آخرین عناوین خبرها
یکشنبه ، ۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت: ۱۵:۵۱
ماجرای جام ۸کیلویی نقره در غبار زیرزمین باشگاه

جام تخت جمشید مسابقاتی که از سال ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۶ در فوتبال ایران برگزار شد در موزه باشگاه پاس تهران نگهداری می شود.
در اولین دوره جام تخت جمشید که با حضور ۱۲ تیم برگزار شد پرسپولیس عنوان قهرمانی را به دست آورد. در دوره های دوم و سوم تاج و پرسپولیس این عنوان را کسب کردند. اما در دوره پایانی در سال های ۵۵ و ۵۶ تیم پاس تهران به عنوان قهرمانی جام تخت جمشید دست یافت.
به همین دلیل این جام زیبا در اختیار باشگاه پاس قرار گرفت و در موزه این باشگاه نگهداری می شود و پیتر ولاپان مرد ارشد کنفدراسیون فوتبال آسیا در دو دهه قبل هم برای بازدیدش به باشگاه پاس رفت.

مصطفی آجورلو مدیرعامل اسبق پاس که موزه این باشگاه را تاسیس کرد در خصوص جام تخت جمشید می گوید:"وقتی به باشگاه پاس رفتم این جام را در زیرزمین پیدا کردیم که خاک گرفته و رنگ و رو رفته بود. گفتند جام تخت جمشیدی است که پاس قبل از انقلاب فتح کرده. گفتم چه دلیلی دارد افتخار باشگاه را پنهان کنیم؟‌ موزه شکیلی برای نمایش دادن همه افتخارات پاس ایجاد کردیم و این جام هم که بخشی از تاریخ فوتبال ایران است در موزه قرار گرفت،‌مثل همه افتخارات و جام های رنگارنگ پاس."

در خصوص ویژگی های این جام می توان گفت جام تخت جمشید جامی با هشتاد سانتی‌متر ارتفاع متشکل از هشت کیلو نقره خالص و بیست کیلو برنج برای اولین بار در آذر ماه سال ۱۳۵۳ رونمایی شد.
کلمات کلیدی: چندثانیه - ماجرای - جام - نقره 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

Go to TOP