آخرین عناوین خبرها
پنج‌شنبه ، ۵ خرداد ۱۴۰۱ ساعت: ۰:۵۶
بلغارستان هم به فکر تسلیم در برابر روس‌ها افتاد


وزیر انرژی بلغارستان اعلام کرد که این کشور در حال ارزیابی گفت‌وگو با کمیسیون اروپایی برای پرداخت پول گاز روسیه به روبل است.
الکساندر نیکولوف، وزیر انرژی بلغارستان طی مصاحبه‌ای با شبکه خبری بی تی وی این کشور گفت: این کشور می‌خواهد درباره موضوع پرداخت پول روسیه به روبل با کمیسیون اروپایی مذاکره کند.

این کشور تا پیش از این اعلام کرده بود که پول گاز روسیه را‌‌‌‌‌‌‌‌ به روبل نخواهد پرداخت.

بلغارستان، لهستان و فنلاند پیشتر گفته بودند که به درخواست روسیه برای پرداخت پول گاز به روبل عمل نخواهند کرد و این در حالی است ایتالیا و آلمان برای پرداخت پول روسیه حساب روبلی باز کرده‌اند.

وی می‌گوید: مقامات اتحادیه اروپا کاملا مشخص کرده‌اند که پرداخت به روبل نقض تحریم‌هاست. صوفیه انتظار دارد که کمیسیون اروپایی توضیحات بیشتری را‌‌‌‌‌‌‌‌ در این زمینه ارائه کند.

وزیر انرژی بلغارستان ادامه داد: سطح همبستگی و اتحاد باید تا آنجا که ممکن است بالا باشد. در صورتی که شرایط مستثنی شدن وجود داشته باشد ما آن را‌‌‌‌‌‌‌‌ مدنظر قرار داده و تأثیرات آن را‌‌‌‌‌‌‌‌ روی ساختار خواهیم دید. شرکت گازپروم روسیه اواخر ماه آوریل صادرات گاز به بلغارستان و لهستان را‌‌‌‌‌‌‌‌ به خاطر عدم پرداخت پول این کشور به روبل قطع کرده بود. بلغارستان 90 درصد گاز مورد نیاز خود را‌‌‌‌‌‌‌‌ از روسیه و 10 درصد دیگر را‌‌‌‌‌‌‌‌ از آذربایجان تامین می‌کرد.

هفته گذشته آلمان و ایتالیات به شرکت‌های ملی خود اجازه دادند تا در گازپروم بانک روسیه حساب روبلی باز کرده و با هدف جلوگیری از توقف صادرات گاز پول گاز وارداتی روسیه را‌‌‌‌‌‌‌‌ به ارز ملی این کشور پرداخت کنند.
کلمات کلیدی: چند ثانیه - بلغارستان - تسلیم - روسیه 
Go to TOP