• امروز پنج‌شنبه ، ۱۳ آذر ۱۳۹۹
  • ۱۸ ربيع الثاني ۱٤٤٢
  • Thu 3 Dec 2020
سخنگوی وزارت امور خارجه به اظهارات اخیر عادل الجبیر علیه ایران واکنش نشان داد. سعید خطیب‌زاده در صفحه توییتر خود نوشت: «برای چندین دهه، وهابیت - پرورش یافته قدرت‌های استعماری - یگانه منبع تعصب کور، نفرت و تروریسم در منطقه ما و فراتر از آن بوده است. واقعیت: همه گروه‌های تروریستی در منطقه ما آموزش‌دیده مدارس و مکتب تحت حمایت مالی عربستان سعودی هستند. هیچ میزانی از ابهام‌آفرینی توسط سعودی‌ها نمی‌تواند این واقعیت کریه را پنهان کند. جنایات در یمن و پرونده بدنام خاشقچی برخی از دیگر شیرین‌کاری‌های آنهاست. تازه‌ترین مورد: ایستادن دوشادوش حامی اصلی تروریسم دولتی [اسراییل]علیه فلسطینی‌ها. سعودی‌ها باید این رویه را تغییر دهند. سیاست تنش‌آفرینی دیگر قابل تداوم نیست.»


وزیر خارجه ایران با اشاره به پایبندی ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای برجام شرایط اثبات حسن نیت دولت آتی آمریکا را مشخص کرد. ، «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران در حساب کاربری‌اش در توییتر با اشاره به پایبندی ایران به تعهداتش ذیل توافق هسته‌ای، شرایطی که دولت بعدی آمریکا می‌تواند حسن نیت خودش را ثابت کند را مشخص کرد. ظریف در توییتر نوشت: «ایران در ۱۵ گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حسن نیت خودش را ثابت کرد.دولت بایدن هم باید با پایبندی کامل به قطعنامه ۲۲۳۱ و متوقف کردن جنگ اقتصادی ترامپ علیه ایرانی‌ها حسن نیت خودش را ثابت کند. آن موقع، ایران اقدامات اصلاحی‌اش ذیل برجام را به عقب بازمی‌گرداند.» «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا که طبق ارزیابی رسانه‌های این کشور در این انتخابات پیروز شده در مصاحبه‌ای روز...


وزیر امور خارجه ایران تأکید کرد تا زمانیکه غرب به اقدامات شرورانه خود در منطقه پایان ندهد، باید خفه شود و حق گفت‌وگو با ایران در خصوص موضوعات دیگر را ندارد. «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (پنجشنبه) در نشست مجازی «گفت‌وگوهای مدیترانه‌ای» در خصوص وضعیت شیوع کرونا در جمهوری‌ اسلامی ایران گفت: «اوضاع در ایران بسیار بد است. موج سوم کرونا در پاییز ایران را هدف قرار داد زیرا با بروز ویروس‌های دیگری نیز همچون آنفولانزا همراه شد.کادر درمان ما به بهترین شکل در حال ایفای نقش هستند.ما کادر درمان بسیار قابل و باکفایتی داریم اما مسئولیت سنگینی برای مدت طولانی برعهده آنها بوده است.ایران با جنگ اقتصادی مواجه است و ما با چیزی فراتر از محدودیت‌ها مواجه هستیم». ممانعت از دسترسی ایران به تجهیزات پزشکی، جنایت آمریکا علیه...


رئیس جمهور در واکنش به طرح راهبردی مجلس برای رفع تحریم‌ها گفت: بگذارید با حوصله، تحمل و خردورزی، آن‌هایی که تجربه بیست و چند ساله در این امر دارند و در دیپلماسی موفق بودند، کارشان را انجام بدهند. واکنش روحانی به طرح مجلس | بگذارید آن‌هایی که تجربه موفق دیپلماسی دارند، کارشان را انجام دهند حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور، صبح امروز (پنجشنبه ۱۳ آذر) در آیین بهره برداری از طرح های ملی وزارت نیرو با اشاره به افتتاح طرح های مربوط به برق و توزیع برق در سه استان سیستان و بلوچستان، خوزستان و خراسان رضوی به ارزش ۳۶ هزار میلیارد تومان اظهار داشت: همه ما می دانیم که صنعت برق چقدر برای ما اهمیت دارد و زیرساخت تولید و تحول و رفاه مردم است. وی با بیان اینکه در سال های قبل و مخصوصاً در جنگ تحمیلی روزهایی بود که مردم بیش از چند ساعت برق نداشتند و...


