آخرین عناوین خبرها
پنج‌شنبه ، ۲۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت: ۰:۰۵
انتصابی شایسته و شیرین


انتصاب یکی از اندیشمندان کرد اهل سنت کردستانی به عنوان مشاور اهل سنت ریاست محترم جمهوری کام یاران کردستانی را درهفته وحدت شیرین کرد. به گزارش ۳۶۱ درجه ایران، محمد هادیفر در یادداشتی درباره انتصاب ماموستا دکتر عبدالسلام کریمی به عنوان مشاور اهل سنت رئیس جمهوری نوشت: هفته وحدت یادگاری ماندگار از دوره زعامت حضرت […]
یادداشت| در تکریم یک انتصاب / کام اهل سنت شیرین شد
انتصاب یکی از اندیشمندان کرد اهل سنت کردستانی به عنوان مشاور اهل سنت ریاست محترم جمهوری کام یاران کردستانی را درهفته وحدت شیرین کرد.
محمد هادیفر در یادداشتی درباره انتصاب ماموستا دکتر عبدالسلام کریمی به عنوان مشاور اهل سنت رئیس جمهوری نوشت: هفته وحدت یادگاری ماندگار از دوره زعامت حضرت امام خمینی (ره) می باشد که با هدف اتحاد و برادری بین جامعه اهل سنت و تشیع در چهار دهه پبش بنیان نهاده شد.

قرن های متمادی بین جامعه اسلامی بر سر روز مولود مبارک حضرت محمد ابن عبدالله پیامبر رحمت و مهربانی (ص) مناقشاتی وجود داشت که این مناقشه تاریخی با ابتکار عالمی شیعی به فرصتی مبارک در راستای تقریب و وحدت و همدلی تبدیل شد.

این اقدام وحدت بخش درطول تاریخ تقریب مذاهب اسلامی منحصر بفرد بود و از همان ابتدا با اقبال گسترده همه فرق و مذاهب اسلامی در داخل و خارج کشور مواجه شد.

این حرکت جهانی تقریب در جامعه اسلامی به فرصتی برای هم اندیشی و بررسی ابعاد مسائل جهان اسلام در پیش روی عالمان مسلمان تبدیل شد. این جریان تقریب عملی پس از یک دهه به دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی ساختارمند گشته و در قالب سازمان تقریب مذاهب اسلامی نهادینه شد و بعنوان پایگاه جهانی وحدت در جمهوری اسلامی ایران تثبیت شد.

سال هاست که بدین مناسبت و در این هفته کنفرانس وحدت اسلامی با دعوت از علمای داخل و خارج به میزبانی جمهوری اسلامی ایران برگزار می گردد و هر سال شاهد حضور چهره ها و ایده های جدیدی با پیام های وحدت بخش علمای شیعه و سنی هستیم و ندای وحدت از گلدسته های این نشست فراگیر علمای فرق و مذاهب اسلامی ردیه ای بر جریان های تکفیری است که بخشی از جهان اسلام در آتش قهر و جهالت آن می سوزد.

اما هفته وحدت ۱۴۰۰ برای اهل سنت کشور خاصه جامعه کردها، حال و هوای خاص تری داشت ابتدا انتصاب امیری دلاور از غیور مردان کردستانی به عنوان فرمانروای آبهای ایران اسلامی که در نوع خود ، خود باوری بزرگی را برای کردها رقم زد. این فرزند برومند کردستان مزد سالها مجاهدت و تلاش خود را درعرصه نظامی گری دریافت نمود و برگ زرینی بر تاریخ وحدت ملی به ثبت رسانید.

ارمغان بعدی انتصاب یکی از اندیشمندان کرد اهل سنت کردستانی به عنوان مشاور اهل سنت ریاست محترم جمهوری است که کام یاران کردستانی را درهفته وحدت شیرین کرد. بدیهی است آسمان علم و معرفت دینی کردستانی ها از ستارگان پر فروغی برخوردار است که هرکدام از مقام خاصی در حوزه علمی و خدمت به دین و دیانت در بین مردم دین مدار کردستان برخوردار می باشند که در جایگاه خود حافظان برجسته حریم سنت و سیره رسول الله (ص) هستند.

یکی از این پرورش یافتگان حجره های با معنویت کردستان و دانشگاه های کشوری ماموستا دکتر عبدالسلام کریمی فرزندی از کردستان است که در هفته وحدت ۱۴۰۰ توفیق مشاورت اقوام و مذاهب ریاست محترم جمهوری نصیب او شد که به تبع آن حلاوت مضاعفی در این هفته مبارک نصیب جامعه کردستانی شد.

دکتر عبدالسلام کریمی مدیری کردستانی است که جمع بین قومیت ومذهب را بصورت اصولی در شخصیت علمی خود جای داده است و در مراکز پژوهشی و آموزشی و رسانه ای فردی خوش قدم و خوش قلم می باشد.

او نمونه ای از فرهیختگان محجور کردستانی است که صبورانه دوران محنت هشت ساله گذشته کردستان را تحمل کردند وحال به عنوان شخصیتی کردستانی توانسته یکی از وعده های از پیش اعلام نشده ریاست جمهوری به جامعه اقوام و مذاهب را محقق کند.

بنابراین علمای گرام دینی و زعمای همام قومی ضامن موفقیت او وراهگشای آیندگان این طریق همراهی و بیداری کردستانی ها خواهند بود.

این رویکرد ارزشمند به جامعه کردستانی از چند جنبه قابل بررسی می باشد اولا این که این انتصابات تصدیقی بر پیوستگی و همبستگی اقوام و مذاهب ایرانی بوده است. ثانیا خط بطلانی بر رسوبات فکری برخی کج اندیشان و بدبینان به جامعه اهل سنت کردستانی است. ثالثا این که چه کسی در این جایگاه قرار گرفته است مهم نیست (اگرچه فرد منتخب دارای شایستگی ها و ظرفیت هائی است که دولت بر روی آن به جمع بندی رسیده است) مهم این است که این جایگاه به یک اهل سنت کردستانی رسیده است و من بعد مطالبات کردستانی ها مستقیما به سمع و نظر ریاست جمهوری و بالتبع به گوش حاکمیت خواهد رسید.

بنابراین چنین رویکردی را به عنوان تجربه نخستین در این سطح، باید بفال نیک گرفته و نهایت قدردانی را از آن به عمل آورد تا زمینه گشایش های گسترده تری در ابعاد مختلف فراهم شود و همچنین توان فکری و فرهنگی و مدیریتی جامعه کردستانی بتواند جایگاه واقعی خود را درسطوح ملی بدست بیاورد و شاهد رویش های گسترده تری در عرصه های ملی باشیم.
کلمات کلیدی: چندثانیه - انتصاب - شیرین - شایسته 
Go to TOP