• امروز سه‌شنبه ، ۳۰ دی ۱۳۹۹
  • ٦ جمادى الثانية ۱٤٤٢
  • Tue 19 Jan 2021
نماینده دائم ایران در سازمان ملل با طرح این سؤال که آیا بایدن سیاست غیرانسانی «فشار حداکثری» ترامپ را کنار می‌گذارد و با لغو کامل تحریم‌ها به وعده‌های خود پایبند خواهد بود؟ عنوان کرد: برای قضاوت عجله‌ای نداریم. مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نیویورک که به تهران سفر کرده بود بعد از بازگشت به نیویورک در توئیتی نوشت: در حال حاضر از تهران به نیویورک رسیدم. علیرغم جنگ اقتصادی آمریکا علیه مردم ما، دولت در مهار کرونا ثابت قدم بوده است. ‏ وی با طرح این سؤال که آیا بایدن سیاست غیرانسانی «فشار حداکثری» ترامپ را کنار می‌گذارد و با لغو کامل تحریم‌ها به وعده‌های خود پایبند خواهد بود؟ عنوان کرد: برای قضاوت عجله‌ای نداریم. به گزارش فارس، تخت روانچی پیش از این نیز در کفت و گویی با خبرگزاری ایرنا گفته بود:...


رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: از ۲ هزار و ۴۶۰ هزار میلیارد تومان مجموع بودجه عمومی کشور، رقمی بالغ بر هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان (بیش از ۶۰ درصد بودجه) به صورت یکجا به عنوان بودجه شرکت‌های دولتی کنار گذاشته شده است؛ خب بگویند این شرکت‌ها چه کسانی هستند؟ محمدباقر قالیباف در نشست هیات های عالی نظارت استانی ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی با اشاره به مشکلات شوراهای اسلامی گفت: رهبر معظم انقلاب در مباحث مفصل تبیین فرمودند که دشمن شماره یک ما آمریکا است و برای مبارزه با این دشمن باید «کار» کنیم، از طرفی آنچه مانع کار ما است، نخست دیوان سالاری و دیگری سوءمدیریت در کشور است. رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: ما امروز در مجلس قانون تصویب می کنیم اما به دلایل مختلف نمی توان نظارت دقیقی بر اجرا داشت یا مانع از عدم اجرا شد، زیرا نظام بروکراسی...


بازار ارز پس از یک روز تعطیلی، امروز را با ادامه روند نزولی روز‌های اخیر آغاز کرده است. در این میان شدت ریزش بهای ارز در بازار آزاد مشهود است و خبر‌ها نشان از افزایش عرضه در بازار دارد. بازار ارز پس از یک روز تعطیلی، امروز را با ادامه روند نزولی روز‌های اخیر آغاز کرده است. در میان شدت ریزش بهای ارز در بازار آزاد مشهود است و خبر‌ها نشان از افزایش عرضه در بازار دارد. بر این اساس در معاملات امروز (دوشنبه بیست و نهم دی ماه ۹۹) بازار ارز، در ساعت 12:30 دقیقه، هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور به نرخ ۲۱۵۰۰ تومان از مردم خریداری می‌شود و در مقابل به نرخ ۲۲۱۰۰ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می‌شود که نسبت به روز شنبه، ۸۵۰ تومان کاهش یافته است. همچنین در این صرافی ها، هر اسکناس یورو به قیمت ۲۶۱۰۰ تومان از مردم خریداری...


از میان موارد مشکوک ابتلا به ویروس کرونا در نقاط مختلف کشورمان در ۲۴ ساعت اخیر، آزمایش ۵۸۰۶ تن دیگر مثبت شد تا به شمار مبتلایان «کووید-۱۹» اضافه شود؛ مبتلایانی که بسیاری شان بهبود یافته و مرخص شده‌اند، ولی هنوز برخی شان بستری هستند و حال ۴۳۴۸ تن از ایشان وخیم است. پس از شناسایی موارد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا در نقاط مختلف کشور و انجام تست‌های ویژه، شمار مبتلایان از یک میلیون و ۳۳۶ هزار تن گذشت. دکتر سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان گفت: از ظهر دیروز تا ظهر امروز و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۵ هزار و ۸۰۶ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شده که ۵۸۶ مورد بستری شدند. با احتساب این افراد، مجموع آمار مبتلایان قطعی در کشورمان به یک میلیون و ۳۳۶ هزار و ۲۱۷ تن رسید. وی در ادامه گفت: در...


خسرو کفیلی - دارنده مدال طلای رقابتهای وزنه برداری بازی های المپیک ۲۰۰۰ سیدنی با انتقاد از روش انتخاب سرمربی تیم ملی وزنه برداری جوانان ایران نسبت به مهره سوزی قهرمانان سابق این رشته ورزشی ابراز نگرانی کرد. حسین توکلی سرمربی اسبق تیم های ملی وزنه برداری ایران در رده های گوناگون سنی با بیان این مطلب گفت : انتخاب سعید علی حسینی ملی پوش سابق وزنه برداری ایران که تا یک سال پیش وزنه می زد به عنوان سرمربی تیم ملی وزنه برداری جوانان کشور با توجه به اینکه او از جنس وزنه برداری است خوب است ولی این نکته را نباید فراموش کرد که مربیگری بسیار سخت تر از ورزشکار بودن است چرا که یک مربی باید به جای چندین ورزشکار فکر کند. او با اشاره به چگونگی حضورش در جرگه مربیان تیم های ملی وزنه برداری کشورمان اظهارداشت : زمانی که من به جرگه مربیان پیوستم نخست...


یکشنبه ، ۷ دی ۱۳۹۹ ساعت: ۰:۱۸
قند خون بالا و ارتباط آن با سکته قلبی یا مغزی

اگر به دیابت نوع 2 مبتلا هستید و قصد دارید سلامت قلب و زندگی خود را نجات دهید، ایجاد تغییراتی در سبک زندگی از هم اکنون و نه انتظار برای انباشت آسیب بیشتر، آن چیزی است که پژوهشگران توصیه کرده اند.

اگر به دیابت نوع 2 مبتلا هستید، در معرض خطر بیشتری برای درد عصبی، مشکلات کلیوی و روند ضعیف بهبود زخم قرار دارید. مطالعه ای جدید نشان داده است که مشکلات قند خون می تواند خطری جدی برای ادامه حیات فرد باشد.

قند خون بالا و ارتباط آن با سکته قلبی یا مغزی
مشخص شده است که افراد مبتلا به دیابت نوع 2 با خطر بیشتر تجربه یک حمله قلبی یا سکته مغزی مرگبار قرار دارند.
دیابت و بیماری قلبی‌عروقی

در شرایطی که بیشتر افراد مبتلا به دیابت و پزشک آنها بر شرایط قند خون متمرکز می شوند، پژوهشی جدید که در نشریه the European Journal of Preventive Cardiology منتشر شده است به این نکته اشاره دارد که پیشگیری از حملات قلبی و سکته های مغزی در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 نیز باید به عنوان یک اولویت اصلی در نظر گرفته شود.

در این مطالعه شرایط تقریبا 375 هزار فرد مبتلا به مشکلات قند خون پیگیری شده است.

پژوهشگران احتمال تجربه یک حمله قلبی یا سکته مغزی مرگبار طی 10 سال برای هر فرد را بر اساس دسته بندی های تنظیم شده برای دیابت و بیماری قلبی‌عروقی محاسبه کردند:

- خطر بسیار زیاد (بیش از 10 درصد)

- خطر زیاد (بین 5 تا 10 درصد)

- خطر متوسط (زیر 5 درصد)

و نتایج نشان داد که 93 درصد بیماران مبتلا به دیابت 2 در معرض خطر زیاد تا بسیار زیاد یک رویداد مرگبار قرار دارند.
سطح خطر برای شما

بیماران با خطر بسیار زیاد شامل موراد زیر می شوند:

- افراد مبتلا به بیماری قلبی‌عروقی

- افرادی که تجربه حمله قلبی یا سکته مغزی را دارند

- شرایط دیگر مانند نقص در عملکرد کلیه

- یا حداقل دارای سه عامل خطر قلبی‌عروقی (از جمله سن بالا، فشار خون بالا، کلسترول بالا، سیگار کشیدن یا چاقی) باشند

پس اگر همراه با یکی از موارد بالا به دیابت نیز مبتلا هستید می توانید در گروهی با خطر بسیار زیاد برای تجربه یک حمله قلبی یا سکته مغزی مرگبار در نظر گرفته شوید.

این پژوهش نشان داد که مردان بیشتر از زنان در این گروه قرار می گیرند.

مشخص شد تنها 7 درصد بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 در گروه با خطر متوسط (کمتر از 5 درصد) تجربه یک حمله قلبی یا سکته مغزی مرگبار طی یک دهه بعدی زندگی خود قرار دارند.

این در شرایطی بود که نیمی از بیمارانی که در گروه با خطر بسیار زیاد قرار داشتند، هیچ سابقه بیماری قلبی نداشتند، به این معنی که دارویی برای پیشگیری از حملات قلبی و سکته های مغزی مصرف نمی کردند.
تغییرات سبک زندگی و رفتارهای سالم برای بیماران مبتلا به دیابت

اگر به دیابت نوع 2 مبتلا هستید و قصد دارید سلامت قلب و زندگی خود را نجات دهید، ایجاد تغییراتی در سبک زندگی از هم اکنون و نه انتظار برای انباشت آسیب بیشتر، آن چیزی است که پژوهشگران توصیه کرده اند.
ترک سیگار

پژوهش ها نشان می دهد که طی سال نخست پس از ترک عادت مضر سیگار کشیدن، خطر حمله قلبی یا سکته مغزی به نصف کاهش می یابد و پس از سه سال، خطر تقریبا به سطح فردی غیر سیگاری می رسد.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا به این نکته اشاره دارد که ترک سیگار توانایی بدن برای استفاده از انسولین را افزایش می دهد که به مدیریت بهتر قند خون کمک می کند.
حفظ وزن سالم

کاهش وزن می تواند به بازگشت قند خون به سطح عادی کمک کند، در شرایطی که خطر بیماری قلبی را نیز کاهش می دهد زیرا حمل وزن اضافه می تواند فشار خون را افزایش دهد و در این شرایط خطر حمله قلبی و سکته مغزی افزایش می یابد.
دنبال کردن رژیم غذایی مدیترانه ای

دنبال کردن یک رژیم غذایی سبک مدیترانه ای که حاوی روغن زیتون و مغزدانه ها است، گامی سالم برای افراد مبتلا به دیابت است که قصد دارند خطر حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش دهند.

یک رژیم غذایی مدیترانه ای سنتی اصولا شامل موارد زیر می شود:

- ماهی های چرب

- مرغ و طیور دیگر

- میوه ها و سبزیجات تازه به میزان زیاد

- حبوبات

- غلات کامل

- روغن زیتون

همچنین، از غذاهای فرآوری شده پرهیز کنید زیرا می توانند موجب جهش قند خون شده و آسیب دیدگی رگ های خونی را به همراه داشته باشد.
پرهیز از الکل

نوشیدن الکل می تواند به میزان قابل توجهی خطر تجربه حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش دهد. به مرور زمان، نوشیدن الکل می تواند کارایی انسولین را کاهش داده و موجب افزایش هرچه بیشتر سطوح قند خون شود.

پرهیز از الکل بهترین گزینه برای محافظت از سلامت قلب و حفظ سطوح سالم قند خون محسوب می شود.
انجام ورزش

به گفته دکتر آی مین لی، اپیدمیولوژیست در بیمارستان Brigham and Women’s، ورزش می تواند به سلامت قلب و قند خون بدون در نظر گرفتن این که موجب کاهش وزن می شود یا خیر کمک کند.

ورزش احتمال آریتمی یا ضربان نامنظم قلب را کاهش می دهد و بر سیستم عصبی سمپاتیک تاثیر می گذارد که ضربان قلب شما را کاهش داده و امکان عملکرد کارآمدتر قلب را فراهم می کند. همچنین، ورزش به کاهش فشار خون و بهبود سطوح لیپید و پردازش گلوکز خون کمک می کند، حتی اگر کاهش وزن را تجربه نکنید.

حداقل 150 دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط تا شدید در هفته را مد نظر قرار دهید.

اگر به دیابت نوع 2 مبتلا هستید، به خاطر داشته باشید که قند خون سالم و قلب سالم دست در دست یکدیگر دارند و با مدیریت درست بیماری خود می توانید از حمله قلبی یا سکته مغزی مرگبار در آینده پیشگیری کنید.
کلمات کلیدی: چندثانیه - قند خون - سکه قلبی 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP