آخرین عناوین خبرها
سه‌شنبه ، ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت: ۰:۵۹
افزایش حقوق 1401 مشخص شد؛ حقوق کارگران همچنان زیر خط فقر!

افزایش 28 درصدی حداقل حقوق کارمندان دولت در سال آینده از 3 میلیون و 500 هزار تومان به 4 میلیون و 500 هزار تومان رسیده است؛ در حالی که حداقل حقوق کارگران نهایتا 700 هزار تومان بیشتر می‌شود.


لایحه بودجه 1401 که بر اساس آن قرار است حداقل حقوق کارمندان 4 میلیون و 500 هزار تومان باشد، هفته آینده به مجلس می‌رود.

طی اعلام یک مقام آگاه در سازمان برنامه و بودجه، حداقل حقوق کارمندان در سال آینده افزایش 28 درصدی خواهد داشت و 4 میلیون و 500 هزارتومان می‌شود.

البته لازم به تاکید است که سخنان رئیس سازمان برنامه و بودجه نشان می‌دهد افزایش حقوق کارمندان یا منتفی می‌شود یا بسیار حداقلی خواهد بود.

همچنین مسعود میرکاظمی به افزایش 10 تا 30 درصدی حقوق کارمندان اشاره کرده و گفته این افزایش به صورت پلکانی صورت می‌گیرد و برای همه به یک میزان نیست.

آیا حقوق کارگران افزایش پیدا می‌کند؟

مسئله قابل توجه حقوق کارگران این است که آیا به میزانی که کارمندان دولت افزایش حقوق خواهند داشت، حقوق کارگران نیز افزایش می‌یابد؟

قرار است جلسات متعدد شورای عالی کار برای تعیین حداقل دسمزدها برگزار شود.

در اقتصاد کشور، دولت بزرگترین کارفرما است؛ پس اگر قرار باشد حقوق کارمندان افزایش پیدا کند، حقوق کارگران نیز باید به همان میزان افزایش داشته باشد.

کارگران در سال 1400 حداقل حقوق دریافتی‌شان 2 میلیون و 655 هزارتومان است و اگر امسال مانند کارمندان 28 تا 30 درصد به حقوق این افراد اضافه شود، حقوق کارگران در سال 1401 برابر با سه میلیون و 450 هزارتومان می‌شود. به عبارت دیگر حقوق کارگر نسبت به یک سال فقط 790 هزار تومان افزایش پیدا می‌کند.

اگر قرار باشد حقوق کارگران بخش خصوصی 40 درصد افزایش پیدا کند، در آن صورت حداقل حقوق در سال بعد به 3 میلیون و 655 هزار تومان می‌رسد که این نشان‌دهنده افزایش یک میلیون‌تومان حقوق کارگر در فاصله یک سال است.

حقوق کارگران مبلغی زیر خط فقر!

قابل تاکید است که این مبالغ حداقل حقوق است و مبلغی به عنوان حق مسکن، پایه سنوات و بن خواروبار نیز به آن افزوده می‌شود و دریافتی کارگر را به 5 میلیون تومان در ماه می‌رساند.

با وجود افزایش حقوق 30 تا 40 درصدی برای کارگران باز هم دریافتی یک کارگر از نرخ تورم کمتر است؛ زیرا حقوق کارگر 40 درصد افزایش یافته ولی تورم به 48 درصد رسیده است.

آمارهای سازمان تامین اجتماعی در رابطه با خط فقر نشان می‌دهد در سال 1400 خط فقر حدود 7 میلیون تومان در ماه است. البته به گفته برخی کارشناس‌ها حط فقر در تهران 10 میلیون تومان است که همین موضوع نشان می‌دهد هر کارگر در تهران بین 3 تا 5 میلیون تومان زیر خط فقر قرار دارد.
کلمات کلیدی: چندثانیه - افزایش - حقوق - کارگران 
Go to TOP