آخرین عناوین خبرها
چهارشنبه ، ۳۰ تیر ۱۴۰۰ ساعت: ۰:۰۰
افت شدید قیمت خانه در راه است؟


یک کارشناس بازار مسکن گفت: مالیات بر خانه‌های خالی سیاست خوبی است و اگر جدی اجرا شود می‌تواند عرضه را زیاد کند و قیمت را پایین بیاورد.
افشین پروین پور، کارشناس بازار مسکن، در رابطه با تاثیرات گرانی مصالح بر قیمت و عرضه مسکن گفت: گرانی‌ها تاثیری روی عرضه ندارد و فقط قیمت ساخت را بالا می‌برد و از آنطرف وقتی که قیمت ساخت بالا می‌رود هزینه تمام شده مسکن هم افزایش پیدا می‌کند و مقداری تقاضا‌ها غیر موثر می‌شوند، اما بزودی رفع می‌شود و مشکل مصنوعی است و اینگونه نیست که علت واقعی، داشته باشد.

پروین‌پور در رابطه با مالیات بر خانه‌های خالی و تاثیرات آن بر قیمت مسکن اظهار کرد: مالیات بر خانه‌های خالی سیاست خوبی است و اگر جدی اجرا شود می‌تواند عرضه را زیاد کند و قیمت را پایین بیاورد و خیلی موثر است، اما تا الان در بازار جدیتی از سوی سیاست گذار‌ها در این ناحیه دیده نشده و به همین دلیل، بازار واکنشی نشان نداده است.

او ادامه داد: اگر این جدیت را بازار احساس کند قطعا هم روی عرضه مسکن چه بصورت اجاره و چه فروش اثر می‌گذارد و قیمت را پایین می‌آورد، چون قیمت‌ها همه حباب است، یعنی تعادل واقعی بین عرضه و تقاضا نیست و احتکار و سوداگری مسکن زیاد است و حباب قیمتی در بخش مسکن ایجاد می‌شود.

این کارشناس بازار مسکن در پایان گفت: اگر دولت از باب مالیاتی دخالت و بتواند سوداگری را مهار کند شاید قیمت مقدار زیادی پایین بیاید.
کلمات کلیدی: چندثانیه-افت - شدید - قیمت خانه 
Go to TOP