آخرین عناوین خبرها
یکشنبه ، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ ساعت: ۱۶:۳۰
جلسه مجلس تحت تاثیر مذاکرات وین

جلسه علنی امروز پارلمان تحت تاثیر آغاز غنی سازی ۶۰ درصد و همچنین مذاکرات وین قرار داشت تا جایی که رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که بازگشت به تعهدات برجامی در صورت انجام تعهدات کامل توسط طرف مقابل شدنی است.
در ابتدای جلسه علنی امروز (یکشنبه) محمدباقر قالیباف، رییس مجلس در نطق آغازین خود گفت: رسیدن به محصول اورانیوم با غنای ۶۰ درصد، اتفاقی دوران‌ساز و قدرت‌آفرین از لحاظ علمی و فناوری بود که پیام‌های سیاسی مهمی نیز به همراه داشت. دشمنان مردم ایران به فعالیت‌های تروریستی علیه صنعت هسته‌ای دل بسته بودند و انتظار داشتند، با اقدامات تروریستی، فعالیت هسته‌ای ایران متوقف و یا بسیار کُند شود. این غنی‌سازی و دستاورد مهم به دشمنان ثابت کرد که صنعت هسته‌ای ایران بومی شده و هر اقدام نسنجیده و هر اعمال فشاری بر عزم ملت ایران برای پیشرفت علمی، کاملا بی‌اثر است. هیچ کس نمی‌تواند مانع از پیشرفت توقف‌ناپذیر ایران اسلامی شود.

او همچنین تصریح کرد: دشمن در کنار اقدامات تروریستی، راهبرد فرسایشی کردن مذاکرات را طراحی کرده تا بتواند تمام ساختار سیاسی و اقتصادی کشور را معطل مذاکرات بدون هیچ نتیجه‌ای عملی کند؛ آن‌ها می‌خواهند با فرسایشی کردن مذاکرات، خواسته‌های خود را با ترکیبی هماهنگ‌ شده از فریب و فشار به ایران تحمیل کرده و مانع دستیابی مردم ایران به اقتصاد بدون تحریم شوند. حال اینکه ایران در صورتی تعهدات خود را عملی می‌کند که تحریم‌ها کامل رفع شده و آثار اقتصادی ملموس آن راستی آزمایی شود.

نصرالله پژمان فر، نماینده مشهد نیز با اشاره به مذاکرات وین گفت: باید در مذاکرات وین چارچوب‌های نظام و رهبری رعایت شود و بر اساس آن باید آمریکا به تعهداتش عمل کرده و بعد در طرف مذاکرات قرار گیرد.

علیرضا سلیمی نماینده محلات هم اظهار کرد: قانون اقدام راهبردی، راستی آزمایی را در حوزه رفع تحریم‌ها به مجلس سپرده، لذا بحث‌هایی مبنی بر اینکه بعضی از تحریم‌ها برداشته شود و در برخی دیگر این اتفاق نیفتد یا اینکه برخی مورد مذاکره قرار گیرد، خلاف قانون مجلس و سیاست‌های قطعی اعلام شده توسط مقام معظم رهبری است.

وی توضیح داد که باید طبق اصل ۷۷ قانون اساسی کلیه تصمیمات اخذ شده در وین به تصویب مجلس برسد؛ لذا تصمیمات هیات دیپلماتیک بدون تصویب در مجلس جنبه قانونی ندارد؛ این همان نص اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی است.

مجتبی رضاخواه نماینده تهران هم با تاکید بر این که خواسته مردم ایران رفع همه تحریم هاست گفت: برای این که طرف مقابل احساس نکند که شما نیازمند مذاکره هستید، اقتصاد کشور را به مذاکره گره نزنید، به جوانان این مرز و بوم بیش از پیرمرد‌های دموکرات اعتماد کنید. راستی آزمایی از انجام تعهدات طرف مقابل نکته مهمی است که در زمان کوتاه و در شب انتخابات قابل تامل نیست. باید فروش آزادانه نفت، دسترسی به منابع حاصل از آن و تصمیم گیری خودمان برای این منابع مورد راستی آزمایی قرار گیرد. نکند دوباره مجبور به وارد کردن کالا‌های غربی و شرقی شویم که کمر تولید کننده داخلی را خرد می‌کند. قبل از تحقق راستی آزمایی و تایید آن توسط مجلس به غربی‌ها دل خوش نکرده و اجرای تعهدات را آغاز نکنید.

ولی اسماعیلی نماینده گرمی نیز اظهار کرد: مجلس در راستای حفظ عزت مردم، قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را تصویب کرد تا عزت پایمال شده ایرانی را بازگرداند. اکنون نیز با همین استراتژی مجلس انقلابی، دشمنان به دنبال راه‌حلی برای مذاکره با ایران هستند؛ این یعنی مقاومت مردم و ریل‌گذاری مجلس جواب مثبت داد. همچنین طبق اصل ۷۷ قانون اساسی باید مذاکرات وین به استحضار مجلس برسد. ما بر اساس تدبیر رهبری از حذف کلیه تحریم‌ها و راستی آزمایی کوتاه نیامده و تحریم بد و خوب را قبول نداریم. به دولت اجازه نمی‌دهیم با مذاکرات فرسایشی و گام به گام مجدد در تله آمریکا و رژیم صهیونیستی گرفتار شود که آزموده را آزمودن خطاست.

علاوه بر این موضوع، نمایندگان در جریان بررسی لایحه اصلاح قانون صدور چک، ضمن وضع احکامی برای چک تضمین شده، مقرر کردند در صورت جعل چک تضمین شده یا استفاده از چک تضمین شده مجعول، محرومیت ۲ تا ۶ سال از گرفتن چک تضمین شده پیش‌بینی شود.

همچنین رئیس مجلس مجددا لایحه اصلاح ماده (۱) قانون پولی و بانکی کشور را به منظور رفع ابهام و تامین نظر شورای نگهبان به کمیسیون اقتصادی ارجاع داد.

کلیات لایحه نحوه کمک‌های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور نیز به تصویب مجلس رسید و نمایندگان حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر و عضو هیات رئیسه مجلس را جهت عضویت در هیأت اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری انتخاب کردند.

قرائت نامه ابراهیم و مهدی جهانگیری برادران معاون اول رئیس جمهور در واکنش به اظهارات اردشیر مطهری نماینده گرمسار نیز مطرح شد که در آن برادران معاون اول رئیس‌جمهور اعلام کردند که شکایت خود از این نماینده را به مراجع ذیصلاح ارائه خواهند کرد.
کلمات کلیدی: چندثانیه - جلسه- مجلس - وین 
Go to TOP