متن کامل قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران را منتشر کرد. طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران امروز در مجلس شورای اسلامی اصلاح شده و توسط شورای نگهبان تایید شد. پس از آن رئیس مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به رئیس جمهور این قانون را ابلاغ کرد. متن کامل این قانون به شرح زیر است: حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر حسن روحانی رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران در اجرای اصل یکصدوبیست و سوم (123) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران که با عنوان طرح دو فوریتی به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده بود با تصویب در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ 1399.9.12 و تأیید شورای محترم نگهبان، به پیوست ابلاغ می‌شود. قانون اقدام راهبردی...


شنبه ، ۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت: ۱۸:۳۲
ماجرای دخل و خرجی که با هر ضرب و زوری نمی‌خواند!

مسئله تورم که باعث کاهش ارزش پولی می‌شود قدرت خرید مردم را کاهش داده است. اما آن هزینه‌ای که مردم متقبل می‌شوند به لحاظ کمیت عددی بیشتر از گذشته شده است؛ برای این‌که مشمول تورم روزافزون می‌شود؛ بنابراین افزایش هزینه‌های مردم به این معنا نیست که واقعاً تقاضای شان برای خرید کالا‌ها بیشتر شده است. این فقط و فقط مربوط به کاهش ارزش پول و افزایش تورم است. مخارج مصرفی بالا رفته، اما سبد مصرفی کوچک‌تر شده است.این کوچک شدن سفره مردم و بی‌ارزشی پول است. چون کاهش ارزش پول باعث افزایش قیمت ارز‌های معتبر جهان به ویژه دلار می‌شود. افزایش دلار هم بر افزایش قیمت‌ها تاثیر می‌گذارد و از نظر روانی، پیش بینی ناپذیری آینده و بیمناکی مردم از کاهش ارزش پولی‌شان قیمت‌ها را بالا می‌برد و اگر هم به دلایلی مثلاً با سیاست‌های مدیریت شناور ارزی، مبالغی از دلار به بازار تزریق شود و قیمت دلار پایین بیاید قیمت کالا‌ها به آن صورت پایین نمی‌آید، چون چسبندگی دارد.سیاست افزایش حداقل دستمزد در کوتاه‌مدت ممکن است طبقه آسیب‌پذیر را راضی کند، اما این رضایت‌بخشی ناپایدار است. راه اساسی، راهی مبتنی بر استراتژی درست و صحیح و منطبق بر الزامات علم اقتصاد است که در قالب یک استراتژی بلندمدت در جهت تقویت تولید و اشتغال و افزایش رشد اقتصادی باعث افزایش درآمد ملی می‌شود. آن زمان تورم خودبه‌خود کاهش پیدا خواهد کرد و پول ملی تقویت می‌شود.
- افزایش نرخ تورم در سال ۹۹ موجب افزایش هزینه‌های خانوار شده است هزینه کالا‌های اساسی و مسکن چندین برابر شده است آن هم وقتی که درآمد‌ها چندان فرقی نکرده است.

پژوهشی صورت گرفته در سال ۹۸ نشان می‌دهد متوسط هزینه کل خالص سالانه یک خانوار شهری ۴۷ میلیون و ۴۳۷ هزارتومان بوده است که نسبت به رقم مشابه در سال قبل (۱۳۹۷) ۲۰.۶ درصد افزایش نشان می‌دهد. از هزینه کل سالانه خانوار شهری۱۱ میلیون و ۷۵۲ هزار تومان با سهم ۲۴.۸ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و ۳۵ میلیون و ۶۸۵ هزار تومان با سهم ۷۵.۲ درصد مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی بوده است.
در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم با ۲۲.۰ درصد به هزینه گوشت و در بین هزینه‌های غیرخوراکی بیشترین سهم با ۴۸ درصد مربوط به هزینه مسکن، سوخت و روشنایی اختصاص دارد.

هر چند هنوز آماری راجع به میزان هزینه‌ها در سال ۹۹ منتشر نشده است، اما شواهد نشان می‌دهد این رقم نسبت به سال گذشته خیلی بیشتر شده است. آن هم در شرایطی که میزان حقوق تنها ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. اما برای کاهش شکاف بین هزینه‌ها و مخارج چه باید کرد؟ افزایش حداقل دستمزد راه مناسبی است یا خود تورم‌زاست و راه‌حل را باید در جای دیگری جستجو کرد؟

مخارج مصرفی بالا رفته ولی سبد مصرفی مردم کوچک شده است
پیشی گرفتن هزینه‌ها از درآمدها/////
محمود جامساز اقتصاددان در گفتگو با فرارو در این باره گفت: مسئله تورم که باعث کاهش ارزش پول می‌شود، قدرت خرید مردم را کاهش داده است. اما آن هزینه‌ای که مردم متقبل می‌شوند به لحاظ کمیت عددی بیشتر از گذشته است؛ زیرا مشمول تورم روز افزون شده؛ بنابراین افزایش هزینه‌های مردم به این معنا نیست که واقعاً تقاضای شان برای خرید کالا‌ها بیشتر شده است. این فقط و فقط مربوط به کاهش ارزش پول و افزایش تورم است. یعنی اگر مثلا یک کالایی را پارسال ۱۰ هزار تومان می‌خریدند حالا بابت همان کالا باید ۲۰ یا ۲۵ هزار تومان بپردازند. پس مخارج به لحاظ کمیت بالا می‌رود، اما قدرت خرید در تامین مایحتاج زندگی و تأمین ضروریات زندگی شیب نزولی دارد.

وی افزود: ما نمی‌توانیم فقط با اعداد بازی کنیم. باید تحلیل کنیم چرا مخارج مصرفی بالا رفته است؟ مخارج مصرفی بالا رفته، اما سبد مصرفی کوچک‌تر شده است. این یک بحث بسیار مهم است. این کوچک شدن سفره مردم و بی‌ارزشی پول است. چون کاهش ارزش پول باعث افزایش قیمت ارز‌های معتبر جهان به ویژه دلار می‌شود. افزایش دلار هم بر افزایش قیمت‌ها تاثیر می‌گذارد و از نظر روانی، پیش بینی ناپذیری آینده و بیمناکی مردم از کاهش ارزش پول شان قیمت‌ها را بالا می‌برد و اگر هم به دلایلی مثلاً با سیاست‌های مدیریت شناور ارزی، مبالغی از دلار به بازار تزریق شود و قیمت دلار تا حدودی تعدیل گردد از قیمت کالا‌ها به سبب چسبندگی قیمت‌ها به نسبت کاهش دلار کاسته نمی‌شود.

این کارشناس اظهار کرد: کاهش ارزش دلار اخیر که زمانی تا آستانه ۳۰ هزار تومان هم رسیده بود هیچ دلیل اقتصادی ندارد و دولت نقشی در این قضیه نداشته است، اما آن را مصادره بمطلوب کرده و چنین القاء نموده که کاهش ۴۰۰۰ تومانی دلار در یک روز نتیجه سیاست‌های ارزی بوده است. در حالی‌که جو روانی ایجاد شده تحت تاثیر پیروزی زوج جو بایدن و کاملا هریس و امیدواری بازگشت آمریکا به برجام و لغو تحریم‌ها سبب ساز کاهش نرخ دلار بوده است کما اینکه در ابتدای شمارش آراء که ترامپ پیشتاز بود دلار حتی أز مرز ۳۰ هزار تومان هم عبور کرد. گرچه تغییر و تحولات سیاسی آمریکا بعنوان اولین قدرت اقتصادی و سیاسی جهان بر کثیری از کشورهای جهان اثر گذار است، اما هیچ کشوری همچون ایران پیگیر روند انتخابات آمریکا نبودند.

وی تصریح کرد: تصور بر این است که بزودی بایدن به برجام باز می‌گردد و با برداشتن تحریم‌ها، اقتصاد ایران از اضمحلال نجات می‌یابد که به باور من این تصور خوش خیالانه و بسیار تردید آمیز است و اندک زمانی نخواهد گذشت که دوباره ارزش دلار صعود خواهد کرد. زیرا هیچ دور نمایی برای کاهش تورم و تقویت پول ملی وجود ندارد؛ بنابراین این بار هم به دلاسل اقتصادی و هم سیاسی و جو روانی و انتظارات تورمی و بیمناکی از کاهش ارزش پول ملی، روند افزایش قیمت دلار دور از انتظار نیست. متاسفانه سیاست‌های داخلی و خارجی دولت که کشور را در عرصه جهانی در انزوای سیاسی و اقتصادی قرار داده و اسباب فقر و فلاکت کثیری از آحاد جامعه را فراهم نموده سبب ساز افول اعتماد جامعه که بزرگترین سرمایه اجتماعی است شده و از میزان مشارکت‌های اجتماعی و اقتصادی عمومی جامعه در ارتباط با دولت تدبیر و امید کاسته است.

جامساز درباره افزایش حداقل دستمزد به عنوان راهکاری برای کاهش فاصله بین هزینه و درآمد افزود: اصولاً افزایش دستمزد یکی از سیاست‌های مالی دولت‌هاست. وقتی که دستمزد افزایش می‌یابد طبیعتا بسرعت مصروف رفع نیازهای فوری حقوق بگیران شده که به مفهوم افزایش تقاضاست. این در حالی است که رشد اقتصادی منفی و عرضه رو به افول است و واردات نیز کاهش یافته، لذا دیری نمی‌گذرد که هم به سبب کاهش عرضه و هم تورم مزمن قیمت‌ها افزایش می‌یابد که طبقات حقوق بگیر هزینه آن را بیش از اضافه حقوق دریافتی پرداخت می‌کنند. سیاست افزایش حداقل دستمزد در کوتاه‌مدت ممکن است طبقه آسیب‌پذیر را راضی کند، اما بنا بر استدلال فوق این رضایت بخشی ناپایدار است. مثلاً در سال جاری، ۲۰ درصد به حقوق کارمندان و کارگران اضافه شد در حالی‌که تورم اعلامی در پایان سال گذشته ۴۱.۲ درصد بود یعنی از همان ابتدای سال ۲۱.۲ درصد قدرت خرید آن‌ها از تورم عقب ماند. اینک از ابتدای سال تا کنون که وارد هشتمین ماه سال شدیم تورم هنوز اعلام نشده است که چند درصد است. اما قدر مسلم به همان میزانی که تورم افزایش می‌یابد از ارزش پول ملی و قدرت خرید آن کاسته می‌شود؛ لذا سیاست افزایش دستمزد یک راه اصولی و منطقی در راستای تامین یا تقویت قدرت خرید عامه مردم نیست.

وی اضافه کرد: راه اساسی، راهی مبتنی بر استراتژی درست و صحیح و منطبق بر الزامات علم اقتصاد است که در قالب یک استراتژی بلندمدت در جهت تقویت تولید و اشتغال و افزایش رشد اقتصادی است که باعث افزایش درآمد ملی می‌شود. آن زمان تورم خودبه‌خود کاهش پیدا خواهد کرد و پول ملی تقویت می‌شود.

این اقتصاددان عنوان کرد: اگر قرار شود با توجه به شرایط پیش آمده و افزایش ظرفیت‌های اعتراضی عامه مردم، سیاست‌های مقطعی مالی و پولی را برای آرام کردن مردم به کار گیریم مثل این است که دید سیاستگذار تا نوک بینی او محدود است. بایستی سیاست‌های ما آینده‌نگر و طوری باشد که بتواند آینده ملت و رفاه جامعه را تأمین کند. با کاهش تولید نمی‌توانیم رفاه جامعه را تامین کنیم. مثلا گفتند ۱۰۰ هزار تومان به ده میلیون سرپرست خانوار می‌دهیم. این کارساز نیست. حساب کنید این ده میلیون تومان به دلار امروز که ۲۶ هزار و ۳۰۰ تومان است می‌شود روزی ۱۲ سنت. الان درآمد‌ها با ریال است، ولی هزینه‌ها به دلار. شما حساب کنید یک خانواده با ۱۲ سنت افزایش درآمد در روز چه می‌تواند بکند؟ تازه این در یک زمان کوتاهی باز تغییر خواهد کرد و تورم‌افزایش پیدا می‌کند. با افزایش تورم و کاهش ارزش پول باز قیمت ارز بالا خواهد رفت. چون منشأ اولیه افزایش قیمت دلار، کاهش ارزش ریال است یعنی رابطه علی بین این دو متغیر از ریال به سمت دلار است. ولی وقتی دلار افزایش می‌یابد، بازخوردش سطح عمومی قیمت‌ها را بالا می‌برد.

وی افزود: به‌هرحال تأثیرات روانی از پیش بینی افزایش ارز و نگاه مردم به آینده اقتصاد و بیمناکی آن‌ها از ارزش پول‌شان و ترس از کاهش سبد مصرفی‌شان باعث می‌شود که روز به روز وضع بدتری را تجربه کنند و دولت نمی‌تواند هر شش ماه یک بار حقوق‌ها را اضافه کند. این سیکل معیوب نمی‌تواند استمرار یابد. باید به یک راهکار اساسی براساس یک استراتژی بلندمدت اندیشید که مستلزم تغییرات و تحولات کلی در این ساختار یا در این مجموعه بی‌نظم اقتصاد دولتیِ رانتیِ سیاسی است. از ریشه باید این مسئله حل شود وگرنه این راهکار‌های موقتی به‌هیچ‌وجه در سیر زمان قادر به تقویت بنیه اقتصادی و رضایت مردم نیست.

این ارقامی که به عنوان حداقل حقوق مطرح است اصلا وجهه انسانی ندارد
پیشی گرفتن هزینه‌ها از درآمدها/////حسین محمودی‌اصل در گفتگو با فرارو با اشاره به ارقام منتشرشده در این گزارش گفت: عدد ۲۱ در صد برای افزایش هزینه‌های در سال ۹۸ نسبت به ۹۷ عدد پایینی است. چون گرانی‌ها از سال ۹۷ شروع شد. ما نمی‌دانیم معیار سبد هزینه ومعیشت خانوار در این پژوهش بر چه اساسی تهیه شده است. وقتی تورم ۴۰ درصد است میانگین ۳۰۰ کالا در این بسته قرار می‌گیرد. خیلی از این کالا‌ها کم مصرف است یا خیلی از هزینه‌ها را خانواده‌ها نمی‌توانند تامین کنند یا ارزان هستند. اگر بگوییم سبد پرمصرف خانواده‌ها که خانواده‌های کم درآمد و متوسط مد نظرمان است این هزینه بالاتر است. چون این هزینه‌ها مربوط به کالا‌ها و هزینه‌های ضروری است. اعداد خیلی بزرگتر از این است. وقتی خط فقر در تهران چند میلیونی می‌شود و در کلانشهر‌ها کمی پایین‌تر است.

وی افزود: در مجموع با یک حساب سرانگشتی هزینه صبحانه یک خانواده چهار نفره ماهانه ۵۰۰ هزار تومان می‌شود. این خانواده اگر هزینه آب و برق نداشته باشد خانه هم مال خودش باشد حداقل هزینه‌ها برای زنده ماندنش در سطح دو میلیون تومان است. یعنی یک خانواده چهار نفره برای زنده ماندن یعنی اینکه یک جا بنشیند وحرکت نکند تا کالری کمترمصرف کند حدود ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ کالری نیاز دارد تا زنده بماند. این خانواده بدون نیاز به پوشاک از نظر غذایی حداقل دو میلیون تومان هزینه دارد؛ بنابراین این ارقامی که به عنوان حداقل حقوق مطرح است اصلا وجهه انسانی ندارد.

او ادامه داد: حالا اگر هزینه پوشاک و خرید‌های متفرقه و .. هم افزوده شود این دو میلیون کافی نیست با آن حتی نمی‌تواند به طور کامل ویتامین‌ها و کالری‌های لازم را به بدن برساند. فقط می‌تواند زنده بماند تا بتواند به حقوق بالا برسد و ترکیب مواد غذایی‌اش از ضعیف به عالی برسد. این به راه‌حل اساسی نیاز دارد.

محمودی‌اصل اظهار کرد: کشور ضعیف‌تر از آن است که بتواند کمک معیشتی بدهد. توانایی مالی در شرایط تحریم اجازه این کار را نمی‌دهد. توصیه این است که تدابیر بایستی در مرحله اول برای خنثی کردن تحریم و تورم باشد. بخش اعظم مشکلات ما ناشی از تحریم‌هاست و این تحریم‌ها باعث می‌شود فقرا ضعیف‌تر وثروتمندان ثروتمندتر شوند.

این اقتصاددان در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش حداقل دستمزد راه‌حل است یا خیر؛ بیان کرد: ببینید یک جا‌هایی می‌گوییم چاره‌ای نیست باید کمک معیشتی داد تا افراد ضعیف زنده بمانند. جایی هم می‌گوییم همین میزان پول هم که می‌دهیم همانقدر تورم زا است و این پول خنثی می‌شود. هر دو وجه را باید لحاظ کرد. نمی‌توان به امید رفع تحریم‌ها وغیرتمندتر شدن مسئولین نشست شاید تا بهتر کار کنند و ما بتوانیم به وضعیت عادی برسیم. هم افزایش حقوق کمک ساز است و از طرفی کنترل نرخ تورم.

وی افزود: به هرحال کشور از نظر اقتصادی دچار ناترازی‌های مختلفی است که این ناترازی‌ها باید به مرور زمان از بین برود، اما تحریم این اصلاح را عقب انداخته است و تلاش ما این است که با این تحریم‌های ظالمانه چرخه اقتصادی کشور را تا حدودی کنترل کنیم. به نظر من یک بسته اقتصادی مناسب می‌خواهد که از نظر مالیات بر عایدات ثروت هم بتواند دراداره کشور به درآمد‌های غیرنفتی و پایدار کمک بکند وهم بتواند فاصله فقیر و غنی را کمتر کند. در هیچ کجای جهان در بحث‌های مالیات در کشور‌های توسعه یافته و در حال توسعه به این صورت نسبت به اخذ مالیات از عایدات ثروت بی‌تفاوت نیستند. در کشور ما اشخاص کمتراز ۱۵ درصد مالیات را می‌دهند در کشور‌های دیگر ۴۷ درصد مالیات را می‌دهند. ما خیلی کار داریم تا به شرایط عادی برسیم و نباید فرصت‌ها را از دست بدهیم.

این کارشناس اضافه کرد: سامانه‌های مختلف مربوط به تجارت می‌تواند مفید باشد و ما را در زمینه اجرای مالیات بر عایدات ثروت کمک کند. ما شرایط تورمی، توزیع ناعادلانه ثروت، تحریم، سوداگران و شوک‌های قیمتی را داریم واین‌ها همه موجب افزایش فاصله بین فقر و غنی می‌شود. در همه جای دنیا مالیات بر عایدات ثروت را داریم. به فرض وقتی فردی ساختمانی ۵ طبقه می‌سازد و ۵ خودرو هم دارد. او چند ده برابر فرد معمولی که فعالیتی ندارد آب، برق، گاز و نیروی کار ارزان از یارانه استفاده می‌کند، ولی کالای تولیدی او از اروپا و ترکیه گرانتر است. وقتی با یارانه تولید می‌کند و با قیمت‌های جهانی به فروش می‌رساند این یعنی کلاهبرداری یعنی اجحاف در حق مردم. یعنی یارانه من، شما و مردم ایران را عده‌ای محدود استفاه می‌کنند. بنزین و منابع دیگر را که او استفاده می‌کند حق مردم است. می‌شود جلوی این‌ها را که گرفت. این دیگر به خود ما ربط دارد که بتوانیم کنترل کنیم و ثروتی که برای همه مردم است درست توزیع کنیم. یارانه‌های غیرنقدی در یک مکانیزمی کم کم باید حذف شود، چون رانت و فاصله طبقاتی ایجاد می‌کند و حذف این خودش می‌تواند بسیاری از مشکلات اقشار مختلف جامعه را حل کند ومنبع درآمد، ایجاد اشتغال یا افزایش حقوق قشر ضعیف جامعه بشود.
کلمات کلیدی: چندثانیه - دخل و خرج - ضرب و زوری 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP