آخرین عناوین خبرها
پنج‌شنبه ، ۵ خرداد ۱۴۰۱ ساعت: ۱۷:۵۰
عامل اصلی مکث مذاکرات از زبان امیرعبداللهیان


حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه گفت: عامل اصلی مکث در مذاکرات، نفع ایران و مردم ایران از مزایای کامل اقتصادی برجام است.

وی که در میزدگردی با میزبانی فرید زکریا در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس صحبت می‌کرد، افزود: هنوز در عمل رفتار متفاوت از ترامپ از سوی بایدن ندیدیم. موضوع FTO (خارج‌شدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا) سطحی از مذاکرات ما با آمریکا بوده است. وقتی می‌گوییم بازگشت به برجام یعنی فعالیت اقتصادی و تجاری ایران در مسیر اقتصاد بین‌الملل و تجارت جهانی.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: موضوع FTO را اسرائیل بزرگ‌نمایی کرد و این موضوع به عنوان عامل اصلی مطرح می‌شود ولی عامل اصلی نفع ایران و مردم ایران از مزایای کامل اقتصادی برجام است.
امیرعبداللهیان: همیشه درها را به روی ریاض باز گذاشتیم

وزیر خارجه ایران درباره گفت‌وگوهای اخیر با عربستان گفت: ما همیشه درها را بازگذاشتیم که هر زمان ریاض مایل بود روابط طبیعی خود را برگرداند، از آن استفاده کند. در مذاکرات اخیر با عربستان پیشرفت‌های خوبی را داشتیم و حتی توافق کردیم در آینده نزدیک در سطح مقاماتی از وزارت خارجه یا وزرای خارجه دیداری در کشور ثالث یا مکان مورد توافق داشته باشیم. پیشرفت‌ها کم ولی خوب بوده است.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: همه طرف‌‌های یمنی باید در آینده یمن نقش داشته باشند نه یک گروه و جریان خاص. انصارالله و متحدان در یمن توانستند در مقابل جنگ بایستند. آتش‌بس باید استمرار یابد و محاصره یمن پایان یافته و همه طرف‌های یمنی دور یک میز بنشینند و درباره کشورشان تصمیم بگیرند.
پیشنهاد امیرعبداللهیان به مسکو برای پایان جنگ اوکراین

وزیر امور خارجه ایران همچنین اظهار کرد: به وزیر خارجه روسیه پیشنهاد دادم که میان مسکو و کی‌یف میانجیگری کنیم تا جنگ در اوکراین متوقف شود.
کلمات کلیدی: چندثانیه - عاملی اصلی ۰ مکث - مذاکرات وین 
Go to TOP