما ایرانیان شدیدتر شده است و پایداری توسعه زندگی امروز ما خیلی وابسته به تصمیمات آنها شده است.نرخ دلار در کشور به رقم غیر قابل تصوری رسیده است و ما چنان گرفتار کمبود دلار هستیم که از صندوق بین المللی پول تقاضای وام کرده ایم و سرنوشت همین وام هم به رفتار آمریکا و متحدانش وابسته شده است.ما بر اساس مدل توسعه خودساخته به دنبال عدم وابستگی بودیم اما رئیس سازمان برنامه و بودجه می گوید به وضعیتی رسیدیم که نه تنها در برابر غذا که در برابر دارو هم نمی‌توانیم نفت بفروشیم.

در شناخت قدرت های جهانی درست عمل نکردیم و نزدیکی ما به چین وروسیه نیز تا کنون بی نتیجه بوده است. فکر می کنیم رابطه با چین و روسیه؛ می تواند بعنوان ضربه‌گیر تحریم ها برای ماعمل کند اما دیدیم که چنین نشد و روابط مشترک بین ما با این دو کشور انگیزه آنها در کمک اقتصادی به ایران را بالا نبرد و آنها نیز بر اساس منافع سیری ناپذیر کشور خود با ما رفتار کردند.
کلمات کلیدی: چندثانیه - شکست - توسعه ایران 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP