• امروز دوشنبه ، ۶ بهمن ۱۳۹۹
  • ۱٢ جمادى الثانية ۱٤٤٢
  • Mon 25 Jan 2021
هیأت وزیران در جلسه روز یکشنبه که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رئیس جمهوری برگزار شد، ضمن ابراز تأسف عمیق بخاطر توهین به رئیس جمهور در یک برنامه زنده سیمای جمهوری اسلامی، نسبت به عدم واکنش به هنگام و متناسب مدیریت سازمان صدا و سیما با حجم تخریب و توهین، خواهان تغییر رویه و رویکرد رسانه ملی شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، اعضای دولت از رسانه ملی انتظار دارند در شرایطی که دولت در جنگ تمام عیار اقتصادی با دشمن است، به جای یأس پراکنی، در کنار دولت و نظام بایستد. در ادامه جلسه، تعدادی از پیشنهادهای دستگاه های اجرایی بررسی و تصویب شد. تعیین جرایم نقض تعهدات ارایه دهندگان خدمات دسترسی ماهواره ای با تصویب هیأت وزیران، نحوه و میزان اعمال جرایم نقض تعهدات دارندگان پروانه ارایه خدمات دسترسی ماهواره ای تعیین شد. دولت...


" محمدجواد ظریف " وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: ما همیشته معتقد هستیم که منطقه خلیج فارس نیازمند گفت و گو و همکاری و ایجاد روش های اطمینان بین کشورهای این منطقه است . وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران این مطلب را یکشنبه شب در بدو ورود به باکو اعلام کرد و افزود: همیشه در این زمینه آغوش ما برای همسایگان باز بوده و باز خواهد بود . ظریف در بخش دیگری از این گفت و گو به سفر خود به منطقه قفقاز اشاره کرد و گفت: این سفر در رابطه با بحث بودجه به تاخیر افتاده بود و الان بسیار خوشحال هستم که توانستم این سفر را انجام دهم. وی اضافه کرد: علاوه بر جمهوری آذربایجان، در روزهای آینده به روسیه، ارمنستان، گرجستان و احتمالا آخر هفته نیز به ترکیه سفر خواهم داشت . وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر اینکه موضوع اصلی در این سفر بحث همکاری...


«درصد بستری‌های گروه سنی ۵ تا ۱۷ سال نسبت به دیگر گروه‌ها افزایش پیدا کرده است.» فرمانده عملیات مقابله با کرونای کلانشهر تهران با بیان این جمله گفت: فعالیت مدارس باید به صورت مجازی ادامه پیدا کند، زیرا با افزایش موج ابتلای نوجوانان به بیماری کرونا مواجه هستیم. علیرضا زالی درخصوص افزایش بستری گروه سنی ۵ تا ۱۷ سال گفت که درصد بستری‌های گروه سنی ۵ تا ۱۷ سال نسبت به دیگر گروه‌ها افزایش پیدا کرده است، اما اغلب این گروه سنی علائم خفیف‌تر و گاهی اوقات بدون علامت هستند. وی گفت: طبیعی است که جوانان و نوجوانان سیستم دفاعی قوی تری دارند و در زمان ابتلا از قدرت بالاتر تدافعی برخوردارند و اگر در این گروه سنی علامتی هم داشته باشند به طور معمول سیر بالینی با آرامش بیشتری طی می‌شود. زالی افزود: به طور معمول در گروه نوجوانان و جوانان بیماری زمینه‌ای...


وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای واکسیناسیون گروه‌های پر خطر برنامه‌هایی داشتیم و رهبر معظم انقلاب منعی برای واکسیناسیون با واکسن خارجی مورد تایید قبل از تولید واکسن داخلی نداشتند. سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه بازدید از پلیس راهور ناجا در جمع خبرنگاران با بیان اینکه یکی از ابعاد سخت کار مدیریت ترددها است، افزود: برای واکسیناسیون گروه‌های پر خطر برنامه‌هایی داریم که طبق آن پیش خواهیم رفت. وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب اسلامی منعی برای واکسیناسیون با واکسن خارجی مورد تایید قبل از تولید واکسن داخلی نداشتند. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای واکسیناسیون گروه‌های پر خطر برنامه‌هایی داشتیم و رهبر معظم انقلاب منعی برای واکسیناسیون با واکسن خارجی مورد تایید قبل از تولید واکسن داخلی نداشتند. وزیر...


معاون اول رئیس جمهوری گفت: این روزهای زمستانی تمام خواهد شد و ملت ایران روزهای خوبی در پیش خواهد داشت. اسحاق جهانگیری در حاشیه بازدید از نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در بمباران مسائل منفی قرار داریم، اظهار کرد: از بیرون کشور سعی می‌شود همواره پمپاژ منفی نسبت به آینده کشور و دستاوردهای کشور انجام شود و از داخل کشور هم متاسفانه گاهی اوقات به دلیل بدسلیقگی نسبت به مسائل کشور تلاش می‌شود، فضای منفی ایجاد شود. معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: همین نمایشگاه برای کسانی که به آینده و توسعه و پیشرفت ایران فکر می‌کنند، کفایت می‌کند؛ کسانی که به آینده، پیشرفت و توسعه ایران فکر می‌کنند، ببینند که فرزندان ایران در زیر مجموعه شرکت‌های مرتبط با مهمترین بخش اقتصادی یعنی نفت، گاز و پتروشیمی چه کارهایی...


سه‌شنبه ، ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت: ۱۵:۲۸
ارزش وام یک میلیون تومانی چقدر شد؟

امروز آخرین مهلت برای ثبت نام دور دوم دریافت وام یک میلیون تومانی دولت برای کمک به خانوار‌هایی که از کرونا آسیب دیده اند می‌باشد. وامی که ارزش آن نسبت به دفعه قبل کمتر شده است.


در 18 فروردین ماه سال جاری بود که رئیس جمهور روحانی گفت: تسهیلات یک میلیون تومانی با نرخ سود 12 درصد در نظر گرفته شده است که مدت زمان بازپرداخت آن 24 ماهه (دو ساله) خواهد بود و چند ماه هم تنفس داده می شود و بازپرداخت از مهر ماه سال 1399 آغاز خواهد شد.
، در 26 فروردین ماه 1399 که جلسه ستاد اقتصادی دولت برگزار شد، جزئیات پرداخت و نحوه بازپرداخت وام یک میلیون تومانی تغییر کرد. وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اطلاعیه ای اعلام کرد:

مبلغ تسهیلات برای هر خانوار یک میلیون تومان به صورت قرض‌الحسنه و تعداد اقساط ۳۰ ماه متوالی خواهد بود.
اقساط ماهانه برای هر خانوار مبلغ ۳۵ هزار تومان است که از یارانه تیرماه سال جاری به بعد کسر خواهد شد.
گیرندگان تسهیلات، نباید حساب بانکی یارانه خود را تا انتهای بازپرداخت اقساط، تغییر دهند.
درخواست کننده تسهیلات با ارسال پیامک به سازمان هدفمند سازی یارانه ها، وکالت بلاعزل می دهد که بازپرداخت تسهیلات فوق را ماهانه از محل یارانه نقدی خود به نظام بانکی پرداخت نماید. این وکالت در حکم سند رسمی است و قابل اعتراض و ابطال در محاکم قضایی نیست.

در 23 خرداد ماه سال جاری بود که حسین میرزایی سخنگوی ستاد تسهیلات کرونایی با اعلام پایان واریز وام یک میلیون تومانی به حساب سرپرستان خانوار در تاریخ بیست و دوم خردادماه ۹۹ افزود: در روز ۲۲ خرداد، ۸۶۷ هزار و ۲۵ خانوار، تسهیلات یک میلیون تومانی حمایتی کرونا را دریافت کردند و در مجموع ۲۱ میلیون و ۵۱ هزار و ۳۹۳ سرپرست خانوار یارانه بگیر، معادل ۸۷ درصد از خانوار‌های یارانه بگیر، تسهیلات مذکور را دریافت کردند. پرونده این تسهیلات به صورت رسمی بسته شد.

با قطعی شدن آغاز دور دوم قرنطینه از ابتدای آذر ماه سال جاری به دلیل شرایط وخیم شیوع کرونا، دولت اعلام کرد که یک وام یک میلیون تومانی دیگر پرداخت خواهد کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهور در ۲۸ آبان ماه در جلسه هیات دولت گفت: یک وام یک میلیون تومانی به ۱۰ میلیون خانوار پرداخت خواهد شد. خبری که عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی خود در مورخه ۲۸ آبان ماه به آن اشاره کرد و نوشت: پرداخت وام قرض الحسنه یک میلیونی به حدود ۱۰ میلیون سرپرست خانوار برای مقابله با آثار کروناست.

تامین منابع این وام یک میلیون تومانی از محل همان اعتبارات ۷۵ هزار میلیارد تومانی اختصاصی نظام بانکی برای مقابله با کروناست و این وام تنها به خانوار‌هایی که "درآمد ثابتی" ندارند تعلق می گیرد. آخرین مهلت ثبت نام 11 آذرماه 99 اعلام شده است و بازپرداخت تسهیلات قرض الحسنه یک میلیون تومانی با نرخ کارمزد ۴ درصد از محل باقی مانده منابع بسته جبرانی مصوب جلسه دوازدهم مورخ ۹ فروردین ماه ۹۹ ستاد ملی مدیریت کرونا، با اقساط ۳۰ ماهه و از منابع یارانه معیشتی ماهانه خانوار خواهد بود. متقاضیان صرفا کد ملی خود را از تلفن همراه ثبت شده به نام سرپرست خانوار به سرشماره ۶۳۶۹ ارسال نمایند. متقاضیان تنها یک بار پیامک ارسال کنند، کافی است.

هر چند که پرداخت وام یک میلیون تومانی به خانوارهایی که درآمد ثابتی ندارند یک اقدام مناسب از سوی دولت محسوب می شود اما باید در نظر داشت که قدرت خرید این وام یک میلیون تومانی در همین چند ماهی که از دور اول پرداخت این وام گذشته است، به شدت کاهش یافته است.

همان گونه که اعلام شد دور اول پرداخت وام یک میلیون تومانی در خرداد ماه سال جاری به پایان رسید. در خرداد ماه، نرخ تورم سالانه 27.8 درصد بود که این نرخ در آبان ماه سال جاری 29 درصد گزارش شده است. همچنین نرخ تورم نقطه به نقطه در خرداد ماه سال جاری 22.5 درصد گزارش شده بود که این نرخ در آبان ماه به 46.4 درصد رسیده است. این بدان معنا است که خانوار‌های کشور به طور میانگین ۴۶.۴ درصد بیشتر از آبان ۱۳۹۸ برای خرید یک مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان هزینه کرده اند.

آمار نرخ تورم و روند رو به رشد آن بیانگر آن است که طبیعتا باید قدرت خرید خانوارها در آبان ماه در مقایسه با خرداد ماه سال جاری کاهش یافته باشد اما برای بررسی جزئی تر این مسئله بهتر است به گزارش های مربوط به متوسط قیمت کالاهای خوراکی منتخب در مناطق شهری کشور که توسط مرکز آمار ایران منتشر می شود، رجوع کنیم.

جدول زیر نشان می دهد که در خرداد ماه سال جاری با یک میلیون تومان چه میزان کالای اساسی می شد خرید و این میزان در آبان ماه چقدر بوده است؟

همان گونه که ملاحظه می گردد در همه کالاهای اساسی شاهد کاهش قدرت خرید در آبان ماه در مقایسه با خرداد ماه هستیم. به عنوان نمونه با یک میلیون تومان در خرداد ماه سال جاری می شد 72 کیلوگرم برنج خارجی درجه یک خریداری کرد که این میزان در آبان ماه با افزایش قیمت به 43 کیلوگرم کاهش یافته است.
قدرت خرید یک میلیون تومان در آبان ماه نسبت به خرداد ماه چقدر تغییر کرده است؟

نام کالا اساسی


واحد مبادله


قیمت (تومان)


میزان خرید


میزان تغییر

خرداد


آبان


خرداد


آبان

برنج خارجی درجه یک


یک کیلوگرم


13885


22846


72 کیلوگرم


43 کیلوگرم


کاهش 29 کیلوگرمی

ماکارونی


500 گرمی


4378


5774


228 بسته


173 بسته


کاهش 55 بسته ای

گوشت گاو یا گوساله


یک کیلوگرم


83874


107491


12 کیلوگرم


9 کیلوگرم


کاهش 3 کیلوگرمی

مرغ


یک کیلوگرم


12402


24253


81 کیلوگرم


41 کیلوگرم


کاهش 40 کیلوگرمی

پنیر پاستوریزه


500 گرمی


11476


15103


87 کیلوگرم


66 کیلوگرم


کاهش 21 کیلوگرمی

کره پاستوریزه


100 گرمی


4720


8225


211 عدد


121 عدد


کاهش 90 عدد

روغن مایع


900 گرمی


8820


11357


113 عدد


88 عدد


کاهش 25 عدد

شکر


یک کیلوگرم


7921


9424


126 کیلوگرم


106 کیلوگرم


کاهش 20 کیلوگرم

رب


یک کیلوگرم


17150


18400


58 کیلوگرم


54 کیلوگرم


کاهش 4 کیلوگرم

چای بسته خارجی


500 گرمی


61917


80212


16 بسته


12 بسته


کاهش 4 بسته

گوجه فرنگی


یک کیلوگرم


4140


11265


241 کیلوگرم


88 کیلوگرم


کاهش 153 کیلوگرمبه هر حال، روند نرخ تورم به گونه ای است که به نظر می رسد باز هم قدرت خرید مردم کاهش خواهد یافت و رفته رفته قدرت خرید یک میلیون تومان کاهش پیدا خواهد کرد و این در حالی است که در خرداد ماه سال جاری بانک مرکزی اعلام کرد که هدف گذاری امسال برای نرخ تورم 22 درصدی است و این در حالی است که در کمتر از سه ماه مانده به پایان سال جاری نرخ تورم با روندی افزایشی در آبان ماه به 29 درصد رسیده است.
کلمات کلیدی: چندثانیه - ارزش -وام - میلیون 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP