• امروز دوشنبه ، ۲۹ دی ۱۳۹۹
  • ٥ جمادى الثانية ۱٤٤٢
  • Mon 18 Jan 2021
خسرو کفیلی - دارنده مدال طلای رقابتهای وزنه برداری بازی های المپیک ۲۰۰۰ سیدنی با انتقاد از روش انتخاب سرمربی تیم ملی وزنه برداری جوانان ایران نسبت به مهره سوزی قهرمانان سابق این رشته ورزشی ابراز نگرانی کرد. حسین توکلی سرمربی اسبق تیم های ملی وزنه برداری ایران در رده های گوناگون سنی با بیان این مطلب گفت : انتخاب سعید علی حسینی ملی پوش سابق وزنه برداری ایران که تا یک سال پیش وزنه می زد به عنوان سرمربی تیم ملی وزنه برداری جوانان کشور با توجه به اینکه او از جنس وزنه برداری است خوب است ولی این نکته را نباید فراموش کرد که مربیگری بسیار سخت تر از ورزشکار بودن است چرا که یک مربی باید به جای چندین ورزشکار فکر کند. او با اشاره به چگونگی حضورش در جرگه مربیان تیم های ملی وزنه برداری کشورمان اظهارداشت : زمانی که من به جرگه مربیان پیوستم نخست...


مشخص است که ایران تنها برای حفظ کانال اروپایی و واردات کالاهایی که قادر است از کانال های دیگر تامین کند، حاضر به جابه جایی منابع مالی خود نیست. بانک مرکزی نسبت به ادعای قائم مقام وزارت امور خارجه آلمان در خصوص عدم موفقیت کانال اینستکس واکنش نشان داد. قائم مقام وزارت امور خارجه آلمان اخیرا ادعا کرده بوده که سازو کار مالی اینستکس که دو سال پیش با هدف میسر کردن مبادله تجاری بین اروپا و ایران ایجاد شده بود،موثر نبوده و ایران مسئول عملکرد ناموفق اینستکس است چون با معاملات موافقت نکرده است؛ در همین ارتباط بانک مرکزی در حساب رسمی توئیتری خود ضمن رد این ادعا اعلام کرد: «کانال اینستکس برای نجات برجام طراحی شد اما کار نکرد چون کشورهای اروپایی شجاعت کافی برای اعمال قدرت اقتصادی ملی و مستقل خویش را نداشتند‌. همچنین آنان هیچ راهی برای تامین مالی...


محمدجواد ظریف از مقامات آمریکا خواست تا از حمایت از سعودی ها که از جنگ‌افزارهای آمریکایی برای سلاخی کودکان در یمن استفاده می‌کنند، دست بردارند. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر خطاب به مقامات کنونی آمریکا تاکید کرد: این شما هستید که منطقه ما را بی ثبات می کنید. ظریف نوشت: همکار محترم؛ شما دوران کاری‌ات در کابینه را با فروش جنگ‌افزار به جنایتکاران جنگی سعودی آغاز کردی. از بیان حرف‌های پوچ و مهمل در مورد ایران دست بردار. یادآوری واقعیت: این "شما" هستید که منطقه ما را بی‌ثبات می‌کنید. از حفاظت جنایتکارانی که منتقدان خود را با اره تکه تکه می‌کنند و از جنگ‌افزارهای ساخت "شما" برای سلاخی کودکان در یمن استفاده می‌کنند، دست بردارید


چهره سیاسی اصولگرا گفت: اگر رئیسی بخواهد وارد انتخابات 1400 شود طبیعتا اصولگرایان باید تلاش بسیاری انجام دهند که رهبری را راضی کنند که منع را از روی رئیسی برای پذیرش مسئولیت دیگر بردارند. -«حمیدرضا ترقی»، چهره سیاسی اصولگرا، درباره برگزاری نشست اخیر شورای ائتلاف گفت: پنجشنبه هفته گذشته، جلسه مسئولان استان‌های شورای ائتلاف برگزار شد. صحبت‌های انتخاباتی در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در تهران در حال انجام است. در این جلسه بیشتر مباحث استانی به ویژه در زمینه سازماندهی استان‌ها و شهرستان‌ها و همچنین مطالب کلی در ارتباط با ضوابطی که به دلیل شکل گیری ائتلاف در استان‌ها و شهرستان‌ها مدنظرشان بود، توضیح داده شود که آقایان شبستری، حداد عادل و پرویز سروری نیز در این جلسه صحبت کردند. او با اشاره به حمایت برخی از وزرای سابق دولت...


وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سخنان زیاده‌خواهانه اخیر وزیر خارجه فرانسه در ارتباط با برجام، گفت رهبران سه کشور اروپایی عضو این توافق هیچ کاری برای حفظ آن انجام نداده‌اند. «محمدجواد ظریف» در توییتی به بیانیه اخیر سه کشور اروپایی عضو برجام و همچنین سخنان وزیر خارجه فرانسه واکنش نشان داد. وی در این توییت نوشت: رهبران سه کشور اروپایی--که برای انجام تعهدات خود تحت برجام به امضای مقامات دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (از سازمان‌های تحت نظارت وزارت خزانه‌داری آمریکا) نیاز دارند--هیچ کاری برای حفظ برجام انجام نداده‌اند. او در ادامه نوشت: ابتکار از آغاز مرده امانوئل ماکرون یا عدم پرداخت بدهی انگلیس طبق دستور دادگاه را به یاد آورید؟


دوشنبه ، ۱۰ آذر ۱۳۹۹ ساعت: ۱۵:۰۵
پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به کسب و کارهای آسیب دیده به کجا رسید؟

۷ فروردین ماه سال جاری بود که رئیس جمهور وعده پرداخت تسهیلات به کسب و کار‌های آسیب دیده از کرونا را دادند. پرداخت این تسهیلات از خرداد ماه سال جاری آغاز شد و آخرین مهلت ثبت نام برای دریافت این تسهیلات نیز در مهرماه سال جاری بود. سرانجام چه تعداد از کسب و کار‌ها توانستند این تسهیلات را دریافت کنند؟


در 29 بهمن ماه سال گذشته اولین مورد مبتلا به ویروس کرونا در ایران شناسایی شد. بعد از آن نیز گزارش های دیگری از ابتلا به ویروس کرونا در سایر استان های کشور منتشر شد. ترس از شیوع بیشتر ویروس کرونا باعث شد تا ایرانی ها رفت و آمدهای خود را کمتر کنند و همین عاملی شد تا رفته رفته کسب و کارهایی از رونق بیفتند.
خاموش شدن چراغ کسب و کارها باعث شد تا دولت خطر ورشکستگی و بیکاری نیروی کار را حس کند و به فکر ارائه راهکاری جهت مقابله با آسیب های ناشی از شیوع ویروس کرونا بیفتد. از جمله اینکه دولت در حوزه کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا تصمیم به پرداخت تسهیلات ارزان قیمت گرفت.
تسهیلات برای کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

رئیس جمهور روحانی در مورخه 7 فروردین ماه سال جاری در جلسه کمیته اقتصادی دولت گفت: امروز تصمیماتی را اتخاذ کردیم. اولین تصمیم این بود که نسبت به کسب و کار‌هایی که صدمه دیدند مشروط بر اینکه کارگری را اخراج نکرده باشند و نکنند، تسهیلات ارزان قیمتی پرداخت شود. در مجموع ۷۵ هزار میلیارد تومان برای این کار مدنظر قرار دادیم. ان شاءالله بانک مرکزی با همکاری بانک‌ها این اقدام را انجام خواهد داد. رئیس جمهور اظهار کرد: ۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات را با نرخ ترجیحی ۱۲ درصد در اختیار بنگاه‌های خدماتی و تولیدی قرار می‌دهیم و زمان بازپرداخت آن ۲ سال است؛ لذا نرخ این تسهیلات ۱۲ درصد و مجموع رقمی که مدنظر قرار دادیم ۷۵ هزار میلیارد تومان است.

در 23 فروردین ماه سال جاری عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی طی یادداشتی در صفحه اینستاگرامی خود خبر از کاهش میزان تسهیلات از 75 هزار میلیارد تومان به 52 هزار میلیارد تومان داد و گفت: بانک‌ها به کمک بانک مرکزی، ۵۲ هزار میلیارد تومان (از کل ۷۵ هزار میلیارد تومان) به بنگاه‌ها و مشاغل آسیب دیده با نرخ ۱۲ درصد وام می‌دهند.
چه گروه های شغلی مشمول پرداخت این تسهیلات شدند؟

در 17 اردیبهشت ماه بانک مرکزی طی اطلاعیه ای فهرست گروه های شغلی آسیب دیده از کرونا را اعلام کرد که عبارت بودند از:

مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده اعم از رستوران‌ها، بوفه‌ها، طباخی، تالارهای پذیرایی، قهوه‌خانه‌ها، اغذیه فروشی‌ها،
مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل‌ها، هتل‌آپارتمان‌ها، مجتمع‌های جهانگردی و گردشگری، مهمان‌پذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه‌ها، زائرسراها، مراکز بوم‌گردی، مراکز اقامتی، پذیرایی، تفریحی، خدماتی بین‌راهی و موزه‌ها،
حمل و نقل عمومی مسافر برون شهری اعم از هوایی، جاده‌ای، ریلی و دریایی،
حمل و نقل عمومی مسافر درون شهری،
دفاتر خدمات مسافرتی، گردشگری و زیارتی،
تولید و توزیع پوشاک،
تولید و توزیع کیف و کفش،
مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه،
مراکز، باشگاه‌ها و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی،
مراکز و مجتمع‌های فرهنگی، آموزشی، هنری و رسانه‌ای،
مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی،
مؤسسات خصوصی دارای پروانه بهره‌برداری از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در حوزه‌های درمانی و تشخیصی اعم از آزمایشگاهی و پاراکلینیکی فعال هستند؛
آموزشگاه‌های رانندگی، آرایشگاه‌ها، سالن‌های زیبایی و گرمابه.

در خرداد ماه سال جاری یک گروه دیگر به گروه های 13 گانه مشمول دریافت تسهیلات کرونایی افزوده شد که شامل واحدهای حوزه پرورش مرغ و مرغ مادر گوشتی، مراکز تولید محصولات گلخانه‌ای، ‌سبزی و صیفی‌جات صادراتی، مراکز تولید و عرضه گیاهان زینتی و ماهیان زینتی می شد.
شرایط دریافت تسهیلات کرونا چه بود؟

شرط دریافت تسهیلات کرونایی برای بنگاه‌ها این بود که از سال گذشته فعال بوده و نیروهای کار خود را تعدیل نکرده و کارگران آنها از بیمه بیکاری استفاده نکرده باشند. همچنین بنگاه‌های دارای کد کارگاهی از سازمان تامین اجتماعی مشمول دریافت این تسهیلات بودند.
مبلغ، سقف، نرخ سود و مدت بازپرداخت تسهیلات چگونه بود؟

آن گونه که اعلام شده بود در کارگاه هایی که مستقیم از کرونا آسیب دیده و به اجبار تعطیل شده بودند، مبلغ 16 میلیون تومان وام به ازای هر نیروی انسانی پرداخت می شد و در واحدهایی که فعال بوده اما از کرونا به صورت غیرمستقیم آسیب دیده بودند، به ازای هر نیروی کار 12 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شد.

کف و سقف تسهیلات به ترتیب 12 میلیون تومان تا 180 میلیون تومان بود و نرخ سود تسهیلات 12 درصد اعلام شده و دوره بازپرداخت پس از یک دوره تنفس از مهرماه سال جاری به مدت دو سال آغاز می شد.
وثایق لازم و تعداد ضامن ها برای دریافت تسهیلات چگونه است؟

برای دریافت تسهیلات ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومانی تنها ارائه سفته امضا شده توسط متقاضیان کافی بود. برای دریافت تسهیلات ۱۲ تا ۴۸ میلیون تومانی ضمن ارائه سفته به معرفی یک ضامن و برای تسهیلات ۴۸ تا ۱۲۰ میلیون تومانی ارائه سفته و دو ضامن نیاز بود.

برای دریافت تسهیلات ۱۲۰ تا ۱۸۰ میلیون تومان باید متقاضی علاوه بر سفته، سه ضامن به بانک معرفی می کرد. در خصوص تسهیلات بالای ۱۸۰ میلیون تومان به جای ضامن باید تضمین های صندوق های ضمانت به بانک ارائه می شد.
نحوه هزینه کرد تسهیلات چگونه بود؟

برای بنگاه هایی با نیروی شاغل کمتر از 50 نفر، 70 درصد از تسهیلات جهت پرداخت دستمزد و 30 درصد به عنوان سرمایه در گردش در نظر گرفته شده بود اما در بنگاه های بزرگتر، 50 درصد تسهیلات به پرداخت دستمزد و 50 درصد به عنوان سرمایه در گردش اختصاص می یافت.
پرداخت این تسهیلات به کجا رسید؟

پرداخت تسهیلات حمایتی به فعالان اقتصادی و مشاغل آسیب دیده از کرونا از ۱۳ خرداد ماه جاری آغاز شد و مهلت ثبت نام در سامانه کارا برای دریافت تسهیلات کرونا و بهره مندی هر چه بیشتر متقاضیان نیز بیش از چند بار از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا تمدید شد تا در نهایت این کارگروه پایان مهر ماه را آخرین فرصت برای ثبت نام متقاضیان اعلام کرد.

سی امین جلسه کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا در اواخر آبان ماه سال جاری برگزار شد که در این جلسه اعلام گردید تاکنون ۵۶ درصد از کل درخواستهای رسته‌های چهارده گانه مجموعا بیش از ۵۵۸۳ میلیارد تومان به مرحله پرداخت رسیده و ۴۴ درصد دیگر که معادل ۴۲۰۰ میلیارد تومان است، در فرایند پرداخت قرار دارد. از این مقدار، قرارداد پرداخت ۱۶۴ میلیارد تومان منعقد شده و قرارداد پرداخت ۲۵۳ میلیارد تومان نیز به تصویب رسیده که آماده انعقاد است.

همچنین ۳۵۱۲ میلیارد تومان قرارداد توسط شعب بانکی در دست بررسی است که مراحل پایانی را می گذراند و علاوه بر این قرارداد تسهیلات ۳۷۳ میلیارد تومان هم مراحل اولیه تایید را در استان‌ها طی می‌کند.

گفتنی است که اعلام گردید تا پایان کار، ۹۸۸۷ میلیارد تومان وام کرونا به کسب و کارهای شدیدا آسیب دیده پرداخت خواهد شد که با احتساب تسهیلات پرداختی به شرکتهای بزرگ حمل و نقلی این رقم به بیش از ۱۱ هزار و ۶۷۰ میلیارد تومان خواهد رسید.
کلمات کلیدی: چندثانیه - پرداخت - تسهیلات - قیمت 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP