آخرین عناوین خبرها
چهارشنبه ، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ ساعت: ۷:۴۱
پشت پرده تعلل وزارت بهداشت در واردات واکسن / واکسن ایرانی برگ برنده کدام جریان در انتخابات خواهد بود؟
در روزهایی که واردات واکسن کرونا یکی از فراگیرترین مطالبات جامعه ایرانی است،‌ شواهد و قرائن از تعلل عامدانه وزارت بهداشت در واردات واکسن با هدف زمان خریدن برای به نتیجه رسیدن واکسن ایرانی حکایت دارد.

پیگیری‌های موثق خبرنگار "چندثانیه" نشان می‌دهد هر دو کشور روسیه و چین از مدتها پیش و حتی قبل از کشورهای امارات و ترکیه به ایران پیشنهاد مشارکت در کارآزمایی بالینی دو واکسن اسپوتنیک و سینوفارم و صادرات پرحجم این دو واکسن به ایران را دادند اما مسئولان وزارت بهداشت این پیشنهاد را به بهانه اینکه واکسن‌ها هنوز مورد تایید سازمان بهداشت جهانی قرار نگرفته‌اند، را نپذیرفت تا واکسیناسیون عمومی در کشور اینقدر به تاخیر بیفتد. این در حالی است که همین حالا هم که مسئولان وزارت بهداشت ادعا می کنند بشدت به دنبال تهیه این دو واکسن هستند، هنوز این سازمان بهداشت جهانی آنها را تایید نکرده است.

سعید نمکی بارها در بیانی نه چندان صادقانه،‌ اعلام کرده که اجازه نداده ملت ایران موش آزمایشگاهی واکسن‌‌سازهای خارجی شوند اما این در حالی است که در همان زمان بیان این جملات به ظاهر قاطعانه، به دستور شخص نمکی از تعداد کثیری از مبتلایان ایرانی کرونا، بدون اینکه خودشان مطلع باشند بعنوان کیس‌های کارآزمایی بالینی چندین مورد از داروهای تایید نشده کرونا همچون رمدیسیور و اینترفرون بتا استفاده شد، بنابراین این ادعا که وزارت بهداشت مقید به عدم شرکت داوطلبان ایرانی در کارآزمایی بالینی داروهای تایید نشده است، صحت ندارد و پای دلایل دیگری در میان است. از سوی دیگر امارات متحده عربی و ترکیه با همین روش مشارکت در کارآزمایی بالینی درصد بالایی از جمعیت خود را امروز واکسینه کرده‌اند. از این گذشته حتی در مرحله فعلی هم سفیر ایران در روسیه صراحتا اعلام کرده در پی مذاکرات دستگاه سیاست خارجی با روسیه برای واردات واکسن، مسئولان این کشور مجوز صادرات 20 میلیون دُز واکسن اسپوتنیک را به ایران صادر کرده‌اند اما وزارت بهداشت اعلام کرده فقط 10 میلیون دُز از این واکسن‌ها را می‌خواهد. با وجود بارها تاکید مسئولان چینی برای صادرات واکسن به ایران هم، تا کنون تنها شاهد ورود 250 هزار دُز واکسن اهدایی سینوفارم به کشور بوده‌ایم و وزارت بهداشت اجازه ورود واکسن‌های بیشتر به کشور را نداده است .

علاوه بر همه این موارد پس از صدور مجوز واردات واکسن به شرکتهای خصوصی نیز، بیش از 6 میلیون دُز واکسن کرونا پشت مرزهای کشور در انتظار مجوز وزارت بهداشت مانده و شرکتها نتوانسته‌اند سفارشات خود را وارد کشور کنند.

اما اصل موضوع چیست؟ بر اساس اطلاعات موثق، اراده‌ای در وزارت بهداشت در جریان است مبنی بر اینکه با تعلل در واردات واکسن، ‌زمان برای اتمام کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی فراهم شود یا حتی جامعه و مسئولان کشور برای استفاده پیش از موعد از این واکسن‌ها مجاب شوند. واکسنی که طبق برنامه‌ریزی انتخاباتی یک جریان سیاسی خاص –که نفوذ بالایی در اطرافیان شخص وزیر بهداشت دارد- می‌تواند برگ برنده آن جریان در انتخابات خردادماه باشد.
کلمات کلیدی: چندثانیه واکسن وزارت بهداشت 
Go to TOP